Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Ciekawostki

Ciekawostki

Nieznane wcześniej interesujące szczegóły dotyczące m.in. różnych faktów, rzeczy, miejsc czy osób.

Bizony
16.06.2024 16:43 Na świat przyszło bardzo rzadkie zwierzę. Rdzenni Amerykanie wierzą, że to omen

W Parku Narodowym Yellowstone na świat przyszło bardzo rzadkie cielę żubra. Informacja o cudownych narodzinach obiegła cały świat i wzbudziła ogromne zainteresowanie wśród fotografów dzikiej przyrody. Zdaniem rdzennych Amerykanów pojawienie się zwierzęcia o tak wyróżniającym wyglądzie ma dwoiste znaczenie. Według legendy przekazywanej przez plemię Lakota jest spełnieniem proroctwa — to zarówno błogosławieństwo, jak i ostrzeżenie. 

rekin w Bałtyku
15.06.2024 16:06 Rekin w Bałtyku. Może stanowić niebezpieczeństwo, o tym warto wiedzieć

Choć wielu z nas uważa, że Bałtyk to spokojne, bezpieczne morze pozbawione rekinów, to rzeczywistość jest zupełnie inna. Właśnie tam żyją aż trzy gatunki tych żarłocznych ryb, a jeden z nich może być dla człowieka szczególnie niebezpieczny. 

kot z uciętym uchem
15.06.2024 07:00 Kot ma uciętą końcówkę lewego ucha? Weterynarz wyjaśnia, co to znaczy

Być może zauważyłeś, że niektóre koty, szczególnie te żyjące na wolności, mają obciętą końcówkę lewego ucha. Okazuje się, że nie straciły go w wypadku lub bójce z innym zwierzęciem. To symbol, który wiele mówi o stworzeniu i został wykonany przez ludzi. Weterynarz Wojciech Wartecki wyjaśnił, co to oznacza.

plaża
14.06.2024 11:32 20 maja pojawił się nad Bukowem. Nie bez powodu mówią na niego widmo

Niezwykłe odkrycie nad Bałtykiem. Ptak-widmo, zwany również potocznie ptakiem-zombie, po 70 latach został zauważony żywy nad polskim brzegiem. Czekano na niego wiele dekad, a ponadto udało uchwycić się go na zdjęciu. Te niezwykłe stworzenia mogą pochwalić się rzadko spotykanymi umiejętnościami. 

z kim powinien zostać pies
12.06.2024 15:39 Kto powinien przejąć opiekę nad psem po rozstaniu? Praktyczne porady

Wspólne posiadanie psa może być ważnym doświadczeniem wnoszącym w życie wiele radości i pięknych chwil. Problem pojawia się, kiedy związek się rozpada, a ludzie nie potrafią dogadać się w kwestii podziału opieki nad czworonogiem. Pomocne mogą okazać się wtedy przepisy prawa. Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska wyjaśnia zasady dotyczące własności psa w związku.  

Ryba słoneczna
11.06.2024 11:20 Ponad 2-metrowy gigant wyrzucony na brzeg. Na plaży aż zaroiło się od gapiów

Pacyfik wyrzucił na brzeg rybę rzadkiego gatunku, która przez świadków została okrzyknięta “wodnym dziwactwem”. Za sprawą swojego przerażającego wyglądu ponad 2-metrowy osobnik przyciągnął wielu gapiów. Znaleziskiem zainteresowali się również naukowcy, którzy nigdy wcześniej nie widzieli tak olbrzymiego okazu. Pierwsze wzmianki na temat tego gatunku pojawiły się niecałą dekadę temu.

krowa
10.06.2024 14:23 Tak wygląda najdroższa krowa świata. Jej wyjątkowość tkwi nie tylko w wyglądzie

Śnieżnobiała Viatina-19 wśród hodowców uchodzi za ucieleśnienie krowiego ideału. Na niedawno odbytej aukcji została sprzedana za rekordową sumę 4,2 milionów dolarów, pobijając swój własny rekord. Warto podkreślić, że bohaterka wyjątkowość zawdzięcza nie tylko wyglądowi. Rasa Nelore charakteryzuje się także innymi, niezwykle pożądanymi przez inwestorów cechami.

