Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy

Koń

Koń – czym jest? Podstawowa definicja

Jak mawiała sławna niegdyś definicja konia, „koń, jaki jest, każdy widzi”. Naturalnie, opis tego zwierzęcia może być nieco dłuższy. Koń to gatunek ssaka nieparzystokopytnego z rodziny koniowatych. Istnieją w przyrodzie konie dzikie, jak i konie domowe, wykorzystywane przez ludzi w gospodarce od setek lat. Samiec konia to ogier, a samica to klacz. 

Średnia długość życia konia wynosi 27 lat – warto jednak przy tym zaznaczyć, że najstarszy koń świata żył aż 62 lata. Koń to zwierzę niezwykle istotne w większości cywilizacji. Udomowienie koni miało miejsce niemalże u jej zarania, gdzie od tego czasu wykorzystywano konie jako środek transportu (zarówno cywilny, jak i wojskowy) lub wykorzystywano w gospodarce jako siłę pociągową

Współcześnie konie zastępowane są przez maszyny przemysłowe i wykorzystuje się je głównie w rekreacji, sportach jeździeckich, czy po prostu jako zwierzę towarzyszące. W niektórych państwach świata konina jest spożywana przez ludzi.

Koń domowy żywi się przede wszystkim sianem dobrej jakości i owsem, jednak nie pogardzi również warzywami i owocami. Wymienić tu można winogrona, marchewki, banany, ogórki, jabłka czy seler. Jedzenie „ludzkie” spożywane z umiarem również nie powinno mu zaszkodzić. Należy pamiętać, że koń musi pić dużo wody, jednak nie należy mu jej podawać zaraz po intensywnym wysiłku fizycznym.

Jakie są rodzaje koni?

Do rodziny koniowatych należy wyłącznie jeden rodzaj – koń. Pozostałe są wymarłe. Zgodnie ze współczesną wiedzą, konie dzielą się na 9 gatunków. Jest to koń domowy, tarpan dziki, zebry – górska, stepowa i pręgowana, osioł zwyczajny i nubijski, kiang tybetański i kułan azjatycki. Kwestią sporną w środowisku naukowym pozostaje koń Przewalskiego, który przez niektóre kręgi jest uznawany za dziesiąty gatunek konia, a przez inne nie.

Najistotniejsze w podziale koni są ich rasy, które mają ogromne znaczenie dla współczesnych hodowców i amatorów hippiki. Na całym świecie istnieje około 200 ras koni, które dzieli się na konie gorącokrwiste, konie zimnokrwiste, dzikie konie, kuce oraz pozostałe. Najpopularniejsze są konie czystej krwi arabskiej i pełnej krwi angielskiej. W naszym kraju rejestracji koni rasowych dokonuje Polski Związek Hodowców Koni. 

Do polskich ras koni zaliczają się: konik polski, koń huculski, koń małopolski, koń śląski, koń wielkopolski, kuc feliński, polski koń sportowy i polski koń zimnokrwisty.

Ile kosztuje koń i gdzie go kupić? Ile kosztuje utrzymanie konia?

Cena konia w dużej mierze zależy od jego przeznaczenia. Koń do celów rekreacyjnych to koszt ok. 5 000 złotych. Koń sportowy może kosztować przynajmniej cztery razy tyle, a więc nawet 20 000 złotych. Trzeba jednak mieć na względzie, że konie z renomowanych stajni mogą kosztować nawet kilkaset tysięcy złotych. 

Konia można z wielu różnych hodowli, a koszt jego utrzymania wedle rozmaitych szacunków wahać się będzie pomiędzy 800 a 2 000 złotych. Wlicza się w to wizyty u weterynarza i kowala, a także paszę czy osprzętowanie. Prawdziwy wydatek może jednak stanowić budowa lub kupno stajni, w której koń będzie mieszkał.

Pokaż więcej

konie nad Morskim Okiem
17.05.2024 11:22 Coraz drożej nad Morskim Okiem. Ile zarabia się na koniach ciągnących wozy?

