Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy

Husky

Husky – co to za pies? Podstawowe informacje

Husky, a dokładniej husky syberyjski, to bardzo popularna na świecie rasa psa, zaliczana do ras pierwotnych – oznacza to, że z genetycznego punktu widzenia jest to pies najbliższy wilkowi. Do ras pierwotnych zaliczany jest także malamut (właśc. „malamute”) alaskański, często przez laików mylony z psem rasy husky. Co ciekawe, u psów tej rasy często występuje heterochromia, czyli różnobarwność tęczówek.

Husky syberyjski to duży, masywny pies zaprzęgowy, początkowo wykorzystywany przez społeczności kałmuckie nie tylko do ciągnięcia sań, ale i do polowań. Współcześnie traktowane są na ogół jako psy towarzyskie, jednak należy pamiętać, że przez wzgląd na swoją naturę wymagają one sporej dawki ruchu i niekoniecznie będą się nadawać do życia w bloku – polecane są raczej osobom, które posiadają dom z ogródkiem, na którym husky będzie mógł się wybiegać.

Pies rasy husky syberyjski jest psem niezależnym i ciekawskim. Wykazuje się przy tym ogromną lojalnością wobec opiekuna i jest skory do zabawy. Nie jest agresywny i lubi towarzystwo zarówno innych ludzi, jak i zwierząt. Warto jednak mieć na względzie, że husky często ulega instynktom – na przykład podąża za tropem dzikiej zwierzyny – wobec czego warto go dobrze wytresować.

Husky – zdrowie i życie

Husky nie jest psem, który przez wzgląd na swoją rasę miałby jakieś szczególne problemy ze zdrowiem – w odróżnieniu na przykład do jamników czy buldogów. Psu należy jednak zapewnić sporą dawkę aktywności fizycznej, ponieważ w innym przypadku będzie nieszczęśliwy. Warto również poważnie podejść do pielęgnacji jego sierści. Jeśli zaś chodzi o długość życia, to husky żyje średnio 13 lat.

Ile kosztuje husky?

Współcześnie koszt zakupu husky’ego wynosi od 4 000 złotych do 7 000 złotych w przypadku szczeniaka. Cena może się wahać zarówno w zależności od hodowli, jak i od osiągnięć wystawowych rodziców zwierzęcia. Przed zakupem należy dokładnie sprawdzić warunki, jakie serwuje psiakom hodowca. 

Należy przy tym uważać na tzw. „pseudohodowle”, czyli hodowle nastawione wyłącznie na zysk, prowadzone przez osoby, które zupełnie nie dbają o hodowane zwierzęta. Takie praktyki nie tylko mogą poskutkować tym, że zostanie nam sprzedane chore zwierzę, ale są po prostu skrajnie niemoralne. Naszą podejrzliwość powinna wzbudzić przede wszystkim niska cena psa.

Swego rodzaju podgatunkiem omawianej rasy jest pies pomsky, określany również jako husky miniaturka. Tego rodzaju psy kosztują znacznie więcej – ich cena waha się od 8 000 złotych do nawet 15 000 złotych za szczeniaka.

Pokaż więcej

Prześwietlenie
17.03.2024 11:59 Szczeniak nie przestawał wymiotować. Prześwietlenie żołądka zaniepokoiło lekarzy

Właściciele czteromiesięcznego szczenięcia spostrzegli niepokojące dolegliwości u swojego podopiecznego. Pies wymiotował i był apatyczny, a na domiar złego stracił apetyt. Po umówieniu wizyty w gabinecie i wykonaniu prześwietlenia lekarz weterynarii nie miał wątpliwości, co dolega czworonożnemu pacjentowi. Konieczne było natychmiastowe podanie środka wymiotnego. 

Husky, pluszowa owca
16.03.2024 09:47 Husky całym sercem kocha pluszową owcę. Pokazali, co z nią robi przed spacerem

Sieć obiegły fotografie przedstawiające psa rasy husky syberyjski wraz z zabawką w kształcie owcy. Jak zapewniają jego właściciele, zwierzak nie rozstaje się ze swoim ulubionym pluszakiem i nosi go ze sobą po całym domu. A co się dzieje, gdy husky musi opuścić na jakiś czas dom? To, co wtedy robi, rozmiękczy każde serce!

