Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Pozostałe quizy

Zoo

Czym jest Zoo?

Zoo, a dokładniej ogród zoologiczny, zajmuje się hodowlą i ochroną zwierząt, nierzadko zagrożonych wyginięciem. Oprócz celów naukowych i edukacyjnych, pełni także rolę rekreacyjną. Wycieczka do zoo jest bowiem doskonałym wyborem na spędzenie czasu wspólnie z rodziną. Poza możliwością zapoznania się z najróżniejszymi gatunkami zwierząt z całego świata, goście Zoo mają także do dyspozycji punkty gastronomiczne, czy też parki z placami zabaw. 

Pierwsze zoo zostało utworzone w 1752 roku, w parku zamkowym Schönbrunn (Wiedeń) przez cesarza Franciszka I Stefana Lotaryńskiego. Największym ogrodem zoologicznym na świecie pod względem powierzchni jest Red McCombs Wildlife w Teksasie. Ma on powierzchnię 12 tys. hektarów. Mimo swych ogromnych rozmiarów, ogród ten zamieszkiwany jest jedynie przez 20 gatunków zwierząt. Największą liczebnością mieszkańców może się jednak pochwalić Henry Doorly Zoo w Nebrasce, ponieważ w tym zoo znajduje się aż 17 tys. zwierząt. Z największej liczebności gatunków słynie zaś Ogród Zoologiczny w Berlinie, ponieważ przebywa w nim aż 1500 gatunków zwierząt. Co ciekawe, pod względem liczebności gatunków, trzecie miejsce z ilością 1132 gatunków, zajmuje zoo we Wrocławiu.

Zoo w Polsce

Aktualnie w Polsce istnieje 25 ogrodów zoologicznych, a 11 najlepszych z nich należy do Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów. Wśród nich znajduje się Ogród Zoologiczny we Wrocławiu, który jest najstarszym zoo w Polsce. Ogród ten powstał 10 lipca 1865 roku. Dziewięć lat później powstał Ogród Zoologiczny w Poznaniu – zarejestrowany został rok później. Największym zoo w Polsce jest Gdański Ogród Zoologiczny, ponieważ zajmuje on niemalże 124 hektarów. Pozostałe 8 ogrodów zoologicznych znajduje się w Opolu, Zamościu, Warszawie, Krakowie, Łodzi, Płocku, Chorzowie oraz w Toruniu.

Czym jest oceanarium?

Oceanarium, znane też jako akwarium morskie, jest wodnym odpowiednikiem ogrodu zoologicznego. Hodowane są w nim rośliny oraz zwierzęta morskie i oceaniczne. Akwaria morskie wykorzystywane są także w celach badawczych. Największym oceanarium w Polsce jest Afrykarium, będące częścią Ogrodu Zoologicznego we Wrocławiu. Innym interesującym oceanarium jest Akwarium Gdyńskie, które w 2005 roku zyskało status ogrodu zoologicznego.

Pokaż więcej

foka szara
20.02.2024 14:33 Warszawskie ZOO żegna fokę Sławę. "Urodziła 17 szczeniąt, doczekała się 16 wnuków"

Warszawskie ZOO przekazało smutne wieści. W informacji zamieszczonej w mediach społecznościowych możemy przeczytać, że focza seniorka — Sława — odeszła za Tęczowy Most. Zwierzę, które było ulubieńcem pracowników ogrodu, dożyło sędziwego wieku, witając na świecie liczne potomstwo. Doczekała się również 16 wnucząt. Opiekunowie już za nią ogromnie tęsknią.

Czarny jaguar
15.02.2024 17:30 Często bywa mylona z czarną panterą. Opolskie zoo powitało jaguarzycę Yanę

W opolskim ogrodzie zoologicznym zjawiła się przedstawicielka wielkich kotów, która do złudzenia przypomina czarną panterę. Nic bardziej mylnego, bowiem Yana, jak zwą ją opiekunowie, to zupełnie inny gatunek. Półtoraroczna samica to reprezentantka jednych z najpotężniejszych kotowatych, jakie zamieszkują półkulę zachodnią. Choć wiedzie żywot samotniczki, w niedalekiej perspektywie zyska towarzystwo. Opiekunowie są w trakcie doboru partnera, z którym wyślą ją na ”randkę".