żarłacz tygrysi
09.06.2024 06:00 Trudno uwierzyć, co połknął rekin. Naukowcy byli w ciężkim szoku

Do niecodziennej sytuacji doszło na australijskim wybrzeżu, kiedy naukowcy próbowali podpiąć nadajnik żarłaczowi tygrysiemu. Prawdopodobnie w wyniku stresu zwierzę zwróciło swój ostatni posiłek, którym okazało się kolczaste zwierzę. Takiego obrotu spraw nikt się nie spodziewał.

Finwale
08.06.2024 06:00 Wpływają do Bałtyku. Giganty pojawiły się w polskim morzu

Bałtyk zaskoczył miłośników przyrody i naukowców. W spokojnych wodach naszego morza pojawiły się wieloryby giganty. Te ogromne ssaki, zazwyczaj spotykane w głębokich oceanach, niespodziewanie zawitały w nasze progi, wzbudzając tym niemałą sensację. Ci, którym udało się go zobaczyć na własne oczy, mogą mówić o wielkim szczęściu. Taka okazja nie zdarza się często.

zakochani
07.06.2024 15:36 Czy jesteście sobie przeznaczeni? Sprawdź, czy Twój partner zdałby "test ptaszka"

Masz wątpliwości, czy Twój partner to ten jedyny? Chcesz sprawdzić, jak bardzo do siebie pasujecie? Z pomocą przychodzi niecodzienny, ale skuteczny sposób - “test ptaszka”. Reakcja na te małe stworzenia może zdradzić prawdę o Waszym związku. Sprawdź, czy Twój partner zdałby ten test i przekonaj się, czy jesteście sobie przeznaczeni.

smocze jaja
07.06.2024 14:40 Znalazł na podwórku tajemnicze jajka. Niesamowite, co wylęgło się z nich po tygodniu

Mieszkaniec Australii dokonał niezwykłego odkrycia w swoim ogrodzie. Podczas prac porządkowych dostrzegł dziwny kopiec. Pod świeżo usypaną ziemią były ukryte białe jajka. Mężczyzna jeszcze wtedy nie wiedział, że znalazł najprawdziwsze smocze gniazdo.

kot
06.06.2024 12:07 Sen o nieżyjącym kocie. Mało kto wie, co może się kryć za wizją martwego pupila

Nocne koszmary to nic innego jak marzenia senne, które występują w trakcie fazy snu zwanej REM. Śpiącym osobom ukazują się wydarzenia wywołujące u nich negatywne emocje, takie jak: strach, lęk, złość lub gniew. Jako przykład możemy zaliczyć do nich sen o martwym kocie. Jeśli przyśnił Ci się mruczący przyjaciel, który odszedł z tego świata, wiedz, że ten znak może mieć kilka znaczeń. Co więcej, warto podkreślić, że wizja martwego pupila pojawiająca się w snach nie zawsze zwiastuje nadejście złych wydarzeń. Zdarza się, że jest to nietypowa forma wskazówki, która może okazać się niezwykle cenna w życiu na jawie.

jerzyk
04.06.2024 14:12 Spotkałeś jerzyka leżącego na ziemi w bezruchu? Bez twojej pomocy sobie nie poradzi

Latem każdego wieczoru na niebie rozpoczyna się niezwykły spektakl. Latające jerzyki polujące na owady prezentują swoje widowiskowe akrobacje. Ich szybkie loty i zwrotne manewry sprawiają, że są jednym z najbardziej przykuwających wzrok ptaków nocnych. Podczas tej magicznej chwili zwierzęta wydają charakterystyczne piskliwe dźwięki, które dodatkowo dodają uroku letnim wieczorom. Niestety czasem zgubi je prędkość. Te wyjątkowe stworzenia po upadku na ziemię nie poradzą sobie bez naszej pomocy.

szczury na rajskiej wyspie
04.06.2024 07:00 To istny raj na ziemi. Problemem są jednak szczury

