Kot

Kot - samotnik czy towarzysz?

Koty domowe są udomowionymi ssakami drapieżnymi z rodziny kotowatych. Mimo swej samotniczej natury, są jednymi z najpopularniejszych zwierząt domowych. Początki ich oswajania miały miejsce około 9500 lat temu. W starożytnym Egipcie koty uznawane były za święte. Utożsamiano je z boginią Bastet. W średniowiecznej Europie kojarzono koty z czarownicami, a w Japonii uznawano je za wcielenie demonów. W późniejszych latach koty wykorzystywano głównie do tępienia gryzoni

Wbrew częstym przekonaniom, koty mają towarzyską naturę. Są bardzo pamiętliwe i nie znoszą złego traktowania. Opiekunowi, który dobrze je traktuje, okazują przyjaźń w swój charakterystyczny sposób, towarzysząc mu, czy też domagając się głaskania.

Co mówi zachowanie kota?

Cechą charakterystyczną kotów jest niewątpliwie mruczenie. Oznacza ono, że kot czuje się bardzo komfortowo. Jeżeli kot śpi ze swoim opiekunem, to świadczy to o zaufaniu. Jeżeli uszy kota wędrują do tyłu, to oznacza to, że jest zły. Koty potrafią wydawać z siebie odgłos płaczu. Tak samo jak w przypadku człowieka, oznacza to, że są nieszczęśliwe, smutne, czy też zranione. Ocieranie się o człowieka jest oznaką czułości.

Najpopularniejsze rasy kotów w Polsce

Aktualnie istnieje około 50 ras kotów, jednak niektórzy twierdzą, że jest ich nawet 100. Wynika to z odmiennego sposobu uznawania ras. Do najpopularniejszych ras kotów w Polsce należą m. in.: maine coon, kot rosyjski niebieski, kot perski, ragdoll, kot bengalski, kot norweski leśny, kot syjamski, kot syberyjski, sfinks, kot brytyjski oraz kot europejski. 

Opieka nad kotem - co warto wiedzieć?

Koty są łatwe w utrzymaniu, lecz mimo to nadal wymagają opieki. Muszą mieć stały dostęp do świeżej wody oraz odpowiedni pokarm. Wymagają także regularnego oczyszczania kuwety. Należy także pamiętać o sterylizacji i kastracji. Oprócz tego, kot potrzebuje także wizyt u weterynarza, bowiem wymaga on regularnych szczepień oraz rutynowych badań. Jeżeli kot nie otrzyma drapaka, to może zacząć drapać meble.

Pokaż więcej

Zielony kot z Białorusi robi furorę w sieci
21.09.2023 14:04 Takiego koloru kota jeszcze nie widzieli. Stanowi zagadkę nawet dla weterynarzy

Koty występują w wielu kształtach i barwach, jednak nowy nabytek pewnego mężczyzny wzbudził w sieci niemałą konsternację. Takiego kota jeszcze nie widzieli – maleńki mruczek zachwyca internautów, którzy kłócą się o to, czy właściciel manipulował przy futerku zwierzęcia. Opiekun odpiera jednak wszelkie zarzuty i w międzyczasie ogłasza konkurs.

Ze śmietnika wydobywał się płacz
21.09.2023 13:01 Przechodziła obok śmietnika i usłyszała płacz, zamarła gdy tam zajrzała. 77-latek wyrzucił go jak śmieci

Mieszkanka Kolbuszowej (woj. podkarpackie) przechodziła obok kontenera na śmieci, kiedy usłyszała dobiegające z niego niepokojące dźwięki. Natychmiast otworzyła właz i zawiadomiła policję. Winowajcą okrutnego czynu okazał się 77-latek, któremu za okrutne zachowanie grozi do 3 lat pozbawienia wolności.