pawiany w zoo
12.02.2024 11:14 Antykoncepcja zawiodła. Niemieckie zoo planuje uśpić 20 zdrowych pawianów

Jedno z najważniejszych niemieckich ogrodów zoologicznych ma moralny dylemat. Dla zwierząt brakuje miejsca, a rozbudowa pawilonu jest niemożliwa. Władze placówki rozważają więc decyzję, aby dla dobra gatunku zmniejszyć liczbę osobników zamieszkujących małpi gaj poprzez eutanazję. Martwymi pawianami chcą nakarmić resztę mieszkających w ogrodzie drapieżników. Obrońcy praw zwierząt, w tym organizacja PETA Germany, protestują.

mały manat
02.02.2024 16:07 ZOO we Wrocławiu prosi o pomoc z "pomarszczonym kosmitą". Jego przyszłość w rękach internautów

Urodzony we wrześniu ubiegłego roku manat sprawia pracownikom wrocławskiego ZOO nie lada problem. Okazuje się, że maluch, mimo iż urodził się 4 miesiące temu, to nie doczeka się jeszcze na bardzo ważny etap swojego życia. ZOO we Wrocławiu apeluje o pomoc.

pazurkowiec
01.02.2024 17:00 Wygląda jak kot skrzyżowany ze świnką morską. Mało kto zgadnie, co to za zwierzę

Większość mieszkańców warszawskiego ZOO wywołuje duży uśmiech na twarzach odwiedzających, ale wśród nich znajdują się też stworzenia, których unikatowy wygląd konfunduje dorosłych i dzieci. Specjaliści przedstawili jednego ze swoich podopiecznych, który na pierwszy rzut oka przypomina krzyżówkę kota ze świnką morską. Z ich zapewnień wynika, że jest bardzo pociesznym stworzeniem, ale złapanie go na zdjęciu graniczy z cudem. Wiesz o jakim zwierzaku mowa?

małe pekari
29.01.2024 15:22 Choć w naturalnych warunkach nie zaznają śniegu, to zimą urodziły się w ZOO w Gdańsku. Ogromna radość

Gdańsk może pochwalić się nowym przychówkiem. Podziwiając różne gatunki zwierząt, to zazwyczaj najmłodsze osobniki rozczulają nas najbardziej. Kto tym razem stał się nowym mieszkańcem gdańskiego ZOO? 

niesforna papuga
26.01.2024 16:09 Papugi w ZOO wzięły niechlubny przykład z odwiedzających. "Żadnego z tych słów nie powinno się powtarzać"

Grupka papug żako wywołała niemałe zamieszanie w Lincolnshire Wildlife Park w Anglii. Pracownicy odkryli, że sprytne ptaki łączy zamiłowanie do powtarzania pewnych wyrazów. Personel stanął przed trudnym zadaniem. Ptasi gang trzeba było relokować. Finał ich działań jest zaskakujący.

szympansica Kizi
24.01.2024 16:18 Rozpaczliwe wieści z ZOO we Wrocławiu. Odchowali ją Gucwińscy, odeszła mając 43 lata

Nie żyje szympansica Kizi, która w 1980 roku urodziła się we wrocławskim ZOO. Wychowanka słynnego małżeństwa Gucwińskich, ulubienica pracowników odeszła spokojnie. Za jej życia ZOO zmieniło się wiele razy. Opiekunowie nie kryją wielkiego smutku. 

Likaon pstry
23.01.2024 09:18 Smutne wieści z wrocławskiego ZOO, nie żyje Morgana. Lekarze musieli podjąć najtrudniejszą z decyzji

Na oficjalnej stronie wrocławskiego ogrodu zoologicznego opublikowano smutną informację. Za Tęczowy Most odeszła Morgana, mieszkanka ZOO od ponad 12 lat. Lekarz weterynarii przeprowadził na niej zabieg eutanazji. Wytłumaczono, dlaczego podjęto taką decyzję.

