Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Szczenięta

Szczenięta

Szczeniak - etapy dojrzewania psa

Okres szczenięcy jest niezwykle ważnym etapem psiego życia. W tym czasie szczeniak poznaje świat, rozwija umiejętności, a także kształtuje się jego charakter. Psy małych ras osiągają dojrzałość po około 8 miesiącach. Większe rasy potrzebują na to nieco więcej czasu.

Nowo narodzone psy rodzą się z zamkniętymi powiekami, co czyni je chwilowo ślepymi. W pierwszych dwóch tygodniach korzystają głównie ze zmysłu węchu oraz dotyku, a ich życie skupia się w większości na jedzeniu oraz spaniu. W tym okresie uczą się także koordynacji, poruszając się w stronę matki, gdy są głodne.

Po około 3 tygodniach powieki szczeniąt się otwierają, dzięki czemu pies może już obserwować otaczający go świat. Szczenięta w tym okresie nie są już tak zależne od matki, głównie za sprawą samodzielnej regulacji temperatury ciała. Potrafią już także chodzić i można podejmować z nimi próbę załatwiania się na zewnątrz, lub w domu, w wyznaczonym miejscu.

Czwarty tydzień życia szczenięcia jest niezwykle istotny dla jego dalszego rozwoju. Szczenięta na tym etapie zaczynają kształtować swój charakter, dlatego od tego momentu podejmuje się próby socjalizacji z człowiekiem oraz innymi psami (mamą i rodzeństwem), a także oswajanie z otoczeniem. Do około 8 tygodnia życia szczeniaki podchodzą do otaczających je bodźców bezstresowo, jednak po tym czasie następuje krótki okres, w którym pieski stają się bardziej strachliwe. W tym czasie mogą wymagać większej dawki spokoju, by nie przytłoczyć zwierzaka. 

Do 10 tygodnia życia szczeniak ma już wszystkie mleczne zęby, a w 4 miesiącu życia zaczynają one wypadać. W tym czasie pies ma obolałe dziąsła. Z pewnością pomogą mu w tym gryzaki – w przeciwnym wypadku szczeniak zacznie gryźć wszystko, co mu się rzuci w oczy. Do 8 miesiąca życia zwierzak powinien mieć już wszystkie stałe zęby.

Jak opiekować się szczeniakiem?

Psy w dużej mierze polegają na węchu, dlatego szczenięta dla własnego komfortu muszą zapoznać się zapachami w ich domu. Należy pamiętać, że szczeniak potrzebuje czasu na oswojenie się z otoczeniem oraz opiekunem, dlatego nie powinno się go do niczego zmuszać. Szczeniaki potrzebują także miejsca do odpoczynku, dobrej jakości jedzenia oraz stałego dostępu do świeżej wody. Oprócz tego wymagają także częstych spacerów. Dodatkowo, należy regularnie uczęszczać z nimi na wizyty u weterynarza. Szczenięta potrzebują również pielęgnacji oraz tresury. 

Jakich komend nauczyć szczeniaka?

Szkolenie szczeniaka powinno się rozpocząć od 8 tygodnia życia. Do komend, których warto nauczyć psa należą przede wszystkim: „nie”, „do mnie”, „na miejsce”, „zostaw”, „siad” oraz „zostań”. Należy jednak pamiętać, by do nauki psa podchodzić z cierpliwością, oraz aby dać szczeniakowi czas na naukę. Dodatkowo wszelkie sukcesy warto nagradzać pochwałami oraz smakołykami.

 

Pokaż więcej

Szczenię maltańczyka
22.05.2024 15:10 Ludzie płacili za "rasowe" psy, dostawali schorowane kundelki. Jeden już nie żyje

Sprzedaż zwierząt domowych na giełdach, targowiskach, turystycznych deptakach czy parkingach nadal kwitnie, choć od przeszło dekady jest niezgodna z prawem. Na "rasowe" maltańczyki skusiły się przynajmniej trzy osoby ze Szczecina. Jakież rozczarowanie czekało nowych właścicieli po powrocie do domu, kiedy uświadamiali sobie, że szczenięta wymagają pilnej opieki specjalistów. Niestety, jednego z nich nie udało się uratować. 

