Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Odkryła w aucie jadowitego węża. Niebywałe, jak teraz wygląda jej życie
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 18.05.2024 10:21

Odkryła w aucie jadowitego węża. Niebywałe, jak teraz wygląda jej życie

jadowity wąż w samochodzie
Fot. YouTube/TheProjectTV

Australijka Lisa Kournelis odkryła w swoim samochodzie pasażera na gapę. Jadowity wąż rozgościł się na tylnym siedzeniu i nie miał zamiaru opuszczać wygodnej kryjówki. Wezwani na ratunek odławiacze węży nie dali rady sprytnemu przeciwnikowi. Kobieta musiała przystosować się do życia z nielegalnym lokatorem. Tak teraz wyglądają jej podróże. 

Jadowite węże to codzienność Australii

Mieszkańcy Australii żyją w kraju o niezwykle zróżnicowanej faunie, a na ich kontynencie można spotkać jedne z najbardziej jadowitych węży na świecie. Pojawienie się nieproszonego gościa w domu to dla wielu Australijczyków rutyna, z którą nauczyli się żyć. W innych częściach świata widok groźnego gada wywołałby panikę i alarm. Na tym kontynencie jednak świadomość obecności tych zwierząt jest w pewnym sensie częścią codzienności. Kluczową rolę odgrywa tu edukacja na temat jadowitych stworzeń, która zaczyna się już w młodym wieku, dlatego zasady dotyczące postępowania w przypadku spotkania i zachowania ostrożności są wszystkim powszechnie znane. 

Kiedy Lisa Kurnelis podczas pakowania pudła do samochodu odkryła na tylnym siedzeniu węża, zachowała spokój. Zwierzę musiało przebywać w pojeździe już dłuższy czas, ponieważ wszędzie były jego odchody. Australijka wezwała na pomoc profesjonalistów. Gad okazał się jednak sprytniejszy. 

Słyszysz w domu dziwne dźwięki? To może być pająk zwany zyzusiem tłuściochem Kot został znieczulony u weterynarza. Ciężko się nie wzruszyć, oglądając nagranie z kąpieli

Wąż nie dał się złapać

Gdy pierwszy odławiacz węży nie dał sobie rady z jadowitym osobnikiem, Lisa wezwała na miejsce kolejnego. Niestety mężczyzna również poległ na polu bitwy. Sprytny gad za każdym razem chował się w niedostępne dla ludzi zakamarki pojazdu i wypełzał, dopiero gdy robiło się bezpiecznie. Łącznie próbowało go schwytać 4 zawodowców. 

Lisa, która potrzebowała dojeżdżać samochodem do pracy, nie mogła sobie pozwolić, by pojazd stał nieużywany jako domek dla węży. Postanowiła więc zaakceptować fakt, że będzie podróżowała z groźnym pasażerem na gapę, który nie chce polubownie opuścić schronienia. Żeby trochę oswoić się z tą myślą, nadała mu imię Fluffy, czyli po prostu Puszek. 

Ochrona przed jadowitym wężem

Kobieta przed każdą jazdą ubiera się w specjalny strój, wierząc, że w przypadku ataku ochroni ją choćby częściowo przed jadem węża. Zmuszona do zmiany stylu podróżowania zakłada grube robocze spodnie i ochraniacze. 

Mam szczęście, że jeszcze mnie nie ugryzł. Liczę, że jeśli wgryzie się w wełnę, ta pochłonie większość jadu - komentuje w mediach Lisa Kurnelis.

Lisa Kurnelis
Fot. abc.net.au

Pseudechis porphyriacus to gatunek jadowitego węża z rodziny zdradnicowatych. Charakteryzuje się czarnym grzbietem i jaskrawo czerwonym spodem. Jad tego gada zawiera neurotoksyny i koagulanty, przez co w krwioobiegu po ukąszeniu tworzą się zakrzepy, a następnie dochodzi do martwicy tkanek kończącej się nawet amputacją części ciała. 

jadowity wąż
Fot. pixabay/Storme22k