Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy

Zoo

Czym jest Zoo?

Zoo, a dokładniej ogród zoologiczny, zajmuje się hodowlą i ochroną zwierząt, nierzadko zagrożonych wyginięciem. Oprócz celów naukowych i edukacyjnych, pełni także rolę rekreacyjną. Wycieczka do zoo jest bowiem doskonałym wyborem na spędzenie czasu wspólnie z rodziną. Poza możliwością zapoznania się z najróżniejszymi gatunkami zwierząt z całego świata, goście Zoo mają także do dyspozycji punkty gastronomiczne, czy też parki z placami zabaw. 

Pierwsze zoo zostało utworzone w 1752 roku, w parku zamkowym Schönbrunn (Wiedeń) przez cesarza Franciszka I Stefana Lotaryńskiego. Największym ogrodem zoologicznym na świecie pod względem powierzchni jest Red McCombs Wildlife w Teksasie. Ma on powierzchnię 12 tys. hektarów. Mimo swych ogromnych rozmiarów, ogród ten zamieszkiwany jest jedynie przez 20 gatunków zwierząt. Największą liczebnością mieszkańców może się jednak pochwalić Henry Doorly Zoo w Nebrasce, ponieważ w tym zoo znajduje się aż 17 tys. zwierząt. Z największej liczebności gatunków słynie zaś Ogród Zoologiczny w Berlinie, ponieważ przebywa w nim aż 1500 gatunków zwierząt. Co ciekawe, pod względem liczebności gatunków, trzecie miejsce z ilością 1132 gatunków, zajmuje zoo we Wrocławiu.

Zoo w Polsce

Aktualnie w Polsce istnieje 25 ogrodów zoologicznych, a 11 najlepszych z nich należy do Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów. Wśród nich znajduje się Ogród Zoologiczny we Wrocławiu, który jest najstarszym zoo w Polsce. Ogród ten powstał 10 lipca 1865 roku. Dziewięć lat później powstał Ogród Zoologiczny w Poznaniu – zarejestrowany został rok później. Największym zoo w Polsce jest Gdański Ogród Zoologiczny, ponieważ zajmuje on niemalże 124 hektarów. Pozostałe 8 ogrodów zoologicznych znajduje się w Opolu, Zamościu, Warszawie, Krakowie, Łodzi, Płocku, Chorzowie oraz w Toruniu.

Czym jest oceanarium?

Oceanarium, znane też jako akwarium morskie, jest wodnym odpowiednikiem ogrodu zoologicznego. Hodowane są w nim rośliny oraz zwierzęta morskie i oceaniczne. Akwaria morskie wykorzystywane są także w celach badawczych. Największym oceanarium w Polsce jest Afrykarium, będące częścią Ogrodu Zoologicznego we Wrocławiu. Innym interesującym oceanarium jest Akwarium Gdyńskie, które w 2005 roku zyskało status ogrodu zoologicznego.

Pokaż więcej

Mały leniwiec
17.06.2024 13:41 Historyczne wydarzenie w zoo. Na takie narodziny czekano bardzo długo

W Ogrodzie Zoologicznym im. Stefana Milera w Zamościu miało miejsce wyjątkowe wydarzenie, które przyciągnęło uwagę zarówno pracowników, jak i odwiedzających. Na świecie pojawiło się niezwykłe stworzenie, które za sprawą uroczego wyrazu pyszczka rozczuliło miłośników zwierząt. Choć jego tata przespał narodziny, to mają one ogromne znaczenie dla przetrwania całego gatunku. 

