Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Pozostałe quizy

Ptaki

Czym są ptaki?

Ptaki są stałocieplnymi kręgowcami. Według badań genetycznych, są one potomkami dinozaurów, a dokładniej teropodów. Obecnie istnieje ponad 10 tysięcy gatunków ptaków. Cechami charakterystycznymi ptaków są pióra wytwarzane przez skórę, skrzydła zamiast przednich kończyn, a także pozbawione zębów dzioby. Rozmnażają się przez składanie i wysiadywanie jaj. Większość gatunków prowadzi dzienny tryb życia – wyjątkiem są na przykład sowy. Ptaki zwykle tworzą małe grupy, ale niektóre gatunki grupują się w stada.

Choć wszystkie ptaki mają skrzydła, to niektóre z nich są nielotami. Utraciły one zdolność latania w wyniku ewolucji. Powodem tego zwykle był brak występowania w ich otoczeniu drapieżników lądowych, które mogłoby im zagrozić. Wiele nielotów doskonale porusza się na lądzie lub w wodzie. Do najbardziej znanych nielotów należą między innymi: pingwin, struś, kiwi i emu.

Większość gatunków ptaków ma bardzo dobry wzrok. Zwykle jest to ich najważniejszy zmysł. Ich uszy nie posiadają małżowin, a ponadto są pokryte piórami. U niektórych ptaków (na przykład u sów) pióra na głowie układem przypominają małżowiny uszne. Jednak najbardziej charakterystyczny dla ptaków jest ich śpiew. Celem tych odgłosów zwykle jest ostrzeganie przed niebezpieczeństwem, lub staranie się o partnera.

Wśród ptaków często występującym zjawiskiem są migracje. Podczas nich ptaki przemieszczają się między obszarem lęgowym, a zimowiskiem. Jest to spowodowane zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi, które wpływają na dostępność pokarmu.

Najpopularniejsze ptaki w Polsce

Aktualnie w Polsce występuje około 470 gatunków ptaków. Liczba ta obejmuje zarówno gatunki stałe, jak i przelotne. Do najpopularniejszych ptaków występujących w Polsce należą m. in.: kaczka krzyżówka, sikorka bogatka, wrona siwa, szpak, wróbel, dzięcioł duży, kos, rudzik, sierpówka, sroka, kruk, jaskółka oknówka, słowik szary, czapla siwa, bocian biały, jastrząb, myszołów, uszatka i bielik.

Ptaki w domu

Niektóre ptaki mogą przebywać w domu - w odpowiednio przystosowanych klatkach. Najczęściej wybierane są papugi, kanarki, mewki oraz zeberki. Przed zakupem ptaka należy zapoznać się z jego wymaganiami oraz zapewnić mu dogodne warunki do życia. Warto także pamiętać o tym, że ptaki (w większości) są zwierzętami stadnymi, dlatego nie powinny być hodowane pojedynczo. 

Pokaż więcej

utalentowana kura
18.02.2024 10:21 Kura z wyjątkowym talentem. Tego zazdrości jej wiele ludzi

Jurorzy przecierali oczy ze zdumienia. Na scenie amerykańskiej odsłony programu “Mam talent” pojawiła się wyjątkowa kura. Jej występ wszystkich zachwycił. Nagranie ma ponad 3 miliony wyświetleń.

atak drapieżnego ptaka
17.02.2024 11:08 Orzeł zaatakował psa, może nawet stracić oko. Sprawa trafiła do sądu

Choć sytuacja brzmi jak scena z typowego amerykańskiego filmu akcji, to w rzeczywistości miała miejsce w Polsce. W Wojkowicach (woj. śląskie) orzeł przedni zaatakował spacerującego ze swoim właścicielem golden retrievera. Zaskoczony pies nie miał szans się obronić. W starciu poniósł obrażenia — został częściowo pozbawiony wzroku. Opiekunka czworonoga zgłosiła sprawę na policję, a swój finał będzie miała w sądzie.

