Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Pozostałe quizy

Dzik

Zwierzę przypominające świnię domową, żyjące na wolności. Charakteryzuje się ciemnym ubarwieniem, które zmienia się wraz z porą roku. Ciało dzika przypomina trójkąt, czyli jest wąskie z przodu i szerokie z tyłu. Zwierzę łatwo przedziera się przez zarośla. Najczęściej można spotkać je w lasach liściastych i mieszanych, gdzie może znaleźć pożywienie. Dzik jest zwierzęciem łownym, które żyje w stadzie, nazywanym watahą.

Akcja ratunkowa
09.01.2024 16:19 Mały dzik zamarzał na śmierć, miał poniżej 30 st. Wpis rozjuszył internautów. "Wszyscy umywają ręce"

Pracownicy Straży Miejskiej z Poznania podczas jednej z interwencji uratowali warchlaka. Zaalarmowani pracownicy mundurowi po zabezpieczeniu zwierzaka przekazali go pod opiekę ratowników weterynaryjnych. Pomimo że dzięki działaniom tym udało się podtrzymać malucha przy życiu, internauci nie kryją oburzenia. Zdaniem komentujących dzikie stworzenia w Poznaniu i okolicach zazwyczaj nie mogą liczyć na żadną pomoc, przez co godzinami konają w męczarniach.

Jak odpoczywają warchlaki?
01.01.2024 13:19 Jak śpią dziki? Zachwycające wideo z gromadką warchlaków robi furorę, ten widok świadczy o jednym

W sieci pojawiło się nagranie słodkiej gromadki małych dzików w rolach głównych. W kadrze możemy zobaczyć wtulone w siebie warchlaki, które najprawdopodobniej postanowiły odespać wrażenia poprzedniej nocy. Czy widzieliście kiedyś małe dziki pogrążone we śnie? 

Huczka
03.12.2023 10:31 Zaczęło się w polskich lasach, w samcach aż się gotuje. Jeśli jeszcze możesz, lepiej się wycofaj

Śnieg i mróz nie chłodzą miłosnych zapędów wśród zwierząt. Pracownicy Lasów Państwowych z Nadleśnictwa Stuposiany informują, że w polskich lasach rozpoczął się wyjątkowy czas i potrwa on od 4 do 6 tygodni. W tym okresie jeden z najbardziej znanych gatunków występujących w Polsce większość swojej uwagi i energii poświęci na zaloty nazywane huczką.

Dzik bez nogi
11.11.2023 10:42 Ukryta w lesie kamera nagrała, co wyczynia dzik bez nogi. Po chwili w tym samym miejscu zjawiły się wilki

Przyrodnik działający w mediach społecznościowych pod pseudonimem Leśny Kawaler, opublikował nagranie, które wzbudziło zachwyt wśród wielu internautów. Na filmie widać, jak niepełnosprawny dzik doskonale radzi sobie w środowisku naturalnym, pomimo sąsiedztwa licznych drapieżników. Specjalista zdradził, jak ten wyjątkowy zwierzak tego dokonał. 

Dziki w mieście
08.11.2023 10:45 Myśliwy wpadł z bronią na boisko szkolne, doszło do krwawej jatki. Dzieci patrzyły z przerażeniem

W Gdańsku na terenie Szkoły Podstawowej nr 38 utknęło osiem dzików. Decyzja władz miasta wzbudziła mnóstwo emocji wśród lokalnych mieszkańców oraz obrońców zwierząt. Zarządzono odstrzał dzikich świń. Miejski myśliwy w asyście Straży Miejskiej pozbawił je życia na oczach mieszkańców, wśród których były dzieci. Według relacji świadków ślady krwi były widoczne jeszcze rano. Tymczasem urzędnicy nie widzą problemu.

Bójka w lesie
26.10.2023 14:12 Bracia wybrali nietypowe miejsce na bójkę pod osłoną nocy. Wszystko nagrała fotopułapka, o co poszło?

Relacje z rodzeństwem bywają różne. W dzieciństwie wiele sporów kończyło się nie tylko kłótnią, ale i bójką. Zazwyczaj jednak wszystko odbywało się pod czujnym okiem rodzica, który w porę interweniował, by nie stało się nic złego. W sieci pojawiło się nagranie, na którym widać, co wydarzyło się w lesie pod słoną nocy. Pod nim internauci nie kryją zachwytów.

