Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Zwierzęta

Zwierzęta

Zwierzęta - czym są?

Zwierzęta to najbardziej zróżnicowane gatunkowo królestwo organizmów. Są cudzożywne, co oznacza, że odżywiają się innymi organizmami. Większość zwierząt posiada układ mięśniowy oraz nerwowy, a także zdolność do ruchu. Mimo kilku wyjątków, niemal każde zwierzę rozmnaża się płciowo. Pierwsze zwierzęta pojawiły się na Ziemi ok. 600 mln lat temu. Królestwo zwierząt obejmuje ponad 1,3 mln gatunków. 

U zwierząt istnieje podział na bezkręgowce i kręgowce. Bezkręgowce nie posiadają kręgosłupa oraz czaszki. Obecnie istnieje ponad milion opisanych gatunków bezkręgowców, a dodatkowo stanową one ok. 95% populacji wszystkich współcześnie występujących zwierząt. Do grupy bezkręgowców należą m. in.: owady, pajęczaki, skorupiaki i mięczaki.

Kręgowce charakteryzują się posiadaniem czaszki. Posiadają one także szkielet, który pozwala im osiągać duże rozmiary. Ciało kręgowców pokryte jest skó. Oddychają dzięki płucom lub skrzelom. Posiadają także serce, które jest umiejscowione między płucami lub za skrzelami. Do kręgowców zaliczane są: kręgouste (minogi i śluzice), ryby (np. okoń, rekin, płaszczka), płazy (np. żaba, ropucha, traszka), gady (np. kajman, jaszczurka, żółw, wąż), ptaki (np. struś, wróbel, sęp, koliber) oraz ssaki (np. pies, waleń, zebra, człowiek).

Zwierzęta w Polsce

W Polsce żyje od 33 do 45 tysięcy gatunków zwierząt, z czego zdecydowana więszkość (ponad 90%) to owady. Na terenie Polski występuje ponad 160 gatunków ryb, 19 gatunków płazów, 15 gatunków gadów, 473 gatunki ptaków oraz ponad 100 gatunków ssaków.

Zwierzętami najbardziej charakterystycznymi dla Polski są niewątpliwie: bocian biały, bielik oraz żubr. Ten ostatni jest także największym zwierzęciem żyjącym w naszym kraju.

Popularne zwierzęta domowe

Wśród zwierząt domowych niewątpliwie królują psy i koty. Często hodowane są także małe ssaki, takie jak królik, chomik, mysz, szczur, świnka morska, koszatniczka i szynszyla. Wiele osób pasjonuje się hodowlą ptaków oraz ryb. Dodatkowo popularne są także węże, jaszczurki, żółwie, a także pajęczaki.

Oprócz hodowli zwierząt domowych, wyróżnia się także hodowle zwierząt gospodarskich, takich, jak krowy, świnie, owce, konie, kozy, kury, kaczki, indyki czy też gęsi.

Zwierzęta pod ochroną

Zwierzęta pod ochroną są objęte prawną opieką państwa, w którym się znajdują. Za zabicie ich lub wyrządzenie im krzywny grozi odpowiedzialność karna. W Polsce około 600 gatunków zwierząt jest objętych ochroną. Wśród nich można wymienić wiele bezkręgowców, wszystkie ropuchy, żaby, węże i jaszczurki, zdecydowaną większość ptaków oraz niektóre ssaki zagrożone wyginięciem, takie, jak kozica, żubr czy też ryś.

Pokaż więcej

przerażony kot
20.02.2024 12:01 Nagrał reakcję kota na pakowanie walizki. Mruczek miał plan, jak go powstrzymać

Kot przeczuwał, co się święci, gdy jego właściciel wyciągnął walizkę z szafy. Przerażony zwierzak zdawał sobie sprawę, że ich wspólne dni są policzone, dlatego postanowił działać. Nie mógł pozwolić na to, by mężczyzna zostawił go samego. Zdjęcie ukazujące reakcję pupila dosłownie rozdziera serce. 

Materiały promocyjne
20.02.2024 10:53 "Pies i Kot" w kinach od 23 lutego. Zwierzęcy bohaterowie dają czadu na ekranie

Pod koniec lutego do polskich kin trafi kolejna komediowa propozycja francuskiego duetu: Kherici-Lacheau. „Pies i kot” to niezwykle zabawne kino familijne nie tylko dla wielbicieli czworonogów. Głównymi bohaterami tej oryginalnej historii są: bezpański pies i kotka — influencerka, którzy będą musieli działać łapa w łapę, aby odnaleźć drogę do domu i nie dać się złapać przebiegłemu złodziejowi.