Kotek przeszkodził policjantce w mierzeniu prędkości
21.09.2023 12:00 Kotek skutecznie utrudnił pracę policjantce, gdy mierzyła prędkość. "Nowy sprzymierzeniec kierowców"

Urocze wideo stało się hitem wśród internautów. Funkcjonariuszka z Komendy Powiatowej Policji w Złotowie miała w pracy bardzo ciekawy dzień. Podczas próby spisywania kierowców przekraczających prędkość, musiała zmierzyć się z nietypową przeszkodą. Maleńki kotek usiadł jej na ramionach i nie chciał z nich zejść. “Kot uratował paru przed mandatem” – śmieją się internauci.

Mężczyźni ruszyli na pomoc zwierzęciu
20.09.2023 11:03 Machając rękami, wybiegli na jezdnię. Ktoś potrzebował pomocy, był tak mały, że mieścił się na dłoni

Prawdopodobnie nikt z nas nie jest świadomy, jak wiele stworzeń ginie pod kołami samochodów każdego roku. Jedne tracą życie na miejscu, inne w wyniku poniesionych obrażeń cierpią, aby finalnie skonać w cierpieniu i męczarniach. Kilkutygodniowe zwierzę nieomal zostało potrącone przez nadjeżdżające samochody. Tragedii zapobiegli paramedycy, którzy w ostatniej chwili wybiegli na ruchliwą jezdnię. To dopiero początek pięknej historii.

Kobieta z Wrocławia karmiła kota energią kosmiczną
19.09.2023 16:02 Twierdziła, że widziała UFO, zwierzęta karmiła energią kosmiczną. Kotu można policzyć wszystkie kości

Stowarzyszenie Ochrony Zwierząt Ekostraż z Wrocławia podzieliło się zdjęciami z dramatycznej interwencji. Kobieta niepoddająca się leczeniu zaburzeń psychicznych twierdziła, że karmienie domowych zwierząt jest zbędne. Należący do niej kot i świnka morska nie potrzebowały jedzenia – miały czerpać energię z kosmosu. Widok, jaki zastały służby społeczne przyprawiał o ciarki. "Mógłby być doskonałym pytaniem «co to jest» do programu Milionerzy” – piszą inspektorzy o kocie mieszkanki Wrocławia.

Kociak zapukał do drzwi. Rodzina nie wiedziała, co zostaną po ich otwarciu
19.09.2023 09:11 Bez pardonu podszedł do drzwi i w nie zapukał. Rodzina nie wiedziała, co wydarzy się, gdy je otworzą

Spokój rodziny przerwało uporczywe pukanie do drzwi. Domownicy spojrzeli po sobie – nikt nie spodziewał się o tej porze gościa. Kierując się w stronę drzwi nie wiedzieli jeszcze, czego się spodziewać. Kiedy usłyszeli miauczenie, wszystko stało się jasne. Czarno-biała kotka wpatrywała się w nich wnikliwie i czekała, aż ją wpuszczą. Miała do zaoferowania znacznie więcej niż tylko miękkie futerko do głaskania.

Mały kotek utknął w studzience kanalizacyjnej w Czernicy obok Rybnika
18.09.2023 10:23 Malutki kotek wpadł do studzienki. Na miejsce wezwano strażaków, ta akcja nie należała do łatwych

Straż pożarna pomaga nie tylko ludziom w potrzebie. Jednym z ich obowiązków jest także świadczenie pomocy bezbronnym zwierzętom, które znalazły się w potrzasku. Kiedy PSP w Rybniku (województwo śląskie) otrzymało telefon w sprawie kociaka, który wpadł do studzienki, natychmiast ruszyli z pomocą.

Adoptowali kota, żeby łowił myszy w sklepie. Nie wiedzieli, jak się to skończy
18.09.2023 09:26 Adoptowali kota, by łapał myszy, nie takiego finału się spodziewali. Filmy z nim mają miliony wyświetleń

Właściciele sklepu mieli z pozoru genialny plan – postanowili adoptować kota tylko po to, żeby został szczurołapem. Adopcja nie wynikała z chęci opieki nad zwierzęciem, chodziło tylko o darmową deratyzację. Teraz menadżerzy sklepu przyznają, że nieźle się wpakowali. Nie spodziewali się, że wyrachowana decyzja przyniesie takie konsekwencje. Wyszło na to, że nie mogą pozbyć się zwierzęcia, nawet jeśliby chcieli.