Pracownik ZOO
22.01.2024 13:38 Opiekun żyraf nagłe zmarł, kilka godzin później spada kolejny cios. Śmierć zebrała podwójne żniwo

Ogród zoologiczny w Skopje z wielkim smutkiem pożegnał jednego z najbardziej cenionych pracowników. Z niewiadomych przyczyn zmarł 44-letni opiekun żyraf Riste Trajkovski. Mężczyzna znany był ze swojego zamiłowania do pracy ze zwierzętami egzotycznymi. Niestety, zaledwie 12 godzin po jego śmierci doszło do kolejnej tragedii. W jego ślady poszedł Floppy. Zwierzę od 12 lat było podopiecznym Ristiego. Czy śmierć żyrafy i pracownika ogrodu zoologicznego mają ze sobą coś wspólnego?

mała żyrafa
20.01.2024 16:31 W łódzkim zoo urodziła się żyrafka. Trudno pogodzić się z tym, jak potraktowała ją matka

Żyrafiątko przyszło na świat w ogrodzie zoologicznym w Łodzi. Narodziny samca okupione były wielkim stresem, a grupa składająca się z 20 osób wspólnie walczyła o życie małego i jego mamy. W ocenie specjalistów ogromny stres i komplikacje w trakcie porodu mogły sprawić, że samica nie jest zainteresowana opieką nad swoim potomstwem. Kolejne dni i tygodnie będą decydujące dla nowo narodzonego zwierzęcia.

Kot czarnołapy
11.01.2024 13:15 Duże oczy, słodki nosek i miękkie futerko. Zoo powitało „najbardziej śmiercionośnego kota świata”

W jednym z ogrodów zoologicznych zamieszkała niezwykła kocica. 8-miesięczna samiczka o imieniu Gaia jest przedstawicielem gatunku uznawanego za najbardziej śmiercionośne koty na świecie. Drapieżniki te w ciągu jednej doby potrafią zabić więcej zwierząt niż lampart przez pół roku. Pomimo zadziwiającej sprawności, na wolności nie miewają się zbyt dobrze. Właśnie dlatego Gaia jako przedstawicielka gatunku zagrożonego wyginięciem ma ważną misję do wypełnienia. Jeszcze nie wiadomo, czy będzie w stanie jej sprostać. 

Panda mała
05.01.2024 12:05 Miało być love story, a wyszła tragedia. Nie żyją dwie pandki rude, władze zoo odpierają zarzuty

Ostatni kwartał 2023 roku był dla pracowników wrocławskiego ogrodu zoologicznego bardzo trudnym wyzwaniem. W ciągu miesiąca za Tęczowy Most odeszło dwóch przedstawicieli wyjątkowego gatunku, któremu grozi wyginięcie. Zmarły dwie pandki rude, które usiłowano sparować pomimo dużej różnicy wieku. Część internautów obarcza winą za śmierć zwierząt opiekunów. W odpowiedzi na zarzuty zarząd wrocławskiego ZOO wystosował oświadczenie.

Kapibara
04.01.2024 14:24 "Była taka piękna". Smutne wieści z łódzkiego ZOO. W sędziwym wieku odeszła ulubienica odwiedzających

Pracownicy łódzkiego ogrodu zoologicznego poinformowali o wyjątkowo smutnym wydarzeniu. Za Tęczowy Most odeszła Tena, ulubienica wielu zwiedzających. Wyjątkowa samiczka dożyła 11 lat. To bardzo dużo jak na przedstawiciela gatunku, który reprezentowała. Z całą pewnością zostanie ona w pamięci mnóstwa ludzi na bardzo długo. Pomimo tego, że żyła długo, ciężko pogodzić się z tym, że nie jest już jedną z podopiecznych ZOO w Łodzi.

Myszjeleń
31.12.2023 10:14 Warszawskie zoo chwali się nowym maluszkiem. Śpiewają o nim piosenki, to gwiazdor wśród zwierząt

Pracownicy ogrodu zoologicznego w Warszawie pochwalili się ogromnym sukcesem. Końcówka roku okazała się być dla nich bardzo owocnym czasem. Para pewnych uroczych ssaków po raz kolejny doczekała się potomstwa. Chodzi o najmniejsze przeżuwacze na świecie, które wyglądają jak hybryda jelenia z myszą. Te zwierzęta są tak urokliwe, że nie sposób przejść obok nich obojętnie.