Pies u weterynarza
27.12.2023 10:25 Pies siedział skulony pod krzesłem w poczekalni. Zachowanie weterynarza wszystkich zdziwiło

Na wizytę do lekarza weterynarii przyszedł pies, który panicznie bał się wejść do gabinetu. Specjalista, widząc przerażenie swojego pacjenta, postanowił rozwiązać problem w nietypowy sposób. To, co zrobił, bardzo zaskoczyło zarówno właścicieli psa, jak i pozostałe osoby oczekujące na swoją kolej wizyty. Wszystko zostało nagrane i udostępnione w mediach spłecznościowych.

Pies i choinka
19.12.2023 11:22 Husky został sam w domu z choinką, opiekunowie szybko pożałowali. Wszystko nagrała kamerka w salonie

Właściciele niesfornych czworonogów powinni dwa razy zastanowić się nad tym, czy aby na pewno świąteczne drzewko w domu to dobry pomysł. Dużą nauczkę dostali opiekunowie psa rasy husky. Zwierzak szybko pokazał, do czego jego zdaniem służą gwiazdkowe ozdoby. Wszystko nagrało się na kamerze!

Pies całe życie spędził na łańcuchu
05.12.2023 12:00 Z ciemności wyłonił się smutny pysk psa. Nikt nie miał się dowiedzieć, do czego zmuszano go latami

Noce są coraz zimniejsze, a w niektórych regionach Polski temperatura sięga kilkunastu stopni na minusie. Mimo to widok zwierząt trzęsących się z zimna i desperacko walczących o przetrwanie nie porusza sumienia wielu właścicieli i mieszkańców sąsiednich posesji. Starszego psa rasy husky syberyjski przetrzymywano w niewłaściwych i niehumanitarnych warunkach bytowych. Cierpienie Barniego trwało latami. Czyżby znów nikt nie widział, że dzieje się krzywda?

Zwierzę utknęło na gzymsie
21.10.2023 11:19 Wyszedł na gzyms i nie potrafił wrócić do domu. Na pomoc ruszyli strażacy z nietypowym wyposażeniem

Czasem strażacy natykają się na sytuacje, które wydają się wyrwane prosto ze scenariusza filmowego. Właśnie takie niesamowite wydarzenie miało miejsce niedawno w jednym z londyńskich domów, kiedy to na wąskim okiennym gzymsie stanął ktoś wyjątkowy i pilnie potrzebował pomocy. Scena wzruszyła mieszkańców i internautów. Strażacy ruszyli na pomoc, mimo że to nie człowiek jej potrzebował.

Bezdomne psy
06.10.2023 11:23 Grasują po lesie, boją się ludzi. Społecznicy nie przestają ich szukać, domyślają się, skąd się tam wzięły

Na początku trwającego miesiąca przy drodze krajowej nr 11 w okolicach Sokołowa Budzyńskiego zauważono błąkające się psy rasy husky. Ktoś porzucił co najmniej dziewięć osobników, w tym szczenięta. Zwierzęta boją się ludzi. W akcję odłowu czworonogów zaangażowali się lokalni aktywiści oraz strażacy. Wiele wskazuje na to, że skuteczne zabezpieczenie wszystkich psów będzie niemożliwe bez profesjonalnego wsparcia. Społecznicy domyślają się, dlaczego ktoś zdecydował się na tak haniebny czyn.

Husky
27.09.2023 16:52 Husky ciągnął ją a sukienkę, by za nim poszła. Celowo zaprowadził ją do zaklejonego pudła w lesie

Husky o imieniu Banner jest psem asystującym. Czworonóg towarzyszy swojej właścicielce każdego dnia, a w razie potrzeby pomaga jej przetrwać napady lęku wynikające z zespołu stresu pourazowe, na który kobieta cierpi od wielu lat. Pewnego dnia, Banner podczas spaceru zaczął zachowywać się dziwnie. Uparcie ciągnął swoją właścicielkę w głąb lasu. Okazało się, że miał ku temu bardzo ważny powód. Czujność psa uratowała życie kilku istotom. 