Transport konny na szlaku do Morskiego Oka odbywa się już od kilkudziesięciu lat i wbrew woli osób, którym losy zwierząt nie są obojętne, interes dorożkarski nadal kwitnie. Aktywiści niejednokrotnie informowali o wypadkach z udziałem koni i zwracali się do przedstawicieli Tatrzańskiego Parku Narodowego i starostwa tatrzańskiego o wprowadzenie zakazu dla konnych zaprzęgów. Zgody nigdy nie otrzymali. Ile zarabia się na koniach wożących turystów nad Morskie Oko? Ujawniamy kwoty.

konie Morskie Oko
08.05.2024 12:02 Nowy burmistrz Zakopanego ws. koni na Morskim Oku. Ma związane ręce

Echa traktowania koni na trasie do Morskiego Oka nie milkną od długiego czasu. W ostatnich dniach do sieci trafiło nagranie kolejnego leżącego przy drodze zwierzęcia. Łukasz Filipowicz, który został wybrany na nowego burmistrza Zakopanego, zabrał głos w tej sprawie. Jednak jego słowa nie wszystkim przypadną do gustu.

pies i koń
06.05.2024 10:20 Niezwykłe spotkania psa i konia. Ich reakcje mówią wszystko

Właścicielka labradora o imieniu Jax opublikowała w sieci wideo, na którym pokazała niezwykłą relację, jaką udało się nawiązać jej podopiecznemu. Szczeniak szaleje za każdym razem, gdy tylko widzi konia zamieszkującego stadninę. Co więcej, nie tylko czworonóg jest zachwycony wspólną zabawą, a nagranie jest dowodem na to, że przyjaźń międzygatunkowa istnieje naprawdę.

konie
05.05.2024 11:16 Koń znów przewrócił się na trasie do Morskiego Oka. Nagranie z Tatr krąży w sieci

Wraz z nadejściem długiego weekendu majowego tatrzańskie szlaki przeżywają oblężenie, a media co chwilę obiegają przykre wiadomości na temat wydarzeń z udziałem zwierząt. Tym razem przypadkowi świadkowie zauważyli leżącego konia na trasie do Morskiego Oka. Zniecierpliwiony furman wyładował swoją złość na wycieńczonym zwierzęciu. Skandaliczne zachowanie zostało uchwycone na filmie i zapoczątkowało burzę w sieci.

konie
18.04.2024 13:11 Znaleziono 500 martwych koni. Policja wszczęła śledztwo w sprawie

Do makabrycznego odkrycia z udziałem zwierząt doszło w australijskim mieście Wagga Wagga, położonym około 450 km od Sydney. Ponad 500 martwych koni znajdowało się w wyschniętym korycie potoku. Policja wszczęła śledztwo w tej sprawie.

koń na gigancie
17.04.2024 16:04 Na środku jezdni zobaczył konia. W ucieczce pomogły mu dzikie zwierzęta

Kierowca z Trójmiasta napotkał na swojej drodze dziwne stworzenie. Wolno idący koń przeciął mu drogę. Zaskoczony właściciel pojazdu zdziwiony obecnością gospodarskiego zwierzęcia w tym miejscu wezwał na pomoc funkcjonariuszy Straży Miejskiej. Po przeprowadzeniu śledztwa okazało się, że w ucieczce pomogły mu dzikie zwierzęta.

koń i dziecko
15.04.2024 11:10 Koń za wszelką cenę chciał rozbawić dziecko. Ten widok rozczula

Mimo że to koń próbuje rozbawić dziecko, ten widok może rozśmieszyć również was. Zabawne nagranie umieszczono w mediach społecznościowych. Zobaczcie sami, jak bardzo zwierzę wczuło się w rolę.

jeździec na koniu
29.03.2024 09:19 Uciekał przed policją na koniu. Szczęście opuściło go przy pierwszym zakręcie

Nie warto uciekać przed policją, choć można to zrobić w wielkim stylu. Pomysłowością wykazał się mieszkaniec Międzychodu. Z powodu odebrania mu prawa jazdy za prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu postanowił podróżować konno. Niestety nie wyciągnął wniosków ze swojego poprzedniego postępowania. Mając 1,5 promila alkoholu we krwi, uciekał przed ścigającą go policją na swoim wierzchowcu. 