szczeniak owczarka niemieckiego
14.05.2024 14:24 Była pewna, że kupuje owczarka. Z oddaniem go do schroniska nie czekała nawet do rana

Kobieta kupiła szczeniaka owczarka niemieckiego z pseudohodowli. Zwierzę miało być spełnieniem marzeń wszystkich członków rodziny. Niestety opiekunowie wytrzymali z maluchem niecałe 24 godziny. Właścicielka nie czekała z pozbyciem się pupila ani minuty dłużej. Jeszcze tego samego dnia zadzwoniła do schroniska z płaczem. Szczenię przeżyło jeden z najgorszych dni w swoim życiu. Teraz ponownie szuka domu.

Szczenię w torbie
14.05.2024 09:22 Pracownik znalazł w śmietniku karmę dla psów. Zamarł, gdy zobaczył, co leżało na dnie torby

Mężczyzna usłyszał ciche kwilenie dobiegające ze śmietnika znajdującego się w pobliżu placu budowy, dlatego postanowił otworzyć pokrywę kubła. Zaniepokoił go widok worka karmy dla psów, który ktoś wyrzucił do kosza na odpady. Zamiast smakołyków dla czworonogów, w środku znajdowały się nowo narodzone stworzenia, które potrzebowały pomocy.

szczeniak i dziecko
12.05.2024 09:17 Szczeniak berneńczyka poznaje swoją ludzką siostrę. To nagranie rozczuli każdego

Rodzice 10-miesięcznej córeczki udostępnili w sieci nagranie z pierwszego spotkania najmłodszych członków rodziny. Dziecko poznało swojego przyszłego przyjaciela, którym został 10-tygodniowy szczeniak berneńskiego psa pasterskiego. Gdy pupil zaczął szczekać, reakcja dziewczynki zaimponowała rodzicom. Opiekunowie nie mogli dokonać lepszego wyboru.

pies
11.05.2024 15:25 Chciałem powitać psa swojego ojca, szwagierka się wściekła. "Nigdy ci tego nie wybaczę"

Relacje z rodziną bywają niełatwe. Na własnej skórze przekonał się o tym internauta, który opisał na forum sytuację, która rzuciła się cieniem na jego relacje z najbliższymi. Autor wpisu miał udać się do domu swojego ojca, by przywitać się z psem, którego rodzic niedawno zaadoptował. Jego zachowanie wywołało wściekłość u szwagierki. Choć mężczyzna nie czuje się winny, postanowił zapytać internautów, czy na pewno postąpił słusznie.

Szczeniak
10.05.2024 15:38 Uratowała szczenię. Wystraszyła się, gdy pokazał swoją prawdziwą naturę, nie wyglądał jak inne psy

Mówi się, że adopcja kundelka to jak odpakowywanie kinder-niespodzianki - nigdy nie wiadomo, co jest w środku. Przekonała się o tym młoda kobieta, która postanowiła dać szansę choremu psiakowi. Po upływie trzech lat opiekunka zwierzęcia ledwo rozpoznaje go na zdjęciach z okresu bycia szczenięciem. Chociaż przemiana Wolfiego była drastyczna, właścicielka nie przestaje go kochać.

znaleziony pies
23.04.2024 15:08 Dwie miseczki i porzucony szczeniak obok. Nie mogli przejść obojętnie

Udając się na nagrywki ekipa Świata Gwiazd nie spodziewała się, że ten poranek zakończy się w ten sposób. Kiedy dotarli do parku w pobliżu Hali Mirowskiej, dostrzegli dwie kobiety, które wyraźnie czegoś szukały. Podeszli bliżej i wszystko stało się jasne. Pod drzewem siedział porzucony, przemarznięty szczeniak. Od razu wiedzieli, że nie mogą zostawić psa w takim stanie na pastwę losu.

pies
15.04.2024 16:36 Sunia przyszła na wieczór kawalerski, zaprowadziła mężczyzn do lasu. Niebywałe odkrycie

