Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Dlaczego nosacze sundajskie mają duże nosy? Odpowiedź was zaskoczy
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 03.05.2024 10:23

Dlaczego nosacze sundajskie mają duże nosy? Odpowiedź was zaskoczy

nosacz sundajski
Fot. canva.com/ davidevison

Znana wielu internautom z powodu powstających z jej podobizną memów małpa ma wyjątkowo duży nos. Nosacz sundajski występujący na wyspie Borneo to niezwykły gatunek ssaka zagrożony wyginięciem. Tak oryginalnym narządem węchowym mogą poszczycić się jedynie samce. Spełnia on w ich życiu bardzo ważną funkcję.

Małpy znane internautom

Nosacze sundajskie stały się rozpoznawalne za pośrednictwem żartobliwych memów, do których użyto ich wizerunku. Zdjęcia typowego “Janusza" i "Grażynki” ze śmiesznymi podpisami nieustannie krążą po sieci i bawią internetową społeczność. Zyskały one tak dużą popularność, że turyści wybierający się na Borneo koniecznie muszą uwiecznić zwierzęta na pamiątkowych fotografiach, co z kolei przyczyniło się do finansowego wsparcia ochrony tego gatunku.

Małpy te zwane również nosaczami malajskimi i zamieszkują lasy deszczowe na wyspach Borneo. Ich charakterystyczną cechą jest imponująco duży, wypukły nos. Stanowi on nie tylko znak rozpoznawczy gatunku, ale również jest kluczowym elementem w komunikacji tych stworzeń. Posiadają go jednak wyłącznie samce i spełnia on u nich wyjątkową funkcję.

Ile powinien pić pies? Wyjaśniamy. Tak przeliczysz dzienne zapotrzebowanie na wodę Majówka z pupilem. Pomysły na spędzanie czasu, praktyczne porady

Głośne nosacze. Pojedynek na dźwięki

Choć wydaje się to dziwne, samce wykorzystują obwisły wygląd swojego nosa, aby przyciągnąć partnerki. Im większy, tym większe szanse powodzenia u samicy. Narząd ten przez swoją niezwykłą budowę, wykorzystywany jest przez małpy jako rezonator. Wzmacnia on wydawane przez samce dźwięki. Donośne nawoływania robiące wrażenie zwabiają samice. Pojedynek między samcami wygrywa ten osobnik, który wydobędzie z siebie najgłośniejszy dźwięk. 

nosacz
nosacz sundajski, Fot. canva.com/ LukeWaitPhotography

Małpy te są gatunkiem endemicznym, to znaczy, że zamieszkują tylko i wyłącznie jeden region. Żyją w lasach namorzynowych i deszczowych ciągnących się wzdłuż rzek. Nosacze sundajskie prowadzą dzienny, głównie nadrzewny tryb życia. Największą aktywność wykazują od późnego popołudnia do zmroku. Żywią się głównie liśćmi i owocami, wzbogacając swoją dietę o drobne bezkręgowce.

Małpy zagrożone wyginięciem

Nosacze żyją w małych, trwałych grupach złożony z samca i kilku samic. Takie grupy tworzą luźne stado liczące maksymalnie do 32 osobników. Potrafią doskonale pływać i nurkować. Ich ulubioną rozrywką jest skakanie z wysokich gałęzi do wody. Osiągają do 76 cm wysokości i ważą nawet 24 kilogramy. Mimo okazałego wyglądu niestety zagrożone są wyginięciem.

nosacze
Nosacze sundajskie, fot. canva.com/ Yamtono_Sardi

Wszystko za sprawą ingerencji człowieka, który niszczy siedliska tych niezwykłych zwierząt. Gwałtowna wycinka lasów deszczowych w celu pozyskania drewna, osiedlenia i plantacji palm olejowych wyczerpała ogromne połacie ich miejsc zamieszkania. Są one również uważane przez rdzennych mieszkańców wyspy za przysmak, co powoduje, że pozostało ich na świecie jedynie około 7000.