Laotański szczur skalny
20.02.2024 10:38 Prastary szczur znaleziony na targu mięsa w Azji. Miał wyginąć miliony lat temu

Osoby chętne do odkrywania bogactwa potraw sprzedawanych na ulicy mogą otrzymać wiele produktów na targach w Azji — od rozmaitych rodzajów mięs, przez produkty mleczne, po przyprawy i egzotyczne owoce. Naukowcy badający zwierzęta wiedzą, że na tego typu stoiskach można znaleźć również rzadkie okazy zwierząt, które są cenną zdobyczą kupców. Nikt jednak nie spodziewał się odnaleźć tam prehistorycznego zwierzęcia, które od dawna było uznawane za wymarłe. Mało brakowało, a zamiast w laboratorium, skończyłoby w garnku.

pakożer leśny
19.02.2024 13:21 Jego mocz pachnie octem, myśleli, że wymarł. Czym jest "nieduży piesek z krzaków"?

To od jego wyglądu wzięło się określenie ni pies, ni wydra. Gdy naukowiec znalazł jego szkielet w jaskini, był przekonany, że dawno już wyginęły. Z czasem okazało się jednak, jak bardzo się pomylił. To prehistoryczne zwierzę przetrwało 2 miliony lat ewolucji. I zadziwia swoim wyglądem do dziś.

Border collie
18.02.2024 15:14 Te 3 rasy psów nigdy nie powinny stać się popularne. Behawiorysta tłumaczy

Behawiorysta psów z Warszawy opublikował w mediach społecznościowych film, w którym wymienił 3 rasy, które jego zdaniem nigdy nie powinny stać się popularne, pomimo tego, że tak właśnie się dzieje. Zdaniem specjalisty są to czworonogi, które z różnych powodów potrzebują doświadczonego i zaangażowanego opiekuna. Wielu początkujących właścicieli psów nie radzi sobie z ich wychowaniem.

odważni strażacy
18.02.2024 12:19 Akcja ratunkowa w porywistej, lodowatej rzece. Winnym nieodpowiedzialny człowiek

Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej wykazali się nie lada odwagą. Przeprowadzili niebezpieczną akcję ratunkową, aby uratować zwierzę, które znalazło się w potrzasku. Rwąca rzeka zagrażała jego życiu. Dzikie zwierzę trafiło w pułapkę przez nieodpowiedzialnego człowieka. Gdyby nie strażacy sytuacja mogłaby się zakończyć tragicznie. 

utalentowana kura
18.02.2024 10:21 Kura z wyjątkowym talentem. Tego zazdrości jej wiele ludzi

Jurorzy przecierali oczy ze zdumienia. Na scenie amerykańskiej odsłony programu “Mam talent” pojawiła się wyjątkowa kura. Jej występ wszystkich zachwycił. Nagranie ma ponad 3 miliony wyświetleń.

Interwencja ws. zaniedbanego zwierzęcia
17.02.2024 15:03 "Przepraszamy, że musiałeś tyle czekać". Inspektorzy wyrwali psa z rąk oprawcy

Sąsiedzi widzieli go po raz ostatni na przełomie października i listopada zeszłego roku. Przez ostatnie miesiące 12-letni pies imieniem Rufus pozostawał zamknięty w mieszkaniu, gdzie powoli umierał w cierpieniu. Granice zaniedbania zostały przekroczone, a człowiek, który miał być przyjacielem i opiekunem zwierzęcia, zawiódł na całej linii. 

Mężczyzna przeszedł przez zamknięty szlaban kolejowy
16.02.2024 17:18 Przeszedł z psem przez zamknięty przejazd kolejowy. Maszynista zaczął hamować

Kamery monitoringu uchwyciły szokujący moment na przejeździe kolejowym. Zniecierpliwiony mężczyzna wszedł na środek skrzyżowania, ignorując sygnały świetlne i zamknięte szlabany. Tuż za sobą ciągnął przestraszonego psa. Kierowcy usiłowali przywołać go do porządku, lecz ich starania spełzły na niczym. Po kilku sekundach nadjechał pociąg. 