Przez niektórych podróżników miejsce to uznawane jest za lepsze niż Malediwy. Błękitne wody, piaszczyste plaże i brak tłumów to jedne z wielu zalet wymienianych w turystycznych przewodnikach. Dla niezapomnianych widoków warto lecieć tam aż dwa dni. Niestety rajski krajobraz zakłócają pewne gryzonie, które zagrażają nie tylko ludziom. 

genetycznie zmodyfikowane komary
30.05.2024 15:14 Uwolniono ponad miliard genetycznie zmodyfikowanych komarów. Cel jest jasny

Pojawiające się latem plagi komarów są zmorą wielu ludzi. Niestety, te małe owady oprócz uprzykrzania nam wieczorów mogą stanowić ogromne zagrożenie dla naszego życia lub zdrowia. W ramach walki ze zwierzętami Centrum Prewencji i Kontroli Chorób wypuściło do środowiska ponad miliard zmodyfikowanych genetycznie osobników. Cel jest jeden.

orłosęp
29.05.2024 14:10 Sensacja w Poznaniu. Orłosęp wylądował na parapecie bloku mieszkalnego

Nagranie z Poznania w ekspresowym tempie obiegło sieć i wzbudziło niemałe emocje. Pewien mężczyzna nagrał moment, w którym ogromny ptak usiadł na jego kuchennym parapecie. Widok zwierzęcia zrobił na internautach ogromne wrażenie. Szybko okazało się, że to orłosęp, czyli jeden z największych ptaków Europy. 

owoce i warzywa
29.05.2024 06:00 Znajdź zwierzę, które ukryło się wśród owoców i warzyw. Udaje się tylko nielicznym

Na straganie pośród warzyw i owoców ukryło się zwierzę. Ułożone kolorami produkty zdają się nie ułatwiać poszukiwań intruza, który uciął sobie drzemkę w nietypowym miejscu. Odszukanie go udaje się tylko nielicznym. Czy podejmiesz próbę i znajdziesz sprytnie schowane stworzenie?

szakale w Polsce
28.05.2024 14:11 Są już u naszych sąsiadów, rok temu zauważono je w Polsce. Czy są groźne dla ludzi?

Nowy gatunek dzikiego zwierzęcia pojawił się u naszych zachodnich sąsiadów. W ubiegłym roku pojedyncze osobniki były widziane również na terenie Polski. Minister środowiska w obawie przed ich inwazją zakwalifikował je jako zwierzynę łowną. Myśliwi już zacierają ręce, ale czy jest na co?

Zmrocznik gładysz
26.05.2024 16:33 Wygląda jak wąż, a później obrasta różowym futerkiem. Spotkacie go w Polsce

Być może wielu z was miało okazję zobaczyć w swojej okolicy nietypowe zwierzęta przypominające węże. W ubiegłym roku w Bielsku-Białej służby otrzymywały masę zgłoszeń dotyczących obecności tych dziwnych zwierząt. Okazuje się, że nie są one gadami, a przekształcają się w motyle z różowym futerkiem. Zmrocznik gładysz, bo o nim mowa, skrywa wiele tajemnic. 

mrówki
22.05.2024 10:14 Zapłodnionym samicom odpadają skrzydła. Tego o mieszkańcach lasu możecie nie wiedzieć

W tym roku piękną i słoneczną pogodą możemy cieszyć się już od końca kwietnia. Nadzwyczajnie wysokie temperatury sprzyjają wzmożonej aktywności wielu leśnych zwierząt, które masowo rozpoczęły proces rójki. Mrówki rudnice, choć są jednymi z najmniejszych mieszkańców lasu, skrywają wiele tajemnic.

pies
15.05.2024 14:16 Godzinami sprawdzał, kto nie sprzątnął psiej kupy z jego podjazdu. Zemścił się

Posiadanie psa to nie tylko przyjemność, ale i obowiązek w postaci opieki, dostarczania pożywienia czy wyprowadzania na spacer, podczas których zwierzę może załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. I jeśli o “psich potrzebach” mowa, należy pamiętać o każdorazowym pozostawianiu po sobie porządku. Pewien właściciel czworonoga tego nie zrobił i z pewnością szybko pożałował swojej decyzji. Sąsiad godzinami sprawdzał, kto nie sprzątnął psiej kupy z jego podjazdu, aby finalnie przygotować nie do końca słodką zemstę.