Husky
24.09.2023 15:09 Nagle osunęła się pod nim ziemia i gruchnął w przepaść. Mężczyzna był przekonany, że nie żyje

Rio jest psem rasy husky syberyjski, który najbardziej na świecie uwielbia, wraz ze swoim właścicielem, eksplorować nowe tereny. Niestety, podczas jednej z przechadzek po górzystym terenie doszło do tragedii. Ziemia pod nogami czworonoga nagle zaczęła zapadać się, w wyniku czego zwierzę spadło ze skalistego zbocza. Opiekun Rio nie wiedział, czy zwierzakowi udało się przetrwać. 

Szczeniak husky wyrósł na coś zupełnie innego, Badania DNA zdradziły prawdę
20.09.2023 09:56 Była przekonana, że kupiła słodkiego szczeniaka husky. Pokazała, na co wyrósł i wyniki badań DNA

Pies przypominający husky'ego syberyjskiego trafił do ich rodziny jako uroczy szczeniak. Nie upłynęło dużo czasu, zanim para zaczęła podejrzewać, że ich oszukano. Zwierzę rosło w zastraszającym tempie i coraz mniej przypominało wymarzoną rasę. W końcu zmęczyły ich ciągłe spekulacje bliskich i zdecydowali się na poważny krok. Badanie DNA miało pomóc w ustaleniu, jakiej rasy było zwierzę, które wychowywało się z ich dzieckiem.

Koncert Metalliki
03.09.2023 08:00 Rodzina nie przestawała szukać zaginionego psa. Zdębieli, gdy dostali zdjęcie z koncertu Metalliki

Kreatywność niektórych czworonogów potrafi zaskoczyć. Co więcej, część szalonych pomysłów okazuje się być źródłem wielu trudnych emocji. Husky o imieniu Storm pewnego dnia postanowił udać się na samotną wycieczkę. Czmychnął niezauważony przez nikogo z mieszkania i zaginął. Jego rodzina robiła wszystko, aby go odnaleźć. Okazało się, że zwierzak jest fanem cięższych brzmień i postanowił wykorzystać wolność do wślizgnięcia się na imprezę muzyczną. Jak mu się to udało?

Pies husky odnajduje niemowlę
18.04.2023 17:14 W mroźny dzień husky znajduje porzucone niemowlę. Zbrodnia doczekała się kary po 40 latach

W 1985 roku właściciel psa rasy husky syberyjski dokonał mrożącego krew odkrycia. Podczas spaceru zwierzak znalazł ciało zamarzniętego noworodka i przyniósł je do domu. Tożsamość dziewczynki z wciąż przyczepioną pępowiną przez lata pozostawała nierozwikłaną zagadką. Dzięki postępowi technologii sprawa zbrodni dotyczącej niemowlęcia nazywanego „Baby Jane Doe” doczekała finału po 40 latach. Sprawcę zatrzymano. Po prawie 4 dekadach od popełnionego przestępstwa policja w Maine oficjalnie poinformowała o zwieńczeniu dziesięcioleci pracy dochodzeniowej w sprawie zabójstwa noworodka. 

Niedźwiedź i pies
10.11.2022 14:55 Niedźwiedź polarny czule głaszcze psa. Sielankowa scena wnet zmieniła się w tragedię

Nie da się ukryć, że widok niedźwiedzia polarnego, który bawi się z uwiązanym na smyczy psem, może wywołać uśmiech, a bardziej wrażliwych ludzi nawet wzruszyć. Ich zachowanie przypomina starych dobrych przyjaciół, którzy spotkali się, aby porozmawiać. Niestety ludzie naiwnie wierzą w to, że wszystko, co znajdują w Internecie, jest prawdziwe. Choć relacja tego niedźwiedzia polarnego i psa może urzekać, nie zawsze bliskie spotkania tych dwóch gatunków mają szczęśliwe zakończenie. Mimo, że białe "misie" wyglądają na bardzo przyjazne stworzenia w żadnym wypadku nie można zapomnieć, że są przedstawicielami jednych z największych drapieżników żyjących na naszej planecie.