Niektóre popularne rośliny doniczkowe mogą być szkodliwe dla kotów
17.09.2023 16:02 Te rośliny domowe mogą być niebezpieczne dla twojego kota! Lepiej zrezygnuj z ich uprawy

Wracasz do domu, a tam Twój kot siedzi obok przewróconej doniczki. Ziemia rozsypana na dywanie leży obok sprawcy całego zamieszania, który udaje, że to nie on obskubał listki ulubionego sukulenta. Taki widok może podnieść ciśnienie, ale nie powinniśmy martwić się stanem rośliny, a prędzej – naszego mruczka. Czy wiesz, jakie rośliny doniczkowe są trujące dla kotów? Wiele z popularnych gatunków może poważnie zaszkodzić Twojemu pupilowi. Warto poznać listę trujących roślin dla kota, zanim będzie za późno.

W przycmentarnym koszu na śmieci coś się ruszało. Maleństwa potrzebowały pomocy
17.09.2023 11:06 Wychodził z cmentarza, gdy ujrzał, że coś rusza się w koszu. Spośród śmieci dochodził cichutki płacz

Rutynowa wizyta na cmentarzu przeistoczyła się w walkę o niewinne istnienia. Kiedy mężczyzna odwiedzał groby rodziców wraz z córkami, usłyszał dochodzący z kosza na śmieci płacz. Nie wahał się ani przez chwilę i ruszył na ratunek bezbronnym maleństwom. Nie mógł uwierzyć, że ktoś był zdolny do takiego bestialstwa.

Mężczyzna nie miał siły opiekować się kotkami. Z bólem serca musiał je oddać,
17.09.2023 09:00 90-latek nie ma siły opiekować się już kotami. Szukają dla nich rodziny, ale pod jednym warunkiem

Dwie urocze kotki musiały trafić do schroniska. Opiekujący się nimi 90-latek wiedział, że nie jest w stanie zapewnić im dobrego życia. Minęło kilka lat od śmierci jego żony, a on sam potrzebował już pomocy w codziennych czynnościach. Łamało mu to serce, ale musiał oddać ukochane kotki w dobre ręce. Był tylko jeden warunek, który musiała spełnić nowa rodzina, żeby móc zabrać je do domu. Kiedy go złamano, skutki okazały się opłakane.

Zwierzęca kleptomania jest bardzo powszechna
16.09.2023 14:30 Kot-kleptoman okrada sąsiadów, ale tym razem przesadził. Właścicielowi wcale nie było do śmiechu

Powszechnie wiadomo, że koty uwielbiają myszy. Polowanie, a następnie przynoszenie ich do domu sprawia im ogromną satysfakcję. Czasem jednak bywa, że mruczący przyjaciele człowieka mają dosyć nietypowe upodobania w kwestii obdarowywania swoich właścicieli. Ruda kotka rasy maine coon sukcesywnie znosiła do domu przedmioty skradzione sąsiadom. Jakież musiało być zaskoczenie pary, gdy pewnej nocy zaczęła wymachiwać w sypialni ostrym przedmiotem. W pewnych okolicznościach mógłby zostać uznany za narzędzie zbrodni. 

Kot perski nie mógł liczyć na leczenie. Hodowca miał wobec niego inne plany,
16.09.2023 13:22 Hodowca nie zamierzał płacić za leczenie kota perskiego, był mu zbędny. Wszystko z jednego powodu

Chory kociak nie miał łatwego życia. Jego los zależał od łaski hodowcy, któremu nie zależało na jego dobrostanie. Liczyły się tylko pieniądze, które mężczyzna mógł dostać za niego od kupujących. Kiedy uznał, że życie kociaka nie jest nic warte, udał się z nim do schroniska, żeby pozbyć się go na zawsze. Słysząc słowa mężczyzny, personel placówki oniemiał. Z taką bezdusznością nie mieli do czynienia w całej swojej karierze.

