Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Nadszedł czas, gdy z polskich lasów zaczynają dochodzić niepokojące dźwięki. "Ciarki na plecach"
Lena Tomaszewska
Lena Tomaszewska 21.09.2023 11:00

Nadszedł czas, gdy z polskich lasów zaczynają dochodzić niepokojące dźwięki. "Ciarki na plecach"

Niepokojące dźwięki w lesie we wrześniu
Niepokojące dźwięki w lesie we wrześniu, fot. Facebook/Lubuscy Łowcy Burz

Jesień to pora wielkich zmian w przyrodzie. Zżółknięte liście spadają z drzew, ptaki odfruwają na zimę, a na leśnym runie wyrastają grzyby. Nie można pominąć też jednego z najbardziej spektakularnych zjawisk, które można zaobserwować w polskich lasach. Wrzesień wyznacza czas, kiedy dzikie zwierzęta rozpoczynają swój bardzo głośny okres godowy.

Dziwne dźwięki w lesie. Zaczął się czas króla lasów

Wraz z nadejściem pierwszego jesiennego miesiąca, września, z lasu zaczynają dobiegać podejrzane dźwięki. Leśnicy muszą się mierzyć z wieloma pytaniami ze strony osób niezorientowanych w grafiku dzikich zwierząt. Nie wszyscy wiedzą, że zaczyna się właśnie rykowisko, czyli okres godowy jelenia.

Jak co roku, wraz z rozpoczęciem września, leśnicy zaczynają wstawiać do Internetu fascynujące filmiki, pokazujące jak król polskich lasów zabiega o względy samic. To prawdziwa gratka dla miłośników przyrody, którzy donoszą, że rykowisko 2023 właśnie się rozpoczęło.

  • Dzisiaj w lesie spotkałam dwa takie. W nocy słychać rykowisko;
  • Pięknie uchwycony rogacz, brawo!;
  • Przepiękne ujęcia. To jest piękne. Ryki są mocne, ciarki na plecach.
Poparzona twarz, uraz oka i skręcony kark. Działkowiec chciał pozbyć się kretów, wylądował w szpitalu

Okres godowy jeleni. Rykowisko – kiedy się zaczyna?

Jeleń szlachetny (Cervus elaphus) to prawdziwy król lasów. Jako zwierzę stadne przedstawiciele tego gatunku spędzają większość roku podzieleni na dwie grupy – samców i samic. Płeć nie jest jednak jedynym kryterium, jeśli chodzi o przynależność do chmar. Łaniom towarzyszą bowiem młode obu płci.

Kiedy zaczyna się wrzesień, który wyznacza początek rykowiska, cały podział zaczyna się zmieniać. Grupy, które wcześniej bytowały na osobnych rewirach, zaczynają się mieszać. Z żeńskich grup wyganiane są młode samce, a na ich miejsce wskakują dorosłe.

Takie zmiany w chmarach następują jeszcze przed rykowiskiem i wskazują, że zwierzęta zaczynają się przygotowywać do okresu godowego. Kiedy samce wychodzą śmiało na łąki i sąsiadujące z lasem pola w poszukiwaniu partnerki, wiadomo, że właśnie rozpoczęło się rykowisko.

Rykowisko 2023. "Jesień coraz bliżej"

Leśne powietrze wypełnia zapach piżma. Byki śledzą łanie w rui i zabiegają o ich względy, a w lesie rozlega się koncert jelenich ryków. Od rana organista dyryguje leśnym koncertem, wydobywając z siebie pierwszy ryk. Tegoroczne rykowisko już się rozpoczęło.

Kiedy tylko do chmary przewodzonej przez jednego samca, zbliża się inny osobnik zagrażający jego pozycji w stadzie, rozpoczyna się walka jeleni. Najpierw w równoległym marszu prezentują swoje atuty, a kiedy żaden samiec się nie podda, przystępują do bezpośredniego starcia. Wygrany byk przejmuje władzę nad chmarą i może przekazać swoje geny.

Rykowisko to wykańczający pokaz atutów jelenia. Bywa, że samiec traci nawet 25% wagi podczas nieustających konkurów. Kiedy więc te wyczerpujące gody w końcu się kończą, jelenie wracają do męskich chmar i odpoczywają. Po ok. 230 dniach na świecie pojawiają się młode jelonki, które po latach same będą uczestniczyć w tym leśnym pokazie.

Źródło: lasy.gov.pl, o2.pl