żubr polon
16.06.2024 11:01 Euro 2024. Polska - Holandia. Kto wygra mecz? Żubr Polon wytypował zwycięzcę

16 czerwca odbędzie się mecz Polska - Holandia na Euro 2024. W przeddzień emocjonującego starcia żubr Polon został poddany niezwykłej próbie. Mieszkaniec Warszawskiego ZOO miał za zadanie wskazać zwycięzcę dzisiejszego spotkania. Kibice z niecierpliwością czekają na prognozę wyniku, która może okazać się prorocza. Czy przeczucie żubra okaże się słuszne? Sprawdźcie sami, oglądając filmik z tego wyjątkowego wydarzenia.

wielbłądy
15.06.2024 11:18 Chwile grozy w zoo. Wielbłądy uciekły ze swoich zagród

Odwiedzający jeden z parków rozrywki doświadczyli prawdziwych chwil grozy i to nie za sprawą ekstremalnych atrakcji przygotowanych przez organizatorów. Dwa wielbłądy uciekły z zagrody małego zoo znajdującego się na terenie parku. Wystraszone zwierzęta szalały wśród licznie zgromadzonych uczestników. 

hipopotam karłowaty
14.06.2024 13:40 "Pierwszy raz w historii". Wyjątkowe narodziny w ZOO w Łodzi

Przedstawiciele ZOO w Łodzi za pośrednictwem mediów społecznościowych przekazali niesamowite wieści. Ich placówka powiększyła się o nowego lokatora. Jak podkreślają autorzy wpisu “pierwszy raz w historii” doszło do tak wyjątkowych narodzin. Nie uwierzycie, jaki słodziak stoi za sprawą tej olbrzymiej sensacji. Choć nie wiadomo, jakiej jest płci, internauci już oszaleli z radości na jego widok.

kapucynki
13.06.2024 14:27 Pokazali, jak kapucynki zareagowały na nowy wybieg. Oszalały z radości

Ogród Zoologiczny we Wrocławiu doczekał się kolejnych zmian, które mają zaowocować poprawą dobrostanu mieszkańców. Tym razem zadbano o przestrzeń dla ssaków naczelnych i odświeżono jeden z wybiegów małp. W sieci opublikowane zostało nagranie ukazujące reakcję kapucynek na nowy dom. Zwierzęta oszalały z radości — musicie to zobaczyć!

mały urson
11.06.2024 10:40 W poznańskim ZOO przyszło na świat wyjątkowe zwierzę. Nie wiadomo, jakiej jest płci

Poznańskie zoo ma powody do radości. W ogrodzie na świat przyszło bardzo nietypowe zwierzę. Choć na razie niewiele o nim wiadomo, już zdążyło zachwycić internautów. Jeśli jeszcze go nie widzieliście, powinniście się śpieszyć — za kilka dni maluch zmieni się nie do poznania. 

kapibara
09.06.2024 10:18 Orientarium Łódź przywitało samca kapibary. Nie oprze mu się żadna samiczka

Łódzkie Orientarium na nowo rozpoczęło hodowlę niekwestionowanych ulubieńców odwiedzających. W kwietniu na wybieg trafiły dwie kapibary, które przybyły z zamojskiego zoo. Teraz do samiczek dołączył nowy lokator, samiec zza zachodniej granicy. Miłośnicy zwierząt zastanawiają się, czy język stanie na przeszkodzie miłości i z niecierpliwością wyczekują momentu, aż rodzina gryzoni się powiększy. 

lama
08.06.2024 13:45 Internauci wybrali imię dla lamy w ZOO w Bydgoszczy. Na samą myśl aż ślinka cieknie

Nie da się ukryć, że przyjście na świat nowego mieszkańca ogrodu zoologicznego niemal zawsze cieszy tak samo. Tym razem Ogród Zoologiczny w Bydgoszczy powitał na świecie lamę. Personel wpadł na pomysł, aby do wybrania jej imienia przyczynili się internauci. To oni podjęli ostateczną decyzję i wybrali dość apetycznie brzmiące imię dla młodego zwierzaka.