Ten weekend miał być dla mężczyzn pełen wrażeń i beztroskiej zabawy do białego rana. W końcu świętować mieli wieczór kawalerski jednego z nich. Los jednak lubi płatać figle i zesłał im niespodziewanego, czworonożnego gościa. Pies zaprowadził imprezowiczów do lasu i wtedy dokonali niebywałego odkrycia.

pies
14.04.2024 11:09 Czy można kąpać szczeniaka? Tym możesz zrobić mu krzywdę

Wielu właścicieli psów ma problem z kąpielą swojego czworonoga. Zwierzę albo bardzo tego nie lubi i przejawia agresywne zachowania, albo bardzo się boi. Są jednak sposoby, aby go do tego przekonać. Warto zacząć oswajanie pupila z wodą i mydłem już od jego szczenięcych lat. Trzeba jednak przestrzegać pewnych zasad. Inaczej można wyrządzić mu tym krzywdę.

pies, worki na śmierci
13.04.2024 14:32 W worku na śmieci dostrzegli białą kuleczkę. Futrzak poruszył ich serca

Historie o tym, w jak okrutny sposób właściciele usiłowali pozbyć się swoich pupili, udowadniają, że ludzkie okrucieństwo nie zna granic. Gdy członkowie ekipy sprzątającej znaleźli porzuconego psa na wysypisku śmierci, nie mogli pozostać obojętni. To, co przydarzyło się temu szczeniakowi, wstrząsnęło internautami, ale jednocześnie daje nadzieję na to, że dobro może zwyciężyć.

pies
06.04.2024 10:20 Maleńkie szczenię z tabliczką zawieszoną na szyi. Na niej dwa wyrazy

Kobieta zauważyła podczas spaceru malutkie szczenię siedzące samotnie pod ścianą jednego z budynków. Gdy podeszła bliżej, okazało się, że pies ma zawieszoną na szyi tabliczkę, a na niej łamiące serce dwa słowa. Poruszona losem porzuconego stworzenia nie chciała go tak zostawić, nie mogła jednak pozwolić sobie na przygarnięcie kolejnego zwierzęcia pod swój dach.

pies
05.04.2024 11:06 Aż 10 weterynarzy pomagało suni przy porodzie. Wszystko przez liczbę szczeniąt

Specjaliści postanowili podzielić się przebiegiem niecodziennej akcji porodowej, która na długo pozostanie w ich pamięci. Przy narodzinach szczeniąt asystowało aż 10 lekarzy weterynarii. Powód? Wszystko za sprawą imponującej ilości psich pociech.

Bezdomny szczeniak
30.03.2024 11:40 Porzucone szczenię błaga o jedzenie. Dała mu znacznie więcej niż tylko karmę

Sanjo to uroczy piesek, który swoje szczenięce czasy spędził na ulicy. Aby przeżyć, musiał wyjadać śmieci znalezione na ulicach. Przetrwania nie ułatwiał mu fakt, że miał częściowo sparaliżowane tylne łapy. Pomimo wielu przeciwności losu maleńki czworonóg dał sobie radę. Co więcej, w końcu natknął się na osobę, która postanowiła dać mu szansę na nowe życie. Było to bardzo wymagające przedsięwzięcie, między innymi dlatego, że szczeniak potrzebował operacji.

buldog
24.03.2024 13:57 Suczka stara się nauczyć szczeniaka chodzenia. Nagranie ma 30 milionów wyświetleń

Stawianie pierwszych kroków nie jest łatwym zadaniem. Choć jako dorośli nie pamiętamy trudu związanego z utrzymaniem równowagi, nauka tej czynności przychodzi dzieciom z trudnością i obarczona jest wieloma upadkami. Suczka o imieniu Patches starała się pokazać szczenięciu, jak przemieszczać się na czterech łapach, jednak nie wszystko poszło po jej myśli. Trudno się dziwić, że nagranie z nauki chodzenia ma ponad 30 milionów wyświetleń. 