Papużki faliste
12.02.2024 12:00 Jak dbać o papużkę falistą? 6 rzeczy, które musi wiedzieć przyszły opiekun

Papużki faliste to gatunek małego ptaka, które często goszczą w polskich mieszkaniach w roli zwierzątek domowych. Przed zakupem tych przeuroczych, kolorowych stworzeń warto mieć świadomość tego, że ich posiadanie wiąże się z szeregiem obowiązków i wieloma wydatkami. Zdziwisz się, na co muszą wydawać pieniądze właściciele papużek falistych, aby zapewnić im jak najlepsze warunki.

Nagranie z Warszawy stało się hitem
09.02.2024 14:00 Tak się jeździ pociągami w Warszawie. Pasażer podróżował w nietypowym towarzystwie

Mimo iż pracownicy kolei często mają okazję gościć w pociągach opiekunów psów czy kotów, to takiego zwierzęcego składu z pewnością się nie spodziewali. Sieć obiegło nagranie przedstawiające zakapturzonego pasażera, który na dworcu w Warszawie pojawił się w towarzystwie czworonoga i… dwóch ptaków. Widok nietypowych turystów zachwycił internautów. Kim właściwie są i dokąd jadą? Okazuje się, że wspólnie pokonują setki kilometrów, by pomagać innym.

Dokarmianie Łabędzi
06.02.2024 15:52 Karmisz ptaki chlebem? To przestań. Przykładasz rękę do cierpienia zwierząt

Dokarmianie kaczek oraz łabędzi to aktywność, którą uwielbiają zarówno dorośli, jak i dzieci, aczkolwiek spora liczba osób robi to w sposób, który jest dla ptaków szkodliwy, a czasem i zabójczy. Dobrymi chęciami piekło jest wybrukowane i przekonało się o tym wiele skrzydlatych stworzeń po spożyciu produktów, które nie są dla nich ani zdrowe, ani smaczne. Dlatego warto wiedzieć, kiedy i czym karmić ptaki wodne. Rozmawiamy na ten temat z lekarką weterynarii Klaudią Chrząszcz, znanej szerszemu gronu jako Weterynarz w spódnicy.

Tajemnicze zwierzę
03.02.2024 12:17 Umysł lubi płatać figle. Na nagraniu wcale nie znajduje się zwierzę, o jakim pomyśleliście

Na pozór zwyczajne nagranie przedstawiające czarnego zwierzaka, którego ktoś głaszcze, stało się hitem w mediach społecznościowych z bardzo zaskakującego powodu. Okazuje się, że na filmiku widoczny jest przedstawiciel zupełnie innego gatunku, niż się większości osób się wydaje. Sprawdź, czy jesteś w stanie rozwiązać tę, wydawać by się mogło, trywialną zagadkę. To nietypowa iluzja optyczna, która powstała przez zupełny przypadek.

fantastyczne zwierzę
03.02.2024 10:16 Zerknęli na kominek i niemal oczy wyszły im na wierzch. Od razu zadzwonili po leśników

Fantastyczne zwierzęta z Harry’ego Pottera jednak istnieją naprawdę? Cała sytuacja wyglądała, jakby magiczne zwierzę pomyliło drogę i utknęło na dobre w kominku. A może pojawiło się tam nie przez przypadek z tajemniczą przesyłką? Prawdę odkryli wezwani na pomoc leśniczy.

Sowa
31.01.2024 11:04 Wieczór gier przyniósł im o wiele więcej emocji, niż się spodziewali. Do domu wtargnęło dzikie zwierzę

Pewnego dnia organizacja zajmująca się pomocą dla dzikich ptaków interweniowała w nietypowej sprawie. Dorosła sowa została znaleziona w domu, na regale wypełnionym grami planszowymi. Ptak potrzebował natychmiastowej pomocy, był głodny i odwodniony. Nie wiadomo jakim sposobem zwierzę dostało się do kryjówki, ale specjaliści mają jedną teorię na ten temat, która jest bardzo zaskakująca. Co więcej, potwierdzono już, jaka przyszłość czeka uratowanego ptaka.

niesforna papuga
26.01.2024 16:09 Papugi w ZOO wzięły niechlubny przykład z odwiedzających. "Żadnego z tych słów nie powinno się powtarzać"