żyrafa w safari Texas
07.06.2024 14:21 Żyrafa chwyciła dziecko i uniosła je w powietrze. Porażające sceny w zoo

Podczas przejażdżki po zoo w Teksasie doszło do groźnego zdarzenia. Ciekawska żyrafa chwyciła 2-letnią dziewczynkę za koszulkę i uniosła do góry. Całe zdarzenie zarejestrowali okoliczni turyści. Tej wycieczki nie zapomną do końca życia.

antylopa
05.06.2024 16:22 Bydgoskie zoo ma nowego lokatora. Prześliczny Gaspar długo tam nie zabawi

Pracownicy bydgoskiego ogrodu zoologicznego pochwalili się nowym lokatorem. Na świat przyszedł niezwykle urokliwy Gaspar — potomek Neli i Gabona. Mimo radości personelu, jak i miłośników zwierząt tamtejszego zoo prześliczny samiec antylopy niestety nie zostanie tam na stałe. Powodem możliwy konflikt z innym osobnikiem ze stada.

orłosęp
03.06.2024 10:51 Orłosęp widziany w Poznaniu trafił do zoo. Jego historia może zaskoczyć

Pod koniec maja sieć obiegło nagranie wykonane na jednym z poznańskich blokowisk. To właśnie tam na kuchenny parapet przyfrunął orłosęp, czyli jeden z największych ptaków Europy. Szybko okazało się, że zwierzę przyleciało do Polski aż z Francji, a obecnie znajduje się w poznańskim zoo. 

Batalion
31.05.2024 16:26 Zwą go bojownikiem z mokradeł. W okresie godowym w pełni zasługuje na swoją nazwę

Słodkie trele, tańce godowe czy stroszenie piór o intensywnych barwach to w świecie ptaków tylko wybrane sposoby na przypodobanie się potencjalnym partnerkom. W autoprezentacji istotne jest też odpowiednie eksponowanie fizycznej tężyzny i walecznych zapędów samców. Właśnie teraz osoby odwiedzające Ogród Zoologiczny w Warszawie mają szansę zobaczyć niezwykły gatunek ptaków, który w pełni zasłużył na swoją nazwę. Potyczki batalionów są nie lada widowiskiem. 

Zoo Wrocław
28.05.2024 15:14 Nowi podopieczni wrocławskiego ZOO. Ich widok rozczuli turystów

We wrocławskim zoo pojawili się nowi, długo wyczekiwani lokatorzy. Zwierzęta przybyły z innych ogrodów zoologicznych w ważnym celu. Nad idealnym dopasowaniem czuwał koordynator ds. gatunku, który zna mocne i słabe strony ich charakterów. Turyści już przebierają nogami z zachwytu.

ZOO
26.05.2024 06:00 Jakie są matki świata zwierząt? Nie wszystkie kochają dzieci jednakowo

Już niebawem będziemy celebrować święto dedykowane wyjątkowym kobietom, które pełnią rolę matki. Macierzyństwo ma jednak wiele twarzy i nie ogranicza się tylko do gatunku ludzkiego. Jakie strategie opieki nad potomstwem mają samice rozmaitych gatunków zwierząt zamieszkujących płockie ZOO? Którym z nich najbliżej do wzorca „matki idealnej", a które zupełnie nie przejawiają zainteresowania swoimi dziećmi? Rozmawiamy z Radomirem Lewandowskim, kierownikiem Działu Hodowlanego ZOO w Płocku. 

nowy mieszkaniec warszawskiego zoo
23.05.2024 16:35 Nowy mieszkaniec Warszawskiego ZOO. Przypomina ryjówkę, ale bliżej mu do słonia

Pracownicy Ptaszarni Warszawskiego ZOO pochwalili się nowym podopiecznym. Niewielkich rozmiarów stworzonko, nazywane pieszczotliwie “mini słoniem”, ma trąbę, za pomocą której wykopuje z ziemi chrząszcze. Młody samiec szybko zyskał sympatię miłośników zwierząt, którzy niebawem będą mieli okazję zobaczyć go w komplecie z samicą. Poznajcie sorkonosa czarno-rdzawego. 

szympansica z martwym młodym w zoo
22.05.2024 14:27 Szympansica straciła młode zaraz po narodzinach. Od 3 miesięcy go nie opuszcza

