Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy

Ptaki

Czym są ptaki?

Ptaki są stałocieplnymi kręgowcami. Według badań genetycznych, są one potomkami dinozaurów, a dokładniej teropodów. Obecnie istnieje ponad 10 tysięcy gatunków ptaków. Cechami charakterystycznymi ptaków są pióra wytwarzane przez skórę, skrzydła zamiast przednich kończyn, a także pozbawione zębów dzioby. Rozmnażają się przez składanie i wysiadywanie jaj. Większość gatunków prowadzi dzienny tryb życia – wyjątkiem są na przykład sowy. Ptaki zwykle tworzą małe grupy, ale niektóre gatunki grupują się w stada.

Choć wszystkie ptaki mają skrzydła, to niektóre z nich są nielotami. Utraciły one zdolność latania w wyniku ewolucji. Powodem tego zwykle był brak występowania w ich otoczeniu drapieżników lądowych, które mogłoby im zagrozić. Wiele nielotów doskonale porusza się na lądzie lub w wodzie. Do najbardziej znanych nielotów należą między innymi: pingwin, struś, kiwi i emu.

Większość gatunków ptaków ma bardzo dobry wzrok. Zwykle jest to ich najważniejszy zmysł. Ich uszy nie posiadają małżowin, a ponadto są pokryte piórami. U niektórych ptaków (na przykład u sów) pióra na głowie układem przypominają małżowiny uszne. Jednak najbardziej charakterystyczny dla ptaków jest ich śpiew. Celem tych odgłosów zwykle jest ostrzeganie przed niebezpieczeństwem, lub staranie się o partnera.

Wśród ptaków często występującym zjawiskiem są migracje. Podczas nich ptaki przemieszczają się między obszarem lęgowym, a zimowiskiem. Jest to spowodowane zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi, które wpływają na dostępność pokarmu.

Najpopularniejsze ptaki w Polsce

Aktualnie w Polsce występuje około 470 gatunków ptaków. Liczba ta obejmuje zarówno gatunki stałe, jak i przelotne. Do najpopularniejszych ptaków występujących w Polsce należą m. in.: kaczka krzyżówka, sikorka bogatka, wrona siwa, szpak, wróbel, dzięcioł duży, kos, rudzik, sierpówka, sroka, kruk, jaskółka oknówka, słowik szary, czapla siwa, bocian biały, jastrząb, myszołów, uszatka i bielik.

Ptaki w domu

Niektóre ptaki mogą przebywać w domu - w odpowiednio przystosowanych klatkach. Najczęściej wybierane są papugi, kanarki, mewki oraz zeberki. Przed zakupem ptaka należy zapoznać się z jego wymaganiami oraz zapewnić mu dogodne warunki do życia. Warto także pamiętać o tym, że ptaki (w większości) są zwierzętami stadnymi, dlatego nie powinny być hodowane pojedynczo. 

Pokaż więcej

dzioborożec
09.07.2024 17:37 Radość we wrocławskim ZOO. Wykluły się pisklęta. Samica była żywcem zamurowana

Pracownicy wrocławskiego zoo ponownie stali się świadkami wyjątkowego wydarzenia. Wśród egzotycznych mieszkańców ptaszarni pojawiło się dwoje piskląt. To niezwykle rzadki gatunek, którego populacja w środowisku naturalnym drastycznie maleje. Narodziny ptaków wywołały ogromną radość i nadzieję na przyszłość, zwłaszcza w obliczu zagrożeń, z jakimi muszą mierzyć się żyjące na wolności osobniki.

dzięcioł
09.07.2024 14:41 Dzięcioł kuł w kamerę na całego. "Chyba mu się nie spodobało, że był nagrywany"

Leśniczy z Radomia nie przewidzieli, że jeden z mieszkańców lasu postanowi odegrać rolę strażnika prywatności dzikich zwierząt. Dzięcioł, który nie wyraził zgody na filmowanie, wziął sprawy w swoje skrzydła i spróbował wyłączyć fotopułapkę, dostarczając internautom mnóstwo powodów do śmiechu. Nagranie zamieszczone w mediach społecznościowych koniecznie trzeba oglądać z dźwiękiem.

dudek
05.07.2024 13:05 Syczy w dziczy, choć nie jest wężem. "Leśny budzik" żyje na skrajach lasów

W Polsce występuje wiele wyjątkowych ptaków, które cieszą zarówno oko, jak i ucho. Miłośnicy przyrody z radością wsłuchują się w poranne śpiewy, obserwując przy tym ich barwne upierzenie i unikalne zachowania. Tytuł jednego z najbardziej fascynujących gatunków przypada ptakowi, który potrafi syczeć jak wąż. Co ciekawe, szczególnie upodobał sobie towarzystwo rolników.