zyzuś tłuścioch
14.05.2024 11:26 Słyszysz w domu dziwne dźwięki? To może być pająk zwany zyzusiem tłuściochem

Choć na co dzień wolimy o tym nie myśleć, w domu każdego z nas mieszka wiele gatunków zwierząt, począwszy od much, przez rybiki cukrowe, po pająki i roztocza. Niektórzy zwierzęcy lokatorzy mogą wydawać niepokojące dźwięki. Jeśli usłyszysz nietypowy odgłos przypominający ćwierkanie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że w twoim otoczeniu znajduje się zyzuś tłuścioch. Czy pająk ten jest jadowity? Wyjaśniamy. 

kot
11.05.2024 14:07 Ta rasa kota żyje najkrócej. Naukowcy zdradzili, jakie mruczki nie cieszą się długowiecznością

Jeśli rozmyślasz nad adopcją bądź kupnem rasowego zwierzęcia i zależy Ci na tym, aby twój przyszły pupil dożył późnej starości, warto wiedzieć, jakie koty i psy należy wziąć pod uwagę. Niektóre z nich charakteryzuje mniejsza odporność na choroby. Badania naukowe wykazały, które koty mają najkrótszą oczekiwaną długość życia. Uwielbiane przez kociarzy futrzaki nie cieszą się długowiecznością, a opieka weterynaryjna może być kosztowna.

likaon
10.05.2024 16:40 Kichaniem głosują w stadzie. Niezwykłe zwierzęta trafiły do wrocławskiego zoo

Do wrocławskiego zoo trafiło dwóch nowych podopiecznych. Ich wygląd jest intrygujący, podobnie jak ich niezwykłe umiejętności. Gatunek ten objęty jest ścisłą ochroną, a w Polsce możemy je zobaczyć jedynie w zoo. Są często mylone z hienami, a swoim wyglądem przypominają psy, a w niektórych przypadkach nawet wilki. 

pędraki
09.05.2024 16:32 Pędraki w ogrodzie. Jak pozbyć się larw chrząszczy?

Pędraki bywają ogromną zmorą ogrodników i działkowców. Larwy żyjące w glebie żywią się m.in. korzeniami, przez co niszczą nie tylko uprawy, ale również sprawiają, że na trawnikach pojawiają się brunatne plamy. To z kolei przyciąga inne szkodniki, którym ułatwiany jest dostęp do pożywienia. Jak w bezpieczny sposób poradzić sobie z larwami chrząszczy?

świetlik świętojański
08.05.2024 16:15 Już niebawem pojawią się w całej Polsce. Widać je z daleka, lepiej ich nie zabijaj

Trudno ich nie zauważyć, a emitowane przez nich charakterystyczne światło widać już z daleka. Na początku lata w całej Polsce zaczną pojawiać się świetliki, nazywane również robaczkami świętojańskimi. Choć ich wygląd przypominający larwę może przestraszyć, warto zachować spokój, a przede wszystkim nie robić im krzywdy. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego są tak ważnym elementem ekosystemu? 

zwierzęta
05.05.2024 09:15 Które zwierzę jest najdroższe w utrzymaniu? Odpowiedź może zaskoczyć

Decydując się na zakup bądź adopcję zwierzęcia, należy bardzo dokładnie przeanalizować wszelkie za i przeciw. Taki lokator z pewnością dostarczy nam sporą dawkę codziennej radości, ale musimy liczyć się także z wieloma obowiązkami czy zobowiązaniami finansowymi. Które ze zwierząt jest najdroższe w utrzymaniu? Odpowiedź może niejednego zaskoczyć.

pies
04.05.2024 09:37 Twój pies śpi w takiej pozycji? Zdziwisz się, o czym to świadczy

Niejednokrotnie jesteśmy świadkami, jak pies przybiera przeróżne pozy podczas drzemki w ciągu dnia bądź snu w nocy. Ale czy zastanawialiśmy się kiedyś, czy te formy ułożenia ciała coś znaczą? Okazuje się, że czworonóg pozycją, jaką wybiera, daje nam jasny sygnał. Zdziwisz się, o czym to świadczy.