wlamanie
11.10.2022 11:04 Uzbrojeni bandyci włamali się do sklepu. Reakcja husky'ego mówi sama za siebie

Uzbrojeniu bandyci włamali się do sklepu, podczas gdy przebywał w nim ekspedient oraz husky syberyjski. Reakcja psa, którą zarejestrowały kamery, szybko obiegła sieć. Nie da się ukryć, że takiego przebiegu zdarzeń mało kto mógł się spodziewać.Istnieje kilka ras zaklasyfikowanych do sekcji północnych psów zaprzęgowych, a każda z nich ma swoje charakterystyczne cechy decydujące o usposobieniu zwierzęcia. Jedne pragną znacznie więcej kontaktu z człowiekiem niż pozostałe, kolejne osiągają w biegu wyjątkową prędkość, gdy inne cenią sobie niezależność i źle znoszą wszelkie formy przymusu. Ich charakter różni się również pod względem obronności.

Husky i durian
21.09.2022 15:39 Husky dostał do powąchania najbardziej śmierdzący owoc świata. Jego reakcja mówi sama za siebie

Właściciel psa rasy husky syberyjski postanowił poczęstować swojego podopiecznego durianem - owocem uchodzącym za najbardziej śmierdzący na świecie. Zwierzak błyskawicznie pożałował swojej łapczywości. Nagranie umieszczone w sieci rozbawiło niejednego internautę do łez.Najbardziej rozwiniętym zmysłem u psów jest węch. Zakłada się, że przeciętny człowiek ma około 5-6 milionów komórek węchowych, natomiast pies, w zależności od rasy i wielkości, ma ich 40 razy więcej. Ich liczba waha się w okolicach kilkuset milionów. Z tego powodu powonienie psa a człowieka różni się tak bardzo, że trudno jest w ogóle stawiać je w jednym rzędzie.

Husky Harriet
08.08.2022 15:57 Wychudzony husky cierpiał w samotności. Gdy trafił na dobrą kobietę, znalazł swe psie szczęście

Historia zaniedbanego i wychudzonego psa rasy husky syberyjski wyciska łzy. W posiadłości w chińskim mieście Harbin znajduje się mnóstwo uratowanych, bezpańskich psów po przejściach. Miejsce to regularnie odwiedzają działacze z organizacji Harbin SHS. To właśnie oni zauważyli zwierzę, które było w bardzo złym stanie.Wychudzone, brudne i z poplątaną sierścią zwierzę nie ruszało się nawet wtedy, kiedy podeszła do niego obca obca. Jeden z inspektorów Harbin SHS nie mógł przejść obojętnie obok psiaka. Postanowił dołożyć wszelkich starań, by odmienić jego życie na lepsze.

Husky i kot
01.08.2022 12:27 Husky zaczepia leniwego kota. W końcu miarka się przebrała, nagrano komiczne starcie

Pies husky ze wszelkich sił starał się zachęcić swojego kociego towarzysza do zabawy. Ten jednak jasno dawał do zrozumienia, że nie jest zainteresowany. Krótkie nagranie z udziałem dwóch zwierzaków domowych szybko stało się hitem internetu.Relacje pomiędzy zwierzakami potrafią być naprawdę rozbrajające. W sieci można zobaczyć mnóstwo nagrań dokumentujących zachowania przedstawicieli dwóch gatunków, które żyją w jednym domu. To wideo szczególnie podbiło serca internautów.

Spotkanie
04.07.2022 16:37 Mężczyzna odnajduje zaginione psy husky. Po tym nagraniu popłyną łzy

Sandy Hernandez z Miami gorączkowo poszukiwał swoich pupili. Dwa psy rasy husky syberyjski uciekły i trafiły pod opiekę lokalnego schroniska, gdzie uznano je za bezpańskie. Na szczęście wieści szybko dotarły do właściciela, który z płaczem wybiegł im na spotkanie. Zniknięcie ukochanego psa to z całą pewnością traumatyczne uczucie dla jego opiekunów. Niestety ucieczki i zaginięcia zwierzaków zdarzają się dość często, ale na szczęście dzięki mikrochipom oraz sile mediów społecznościowych wiele z nich kończy się happy endem.