Maleńki kociak walczył o życie. Marzył o kochającej rodzinie
16.09.2023 08:30 Maleńki kociak życzył sobie kochającej rodziny. Na marzeniu nie poprzestał, odnalazł wspaniałą pasję

Kociak błąkał się po ulicy, szukając kogoś, kto obdarzy go miłością. Resztkami sił zabiegał o uwagę, ale nikt go nie zauważał. Szczęście uśmiechnęło się do niego w najbardziej odpowiednim momencie. Ludzie, którzy stanęli na jego drodze, nie mieli pojęcia, na jak wiele gotów jest nowo adoptowany zwierzak, żeby okazać im wdzięczność.

Kotka-seniorka trafiła na ulicę, kiedy w życiu mężczyzny pojawiła się nowa miłość
12.09.2023 12:22 Wyrzucił 17-letnią schorowaną kotkę na ulicę bez mrugnięcia okiem. Wszystko dla miłości?

Akt ludzkiego okrucieństwa naznaczył życie kotki na zawsze. Jej historię można nazwać opowieścią o największej zdradzie, jakiej kiedykolwiek może zostać poddana niewinna dusza na czterech łapach. Spędziła długie lata z właścicielem, kochając go i obdarzając bezgranicznym zaufaniem. Kiedy tylko pojawiły się trudności, 17-letnia schorowana kotka trafiła na bruk, zupełnie jakby była jedynie bezwartościowym przedmiotem, a nie czującą istotą.

Na parkingu zobaczyła ciemną plamkę. Kiedy podeszła bliżej, oniemiała
11.09.2023 13:08 Była przekonana, że widzi plamę oleju na parkingu. Podeszła bliżej, ktoś potrzebował jej pomocy

Czasem życie przynosi niespodziewane zwroty, a jedna decyzja potrafi przewrócić wszystko do góry nogami. Kobieta, która była samozwańczą "rośliniarą", zazwyczaj odwiedzała pobliski sklep ogrodniczy. Jednak pewnego dnia, zmieniając plany pod wpływem chwilowego kaprysu, wolała wybrać się na zakupy na drugi koniec miasta. Nie miała pojęcia, że ta nietypowa zmiana planów na zawsze odmieni jej życie.

To prawdziwy przysmak dla kota. Naukowcy nie wiedzą dlaczego
11.09.2023 12:07 Koty ubóstwiają ten przysmak. Skąd u nich taka taka obsesja? Naukowcy wreszcie mają odpowiedź

Koty to wyjątkowe zwierzęta o niezwykłych preferencjach smakowych. Choć od lat obserwujemy, jak mruczki kierują się w stronę tuńczyka, to dopiero teraz nauka rzuca nowe światło na tę fascynującą zagadkę. Dlaczego koty, które wyewoluowały z daleka od wody, lubią smak ryby? Co sprawia, że tuńczyk staje się dla nich nieodparcie kuszący? Odkryjmy razem odpowiedzi na te pytania, zagłębiając się w naukową podróż po zmysłach naszych futrzastych towarzyszy.

kot Gacek
10.09.2023 13:09 Wzruszający finał historii kota Gacka ze Szczecina! Żył na ulicy, teraz "ma o wiele poważniejsze zadanie"

Historia kota Gacka, który niegdyś zasłynął jako “atrakcja” Szczecina z ulicy Kaszubskiej, a nawet doczekał się takiego miana w Google Maps, poruszyła wielu miłośników zwierząt. Stało się tak głównie ze względu na to, iż większość z nich nie zgadzała się z trybem życia, na jaki spisany był mruczek. Po wielu próbach interwencji, w końcu udało się zapewnić mu właściwą opiekę, a nawet zasłużony dom. Okazuje się, że tam czeka na niego nowa rola!