Grupka papug żako wywołała niemałe zamieszanie w Lincolnshire Wildlife Park w Anglii. Pracownicy odkryli, że sprytne ptaki łączy zamiłowanie do powtarzania pewnych wyrazów. Personel stanął przed trudnym zadaniem. Ptasi gang trzeba było relokować. Finał ich działań jest zaskakujący.

sprytna papuga
22.01.2024 16:56 Ich papuga ma nietypowe upodobania. Zrobi wszystko, by dostać się do "zakazanej szafki"

Wszystko byłoby dobrze, gdyby sprytna papuga nie odkryła, co potrafi. Gdy dorwie się do szafki, jej zabawom nie ma końca. Nowe hobby dość słono kosztuje właścicieli. 

Najstarsza kura na świecie
22.01.2024 11:22 Niewiele brakowało, a wyrzuciliby jajko z kurnika. Wyrosła z niego kura rekordzistka

Marsi od lat jest właścicielką kury o imieniu Peanut, która zajmuje w jej sercu wyjątkowe miejsce. Ptak miał bardzo trudny start w życie, został porzucony przez swoją biologiczną matkę. Dlatego wychował się w domu, wśród papug. Nikt nie spodziewał się tego, że osierocone pisklę w przyszłości zostanie wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa. Będziesz w szoku, kiedy dowiesz się, co osiągnęła.

Konające zwierzę
18.01.2024 15:10 Pies na spacerze uparcie ciągnął ją do kupki liści. Zrozumiała, o co mu chodzi, dopiero gdy podeszła bliżej

Kobieta spacerująca z psem nie mogła opanować swojego pupila. Było to dziwne przede wszystkim dlatego, że czworonóg zazwyczaj był bardzo grzeczny. Jednak tym razem jak szalony, uparcie ciągnął do niczym niewyróżniającej się kupki liści. Dopiero kiedy opiekunka psa lepiej przyjrzała się niepozornej stercie, zdała sobie sprawę z tego, że zwierzak chciał jej coś pokazać. Wśród rozkładających się liści leżała istota, która potrzebowała natychmiastowej pomocy. 

Paw
15.01.2024 14:55 Skakał po murach w Łodzi, ludzie domyślają się, skąd się tam wziął. Ucieczka to jego drugie imię

Pracownicy Straży Miejskiej w Łodzi przeprowadzili ostatnio nietypową interwencję. Przedstawiciele prawa mieli za zadanie zabezpieczyć egzotycznego ptaka, którego naturalnym miejscem występowania są Indie. Okazało się, że kilku internautów doskonale wiedziało, jakim cudem stworzenie o kolorowym upierzeniu znalazło się w środku miasta. Wcale nie uciekło z zoo.

Kura
13.01.2024 16:10 Wpuścili kurę do domu, nie spodziewali się, że zafascynuje ją sprzątanie. W kurniku nie ma takich atrakcji

Właściciel nietypowego pupila domowego pokazał, jak jego ukochane zwierzę angażuje się w prace domowe. Okazuje się, że ptak uwielbia uczestniczyć w sprzątaniu mieszkania. Sposób, w jaki to robi, rozbawił tysiące internautów. Wiele osób przyznało, że odkąd zobaczyło komiczne nagranie, marzy o tym, aby posiadać takiego pomocnika. 

gadająca papuga
12.01.2024 15:13 Nigdy nie spodziewała się, że tak dowie się o zdradzie partnera. Ten szczegół od razu dał jej do myślenia

Zakochana po uszy dziewczyna spędzała miło czas w domu swojego chłopaka. Wytresowana przez niego papuga ciągle powtarzała jeden wyraz. Niczego nieświadoma kobieta nie spodziewała się, że to właśnie zwierzę wyjawi jej całą prawdę.