Wypadek drogowy
03.10.2023 12:33 Potrąciły je aż dwa auta, poranna mgła zakłóciła widoczność. Makabryczny widok na drodze krajowej

Na początku tego tygodnia, tuż po godzinie szóstej, na drodze krajowej numer 74 doszło do niebezpiecznego wypadku. W kolizji udział wzięli: 55-letni kierowca samochodu ciężarowego, 33-letni kierowca samochodu osobowego oraz stado dzików. Tragedia miała miejsce w województwie świętokrzyskim.

Dzika rodzinka postanowiła odwiedzić Wawel
15.09.2023 14:24 Nagranie spod Wawelu obiegło sieć. Dobrze się przypatrz, było ich tyle, że z trudem można oderwać wzrok

Tych, którzy przechodzili obok krakowskiego Wawelu w środę (13 września), czekał niespotykany widok. Zwierzęca rodzina postanowiła zrobić sobie niezapomnianą wycieczkę po dawnej stolicy Polski. Ich śladem ruszyli inni spacerowicze, którzy nagrali każdy jej krok. Nekropolia polskich królów najwyraźniej przypadła zwierzakom do gustu. Nagranie jest hitem w sieci.

Dzik
02.09.2023 11:48 Radioaktywne dziki z Niemiec sieją popłoch. Zagadka rozwiązana, przyczyną nie tylko Czarnobyl

Po Europie grasują radioaktywne dziki. W najnowszym wydaniu naukowego czasopisma Environmental Science & Technology opublikowano wyniki badań, które mogą mieć istotne znaczenie dla każdego wielbiciela dziczyzny. Zwierzęta są do tego stopnia napromieniowane, że ich spożycie może być zagrożeniem dla zdrowia i życia. Co więcej, naukowcom udało się ustalić, co jest przyczyną tego zjawiska. Nie ma wątpliwości, że napromieniowanie dzikich świń ma częściowo związek z katastrofą w Czarnobylu. Jednak jest też inne źródło skażenia radioaktywnego. 

Dziki w mieście
25.08.2023 14:31 Spójrzcie, co on robi. Wideo z Gdyni niesie się po sieci, internauci wściekli, "Najgorsze, co może być"

Dokarmianie dzikich zwierząt to zwyczaj, który jest szkodliwy, niebezpieczny oraz, co najgorsze, powszechny. Pomimo licznych kampanii uświadamiających, wielu Polaków wciąż nie widzi nic złego w nęceniu dzikich zwierząt. Niektóre tego typu zachowania kończą się tragicznie. Ofiarami stają się nie tylko nierozważni dorośli, ale również dzieci i częściowo oswojone zwierzęta. Tym razem w sieci udostępniono zdjęcia, które zostały zrobione w Gdyni. Materiał wzbudził ogromne poruszenie wśród internautów.

Dzik i szop
03.08.2023 10:56 Co nocą wyłazi z lasu? Leśnicy pokazali niecodzienne ujęcie z fotopułapki, "Grają w chowanego"

Jeżeli kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, co dzikie zwierzęta robią w nocy, to dzisiaj się tego dowiesz. Fotopułapki to sprzęt, z którego coraz częściej korzystaj zarówno amatorzy zwyczajów dzikiej fauny, jak i badacze zajmujący się ochroną przyrody. Bez względu na cel rozstawiania automatycznych kamerek, zdarza się, że efekty nagrań zaskakują nawet tych, którzy wiele w życiu już widzieli.

Dwa warchlaki dzika
28.07.2023 11:07 Dwie sieroty biegają po mieście, ich matka zginęła pod kołami samochodu. Mieszkańcy drżą o ich los

Wałbrzych to jedno z najbardziej zielonych miast w Polsce. Mieszkańcy oraz turyści bardzo cenią sobie tę cechę. Jednak jak się okazuje, równie mocno docenić potrafią ją dzikie zwierzęta, przede wszystkim dziki. Od kilku lat to dolnośląskie miasto boryka się z istną plagą dzików. Po odłowieniu kilkudziesięciu osobników w 2021 roku, przez jakiś czas było spokojniej. Przez chwilę. W obecnym sezonie dużo zamieszania robią dwa młode osobniki, które Wałbrzych traktują jak swój dom. Warchlaki powinny być jeszcze pod opieką matki. Niestety, ta zginęła pod kołami samochodu. 