Kocia mama ukryła swoje młode w krzakach i poprosiła o pomoc
10.09.2023 09:09 Kotka ukryła swoje młode w krzakach, gdy była gotowa, poprosiła o pomoc w opiece. Lepiej trafić nie mogła

Po sąsiedztwie błąkała się bezdomna czarno-biała kotka. Zdenerwowana chodziła z kąta w kąt, jakby nie mogła znaleźć dla siebie miejsca. W końcu nabrała odwagi i postanowiła podejść do obcej kobiety. Stanęła przed nią, spojrzała jej w oczy i skierowała się w stronę krzaków. Kobieta zrozumiała sugestię i poszła za nią. W zaroślach, gdzie zaprowadziła ją kotka, zobaczyła, dlaczego poprosiła ją o pomoc.

Kot ukrył się w pokoju. Potrafisz go znaleźć?
10.09.2023 07:30 Znajdź kota ukrytego w pokoju w 10 sekund. Jeśli to zrobisz, jesteś prawdziwym mistrzem spostrzegawczości!

Zagadki i łamigłówki to zabawa nie tylko dla dzieci. Także dorośli mogą ćwiczyć umysł i zamienić to w prawdziwą rozrywkę. Jedną z popularniejszych form internetowych zagadek są zadania polegające na znajdowaniu ukrytych przedmiotów na ilustracji czy zdjęciu. Tym razem mamy dla was istną gratkę – w pokoju ukrył się kot. Wytęż wzrok i spróbuj znaleźć go w 10 sekund!

Kocię
09.09.2023 09:14 Policjant już miał wypisywać mandat kierowcy, jego uwagę odwróciło coś innego. Od razu zajął się malcem

Bezgraniczne zaufanie porzuconych zwierząt potrafi zaskoczyć i rozczulić. Okazuje się, że niektóre czworonogi, pomimo tego, że zostały wcześniej skrzywdzone przez ludzi, nie mają oporów przed poszukiwaniem pomocy u innych przedstawicieli naszego gatunku. Pewien maleńki kot, postawił wszystko na jedną kartę. Co więcej, jego zachowanie sprawiło, że rutynowa kontrola drogowa, przebiegła zupełnie inaczej, niż planował to funkcjonariusz policji.

Choroby nerek to nie jedyne zmartwienie kota
07.09.2023 13:02 Kocurek myślał, że umrze, zanim nadejdzie pomoc. Martwica ogonka to dopiero wierzchołek góry lodowej

Czy można wyliczyć, ile kosztuje kocie życie? Czy szczęście i zdrowie zwierzaka da się przeliczyć na pieniądze? Niemal każda osoba, której przyszło opiekować się psem, kotem czy innym zwierzątkiem, jest gotowa wydać każdą sumę, by ratować swojego futrzastego przyjaciela. Nie inaczej postąpili członkowie fundacji, którzy nie zignorowali cierpienia zaniedbanego kocura. Zaczęło się od martwicy końcówki ogona, ale to dopiero początek. “Tylko jeden kot, a jego przypadłości można wymieniać długo” - kwitują ze smutkiem.

Te przedmioty codziennego użytku mogą zaszkodzić Twojemu kotu
07.09.2023 09:49 TE przedmioty niemal wszyscy mają w domu. Weterynarz ostrzega, by uważali na nie właściciele kotów

Kochamy naszych futrzastych przyjaciół, jednak czasem zapewnienie im stuprocentowego bezpieczeństwa bywa trudne. Co rusz dowiadujemy się o substancjach czy produktach, które szkodzą pupilom. Właściciele kotów mogą nie być świadomi, że te przedmioty obecne w każdym domu stanowią ogromne niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia ich mruczka. Pani weterynarz podzieliła się listą 4 przedmiotów, o których szkodliwości nie mamy pojęcia. Trzymajcie je z dala od kotów, bowiem krzywda, jaką mogą wyrządzić, bywa nieodwracalna.