milionerzy
21.03.2024 09:09 "Milionerzy": Pytanie za 250 tys. zł. Jedno z kół wykorzystała za wcześnie

”Milionerzy” to teleturniej od lat cieszący się ogromną popularnością zarówno ze strony widzów przed telewizorami jak i uczestników. W jednym z ostatnich odcinków mogliśmy śledzić zmagania Ewy Kubczak-Dowejko, która miała szansę na wygraną w wysokości 250 tys. zł. Czy wykorzystanie jednego z kół zbyt wcześnie przesądziło o dalszym losie zawodniczki?

Koń iluzja
11.03.2024 10:52 W którą stronę idzie koń? Tylko garstka internautów nie daje się nabrać

Pewne nagranie opublikowane niedawno na platformie TikTok sprawiło, że społeczność internetowa drapie się po głowach. Wystarczy odpowiedzieć na tylko pozornie banalne pytanie: w którą stronę idzie czarny koń? Im dłużej przypatrujemy się zwierzęciu kroczącemu po śniegu, tym więcej mamy wątpliwości. ”Nigdy czegoś takiego nie widziałam”, “Jestem zdezorientowany” - komentują internauci.

wypadek w stadninie koni
11.03.2024 09:45 Tragiczny wypadek na lekcji jazdy konnej. Nie żyje 13-latka

W stadninie koni podczas regularnego treningu doszło do tragicznego w skutkach wypadku. Nastolatka została kopnięta w twarz przez prowadzonego przez nią konia. Niestety, życia dziewczynki nie udało się uratować. Zginęła, robiąc to, co najbardziej kochała.

Koń Przewalskiego
07.03.2024 17:04 Warszawskie zoo ma nowego mieszkańca. Kamery go peszą, ukrywa się za mamą

Jeszcze nie zaczęła się wiosna, a w warszawskim ZOO zapanowała wielka radość. Rodzą się nowe zwierzaki. Wśród młodziutkich mieszkańców placówki znalazł się jedyny gatunek dzikiego konia, który przetrwał do dziś. Opiekunowie poznali już płeć malucha i uspokajają, że wszystko z nim w porządku. Tremę da się oswoić, ale potrzeba czasu.

19-latek ukradł konia
22.02.2024 10:14 19-latek ukradł konia. Trudno sobie wyobrazić, gdzie chciał go wprowadzić

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie mocno zdziwili się na treść zgłoszenia, do którego zostali wezwani. Choć mogło brzmieć jak nieśmieszny żart, na miejscu okazało się, że wszystko wydarzyło się naprawdę. 19-latek ukradł konia, a jakby tego było mało, postanowił wprowadzić go w mocno nietypowe miejsce.

wypadek stadnina koni
20.02.2024 15:21 Niebezpieczne zdarzenie podczas półkolonii. Koń stratował dziewczynkę

Na terenie stadniny koni w Starym Wiśniczu doszło do nieszczęśliwego wypadku. Podczas półkolonii 12-letnia dziewczynka została poturbowana przez spłoszone zwierzę. Po poszkodowane dziecko przyleciał śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. 

Targ koni w Skaryszewie
19.02.2024 16:20 "Kto na to pozwolił?". Przerażające sceny na targu koni w Skaryszewie

Targi końskie w Skaryszewie (woj. mazowieckie) ściągnęły nie tylko hodowców, ale i miłośników tych zwierząt. Zgodnie z założeniem organizatorów można było oglądać tam najpiękniejsze okazy klaczy, ogierów i wałachów z różnych zakątków Polski. Okazało się jednak, że podczas wydarzenia jedna z atrakcji, którą pochwaliło się miasto w social mediach, wywołała poważny niepokój.