BeFunky-collagew3hrbs - 2022-06-28T131455.159
28.06.2022 13:47 Dziecko przestraszyło się odkurzacza. Na szczęście był przy nim husky

Mała dziewczynka bardzo przestraszyła się dźwięku odkurzacza. Nie mogąc zapanować nad lękiem, postanowiła szukać ratunku u czworonożnego członka rodziny. Reakcja husky'ego przypadła do gustu milionom internautów.Zdaniem wielu niemowlęta i szczenięta to jedne z najbardziej uroczych stworzeń na świecie, dlatego naturalnie nagrania z udziałem dzieci i psiaków są przeładowane słodyczą. Dla małych chłopców i dziewczynek zwierzęta domowe są ulubionymi towarzyszami zabaw podczas nieobecności rodziców. To również ich przyjaciele, opiekunowie, a często i skuteczni obrońcy przed rozmaitymi strachami.

Pies husky z kotem
09.05.2022 15:28 Czarny kot powoli skrada się w kierunku psa husky. Rozczulające wideo podbija sieć

W sieci pojawił się krótki klip z udziałem czarnego kota i psa rasy husky. Widać na nim jak niepozorny kot powoli skrada się w kierunku większego zwierzęcia i robi coś nieoczekiwanego. Wideo skradło serca internautów.Wbrew przewidywaniom kot nie zaatakował husky, ale skoczył na niego i objął swoimi łapami. Internauci zareagowali na ten widok z zachwytem. "Uwielbiam, że twój pies pozwala się przytulić! Mój pies robi się dramatyczny, gdy koty go dotykają" - napisała jedna osoba.

husky
05.05.2022 09:35 Uparty husky nie zgadza się na wejście do klatki. Jego odpowiedź jest jednoznaczna

Psy potrafią się wiele nauczyć. Bardzo szybko zaczynają reagować na komendy, takie jak siad, czy leżeć, ale mówienie, to już ewenement! Husky o imieniu Brian zasłynął w internecie swoim uporem i wyraźnym przeciwstawianiem się właścicielowi, który nakazał mu wejść do klatki. Za każdym razem, gdy zawył, słychać było "nie".Właściciele psów szkolą swoich czworonogów, aby łatwiej było im wspólnie funkcjonować. Dobrze wytresowany pies nie sprawia tak wielu problemów i jest prawdziwą dumą dla jego opiekuna. Jednak opór i nieposłuszeństwo zwierzaków także może być urocze. Udowodnił to pewien pies rasy husky syberyjski.

wspinaczka
03.05.2022 10:29 Turystka spada z wysokości 210 metrów. Nagle na horyzoncie pojawia się "biały wilk"

21-letnia Amelia Milling, która jest głucha, uwielbia przygody i wspinaczkę górską. Turystka wyjechała w pojedynkę na Alaskę, by zdobyć tamtejszy szczyt. Podczas wędrówki doszło jednak do poważnego wypadku. Na szczęście w pobliżu znajdował się czworonożny wybawca.Planowana trzydniowa samotna wędrówka przez Crow Pass na Alasce zakończyła się dla studentki Rochester Institute of Technology bolesnym upadkiem z dużej wysokości. Gdy godziny później znalazł ją helikopter ratunkowy, ku zdumieniu ratowników kobieta nie była sama.

suczka
12.04.2022 12:17 Policjant znajduje suczkę, która przeżyła masakrę w Buczy. Teraz jest częścią jego rodziny

Bucza to miejsce, które stało się symbolem szaleństwa Putina i na samo wspomnienie wywołuje bardzo przykre uczucia. Pomimo zła i cierpienia, jakiego doświadczyła tamtejsza ludność, wszędzie może pojawić się także dobro. W tej opowieści bohaterem jest policjant, który znalazł suczkę rasy husky w ostrzelanym samochodzie. Kijowski policjant Ołeksij Sydorenko patrolował miasto Bucza w obwodzie kijowskim, kiedy odkrył, że nie jest sam. Podczas sprawdzania ostrzelanych samochodów w jednym z nich odnalazł psa rasy husky syberyjski. Niesamowite co postanowił z nim zrobić.