Pies opierał głowę o ścianę
16.02.2024 15:46 Rodzina pozbyła się psa. W schronisku stał się cieniem samego siebie

Do schroniska dla bezdomnych zwierzą trafił 8-letni pies o imieniu Oso. Mimo iż czworonóg nie był w stanie powiedzieć, co go trapi, wolontariusze widzieli, jak mocno cierpi na skutek odrzucenia przez rodzinę. Jego los był niełatwy do zaakceptowania, a powody zrzeczenia się własności zwierzęcia wydawały się absurdalne. Paradoksalnie dotychczasowi właściciele wyświadczyli psiakowi ogromną przysługę, oddając go do schroniska. Niebawem nastąpił przełom w jego życiu.

najstarsza iluzja optyczna
16.02.2024 14:13 Iluzja optyczna sprzed wieków. Które zwierzę zobaczyłeś jako pierwsze?

Internauci kochają iluzje optyczne, zwłaszcza te, które biją rekordy popularności. Okazuje się jednak, że zagadki mylące nasz wzrok to nie wymysł internetu. Powstały dużo, dużo, dużo wcześniej. Sprawdź, co zagadka sprzed prawie tysiąca lat mówi o twoim charakterze!

Mały kangur
16.02.2024 12:26 Robotnik dostrzegł w trawie zwierzątko. Ile sił w płucach wołało swoją mamę

Robotnik budowlany przerwał wykonywanie obowiązków w ogrodzie zleceniodawców. Rozproszył go widok niewielkich rozmiarów stworzenia o skórze tak bladoróżowej, że na wpół przezroczystej. Zwierzątko odłączyło się od matki i potrzebowało natychmiastowej pomocy, ale wszelkie próby zbliżenia się do maleństwa skutkowały rozpaczliwym krzykiem.

Wnykarz
16.02.2024 10:50 Patrol Straży Leśnej urządził zasadzkę. To przez niego ginęły zwierzęta

Choć wnykarstwo kojarzy się z czasami dawno minionymi, nadal w Polsce rocznie znajdowanych jest kilkadziesiąt tysięcy urządzeń służących do usidlenia zwierzyny w lasach i na łąkach. Skala procederu jest ogromna, a coraz to nowsze pułapki znajdowane są na trasach wędrówek leśnej zwierzyny. Nieustępliwym dążeniem do schwytania sprawcy wykazał się patrol Straży Leśnej z Nadleśnictwa Nidzica po znalezieniu martwego jelenia we wnykach. Bezlitosny kłusownik został złapany na gorącym uczynku. 

Czarny jaguar
15.02.2024 17:30 Często bywa mylona z czarną panterą. Opolskie zoo powitało jaguarzycę Yanę

W opolskim ogrodzie zoologicznym zjawiła się przedstawicielka wielkich kotów, która do złudzenia przypomina czarną panterę. Nic bardziej mylnego, bowiem Yana, jak zwą ją opiekunowie, to zupełnie inny gatunek. Półtoraroczna samica to reprezentantka jednych z najpotężniejszych kotowatych, jakie zamieszkują półkulę zachodnią. Choć wiedzie żywot samotniczki, w niedalekiej perspektywie zyska towarzystwo. Opiekunowie są w trakcie doboru partnera, z którym wyślą ją na ”randkę".

Polka pracuje jako weterynarz w Wielkiej Brytanii
15.02.2024 14:27 Polska weterynarz o pracy w Wielkiej Brytanii: "Tu nie proponują najniższej krajowej"

Maria Zaczek, szerzej znana jako WeteryMaria, to lekarka weterynarii, która jako świeżo upieczona absolwentka studiów we Wrocławiu postanowiła kontynuować swój rozwój zawodowy, szukając lepszych perspektyw poza granicami Polski. Na horyzoncie pojawiła się Hiszpania, a następnie Wielka Brytania, gdzie pracuje od przeszło pięciu lat. Jak wygląda praca w UK i jakie wyzwaniom należy stawić czoła w klinice weterynaryjnej? Co odróżnia opiekunów zwierząt z Wysp i Polski? WeteryMaria porusza tematy, o których zazwyczaj się milczy.