Nie żyje Dominik Pastuszka
05.02.2024 14:11 Nie żyje 35-letni polski dżokej. Wyścig galopowy na zawodach we Włoszech zakończył się tragedią

Z Włoch dotarły do Polski bardzo smutne wieści. Mianowicie podczas czwartego biegu galopu nagrody Oleandro na dystansie 3500 metrów przez przeszkody na torze w Pizie, wypadkowi uległ polski dżokej Dominik Pastuszka. Mężczyznę przetransportowano do szpitala z bardzo poważnymi obrażeniami. Niestety, pomimo starań lekarzy, nie udało się go uratować.

Dramatyczna akacja ratunkowa strażaków na zamarzniętym jeziorze
18.01.2024 14:19 Zapadł się pod nimi lód, nie wszystkie udało się uratować. Trudna akcja strażaków na zamarzniętym jeziorze

W Wójcinie w okolicach Żnina (woj. kujawsko-pomorskie) doszło do poważnego wypadku, podczas którego interweniowali strażacy z okolicznych jednostek. Cała akcja rozegrała się przy zamarzniętym jeziorze. Lód jednak nie był trwały na tyle, by utrzymać ciężar ciała koni, które wpadły na niego i nie mogły się wydostać z przeraźliwie zimnej wody o własnych siłach.

Pracujące konie
05.01.2024 15:36 Krwawe ślady na trasie do Morskiego Oka. Koń w bólu ciągnął turystów, fiakier niczego nie widział

Fundacja Viva! opublikowała nagranie przedstawiające trasę do Morskiego Oka. Na szlaku pokrytym śniegiem można było dostrzec krwawe ślady, które zostawiał jeden z koni ciągnący wóz z turystami. O zaistniałej sytuacji zostali powiadomieni pracownicy TPN, którzy podjęli zdecydowane kroki i odnieśli się do sprawy. Aktywiści stanowczo reagują: „konie z Morskiego Oka cierpią cały rok. Czas najwyższy to zakończyć”.

Akcja ratunkowa
04.12.2023 16:18 Załamał się pod nim lód na stawie, na miejsce wezwano strażaków. Z wody wystawała już tylko głowa

W województwie warmińsko-mazurskim doszło do strasznego wypadku. Młode zwierzę przechadzające się po zalanych łąkach weszło na cienki lód, który się pod nim załamał. W ostatnim momencie na pomoc przybyli pracownicy Ochotniczej Straży Pożarnej Dubeninki. Z lodowatej wody wystawała jedynie głowa czworonoga. Akcja ratunkowa trwała trzy godziny. 

Dziecko z koniem
17.11.2023 16:04 Dziecko podeszło zbyt blisko konia, nic nie stało na przeszkodzie. Mama dziewczynki mogła tylko patrzeć

Brynlee jest właścicielką stadniny koni oraz mamą kilkuletniej Mayzee. Kobieta od początku życia swojego dziecka dbała o to, aby miało ono regularny kontakt ze zwierzętami. Zależało jej, aby córka podzielała jej pasję. Kobieta nie spodziewała się, że dziewczynka już w wieku dwóch lat stanie się prawdziwą zaklinaczką koni potrafiącą zrozumieć wierzchowce lepiej, niż niejeden doświadczony jeździec. 

Iluzja optyczna
16.11.2023 15:38 Jakie zwierzę widzisz na obrazku? Ten test zdradzi dużo na temat tego, jaki rzeczywiście jesteś

Zwierzęce iluzje optyczne cieszą się wśród internautów ogromnym zainteresowaniem. Nic dziwnego, to nietypowe obrazy, na których każdy widzi coś innego. To, co dostrzeżesz jako pierwsze, najlepiej opisuje Twoją osobowość oraz wartości życiowe. Sprawdź, czy opis wyjątkowej iluzji optycznej czymś Cię zaskoczy.

Woźnica zupełnie nie kontrolował koni
14.11.2023 11:41 Konie ciągnące furmankę skręciły prosto na auto. Woźnica zupełnie nad nimi nie panował, powód szokuje

Do szokujących wydarzeń doszło w gminie Nielisz w województwie lubelskim. Na policję wpłynęło zgłoszenie o kolizji furmanki ciągniętej przez dwa konie z samochodem osobowym marki Opel. Na miejscu okazało się, że wszystkiemu winny jest woźnica, który zupełnie nie kontrolował kierunku, w którym zmierzały zwierzęta. Powód, dla którego tak się wydarzyło, może was mocno zdziwić.