Rowerzystka z psem na plecach, szczenię
19.03.2024 13:03 Rowerzyści zauważyli porzuconego szczeniaczka. Podjęli jedyną słuszną decyzję

Rowerzystka Sarah Penso wybrała się na trening na trasie wokół swojego rodzinnego miasta. W pewnym momencie jej oczom ukazała się jasna kulka futra, która krążyła wokół jej roweru. Bezpański szczeniak nie wahał się ani chwili i desperacko próbował zatrzymać nieznajomą. Kobieta i jej towarzysz rozejrzeli się dookoła i wszystko stało się jasne. W obliczu trudnej sytuacji mogli podjąć tylko jedną decyzję.

sunia
15.03.2024 13:17 Sunia nie ma tyle szczęście co jej szczenięta. Wciąż czeka na dom

Bezdomne zwierzęta muszą radzić sobie same w otaczającym je świecie. Ta sunia na ulicy przeżyła niezwykle trudny czas, a w takich okolicznościach nawet przyszło jej urodzić szczenięta. Na szczęście znaleźli się ludzie, którym ich los nie był obojętny. Podczas gdy maluchy wzbudziły zainteresowanie potencjalnych opiekunów, ona nadal czeka, by ktoś ją zechciał.

szczenię
13.03.2024 11:15 Zrezygnowali z adopcji psa w ostatniej chwili. Wszystko przez jeden mankament

Niektóre szczenięta od momentu pojawienia się na świcie spotyka wiele cierpienia. Nie wszystkie mają tyle szczęścia, by dorastać z matką i kochającymi opiekunami. W podobnej sytuacji znalazła się psie rodzeństwo. Gdy wydawało się, że los uśmiechnął się do suni i trafi pod opiekę chętnych ludzi, ci w ostatniej chwili zmienili zdanie. Ich tłumaczenie było niedorzeczne.

Karmienie psa
02.03.2024 09:34 Ile razy dziennie dawać psu jeść? To od tego zależy ilość posiłków

To, czym oraz jak często karmisz swojego psa, ma ogromny wpływ na jego zdrowie oraz samopoczucie. Dlatego warto wiedzieć, ile posiłków dziennie powinien spożywać czworonóg. Okazuje się, że nie ma uniwersalnej liczby, która byłaby odpowiedzią na potrzeby wszystkich psów. To, jak często należy podawać psu karmę, zależy od kilku czynników. Sprawdź, czy wiesz, na co zwrócić w tej kwestii uwagę.

handel szczeniakami
01.03.2024 13:18 Mężczyzna krążył po dworcu z psem. Z jego plecaka dochodziły dziwne dźwięki

Spacerujący po peronie mężczyzna przyciągnął uwagę pracowników kolei. Za każdym razem gdy rozmawiał z nieznajomą osobą, otwierał plecak. Widząc nie raz taką sytuację, pracownicy byli przekonani, że spacerowicz chce sobie dorobić, nielegalnie sprzedając towary wcześniej zakupione lub ukradzione. Nie mogli uwierzyć własnym oczom, gdy zobaczyli, czym handluje.

Bezpański pies
29.02.2024 12:56 Bezpańska sunia w ciąży szukała schronienia. Tam nie mogła urodzić

Nieopodal miejscowości Noble, przy wiejskich drogach wałęsał się pies w typie berneńskiego psa pasterskiego. Jedna z lokalnych mieszkanek próbowała złapać czworonoga, żeby o niego zadbać. Starała się znaleźć też jego właścicieli, ale nikt go nie szukał. Kilka dni później okazało się, że to suczka, która jest w zaawansowanej ciąży. Przerażone zwierzę potrzebowało natychmiastowej pomocy. Miejsce, które przyszła mama wybrała na poród, nie zapewniało jej i szczeniętom bezpieczeństwa.

Szczenięta zniknęły z posesji
27.02.2024 15:04 Twierdził, że oddał szczeniaki do schroniska. Psy odnaleziono w szambie

Do funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej Policji w Nysie zaczęły docierać niepokojące sygnały od mieszkańców gminy Skoroszyce. Z jednej z tamtejszych posesji nagle zniknął miot nowo narodzonych szczeniąt. Właściciel zwierząt stanowczo twierdził, iż oddał je do schroniska. Patrol policji ujawnił brutalną prawdę. 

reanimacja szczeniaczka
25.02.2024 10:21 Większość ludzi uznałaby go za martwego. Opiekun nie pozwolił szczenięciu odejść

Właściciel ciężarnej suczki chciał uwiecznić na nagraniu narodziny szczeniąt. Niestety jeden z malców przyszedł na świat nieprzytomny, a co gorsza, przestał oddychać. Mężczyzna natychmiast przystąpił do akcji ratunkowej, stosując resuscytację. Ten emocjonujący film podniesie ciśnienie niejednemu miłośnikowi zwierząt. Opiekun postanowił zrobić wszystko, by uratować szczeniaczka.