Intruz w kurniku
10.01.2024 16:42 Zajrzeli do kurnika i zamarli. Wśród ptaków zaczaił się intruz, jedna minuta dłużej i mogło być po nich

Z przydomowego kurnika dochodziły niepokojące odgłosy. Zaalarmowani gospodarze popędzili do swoich podopiecznych, aby przekonać się, co jest powodem głośnego gdakania. Okazało się, że w kurniku pojawił się intruz. Wśród przerażonego drobiu siedział metrowy gad, który bez wątpienia stanowił zagrożenie nie tylko dla ptaków, ale również dla ludzi. Właściciele zwierząt musieli poprosić o pomoc specjalistów.

Dlaczego ptaki siadają na liniach wysokiego napięcia?
08.01.2024 14:51 Dlaczego ptaki mogą siedzieć na linii wysokiego napięcia? Powód jest zaskakująco prosty

Ptaki uwielbiają przysiadać na liniach wysokiego napięcia. To miejsce idealne na odpoczynek umożliwiający jednoczesne obserwowanie otoczenia. Jakim cudem skrzydlate stworzenia są w stanie usiedzieć na czymś, co jest stale pod wysokim napięciem elektrycznym, podczas gdy dla człowieka dotknięcie przewodów mogłoby zakończyć się śmiercią? Okazuje się, że nie ma w tym zjawisku ani krzty magii, a elektrycy i fizycy doskonale wiedzą, na czym polega ten fenomen.

gniazdo w skrzynce na listy
08.01.2024 12:20 Otwierając skrzynkę na listy, nie takiego widoku się spodziewała. Wewnątrz ukryto bezcenny skarb

Skrzynka pocztowa przed wakacyjną rezydencją Gaili Damosso jest zwykle pusta. Kobieta oraz jej rodzina mieszkają w odległej części kraju, dlatego listonosz od wielkiego dzwonu pozostawia w niej korespondencję kierowaną do domowników. Czekając jednak na list, który ciągle nie docierał, właścicielka posesji sprawdziła rzadko używaną skrzynkę. Zawartość metalowej skrzyneczki pozytywnie ją zaskoczyła. Dzicy lokatorzy postanowili urządzić niewielką przestrzeń po swojemu.

Łabędź
07.01.2024 11:02 "To już trzeci zagryziony w ciągu miesiąca". Czarna seria nad Zalewem Komorowskim, giną łabędzie

Nad Zalewem Komorowskim (woj. mazowieckie) doszło ostatnio do kilku zastanawiających wydarzeń, w wyniku których życie straciły trzy ptaki będące przedstawicielami gatunku objętego ścisłą ochroną. Ciała wszystkich ofiar nosiły ślady pogryzienia. Nie wiadomo, jakie zwierzę jest odpowiedzialne za ten czyn. Specjaliści wysnuli dwie hipotezy. 

Budka lęgowa dla ptaków
06.01.2024 12:26 Zawiesił budkę lęgową, ale nie takiego lokatora zapraszał do środka. Najgorsze obawy się potwierdziły

Harry Saddler jest ogromnym wielbicielem ptaków. Korzystając z tego, że mieszka w okolicy często odwiedzanej przez sowy, postanowił jedną z nich zachęcić do zamieszkania w jego ogrodzie. W tym celu na wysokim drzewie zamontował specjalną budkę dostosowaną do potrzeb ptaków. Miłośnik ornitologii nie spodziewał się, że zbudowane przez niego lokum zostanie praktycznie natychmiast zamieszkane, choć rozczarowało go to, kto został jego lokatorem. W trosce o dobro zwierząt należało zainterweniować.

Atak drapieżnego ptaka
06.01.2024 10:29 Tylko na moment spuścili psa z oczu. Z ogrodu dobiegło skomlenie, drapieżny ptak porwał maleństwo

Spędzająca miłe popołudnie rodzina nie spodziewała się, że tego dnia na ich przyjaciela czyha niebezpieczeństwo. Drapieżny ptak porwał szczeniaka bawiącego się na werandzie w ogrodzie. Wydawało się, że w starciu z ogromnym ptaszyskiem 8-miesięczny yorkshire terrier jest bez szans, jednak wbrew oczekiwaniom malutka Coco wygrała walkę o życie.