sokoły z Lublina
01.07.2024 12:21 Burza o "plecaki" dla sokołów. Mało kto wie, jak ważną pełnią funkcję

Tą sprawą od miesięcy żyje cały Internet. A chodzi o sokoły z elektrociepłowni w Lublinie, których losy zmieniają się jak w kalejdoskopie. Nie tak dawno młode osobniki otrzymały “plecaki”, które pełnią bardzo ważną funkcję w zakresie ich bezpieczeństwa. Tymczasem fani rodziny “Wrotkowskich” rozpętali w sieci burzę. Poszło o internetową zbiórkę, a także brak transparentności w sprawie śmierci Borowego. Badacze sprawujący opiekę nad zwierzętami wyjaśnili, jak działają ptasie tornistry. 

jastrząb
28.06.2024 07:00 Drapieżny ptak pozorował ataki na ludzi. Wydano pilny komunikat

Nadleśnictwo Olesno w woj. opolskim wydało pilny komunikat ostrzegający spacerowiczów przed drapieżnym ptakiem. Dzikie zwierzę natarczywie pozorowało ataki nad głowami ludzi wypoczywających na łonie natury. Leśnicy przestrzegają i proszą o rozwagę. Szpony tych stworzeń mogą wyrządzić wielką krzywdę. 

czapla biała wypuszczona na wolność
26.06.2024 15:12 Wypuścili czaplę na wolność. Nagranie skłania do refleksji

Wakacje to moment, na który każdego roku czeka wiele osób. Wraz z początkiem lata Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt w Grzędach wystosował ważny apel do rodziców. Wszystko przez zachowania dzieci, które pozostawione bez nadzoru dorosłych za wszelką cenę chcą ratować zwierzęta, nieświadomie wyrządzając im krzywdę. 

sokół Borowy
26.06.2024 06:00 Po śmierci Borowego takie wieści. Fani sokołów tylko na to czekali

Na dniach do mediów trafiła tragiczna informacja o śmierci Borowego - syna Wrotki. Na ten moment wciąż trwają poszukiwania ciała sokoła. Po przykrych informacjach nadszedł jednak czas na bardziej pozytywne wieści płynące prosto z lubelskiego gniazda. Właśnie na takie doniesienia czekali fani sokolej rodziny.

Akcja ratunkowa
25.06.2024 11:16 Chciał tylko przeprowadzić kaczuszki przez ulicę. Kaczka mu nie odpuściła

Mówią, że bycie dobrym człowiekiem się opłaca, choć wielu bez oczekiwania, że pomoc się “zwróci”, wyciąga rękę do innych osób i zwierząt w potrzebie. Jednak czasem przejawy altruizmu bywają niekorzystne dla jednostki, o czym przekonał się mężczyzna spieszący na ratunek kaczątkom. Ptasia mama nie zrozumiała intencji nieznajomego i finalnie akcja ratunkowa nie poszła zgodnie z jego planem. 

bocian
24.06.2024 16:23 Bocian wylądował na parapecie. Z impetem uderzał w szybę

W sieci pojawiło się nagranie, które wywołało w internautach sporo emocji. Mieszkaniec Kaszub opublikował film, na którym bocian uderza dziobem o szybę w jego oknie. Mężczyzna zaznaczył, że ten proceder ma miejsce codziennie od ponad dwóch tygodni. Dlaczego ptak zachowuje się w taki sposób?

bocianie gniazdo
24.06.2024 07:00 Widok z bocianiego gniazda robi wrażenie. Tylko pozazdrościć

Kto powiedział, że tylko ludzie mogą cieszyć się luksusowymi widokami z okien swoich mieszkań? W Nowym Targu bociany udowodniły, że ptasi gust jest równie wyrafinowany. Te sprytne zwierzęta znalazły sobie niecodzienne miejsce na założenie gniazda, na dodatek z widokiem, za który wielu deweloperów dałoby się pokroić. 

Borowy nie żyje
23.06.2024 13:23 Pożegnaliśmy kolejnego lubelskiego sokoła. Nie żyje Borowy, trwają poszukiwania ciała

Nadeszły dramatyczne wieści, których obawiali się wszyscy obserwatorzy ptasiej telenoweli z komina Elektrociepłowni Lublin-Wrotków. Nie żyje jeden z młodych sokołów, jedyny męski potomek Wrotki i Czarta. Wokół śmierci ptaka, który niedawno wyfrunął z gniazda, wciąż więcej jest pytań niż odpowiedzi. Wiele osób zastanawia się, dlaczego informację przekazano po tygodniu od zaginięcia Borowego.

bieliki
22.06.2024 11:22 Gniazdo bielików spadło z dużej wysokości. W środku były małe