Manul stepowy
14.12.2023 11:15 Gdzie zobaczyć manule w Polsce? Magellan z Poznania nie jest jedyny, wkrótce w tych ZOO będą tłumy

Magellan to najsłynniejszy manul żyjący w Polsce. Nic dziwnego, że zrobiło się o nim głośno. Mieszkaniec poznańskiego ogrodu zoologicznego wygrał w konkursie o Puchar Świata Manuli. Czy w Polsce gdzieś jeszcze, poza Poznaniem, można podziwiać te drapieżniki? Okazuje się, że tak. Oto zestawienie ogrodów zoologicznych, w których żyją manule. Warto odwiedzić, chociażby jeden z nich, aby na własne oczy zobaczyć koty, które wyglądają tak, jakby miały wiecznego focha.

ZOO w Poznaniu
14.12.2023 09:22 Wyjątkowy włamywacz wdarł się do poznańskiego ZOO. "Jest zabezpieczona i przebadana przez lekarza"

Na teren ogrodu zoologicznego w Poznaniu wkradł się włamywacz. Pracownicy ZOO złapali intruza, po czym poinformowali o nietypowym zdarzeniu internautów. Nie wiadomo, w jakim celu niespodziewany gość wdarł się na teren ogrodu zoologicznego, ale pracownicy mają swoją teorię na ten temat.

Manul
11.12.2023 13:46 Jego puchatość z Poznania walczy o puchar! Manul Magellan ma szansę na podium, pomóżmy mu zwyciężyć

Potyczki między Polakami a Niemcami przeniosły się z piłkarskiej murawy na platformę X (dawniej Twitter), gdzie zorganizowano Puchar Świata Manuli. Kandydatem reprezentującym naszych rodaków jest legendarny manul imieniem Magellan, który nie tak dawno uciekł ze swojego wybiegu i postanowił wyruszyć w tour de Poznań. Ogród zoologiczny, w którym mieszka, prosi o pomoc w głosowaniu. Rywalem Magellana jest silny zawodnik — Stubsi z Niemiec.

Gucwińscy
07.12.2023 13:45 To dlatego nie doczekali się dzieci. Hanna Gucwińska po latach wyznała prawdę o swoim małżeństwie

12 listopada 2023 roku Polskę obiegła smutna wieść o śmierci Hanny Gucwińskiej, słynnej zootechniczki, która przez dziesięciolecia razem ze swoim mężem Antonim zarządzała Ogrodem Zoologicznym we Wrocławiu oraz prowadziła program “Z kamerą wśród zwierząt”. Uwielbiana przez widzów para nigdy nie doczekała się dzieci. Dopiero po latach Hanna Gucwińska zdradziła całą prawdę i wytłumaczyła, dlaczego tak się stało.

To pierwsze takie wydarzenie w ZOO w Poznaniu
06.12.2023 14:18 Czegoś takiego w ZOO jeszcze nie było. Teraz nikt nie ma wątpliwości, jaka zima nas czeka

Poznańskie ZOO za pośrednictwem social mediów poinformowało o nietypowym zdarzeniu, które do tej pory jeszcze nigdy nie miało w nim miejsca. Jak piszą przedstawiciele: “nie straszą, tylko ostrzegają”. Te znaki są niemal jednoznaczne z zimą, która z impetem zawitała do Polski. Wszystko wskazuje na to, że zawita u nas na dobre.

Słoń w ZOO
30.11.2023 11:42 Tylko piekielna nuda i samotność. Nie żyje najsmutniejszy słoń świata, całe życie czekał na wyzwolenie

Nie żyje Mali, słynna słonica okrzyknięta mianem najsmutniejszego słonia świata. Samica przez ponad 20 lat żyła samotnie w jednym z filipińskich ogrodów zoologicznych, jednak trudne życie nie miało związku wyłącznie z niewolą. Pracownicy ZOO nie kryją żalu po utracie podopiecznej. Jednocześnie aktywiści prozwierzęcy uważają, że słonica od lat cierpiała z winy ludzi, którzy byli odpowiedzialni za opiekę nad nią. 

Narodziny pingwinów
22.11.2023 14:54 Tyle szczęścia w gdańskim zoo. Spójrzcie tylko na kolejne maluchy, są milion razy słodsze od bezy

Pomimo nadchodzącej zimy w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym kwitnie życie i stale przybywa nowych mieszkańców. Na świat przyszły zwierzątka należące do endemicznego gatunku, które na wolności zamieszkujące wybrzeża Afryki Południowej. Już niebawem na jednym z wybiegów będzie można podziwiać rozbrykaną gromadkę. Grzechem byłoby ich nie odwiedzić! 