Niemiecka policja od kilku dni poluje na dzikiego kota, który chodzi po ulicach
22.07.2023 11:30 W Berlinie grasuje "lwica"? Zaskakujący zwrot akcji, poszukiwany drapieżnik okazał się czymś innym

Przez dwa dni setki policjantów i dziesiątki myśliwych polowały na grasującą po ulicach lwicę. W obławę zaangażowano śmigłowce z kamerami termicznymi, drony, a nawet wóz pancerny. Wszystko po to, żeby złapać dzikiego kota błąkającego się na wolności. Okazuje się jednak, że w sprawie nastąpił przełom. Eksperci są przekonani, że… to wcale nie lwica. Poszukiwany drapieżnik może być zupełnie innym stworzeniem.

Dzik na plaży wśród parawanów
10.07.2023 13:10 Dzik z całym impetem wpadł w plażowicza, aż ten przeleciał przez parawan. "Wakacje z przygodami"

Dzikie zwierzęta wałęsające się w miejscach tłumnie odwiedzanych przez ludzi to coraz popularniejszy widok. W miastach, na plażach oraz w parkach można natknąć się na wiele gatunków: lisy, wiewiórki, kuny, zające, króliki… Najczęstsze spotkania, budzące jednocześnie najwięcej emocji to niespodziewane interakcje z dzikimi świniami. To duże i silne zwierzęta, które w napadzie paniki mogą stać się agresywne. Jakiś czas temu, na jednej z plaż w Karwi pojawił się przerażony dzik, tratujący urlopowiczów.

Mężczyzna stanął do walki z dzikiem w Sopocie
09.07.2023 11:57 Plażowicz chciał stanąć w szranki z dzikiem w Sopocie. Mógł narobić sobie poważnych problemów?

Przypadkowe spotkania z dzikami zdarzają się w miastach coraz częściej. Te zwierzęta powoli zagarniają także trójmiejskie plaże. To nie pierwszy raz, kiedy wczasowicze musieli zmierzyć się nad morzem z dzikiem i prawdopodobnie nie ostatni. Rzadko zdarza się jednak bezpośrednia walka ze zwierzętami. Plażowicz nie chciał oddać jedzenia i postanowił zawalczyć z dzikiem “na gołe klaty”.

Dzik w trawie
19.06.2023 11:26 Poczułeś ten zapach w lesie? Nie zastanawiaj się i bierz nogi za pas. To znak, że są blisko

Podczas spaceru po lesie lub łące można natknąć się na wiele dzikich zwierząt. Większość tego typu spotkań nie powinna budzić żadnych obaw. Jednak w przypadku niektórych gatunków lepiej dmuchać na zimne i wycofać się jak najszybciej. Przykładem gatunku, któremu zdarza się reagować nerwowo na spotkania z człowiekiem, jest dzik. Czasami nie trzeba widzieć zwierzęcia, żeby wiedzieć, że znajduje się w pobliżu. Jest kilka rzeczy, o których warto wiedzieć, wybierając się do lasu. W końcu bezpieczeństwo to podstawa.

Dziki na plaży
05.06.2023 09:43 Odpoczywali na plaży w Gdyni, gdy nagle ruszyło na nich rozpędzone stado dzików. Szokujące wideo obiega sieć

Ostatnio internet obiegło nagranie, na którym plażę w Gdyni odwiedzają nietypowe zwierzęta. Wczasowicze nie spodziewali się, że ich wypoczynek przerwie… rozpędzone stado dzików. Chociaż to niecodzienny widok, nie był to pierwszy incydent z udziałem tych zwierząt nad morzem.Liczyli na spokojny wypoczynek, ale los spłatał im figla. Wczasowicze na pewno nigdy nie zapomną tego zdarzenia. Nikt nie mógł przewidzieć, że plażową sielankę przerwie rozpędzona rodzina dzików. Na nagraniu wideo naliczyć można kilkanaście osobników. I chociaż nic złego tym razem się nie stało, ludzie coraz bardziej obawiają się spotkań z dzikiem w mieście.

dzik
26.03.2023 18:31 Szedł przez las i dokonał odkrycia. Mieszkańcy w strachu, nie był to zwykły dzik

W okolicach Nekli w Wielkopolsce mieszkańcy dokonali wstrząsającego odkrycia. Podczas leśnego spaceru jeden z mieszkańców znalazł zwisającą z drzewa skórę świniodzika. Mieszkańcy w rozmowach z lokalnymi mediami mówią o strasznym widoku.Wszystko zadziało się we wsi Starczanowo koło Nekli. Jeden z mieszkańców podczas spaceru z psem dokonał szokującego dla nich odkrycia.