Spotkanie psa z właścicielem
06.04.2022 12:44 Białorusini walczący po stronie Ukrainy pomogli zagubionemu psu. Dzięki nim wrócił do swojego pana

W sieci pojawił się wzruszający film dokumentujący moment, gdy Białoruski Batalion Ochotniczy pomaga zagubionemu psu. Sprzymierzeńcy Ukraińcy nie dopuścili do tego, by zwierzę poniosło śmierć i zwrócili je właścicielowi. Nagranie poruszyło serca internautów z całego świata. Po druzgocacych wieściach o masakrze na ludności cywilnej w obwodzie kijowskim oraz śmierci setek psów ze schroniska w Borodziance media obiegło nagranie napawające optymizmem i nadzieją. Jeden z psów z Buczy miał niewyobrażalne szczęście i wrócił pod opiekę właściciela dzięki wsparciu ochotniczego batalionu Białorusinów.

zbrodnia
24.03.2022 01:00 Z pozoru czuły mąż, w środku potwór. Zabójca żony i psa przerwał milczenie

Grecja jeszcze nie doszła do siebie po tym, jak kraj obiegła wieść o porażającej zbrodni, a już ogłoszono nowe, wstrząsające fakty. Czy śledztwo doprowadzi do ukarania sprawcy?Do strasznych wydarzeń doszło w maju. Grek Babis Anagnostopoulos w jednej chwili przestał być przykładnym mężem Brytyjski Caroline Crouch i dopuścił się najgorszego. Zabił swoją żonę i upozorował napaść nieznanych napastników na dom. Nie poprzestał na jednym morderstwie.

Pies husky
12.03.2022 01:00 Pies husky bawi się z niemowlęciem? Behawiorysta ostrzegł internautów: "opiekunowie powinni uważać"

Internautów zachwyciło nagranie z udziałem psa husky i małego dziecka. Byli przekonani, że na wideo widzą niegroźną zabawę pomiędzy przedstawicielami dwóch gatunków. Okazało się jednak, że prawda może być zaskakująca.W pewnym momencie pojawiły się opinie, że zachowanie psa stanowi zagrożenie dla małego człowieka. Sprawę skomentował nawet behawiorysta, który podzielił się swoją profesjonalną opinią. Jak stwierdził, "opiekunowie powinni uważać".

Muhammad Talha
09.03.2022 01:00 Mężczyzna nie porzucił swojego psa w Ukrainie. Po tygodniu dotarł do Polski

Student medycyny Muhammad Talha spotkał się z odmową na polsko-ukraińskim przejściu granicznym. Powodem był jego 11-miesięczny pies o imieniu Oscar. Mężczyzna nie wyobrażał sobie zostawić swojego przyjaciela w kraju ogarniętym wojną. Wojna to czas wspólnego wysiłku, ale też różnych wyrzeczeń. W tym trudnym czasie ludzie porzucają wszystko i uciekają. Mimo ogromnego niebezpieczeństwa, z relacji wolontariuszy wynika, że mnóstwo uchodźców ucieka z Ukrainy z dziećmi na rękach i ze zwierzętami. Wśród nich znalazł się 26-letni student ze swoim czworonożnym przyjacielem.

Akcja ratunkowa
15.02.2022 01:00 Dramat na środku jeziora. Kobieta wskoczyła do lodowatej wody, by ratować psa

65-letnia Galina Voskovykh poszła na spacer wokół jeziora wraz ze swoimi przyjaciółkami. W pewnej chwili kobiety usłyszały przeraźliwe wycie i piski. W lodowatej wodzie uwięziony był pies rasy husky. Nie wahając się ani chwili, Rosjanka rozebrała się do bielizny i pospieszyła zwierzęciu z pomocą.Lód na zbiornikach wodnych bywa zdradliwy, dlatego nie należy traktować rzek ani jezior jako darmowych ślizgawek. Przekonał się o tym pies, który podczas spaceru wpadł do lodowatej wody.