Ich kot umierał, a oni nie wiedzieli dlaczego. Zorientowali się, że to przez sąsiadów
05.09.2023 16:23 Kot dostał ataku serca, miał tylko 8 lat. Opiekunowie od razu wiedzieli, że sąsiedzi maczali w tym palce

Właściciele mruczka imieniem Tuxi miesiącami walczyli o zdrowie ukochanego kota, ale leczenie nie dawało rezultatów. Wszystko robili dobrze, stosowali się do zaleceń weterynarza, ale stan pupila ciągle ulegał pogorszeniu. Zastanawiali się, co takiego robią nie tak, że mruczek nie dobrzeje, ale prawda okazała się szokująca. Zdrowie pupila sabotowali bowiem sąsiedzi.

Zaparcia u kota to bolesny problem, któremu można łatwo zapobiec
05.09.2023 07:00 Kot nie powie ci, że coś go boli. Jak zaradzić kocim zaparciom? Ten prosty sposób przyniesie mu ulgę

Jak objawiają się zatwardzenia u kotów i jak im zapobiec? Mruczki nie potrafią nam powiedzieć, co im dolega, a więc musimy stać się prawdziwymi ekspertami od kociego behawioru. W przypadku kocich zaparć, symptomy poważnych chorób bywają nieswoiste. Kiedy mruczek cierpi na problemy ze strony układu pokarmowego, to do nas należy obowiązek wykrycia zmian w zachowaniu pupila i zorientowanie się, że coś jest nie tak. Na szczęście wystarczy prosty domowy sposób, a problemy związane z zaparciami ustaną.

Podróż z kotem
04.09.2023 11:47 Koty chodzą własnymi drogami? Charlie wozi się tirem. W tym zwierzaku drzemie gigantyczny potencjał

Zawodowi kierowcy często borykają się z chroniczną samotnością. Niektórzy z nich, aby umilić sobie pracę, raz na jakiś czas zabierają ze sobą w trasę bliskie osoby. Jednak z różnych względów członkowie rodziny czy przyjaciele nie mogą pozwolić sobie na wielodniowe dotrzymywanie im towarzystwa. Dlatego kierowcy coraz częściej decydują się na podróż ze zwierzętami. Pewien kot, dla którego życie w tirze stało się codziennością, stał się hitem w mediach społecznościowych. Wraz z adopcją Charlie zamienił bezdomność na bycie etatowym asystentem kierowcy ciężarówki.

Kociak urodził się z wadą genetyczną, przez którą nigdy nie będzie w pełni sprawny
02.09.2023 08:41 Kocię urodziło się obarczone wadą. Nigdy nie odzyska pełni władzy w nogach, ale nie to jest najsmutniejsze

Bezdomny kociak błąkał się po ulicach, kicając dookoła. Porzucone maleństwo różniło się od reszty mruczków, jego drobne ciałko nie było zdolne do normalnego poruszania. Tylne łapki kociątka pozostawały nieruchome, kiedy próbował znaleźć schronienie. Kilkutygodniowe maleństwo trafiło do azylu dla bezdomnych kotów. Chociaż dostało drugą szansę od życia, nie wszystkie przeciwności losu można odpędzić.

Kot wzbraniał się przed wizytą u weterynarza. Nic nie było w stanie go przekonać
01.09.2023 07:15 Kotka prędzej zginie niż pozwoli zabrać się do weterynarza. Nagranie przepychanek ma 1,5 mln wyświetleń

Niewiele kotów reaguje ze spokojem, kiedy wiedzą, że zbliża się wizyta u weterynarza. Kiara nie miała jednak świadomości, że jej rudzielec posunie się do takich czynów. Zapierająca się wszystkimi kończynami kotka ani myślała, żeby wejść do transportera. Prawdziwa “drama queen” musiała postawić na swoim, przeraźliwie krzycząc i wyrywając się swojej opiekunce. Filmik z przygotowań do wizyty u weterynarza stał się prawdziwym hitem wśród właścicieli mruczków, zwłaszcza tych, którzy zmagają się z podobnym problemem.