None
23.03.2023 12:58 Dziki przejmują Gdynię. Ukrainka podzieliła się filmikiem, ludzie sami sobie winni?

Ukrainka udostępniła na swoim koncie na TikToku nagranie pochodzące z Polski, a dokładniej Bulwaru Nadmorskiego w Gdyni. Dzik biegający po promenadzie przysporzył strachu spacerowiczom. Populacja dzików bytująca w mieście jest bardzo liczna, a działania samorządów niewiele zmieniają. Pozostaje pytanie - kto jest temu wszystkiemu winny?Dziki coraz śmielej wędrują do centrum polskich miast, nie bacząc na obecność ludzi. Nie tak dawno w sieci ukazało się nagranie całego stada, które przemierzało ulice Gdyni. Jesienią ubiegłego roku doszło także do tragicznego w skutkach spotkania dzika z domowym pupilem. Jeden z osobników zaatakował psa rasy york, a zwierzę niestety nie przeżyło. Tym razem obeszło się bez rannych.

None
07.03.2023 12:37 Młode dziki przykuły uwagę leśników. Wyglądały jak wiernie odwzorowane kopie dalmatyńczyków

Młode dziki, które spacerowały z mamą po obrzeżach Krakowa, nie umknęły uwadze okolicznym mieszkańcom. Świadkowie ich przechadzki zdążyli uwiecznić ten widok na nagraniu, które następnie udostępnili w sieci. Internauci bardzo szybko dopatrzyli się podobieństwa do dalmatyńczyków. Czemu zawdzięczają unikatowe umaszczenie? Wyjaśniamy.Niedawno pewna rodzinka dzików udała się na spacer po obrzeżach Krakowa. Największe zainteresowanie pośród nich wzbudziły młode osobniki swoim umaszczeniem przypominające psy rasy dalmatyńczyk. Jedni internauci zachwycają się ich wyglądem, drudzy natomiast drżą o ich przyszłość. Czy mają słuszność martwiąc się o ich dalszy los?

dziki
20.01.2023 20:42 Wychodzą w nocy i sieją spustoszenie. Leśnicy pokazali opłakane skutki nocnego żerowania dzików

Pracownicy Lasów Państwowych opublikowali zdjęcie z drona, na którym możemy zobaczyć, jak prezentuje się pole po nocnym żerowaniu stada dzików. Fotografia może zaskakiwać.Dziki coraz częściej zapuszczają się w głąb miast w poszukiwaniu żywności. Teraz leśnicy pokazali, co w nocy zrobiło stado tych zwierząt na jednym z pól.

Dzik w pojedynkę stawił czoła gromadzie wilków. Takich sytuacji w realu nie mamy okazji widzieć
23.12.2022 13:22 Dzik w pojedynkę stawił czoła gromadzie wilków. "Takich sytuacji w realu nie mamy okazji widzieć"

O tym, że dzika przyroda zaskakuje swoją bioróżnorodnością, przekonaliśmy się już wielokrotnie. Jednakże nagranie, na którym widać, jak dzik w pojedynkę stawia czoła gromadzie wilków, po raz kolejny przypomina nam o nieprzewidywalności mieszkańców lasów. Film zarejestrowany przez miłośnika zwierząt, zajmującego się fotografią przyrodniczą, szybko stał się hitem w sieci.Sławomir Skukowski to fotograf dzikiej przyrody, któremu udało się udokumentować pojedynek dzika z watahą wilków, jaki odbył się w województwie zachodniopomorskim. Choć wielu od początku mogłoby spisać przedstawiciela rodziny świniowatych na straty, jego walka o przetrwanie jest naprawdę imponująca.

dziki w rzece
07.12.2022 13:40 Dziki stają się śmielsze po zmroku. Fotopułapka nagrała rodzinę dzików forsujących rzekę

Nadleśnictwo Daleszyce zamieściło na swoim profilu na Facebooku nagranie, które udało się zarejestrować fotopułapce. Urządzenie umieszczone tuż nad rzeką Czarna Nida uchwyciło fascynujące zjawisko. Okazuje się, że dziki stają się śmielsze po zmroku. Ich cała rodzina pokazała, że podczas wędrówki nie straszna im nawet lodowata rzeka.Patrząc na to nagranie, nie ma się co dziwić, że tak wiele osób fascynują dziki. Mimo, iż dzicy krewni udomowionej świni to pospolity gatunek w Polsce, nie przestają nas zaskakiwać. Grupa rodzinna, zamieszkująca województwo świętokrzyskie, udowodniła, że nie straszna im kąpiel rzeczce nawet w grudniu. Czy nie było im zimno?

