Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Słyszysz w domu dziwne dźwięki? To może być pająk zwany zyzusiem tłuściochem
Magdalena Cichocka
Magdalena Cichocka 14.05.2024 11:26

Słyszysz w domu dziwne dźwięki? To może być pająk zwany zyzusiem tłuściochem

zyzuś tłuścioch
fot. Mandy Howe, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, cropped, via Wikimedia Commons

Choć na co dzień wolimy o tym nie myśleć, w domu każdego z nas mieszka wiele gatunków zwierząt, począwszy od much, przez rybiki cukrowe, po pająki i roztocza. Niektórzy zwierzęcy lokatorzy mogą wydawać niepokojące dźwięki. Jeśli usłyszysz nietypowy odgłos przypominający ćwierkanie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że w twoim otoczeniu znajduje się zyzuś tłuścioch. Czy pająk ten jest jadowity? Wyjaśniamy. 

"Ćwierkający" pająk w twoim domu. To krewny czarnej wdowy

Choć widok pająka we własnym domu może przyprawić niektórych o palpitacje serca, warto pamiętać, że przedstawiciele najliczniejszego rzędu pajęczaków są niezwykle pożytecznymi stworzeniami, które pełnią ważną rolę w ekosystemie. Pająki żywią się licznymi szkodnikami, m.in. mrówkami, mszycami czy muchówkami, a tym samym zapobiegają ich namnażaniu.

W czterech ścianach możemy najczęściej zobaczyć korsarza, krzyżaka oraz kątnika. Czasem pojawiają się również nasoszniki trzęsie. Z kolei w piwnicach, strychach i ciemnych zakamarkach poddaszy możemy dostrzec sidlisza piwnicznego oraz zyzusia tłuściocha. Ten ostatni posiada niezwykłą umiejętność wydawania odgłosów granych na odwłoku.

Samce zyzusia tłuściocha emitują dźwięki dzięki specjalnym szczękom znajdującym się na spodzie odwłoka. Ocierające się o siebie małe kolce wydają melodię o częstotliwości 1000 Hz i nie jest to przypadek. Wydawany odgłos ma przyciągnąć samice i zadowolić ich upodobania muzyczne. Samica bowiem jest w stanie zabić samca, kiedy ten nie zagra wystarczająco atrakcyjnie. Melodię graną przez zyzusia tłuściocha można porównać do ćwierkania ptaków

Nie żyje ponad 2100 prosiaków. Potężny pożar strawił chlewnię Pies biegał wesoło po trawie, wkrótce potem zmarł. Wszystko przez to, co znalazł w ogródku

Zyzuś tłuścioch - krewny czarnej wdowy. Czy jest jadowity?

Zyzuś tłuścioch zamieszkuje nie tylko piwnice i strychy, ale również może pojawić się w pobliżu roślin doniczkowych, żerując na owady mieszkające w ziemi. Co ciekawe, jest krewnym czarnej wdowy i nieprzypadkowo w języku angielskim nazywany jest “false black widow”, co można przetłumaczyć jako „fałszywa czarna wdowa”. 

Oba te pająki są do siebie bardzo podobne i często mylone. W 2018 roku w Wielkiej Brytanii doszło do 4 zgłoszeń, dotyczących obecności jadowitej czarnej wdowy. Podniesiony alarm okazał się na wyrost, ponieważ po przyjeździe ekspertów okazało się, że to zyzuś tłuścioch, który nie jest jadowity. Potrafi jednak boleśnie ugryźć. To świetny i bardzo skuteczny łowca, który potrafi upolować owady dużo większe od samego siebie, takie jak ćmy, a nawet chrabąszcze. 

zyzuś tłuścioch
fot. Mandy Howe, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Etymologia zyzusia tłuściocha

Zyzuś tłuścioch brzmi zabawnie, a dla niektórych nawet i nieco infantylnie. Choć dokładne pochodzenie nazwy nie jest znane, niektórzy twierdzą, że może pochodzić od jego wyglądu. Pająki te mierzą około 7-8 mm. Charakteryzują się krótkimi odnóżami i dużym, okrągłym, błyszczący odwłokiem.  

Odwłok zyzusia tłuściocha jest nieproporcjonalnie duży, stąd może pochodzić drugi człon jego nazwy. Zaś w przypadku pierwszego, niektórzy sądzą, że może pochodzić od słowa “zyz”, czyli kropek znajdujących się na kostce do gry. Na ciele pająka znajdują się bowiem podobne plamy.

zyzuś tłuścioch
fot. Mandy Howe, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons