Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Nowa odmiana kleszczy dotarła do Polski. Obawy wywołuje nie tylko ich rozmiar
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 16.05.2024 10:08

Nowa odmiana kleszczy dotarła do Polski. Obawy wywołuje nie tylko ich rozmiar

kleszcz afrykański
Fot. canva.com/ Digoarpi

Choć w Polsce występuje aż 19 gatunków kleszczy, na naszym terytorium pojawiła się nowa, groźna odmiana. Kleszcz afrykański może przerażać nie tylko rozmiarem, ale i również zagrożeniem, jakie stwarza dla ludzi i zwierząt. Sprytny pasażer na gapę dotarł do naszego kraju za pomocą ptaków wracających z ciepłych krajów. Jego atak może skończyć się dla nas tragicznie. 

Nowy gatunek kleszcza w Polsce

Kleszcze stały się nieodzownym elementem naszego krajobrazu. Właściciele czworonogów przyzwyczaili się do ochrony przed kleszczami, zwłaszcza w sezonie wiosenno — letnim, kiedy te małe, ale niebezpieczne pasożyty są najbardziej aktywne. Zwierzęta te mogą przenosić różne choroby, takie jak borelioza i odkleszczowe zapalenie mózgu, które stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia zarówno ludzi, jak i ich domowych pupili. Jeden gatunek kleszcza zasługuje na szczególną uwagę. Pojawił się niedawno w naszym kraju i ze względu na swoje pochodzenie jest nosicielem wielu egzotycznych chorób. 

Afrykańskie kleszcze wędrowne dotarły do nas wraz z pierwszymi promieniami słońca. Najprawdopodobniej przyleciały na grzbietach ptaków wracających z ciepłych krajów. Ten agresywny gatunek znacząco odbiega od znanych nam z wyglądu kleszczy. Może osiągnąć zadziwiające rozmiary i jest śmiertelnie groźny zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. 

Gdy czas się pożegnać. Kiedy można poddać zwierzę eutanazji? Od tych 3 reguł nie ma wyjątku "Dla mojej umierającej żony mogłem zrobić wszystko". Przyłapała ich pielęgniarka

Jak wygląda kleszcz afrykański?

Afrykańskie kleszcze wędrowne mogą przerazić swoją wielkością. Pajęczaki te napite krwią swoich ofiar potrafią osiągnąć nawet 5 cm długości i 3 cm szerokości. Od znanych nam gatunków różnią się rozłożonymi prążkowanymi odnóżami, które mają jasne paski — podobnie jak niektóre pająki. Pasożyty te występują w kolorze rudobrązowym po prawie czarny, a ich aktywność z powodu zmian klimatu wypada w najcieplejsze miesiące, czyli między czerwcem a październikiem. 

kleszcz afrykański
fot. canva.com/ Ultima_Gaina

Tak samo jak występujące dotychczas u nas kleszcze, pasożyty z Afryki mogą zakażać swoje ofiary licznymi chorobami. Choć nie zagraża nam z ich strony borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu, niestety w przypadku ataku możemy zostać zarażeni trudnymi do wyleczenia, egzotycznymi chorobami, takimi jak:

  • gorączka krwotoczna krymsko — kongijska,
  • gorączka plamista,
  • anaplazmoza,
  • babeszjoza.

Kleszcze przenoszą śmiertelne choroby. Jak uchronić się przed groźnymi pasożytami?

Ukąszenie przez afrykańskiego kleszcza wędrownego może spowodować również porażenie ciała. To jedno z powikłań chorób odkleszczowych, wywołane przez działanie toksyny zawartej w ślinie kleszczy, wprowadzonej do organizmu żywiciela po ukąszeniu. Objawami są początkowo bóle głowy, złe samopoczucie oraz wymioty. Później następuje porażenie postępujące od nóg w górę ciała. Choroba ta może doprowadzić do śmierci. 

kleszcz afrykański
fot. canva.com/ Apurv Jadhav

Zasady ochrony przed tymi pajęczakami są takie same jak w przypadku pozostałych gatunków. Należy stosować odpowiednie środki w sprayu lub kremie, zakrywać skórę długimi nogawkami i rękawami oraz po aktywnym wypoczynku na zewnątrz sprawdzić dokładnie swoje ciało. Oczywiście nie należy zapominać o naszych pupilach, które już od wczesnej wiosny powinny być zabezpieczone odpowiednimi preparatami dostępnymi w gabinetach weterynaryjnych oraz sklepach zoologicznych. Może to być obroża, kropelki lub tabletki przepisane przez lekarza. Pamiętajmy, że aby ochrona była skuteczna, należy powtarzać aplikację środków zgodnie z zaleceniami przepisanymi w ulotce.

ochrona psa przed kleszczami
fot. canva.com/ AlexImages
Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?