Mieszkająca w hiszpańskim zoo szympansica Natalia doczekała się narodzin kolejnego potomka. Niestety jej młode, podobnie jak poprzednie potomstwo, zmarło kilka dni po przyjściu na świat. Pogrążona w żałobie samica nie rozstaje się z ciałem swojego dziecka. Odwiedzający ogród turyści są zszokowani widokiem martwego zwierzęcia. Pracownicy placówki wyjaśnili, dlaczego tym razem nie mają zamiaru interweniować. 

ocelot nadrzewny
20.05.2024 16:22 Nowa gwiazda ZOO w Poznaniu. Ma wyjątkowe zdolności i urzeka wyglądem

Pracownicy poznańskiego ZOO pochwalili się nową podopieczną. Do licznych gatunków zwierząt dołączyła samica ocelota nadrzewnego. Dobrze przyjrzyjcie się jej sprytnym oczom. Niebawem, dzięki jej zdolnościom może być ciężko wypatrzeć ją na wybiegu. Potrafi coś, czego domowe mruczki nie są w stanie zrobić.

Aligatorzyca Marta
18.05.2024 12:23 100 lat to za mało. Aligatorzyca Marta świętuje urodziny. Drugiej takiej nie ma w całej Europie

Pracownicy zoo w Płocku mają powody do dumy, bowiem mieszka tam zwierzęca celebrytka mogąca się pochwalić nie tylko rolą filmową, ale i rekordem na skalę europejską. Jej Gadzia Ekscelencja uchodzi za najstarsze ze wszystkich zwierząt żyjących w ogrodach zoologicznych w Europie. Mowa o samicy aligatora imieniem Marta, która 20 maja obchodzi swoje 94. urodziny. Pracownicy zoo planują hucznie obchodzić jubileusz seniorki. 

zoo
16.05.2024 14:18 To nie są romantyczne sceny w krakowskim ZOO. Wszystkiemu przyglądały się kapibary

ZOO w Krakowie dba o swoich odwiedzających, fundując im regularnie ciekawe wpisu na profilu na Facebooku. Tym razem udostępnili nagranie, które w pierwszej chwili może wydawać się romantyczną chwilą pomiędzy dwoma osobnikami nandu. Okazuje się jednak, że z miłosnym uniesieniem nie to nic wspólnego. Warto również zwrócić uwagę na kapibary, które z bezpiecznej odległości przyglądają się całemu zamieszaniu.

dziecko
14.05.2024 16:43 Chłopiec chciał mieć pamiątkę z wizyty w zoo. Tygrys nie był w nastroju do zdjęć

Wizyta w ogrodzie zoologicznym to dla wielu dzieci edukacja w praktyce, ale i nauczka, by nie lekceważyć umiejętności dzikich stworzeń. Chłopiec za namową rodziców chciał mieć pamiątkę z wizyty w ZOO w Dublinie. Stanął więc tyłem do oszklonego wybiegu tygrysów. Dzikie zwierzę najwyraźniej nie było w nastroju do zdjęć. Drapieżnik przez dłuższy czas przyglądał się dziecku, aż w końcu skoczył w jego kierunku. 

Niedźwiedzie polarne
11.05.2024 12:50 Już wkrótce ich nie zobaczysz. Ostatnie niedźwiedzie polarne żegnają się z Polską. Znamy powód

Niedźwiedzie polarne to zwierzęta nierozerwalnie związane z Biegunem Północnym. Nie trzeba jednak pokonywać blisko 14 tysięcy kilometrów, by ujrzeć “białe misie” na własne oczy. Chętnym zalecamy pośpiech, bo już niebawem Gregory i Aleut opuszczą Polskę. Ostatni przedstawiciele tego gatunku w naszym kraju ruszają w zagraniczną podróż. To przykra wiadomość dla wielbicieli niedźwiedzi z Miejskiego Ogrodu Zoologicznego im. Antoniny i Jana Żabińskich w Warszawie.