Niepokojące doniesienia z wielkopolskiego lasu — wieloletnie gniazdo bielików runęło na ziemię. W środku znajdowały się młode, które z łatwością mogły zostać zaatakowane przez inne drapieżniki. Pisklęta w porę zauważył jeden z członków Komitetu Ochrony Orłów. Co dalej z młodymi zwierzętami? 

gęsi i wąż
18.06.2024 14:19 Gęsi z przerażeniem patrzyły, jak między jajami wije się wąż. Nie mogły nic zrobić

W sieci udostępniono nagranie, na którym widać przerażone gęsi, które odkryły, że w ich gnieździe z jajami znajduje się wąż. Ptaki były bezradne, nie miały jak pozbyć się intruza. Wtem na pomoc ruszył im prawdziwy bohater. Reakcja zwierząt jest bezcenna.

plaża
14.06.2024 11:32 20 maja pojawił się nad Bukowem. Nie bez powodu mówią na niego widmo

Niezwykłe odkrycie nad Bałtykiem. Ptak-widmo, zwany również potocznie ptakiem-zombie, po 70 latach został zauważony żywy nad polskim brzegiem. Czekano na niego wiele dekad, a ponadto udało uchwycić się go na zdjęciu. Te niezwykłe stworzenia mogą pochwalić się rzadko spotykanymi umiejętnościami. 

gołąb
13.06.2024 11:19 Ptak wylądował jej na głowie i ani myślał się ruszyć. Tak odmienił swój los

Pracownicy jednego z ośrodków pomocy zwierząt zauważyli, że od jakiegoś czasu ich placówkę regularnie odwiedza pewien ptak. Zwierzę przylatywało niepostrzeżenie i z zaciekawieniem przyglądało się pracy ratowników. Mimo wielokrotnych prób skierowania gołębia do jego naturalnego środowiska zawsze wracał. Gdy nagle wylądował na głowie Brooke Ciardi i ani myślał się ruszyć, kobieta zrozumiała, że musi mu pomóc. Niespodziewany gość potrzebował ludzkiej miłości.

ranny bocian
13.06.2024 06:00 Bocian bronił swoich młodych. Pojedynek w gnieździe zakończył się tragicznie

Do dramatycznych scen doszło w bocianim gnieździe. Ptak zaciekle bronił swoich młodych przed drapieżnikiem. Niestety, choć wygrał walkę, to sam został przy tym poważnie ranny. Tegoroczną zimę najprawdopodobniej spędzi w Polsce. Pracownicy fundacji sprawujący nad nim opiekę wystosowali do miłośników zwierząt ogromną prośbę. 

uwięziony żuraw
12.06.2024 06:00 Żuraw zaplątał się w ogrodzenie. Wbrew pozorom uratowało mu życie

Leśniczy podczas patrolu natknął się na dzikie zwierzę. Uparte stworzenie usilnie chciało przedostać się na ogrodzony teren szkółki leśnej. Niestety, przez swoją ciekawość żuraw wpadł w niemałe tarapaty. Bez pomocy ludzi nie miałby szans na przeżycie. 

papugi
11.06.2024 12:22 "Czekały aż ktoś się nad nimi zlituje". Zostawili papugi na śmietniku w pełnym słońcu

Na facebookowym profilu Przytulisko Głowno pojawiło się zdjęcie wraz z informacją o nierozważnym czynie człowieka, który naraził życie zwierząt. Mianowicie, ktoś najprawdopodobniej chcąc pozbyć się papug, postanowił zrobić to w jeden z najgorszych sposobów. Internauci uważają, że by tak się zachować, należy nie mieć ani wyobraźni, ani zdrowego rozsądku.

zakochani
07.06.2024 15:36 Czy jesteście sobie przeznaczeni? Sprawdź, czy Twój partner zdałby "test ptaszka"

Masz wątpliwości, czy Twój partner to ten jedyny? Chcesz sprawdzić, jak bardzo do siebie pasujecie? Z pomocą przychodzi niecodzienny, ale skuteczny sposób - “test ptaszka”. Reakcja na te małe stworzenia może zdradzić prawdę o Waszym związku. Sprawdź, czy Twój partner zdałby ten test i przekonaj się, czy jesteście sobie przeznaczeni.

jerzyk
04.06.2024 14:12 Spotkałeś jerzyka leżącego na ziemi w bezruchu? Bez twojej pomocy sobie nie poradzi

Latem każdego wieczoru na niebie rozpoczyna się niezwykły spektakl. Latające jerzyki polujące na owady prezentują swoje widowiskowe akrobacje. Ich szybkie loty i zwrotne manewry sprawiają, że są jednym z najbardziej przykuwających wzrok ptaków nocnych. Podczas tej magicznej chwili zwierzęta wydają charakterystyczne piskliwe dźwięki, które dodatkowo dodają uroku letnim wieczorom. Niestety czasem zgubi je prędkość. Te wyjątkowe stworzenia po upadku na ziemię nie poradzą sobie bez naszej pomocy.