Pożar w azylu dla zwierząt
13.11.2023 14:47 "Błagam, nie zostawiajcie nas". Przystań Ocalenie w ogniu, kilkaset zwierząt zostało bez jedzenia

We wsi Ćwiklice wybuchł ogromny pożar. Do tragedii doszło na terenie należącym do organizacji Przystań Ocalenie, która zajmuje się ratowaniem zaniedbanych i porzuconych zwierząt. Niestety, ogień rozprzestrzenił się w jednym z budynków, w którym przechowywano zapasy paszy. Wiele wskazuje na to, że było to celowe podpalenie. Aktywiści nie mają czym wyżywić ponad 400 ocalonych zwierząt: koni, osłów, owiec oraz krów. Rusza wielka akcja pomocy. 

Koń policyjny
03.11.2023 12:10 Afera o "emeryturę" dla policyjnego konia. 12 lat służby i nic. Niewyobrażalne, jak został potraktowany

Koń imieniem Blue Baker przez 12 lat służył w Konnym Oddziale Policji w Częstochowie. Kilka miesięcy temu wierzchowiec zakończył swoją karierę w szeregach jednostki i został przekazany pod opiekę związku zawodowego. Niestety, okazało się, że nikt nie poczuwa się do odpowiedzialności do utrzymywania zwierzęcia na emeryturze. Powstał konflikt, a policjanci w obronie konia walczą o “emeryturę”. 

Wypadek
14.10.2023 10:29 Było już ciemno, gdy w gęstej mgle nagle wbiegł mu pod koła. Kierowca nie zdążył wyhamować

Miniony piątek 13-ego był fatalny w skutkach dla kierowcy dostawczego fiata. W godzinach wczesno porannych 33-letni mężczyzna, jadąc drogą relacji Dobrogosty-Dzierzgowo, potrącił kilkusetkilogramowe zwierzę “na gigancie”. Czworonóg wbiegł mu prosto pod maskę samochodu. Szybko udało się ustalić tożsamość właścicielki zwierzęcia, która została ukarana mandatem. 

Zagadka
13.10.2023 09:07 W którą stronę porusza się koń? Nie wszyscy widzą to samo. Odpowiedź mówi o tobie więcej niż myślisz

Pewien filmik przedstawiający idącego konia podzielił internautów na dwie grupy. Okazało się, że była to iluzja optyczna. To, co zobaczysz, zależy od tego, którą półkulę mózgu masz lepiej rozwiniętą. Sprawdź, czy możesz określić się mianem analityka, czy raczej bliżej Ci do typowego artysty.

Pożar w Przemyślu
21.09.2023 14:37 Tragiczny pożar w Przemyślu, służbom ratowniczym nie wszystkich udało się uratować. Znaleźli 6 ofiar

O tragicznym w skutkach pożarze, który wybuch w Przemyślu poinformowała Ochotnicza Straż Pożarna w Bolestraszycach. Ogień trawił budynek pod osłoną nocy i choć na miejscu szybko pojawiły się służby ratownicze, niestety nie wszystkich udało się uratować. Na miejscu działało aż 6 zastępów straży pożarnej.

Wypas koni
18.09.2023 14:39 Dopiero przyszedł na świat, zdążył postawić kilka kroków i spadł z klifu. Wszystko przez turystów

Eksplorowanie malowniczych terenów przyrodniczych z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Widokiem, który często przyciąga mnóstwo zwiedzających, są zwierzęta pasące się na stromych zboczach. Ludzie zwiedzający, traktują te praktyki jako atrakcje. Niestety, okazuje się, że nachalne tłumy, swoim zachowaniem mogą doprowadzić do tragedii. W wyniku nieszczęśliwych zbiegów okoliczności zginęło nowo narodzone źrebię.