dziki w mieście
07.10.2022 14:38 Dziki przyszły upomnieć się o skradzione ziemniaki? Nagranie z Gdyni sensacją w sieci

Mieszkańcy Gdyni stali się świadkami niecodziennej sytuacji z udziałem dzikich zwierząt. Podczas gdy tłumy zbieraczy ruszyły z koszykami na grzybobranie, z nieobecności ludzi w mieście postanowiły skorzystać dziki, które tłumnie wyszły na ulice.Chociaż władze województwa opolskiego wydały apel do spacerowiczów i grzybiarzy, by zachowali ostrożność podczas zbierania darów jesieni ze względu na obecność dzikich zwierząt, na północy Polski role się odwróciły. Dziki wyszły na spotkanie mieszkańcom Gdyni i odwiedziły popularne w tym mieście skrzyżowanie ulic Świętojańskiej i Traugutta.

Dziki w lesie
31.07.2022 14:34 Fotopułapka przyłapała dzikich mieszkańców lasu. Tłumy jak nad polskim morzem

W ostatnim czasie media społecznościowe obiegł film, na którym widać istne zatrzęsienie dzików w polskim lesie. Zwierzęta, oświetlone wyłącznie blaskiem księżyca, z wyraźną chęcią zażywały kąpieli błotnych. Mimo przepychanek, dla żadnego z nich nie zabrakło miejsca.Zastanawialiście się, co robią zwierzęta, kiedy nie wiedzą, że ktoś je obserwuje? Co dzieje się w lesie, to zostaje tylko w lesie? Otóż nie! Fotopułapki zainstalowane przez leśników pozwalają nam przyjrzeć się codzienności dzikich mieszkańców.

Chaos na plaży
13.07.2022 16:04 Kobieta wypoczywająca na plaży nie zdążyła dojeść pizzy. Została pogryziona przez dzika

Turyści, którzy wybrali się na urlop nad morze, nie spodziewali się takiego wydarzenia. Kobieta wypoczywająca na jednej z włoskich plaż została zaatakowana przez dzika. Zwierzę najprawdopodobniej zwabiła niedojedzona pizza. Dzikom coraz rzadziej brakuje odwagi, by pchać się w środek europejskich miast w poszukiwaniu pożywienia. Stada wygłodniałych zwierząt buszujące po śmietnikach, plażach i innych miejscach, w których mogą znaleźć resztki jedzenia, to już powszechne zjawisko, które można zaobserwować w wielu miejscach w Polsce. Okazuje się, że mieszkańcy słonecznej Italii także są udręczeni przez te stworzenia.

Mops
08.06.2022 13:34 Najbardziej zmodyfikowane psy. W niczym nie przypominają siebie sprzed 100 lat

Hodowla psów znana jest od wieków, jednak to dopiero ostatnie stulecie znacząco wpłynęło na zmianę wyglądu u niektórych ras. Poznajcie siedem psich ras, które znacznie odbiegają od swoich przodków. To właśnie w ich geny człowiek ingerował najbardziej. Psy są najbardziej zróżnicowanym pod względem cech fizycznych znanym gatunkiem ssaków na świecie. Na pytanie ile właściwie jest ras psów nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) podaje, że obecnie istnieje ok. 340 różnych ras.

Dzik
20.04.2022 12:30 Słynny dzik z bawarskiego rezerwatu z czystą kartą. Już nie nazywa się Putin

We wtorek władze rezerwatu Waldhaus Mehlmeisel w Bawarii zdecydowały pozbyć się Putina, oczywiście w bezkrwawy sposób. Mowa bowiem o 200-kilogramowym dziku, który trzy lata temu otrzymał imię po prezydencie Rosji Władimirze Putinie ze względu na swoje pochodzenie. Internauci wybrali mu nowy przydomek.We wtorek w bawarskim rezerwacie przyrody odbyła się oficjalna ceremonia zmiany imienia jednego z podopiecznych. Putin, bo tak dotychczas nazywał się jeden z dzików, nie ma już nic wspólnego ze znienawidzonym symbolem inwazji na Ukrainę, oprócz pochodzenia.