łabędź z młodymi
04.06.2024 10:28 Niezwykłe zachowanie łabędzi. Zaopiekowały się innym gatunkiem

Niezwykłego odkrycia dokonano w Kiszkowie, miejscowości na północnym wschodzie od Poznania. Para łabędzi postanowiła “zaadoptować” młode innego gatunku, a konkretnie gęgawy. Choć pisklęta różnią się wyglądem od swoich przybranych rodziców, wszystko wskazuje na to, że tworzą zgraną rodzinę. Takiego fenomenu jeszcze nie widziano.

podlotek na drodze
03.06.2024 12:17 Znalazła na drodze małą kuleczkę. Jej reakcja powinna być przykładem dla innych

Kobieta podczas powrotu z długiego weekendu natknęła się na dzikie zwierzę. Mała puchata kulka potrzebowała jej pomocy. Uczestniczka ruchu drogowego zachowała się wzorowo - zadbała o bezpieczeństwo swoje i bezbronnego stworzenia. Leśniczy pochwalił jej działania i wystosował bardzo ważny apel.

orłosęp
03.06.2024 10:51 Orłosęp widziany w Poznaniu trafił do zoo. Jego historia może zaskoczyć

Pod koniec maja sieć obiegło nagranie wykonane na jednym z poznańskich blokowisk. To właśnie tam na kuchenny parapet przyfrunął orłosęp, czyli jeden z największych ptaków Europy. Szybko okazało się, że zwierzę przyleciało do Polski aż z Francji, a obecnie znajduje się w poznańskim zoo. 

sokoły
02.06.2024 14:24 Śmierć sokoła wstrząsnęła miłośnikami zwierząt. Kulisy wywołują ciarki

Losy sokołów z lubelskiego gniazda śledzą zapaleni miłośnicy zwierząt w całym kraju. Choć Wrotkę i jej rodzinę doskonale znają tysiące internautów, setki kilometrów dalej kamery na bieżąco obserwują życie innej sokolej rodziny. Na dniach media obiegła tragiczna informacja o śmierci młodego. Kulisy sprawy wywołują skrajne emocje.

Batalion
31.05.2024 16:26 Zwą go bojownikiem z mokradeł. W okresie godowym w pełni zasługuje na swoją nazwę

Słodkie trele, tańce godowe czy stroszenie piór o intensywnych barwach to w świecie ptaków tylko wybrane sposoby na przypodobanie się potencjalnym partnerkom. W autoprezentacji istotne jest też odpowiednie eksponowanie fizycznej tężyzny i walecznych zapędów samców. Właśnie teraz osoby odwiedzające Ogród Zoologiczny w Warszawie mają szansę zobaczyć niezwykły gatunek ptaków, który w pełni zasłużył na swoją nazwę. Potyczki batalionów są nie lada widowiskiem. 

orłosęp
29.05.2024 14:10 Sensacja w Poznaniu. Orłosęp wylądował na parapecie bloku mieszkalnego

Nagranie z Poznania w ekspresowym tempie obiegło sieć i wzbudziło niemałe emocje. Pewien mężczyzna nagrał moment, w którym ogromny ptak usiadł na jego kuchennym parapecie. Widok zwierzęcia zrobił na internautach ogromne wrażenie. Szybko okazało się, że to orłosęp, czyli jeden z największych ptaków Europy. 

kura
24.05.2024 07:00 Trafiła pod ich opiekę niemal bez piór. Minęły 2 miesiące i kura jest nie do poznania

Siostry Burgess to kobiety o wielkich sercach, którym los zwierząt hodowlanych nie pozostaje obojętny. Swoim działaniem zapobiegają cierpieniu wielu niewinnych istot, które nie są traktowane w sposób humanitarny przez swoich właścicieli, dążąc przy tym do zwiększania świadomości wśród ludzi na ten temat. Dlatego też wolontariuszki ochoczo dzielą się swoimi historiami, takimi ja ta o pewnej uratowanej kurze. Ptak, mimo że trafił pod ich opiekę niemal bez piór, zaledwie po 2 miesiącach przeszedł ogromną metamorfozę. To niesamowite jak bardzo się zmienił.

milionerzy
23.05.2024 10:22 Milionerzy: Pytanie o polskie zwierzę zaskoczyło. Pan Łukasz nagle zaczął przepraszać

Pytania w słynnym programie “Milionerzy” nierzadko weryfikują wiedzę uczestników z tematyki zwierzęcej. W jednym z ostatnich odcinków pan Łukasz stanął przed możliwością zdobycia 40 tysięcy złotych. Jak się okazało, nazwa polskiego zwierzęcia wyraźnie go zaskoczyła. Zakłopotany mężczyzna nagle zaczął przepraszać.