likaon
10.05.2024 16:40 Kichaniem głosują w stadzie. Niezwykłe zwierzęta trafiły do wrocławskiego zoo

Do wrocławskiego zoo trafiło dwóch nowych podopiecznych. Ich wygląd jest intrygujący, podobnie jak ich niezwykłe umiejętności. Gatunek ten objęty jest ścisłą ochroną, a w Polsce możemy je zobaczyć jedynie w zoo. Są często mylone z hienami, a swoim wyglądem przypominają psy, a w niektórych przypadkach nawet wilki. 

pies panda
08.05.2024 10:09 Porażające zachowanie w ZOO. Pomalowali psy, by zastąpiły pandy na wybiegu

Miłośnicy zwierząt nie kryli oburzenia po ostatnich zdarzeniach, jakie miały miejsce w  ZOO w Taizhou w Chinach. Okazuje się, że zwiedzający, na wybiegu dla pand, zamiast tego gatunku, mieli oglądać tam psy pofarbowane we wzory charakterystyczne dla tych zwierząt. Wyjaśnienia rzecznika placówki, który zabrał głos po fali krytyki, nie przekonują wszystkich.

Pandka ruda
06.05.2024 17:00 Panda mała uciekła z zoo. Miała jasny cel podróży, nie obyło się bez interwencji policji

Choć naukowcy początkowo przypisywali jej pokrewieństwo z niedźwiedziowatymi, pod wieloma względami bliżej jej do kota lub szopa. Pandka ruda, bo o niej mowa, to tajemniczy i nieśmiały drapieżnik, który kryje przed ludźmi wiele sekretów. Pewna przedstawicielka tego gatunku wpadła w tarapaty. Młoda samiczka uciekła z zoo. Łapki poniosły ją w nieoczywiste miejsce.

koza
04.05.2024 13:38 Płyną smutne wieści z ZOO w Lubinie. Koza osierociła młode z winy odwiedzających

Powodów, dla których pod żadnym pozorem nie wolno dokarmiać zwierząt w ZOO jest wiele. Ale przede wszystkim chodzi o ich bezpieczeństwo. Niestety nagminnie zdarzają się przypadki łamania zakazu i nie raz niosą one za sobą poważne konsekwencje. Sieć obiegły smutne wieści z ZOO w Lubinie. Koza osierociła młode, a to wszystko z winy odwiedzających.

rysie w zoo
01.05.2024 11:16 Pracownicy zoo przyłapali nieuchwytne zwierzęta. Miłość wisi w powietrzu

Personel zoo zamieścił w social mediach niesamowite nagranie. Zwierzęta, które zwykle pozostają nieuchwytne, dały się przyłapać na romantycznych chwilach. Dzięki niemu opiekunowie tych niezwykłych stworzeń zapewnili odwiedzających, że te dzikie koty mieszkają na wybiegu, jednak najczęściej za dnia śpią wysoko w koronach drzew.  

słoń
29.04.2024 12:18 Słoń stracił równowagę i chlusnął do wody. Jego upadek widzieli wszyscy

Do groźnej sytuacji doszło na wybiegu dla słoni w zoo. Majestatyczne zwierzę straciło równowagę i spadło z wysokiego murka wprost do wody. Zdarzenie wywołało ogromne poruszenie w całym stadzie. Empatyczne stworzenia pośpieszyły z pomocą swojemu przyjacielowi. Okazały współczucie i zaniepokojenie w przeciwieństwie do ludzi, których śmiech zarejestrowała kamera.

papuga
27.04.2024 16:11 Duży sukces we wrocławskim ZOO. Wylęgły się ptaki krytycznie zagrożone wyginięciem

Pracownicy Ogrodu Zoologicznego we Wrocławiu mogą mówić o ogromnym sukcesie. To na terenie ich ptaszarni na świat przyszły niesamowite papużki ostrosterne. Gatunek ten jest uznany za krytycznie zagrożony wyginięciem.