Gwiazdy Telewizji Polskiej, Państwo Gucwińscy
18.11.2023 12:29 "Spalił ją całą, została tylko ręka". Morderca tuż pod nosem Gucwińskich, ślady prowadziły do kotłowni

Niespełna 18-letnia Basia dopiero wkraczała w dorosłość. Gdy wydawało jej się, że ma przed sobą całe życie, w pawilonie strusi spotkała Łukasza N. O tej zbrodni trudno przestać myśleć, mimo iż od tragicznej śmierci licealistki minęło ponad 40 lat. Szczegóły zabójstwa na terenie wrocławskiego ogrodu zoologicznego ujawnili Hanna i Antoni Gucwińscy, twórcy kultowego programu przyrodniczego „Z kamerą wśród zwierząt”, który cieszył się wielką popularnością, zwłaszcza w latach 80. 

Galidia kasztanowata
17.11.2023 09:36 Z ich ogonów wytwarzano talizmany, możesz je zobaczyć w Warszawie. Mało kto zgadnie, co to za zwierzę

W polskich ogrodach zoologicznych mieszkają zwierzęta pochodzące z najdalszych zakątków świata, a część z nich mało kto potrafi rozpoznać. Specjaliści rzucili wyzwanie wielbicielom przyrody i zapytali, do kogo należy ruda kita widoczna na fotografii. To jeden z mieszkańców warszawskiego ZOO, a naturalnym środowiskiem tego gatunku jest Madagaskar. Wiesz o jakim zwierzaku mowa? 

Nosorożec, ZOO Poznań
15.11.2023 11:10 Smutne wieści z ZOO w Poznaniu. O Diunę walczyli specjaliści światowej klasy. "Była symbolem Ogrodu"

Dzisiaj rano w ZOO w Poznaniu doszło do ogromnej tragedii. Pomimo starań wielu specjalistów, nie żyje legendarny mieszkaniec tego ogrodu zoologicznego. Chodzi o Diunę, samicę nosorożca białego, która od lat była ulubienicą zarówno wśród pracowników jak i osób regularnie odwiedzających ZOO. Walczyli o nią specjaliści światowej klasy.

Nie żyje Hanna Gucwińska
13.11.2023 10:16 Smutne wieści. Nie żyje Hanna Gucwińska, wieloletnia dyrektorka ZOO i prowadząca "Z kamerą wśród zwierząt"

Nie żyje Hanna Gucwińska, znana dyrektorka Ogrodu Zoologicznego we Wrocławiu oraz prowadząca pierwszego polskiego programu przyrodniczego “Z kamerą wśród zwierząt”. Zmarła w wieku 91 lat. Przez całe życie pracowała razem ze swoim mężem, Antonim Gucwińskim, który odszedł w ubiegłym roku. Razem tworzyli legendarną parę polskich przyrodników.  

Nagranie z zoo stało się hitem
08.11.2023 11:33 Nagranie z zoo HITEM Internetu. Niebywałe, o co poprosiła dziewczynka, lepiej przyjrzyj się zwierzakowi

Rodzice kilkuletniej dziewczynki podzielili się zabawnym nagraniem, na którym pokazują, w jaki sposób przebiegła ich wizyta w ogrodzie zoologicznym. Dziecko upodobało sobie konkretnego mieszkańca placówki i bardzo chciało go pogłaskać. Problem stanowi fakt, że najmłodsi widzą świat zupełnie inaczej i nie są świadomi niebezpieczeństw. Dorośli musieli natychmiast zareagować.

Lwy angolskie
03.11.2023 07:10 Na ich widok niektórzy krzyczą z zachwytu. Rzadkie maluchy urodziły się w śląskim zoo, od razu aż 4!

Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie ma nowych mieszkańców. Tym razem powitano na świecie potomstwo zwierzęcej rodziny królewskiej. Na świat przyszły dwie samiczki i dwóch samców. Zwierzęta należą do gatunku, który w naturze jest bardzo silnie zagrożony. Odwiedzający z niecierpliwością czekają na możliwość obejrzenia najmłodszych podopiecznych zoo na wybiegu.