Kościół dla zwierząt
15.02.2024 11:44 W tym kościele wyprawisz zwierzakowi pogrzeb. Nie wszyscy są zadowoleni

Każdy opiekun zwierzaka domowego, który przeżył jego odejście, wie jak trudno dojść do siebie po tak trudnym doświadczeniu. Choć niezwykle ciężko pożegnać się z ukochanym psem lub kotem, okazuje się, że istnieje alternatywna, podczas której ostatnie spotkanie odbędzie się w kościele podczas specjalnie przygotowanej ceremonii. Jednakże pomysł ten nie wszystkim przypadł do gustu, a nawet pojawiają się wyraźne głosy sprzeciwu.

zderzenie z łosiem
15.02.2024 10:16 Wbiegł mu prosto pod koła. Tragiczny wypadek z udziałem łosia

Gigantyczne zwierzę pojawiło się niespodziewanie na drodze. Kierowca nie miał szans wyhamować. Senior może mówić o wielkim szczęściu, gdyż udało mu się wyjść ze zdarzenia bez szwanku, z łosia niestety to nie dotyczy. 

Jakimi chorobami możemy zarazić psa lub kota?
15.02.2024 09:19 Nie tylko grzybicą. 7 chorób, którymi możesz zarazić psa lub kota

Choroba pupila to jedna z najgorszych rzeczy, która może przydarzyć się właścicielom zwierząt. Co gorsza, w niektórych sytuacjach to my, ludzie, możemy stać się odpowiedzialni za zarażenie psa lub kota. Jakimi wirusami, bakteriami, pasożytami oraz grzybami mogą zarazić się od nas czworonogi? Mając świadomość zagrożeń, będziesz w stanie jeszcze lepiej troszczyć się o swojego ukochanego zwierzaka, a w razie potrzeby jak najszybciej udać się po pomoc weterynaryjną.

Olejki CBD dla zwierząt
13.02.2024 09:16 CBD dla zwierząt - czy to bezpieczne? Rośliny konopi w służbie zwierzętom

Czy zastanawialiście się kiedyś nad stosowaniem preparatów konopnych u Waszych milusińskich? A może już to robicie? Na półkach sklepów zoologicznych można znaleźć sporo produktów, które w swoim składzie zawierają konopie. Czy warto się nimi zainteresować? Czy to w ogóle bezpieczne? W poniższym materiale Marcin Kanonowicz — ekspert ds. produktów zwierzęcych z firmy Cosma odpowiada na te i inne pytania. 

Kot zagląda do lodówki
12.02.2024 16:43 Kot bez przerwy miauczał w kuchni. Tylko on wiedział, co kryje się za lodówką

Kot siedział nieruchomo i w wyjątkowym skupieniu wpatrywał się w lodówkę, głośno przy tym miaucząc. Zwierzę nigdy wcześniej nie zachowywało się w podobny sposób, dlatego właściciel postanowił dokładnie sprawdzić wszystkie zakamarki w kuchni. Podejrzewał, że w domu zalęgły się szkodniki. Zamiast myszy czy owadów, za urządzeniem zastał zupełnie inne zwierzę o połyskliwych łuskach. Pomimo późnej pory natychmiast wezwał straż pożarną.

Puma
12.02.2024 14:48 Ratownicy wyrwali pumę z cyrkowego koszmaru. Po 20 latach odzyskała wolność

Samiec pumy imieniem Mufasa to prawdopodobnie ostatnie dzikie zwierzę, jakie udało się uratować z cyrku Circo Koreander. Zwierzę ponad 20 lat przepracowało i poza krótkimi chwilami spędzonymi na scenie, życie dzikiego kota sprowadzało się do tkwienia w ciasnej klatce. Dopiero niedawno aktywiści walczący o prawa zwierząt doprowadzili do tego, aby Mufasa pod koniec swojego życia zaznał namiastki wolności. Jego reakcja na widok przestronnego wybiegu jest poruszająca. 

Papużki faliste
12.02.2024 12:00 Jak dbać o papużkę falistą? 6 rzeczy, które musi wiedzieć przyszły opiekun

Papużki faliste to gatunek małego ptaka, które często goszczą w polskich mieszkaniach w roli zwierzątek domowych. Przed zakupem tych przeuroczych, kolorowych stworzeń warto mieć świadomość tego, że ich posiadanie wiąże się z szeregiem obowiązków i wieloma wydatkami. Zdziwisz się, na co muszą wydawać pieniądze właściciele papużek falistych, aby zapewnić im jak najlepsze warunki.