Pies gryzie smycz
14.02.2024 10:16 Dlaczego pies gryzie smycz na spacerach? Zwróć uwagę na emocje pupila

Pies gryzący smycz podczas spaceru to widok, na który można natknąć się często. Jest kilka przyczyn tego uciążliwego i denerwującego zachowania, o których początkujący opiekunowie nie zawsze mają pojęcie. Żeby rozwiązanie problemu było możliwe, w pierwszej kolejności należy znaleźć jego źródło. O powody gryzienia smyczy zapytaliśmy założycieli szkoły „W psim języku” Virginię Witkowską i Jakuba Sujeckiego. Zdziwisz się, jaki komunikat czworonóg usiłuje Ci w ten sposób przekazać. 

Charcik
13.02.2024 13:22 3 rasy psów, których behawiorysta nie poleca dla ludzi zapracowanych

Słynny behawiorysta Will Atherton opublikował w mediach społecznościowych film, w którym zdradził, które rasy psów jego zdaniem nie nadają się dla ludzi zapracowanych. Okazuje się, że niektóre czworonogi mają wyjątkowo wysokie wymagania, którym nie sposób sprostać, spędzając każdego dnia co najmniej 8 godzin poza domem. Zaniedbanie pupila z kolei może prowadzić do wielu problemów, których wyeliminowanie często wymaga ogromnych nakładów finansowych i emocjonalnych.

Zagadka na spostrzegawczość
04.02.2024 17:06 Popatrz na obrazek i wskaż psa, który nie pasuje do pozostałych. Diabeł tkwi w szczegółach

Zagadki na spostrzegawczość ze zwierzętami to rozrywka, którą uwielbia szerokie grono internautów. Łamigłówka, która na pierwszy rzut oka wygląda jak zadanie dla przedszkolaków, przerasta większość dorosłych śmiałków, którzy postanawiają znaleźć jej rozwiązanie. Sprawdź, czy Tobie uda się wskazać szczeniaka, który różni się od pozostałych. To znacznie trudniejsze niż Ci się wydaje!

pies w kartonie
02.02.2024 13:05 Ledwo żywy pies w pudełku, taki widok zastała przed domem. Do niego dołączyli list, treść rozrywa serce

Gdy znalazła go przed domem, jej serce pękło na milion części. Psie dziecko w ciszy czekało na pomoc. Kobieta obawiała się, że skulonego w kartonie szczeniaka nie da się już uratować. 

szczeniaczek
02.02.2024 10:21 Miał wyrosnąć na labradora. Gdy zrozumieli, że pies ma z nim niewiele wspólnego, od razu się go pozbyli

Miał być przyjaznym, rodzinnym labradorem, z którym miały się wychować dzieci. Człowiekowi, który obiecał się nim opiekować, szybko zmienili zdanie. Adoptowany szczeniak trafił do schroniska. Pracownicy nie kryli zaskoczenia.

Warczący pies
01.02.2024 13:16 Dlaczego pies mnie nie lubi? Zdziwisz się, czym można mu podpaść

Chcesz wkraść się w łaski psa, a on przed Tobą ucieka? Psy mogą wykazywać niechęć na różne sposoby. Niektórych sygnałów takich jak warczenie i pokazywanie zębów nie sposób nie zauważyć. Podkreślić należy jednak, że wiele osobników komunikuje się z otoczeniem poprzez subtelniejsze gesty. Jak zwierzęta pokazują, że kogoś nie lubią? Mając świadomość konkretnych uwarunkowań związanych z psią mową ciała, można podjąć stosowne działania, mające na celu poprawienie relacji z pupilem.