Wróble
29.12.2023 10:23 Gdzie się podziały wszystkie wróble? Natura bije na alarm, wkrótce nie usłyszysz już ich ćwierkania

Wróble były niegdyś stałym elementem rodzimego krajobrazu, a wesoło taplające się w kałużach ptaszki potrafił rozpoznać niemal każdy Polak, zarówno ten mały, jak i dorosły. Dziś natomiast myślimy o nim z sentymentem. Ten dotychczas rozpowszechniony na szeroką skalę gatunek boryka się obecnie z problemem, mającym wpływ na liczebność populacji wróbli w Europie. Jeżeli nie zaczniemy reagować, zwierzęta te mogą niebawem całkiem zniknąć. Ornitolodzy wyjaśniają, w czym tkwi szkopuł. 

Zwierzę ukryte w choince
23.12.2023 09:33 Minęły 4 dni zanim zorientowali się, kto ukrył się w choince. Nieproszonego gościa trudno było złapać

Pewna rodzina jak co roku udała się do lokalnego handlarza, aby kupić żywą choinkę. Nikt z domowników nie zdawał sobie sprawy z tego, że drzewko, które wybrali, jest wyjątkowe. Odkryli to zupełnym przypadkiem dopiero cztery dni później. Przez cały ten czas w choince ukrywało się dzikie zwierzę. 

Sowa szpieguje mieszkańcó
22.12.2023 14:45 Odsłoniła zasłonę i prawie dostała zawału. Szpieg grasuje w mieście od zmroku do świtu

Zwiała z zoo, ale do Hogwartu już jej nie przyjęli. Sowa Flaco jest obecnie najpopularniejszym przedstawicielem swojego gatunku w Nowym Jorku i wcale nie ma zamiaru wracać do zoo. Ciekawskie zwierzę ma jednak pewien zwyczaj o poranku, który napawa strachem mieszkańców i potrafi ich skutecznie postawić na równe nogi.

Uratowane zwierzę
18.12.2023 16:17 Obława trwała od października, hydraulicy gonili go z latarkami. "Już nigdy nie odleci do Afryki"

We wsi Niemojewice od dwóch miesięcy dwie kobiety walczyły o to, aby uratować rannego bociana. Zwierzę miało uszkodzone skrzydło, błąkało się po okolicznych lasach. Okazało się jednak, że pomimo swojej niepełnosprawności, ptak jest bardzo sprytny. Wielokrotnie uciekał przed ludźmi, którzy próbowali go złapać. 

Iluzja optyczna
18.12.2023 12:20 To, co zobaczysz jako pierwsze, wyjawi, jak widzą Cię inni. Sprawdź, czy jesteś lubiany

Internauci oszaleli na punkcie iluzji optycznych. Jedna z najbardziej zaskakujących zagadek powie Ci, jak postrzegają Cię inni. Jak myślisz - jesteś osobą przyjacielską i odważną, czy raczej skrytą i wycofaną? Zdziwisz się na jakiej podstawie można to szybko określić!

Płomykówka
14.12.2023 10:22 Jest w Polsce ściśle chroniona. Złapała się w pułapkę, która skazałaby ją na powolną śmierć w męczarniach

Ptak należący do ściśle chronionego gatunku złapał się w lep na gryzonie. Zwierzę zostało znalezione w stanie agonalnym. Ratownicy ze stowarzyszenia Leśne Przytulisko walczyli o jego życie przez wiele godzin. Obrońcy braci mniejszych nie są w stanie zrozumieć, jakim cudem pułapki klejowe na zwierzęta są legalne.

Co było pierwsze: kura czy jajko?
13.12.2023 13:42 Co było pierwsze - jajko czy kura? Zagadkę wyjaśniają biolodzy. Na odpowiedź przyszło nam czekać wieki!

Co było pierwsze - kura czy jajko? To pytanie, które większość ludzi zadała sobie co najmniej raz w życiu. Okazuje się, że nie tylko ciekawskie dzieci i miłośnicy zwierząt zastanawiają się nad tym paradoksem. Naukowcy od lat dążyli do tego, aby znaleźć rozwiązanie ornitologicznej zagadki. W końcu im się to udało! Nie ma już najmniejszych wątpliwości, co pojawiło się na świecie jako pierwsze.