Kotka została porzucona pod schroniskiem
11.02.2024 16:22 Zostawiła kotkę przed schroniskiem. Wetknięty do transportera list zasmucił wolontariuszy

Pracownicy schroniska dla zwierząt Brother Wolf Animal Rescue w Asheville znaleźli pod bramą placówki transporter, w którym znajdował się dorosły kot. Nie było to dla nich przesadnym zaskoczeniem, wszak takie zachowanie opiekunów, choć niezgodne z prawem i narażające zwierzę na szereg niebezpieczeństw, niestety zdarza się nagminnie. Jedyną niespodzianką był dla nich list, który poprzedni właściciel przypiął do materiałowego pokrowca. Po przeczytaniu wiadomości oczy zaszły im łzami.

Otruty pies
10.02.2024 11:19 Wygrała na loterii, pieniądze bez wahania przeznaczyła na ratowanie życia

Anna pewnego dnia wygrała na loterii ponad 65 tys. zł. Niestety, radość z wygranej nie trwała długo. Kobieta nie spodziewała się, że niemalże wszystkie pieniądze przeznaczy na ratowanie ukochanego pupila, który nagle podupadł na zdrowiu. Wiele wskazywało na to, że młody pies padł ofiarą celowego otrucia. Walka o jego życie trwała długo i nie przebiegła tak, jak chcieliby opiekunowie czworonoga.

Łoś zbiegał po stoku narciarskim
09.02.2024 15:25 Razem z przyjaciółmi zjeżdżał na nartach. Tuż za ich plecami biegło dzikie zwierzę

Chociaż wypad na narty kojarzy się z relaksem w cudownych okolicznościach przyrody, pewna grupa przyjaciół zapamięta pobyt w ośrodku narciarskim jako szaleńczy slalom wzdłuż stoku. Do mediów społecznościowych trafiło nagranie przedstawiające groźne zdarzenie z udziałem dzikiego zwierzęcia. Wyraźnie przestraszony łoś z bardzo dużą prędkością biegł za grupą narciarzy i snowboardzistów. 

Nagranie z Warszawy stało się hitem
09.02.2024 14:00 Tak się jeździ pociągami w Warszawie. Pasażer podróżował w nietypowym towarzystwie

Mimo iż pracownicy kolei często mają okazję gościć w pociągach opiekunów psów czy kotów, to takiego zwierzęcego składu z pewnością się nie spodziewali. Sieć obiegło nagranie przedstawiające zakapturzonego pasażera, który na dworcu w Warszawie pojawił się w towarzystwie czworonoga i… dwóch ptaków. Widok nietypowych turystów zachwycił internautów. Kim właściwie są i dokąd jadą? Okazuje się, że wspólnie pokonują setki kilometrów, by pomagać innym.

Jak uspokoić przestraszonego kota?
08.02.2024 13:37 Jak uspokoić kota? 5 kroków ku ukojeniu nerwów twojego mruczka

Większość właścicieli kotów na pytanie, czy ich pupil się czegoś boi, jednogłośnie odpowie twierdząco. Lęki u zwierzaków domowych to nie nowość, a sposoby na radzenie sobie ze stresem z czasem mogą się wyczerpywać. Zawsze warto skonsultować swoje obawy ze specjalistą w tej dziedzinie, a dodatkowo poprosić o poradę osoby, które zjadły zęby, ratując koty z przykrymi doświadczeniami. Jakie metody pomogą nam zapanować nad stresem mruczących przyjaciół? O kocich lękach rozmawiamy z Dominiką Płuzą z Fundacji KOT.

Wypadek kota
08.02.2024 11:44 Zauważyli, że kot nie chce się bawić. Szósty zmysł ostrzegł go przed niebezpieczeństwem

Właściciel kota postanowił własnoręcznie stworzyć domowy plac zabaw, by urozmaicić pupilowi wolny czas. Ku rozczarowaniu mężczyzny, zwierzę za żadne skarby nie chciało korzystać z podwieszanych półek i mostków. Opiekun próbował przekonać go, aby wypróbował nową atrakcję, jednak szybko stało się jasne, dlaczego zwierzak unikał jej jak ognia. Od wizyty u weterynarza dzielił ich ułamek sekundy.