Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pitbull

Pitbull

Pitbull - opis rasy

Pitbull, a dokładniej American Pit Bull Terrier, jest rasą psa, która powstała ponad 150 lat temu. Pitbulle powstały najprawdopodobniej w wyniku skrzyżowania buldoga z terierem. Krzyżówka ta miała na celu połączenie odporności na ból, siły i wytrzymałości buldoga, z szybkością, zwinnością oraz zawziętością terierów, w wyniku czego miał powstać pies idealny do walki. Zdarza się, że psy tej rasy posiadają cechę „gameness”. Jest to niepohamowana wola walki, nawet mimo ciężkich ran. 

Początkowo pitbulle wykorzystywane były do walk z innymi zwierzętami, jednak wraz z rozwojem społecznym walki te traciły na popularności. Część hodowców zaczęło odcinać się od hodowania pitbulli do walk – zamiast tego podjęto pracę nad stworzeniem z tej rasy psa zwierzęcia przyjaznego rodzinom. Rasę tę z czasem nazwano „amerykański staffordshire terier”. W Stanach Zjednoczonych psy te mogą być rejestrowane podwójnie, zarówno jako American Pit Bull Terrier, jak i American Staffordshire Terrier. 

Samce pitbulla mierzą od 45,7 cm do 53,3 cm. Ich waga natomiast mieści się w przedziale od 15,9 kg do 27,2 kg. Samice są nieco mniejsze. Mierzą one od 43,2 cm do 50,8 cm, a ważą od 13,6 kg do 22,7 kg.

Pitbull - jak o niego dbać?

Pielęgnacja pitbulli nie należy do wymagających, a to głównie za sprawą ich krótkiej, przylegającej sierści, która nie sprawia kłopotów. Jedynie w czasie linienia wymaga wyczesywania. Psy tej rasy charakteryzują się dobrym zdrowiem. Niestety, mimo to zdarza im się posiadać choroby, takie, jak dysplazja stawów biodrowych, choroby oczu i uzębienia, czy też problemy skórne. Wszystkie psy, w tym również pitbulle, potrzebują regularnych wizyt weterynaryjnych. Oprócz tego konieczny jest stały dostęp do świeżej wody, odpowiednio dobrany pokarm dobrej jakości, oraz częste spacery. Najważniejsza jednak podczas posiadania psów tej rasy jest socjalizacja.

Czy pitbull jest groźny?

W Polsce psy rasy American Pit Bull Terrier znajdują się w wykazie ras psów agresywnych. Oznacza to, że prowadzenie hodowli lub utrzymywanie psa tej rasy wymaga zezwolenia. W Stanach Zjednoczonych w 2019 roku za 33 ataki (69%) ze skutkiem śmiertelnym odpowiedzialne były psy właśnie tej rasy. Oznacza to, że pitbulle źle wychowane i w rękach nieodpowiedzialnych właścicieli mogą być niezwykle niebezpieczne. Warto pamiętać, że psy tej rasy mogą być wspaniałymi kompanami dla całej rodziny, jednak wymagają intensywnego procesu socjalizacji. Dobrze wychowane mogą być przyjazne zarówno dla dzieci, jak i dla innych psów.

Pokaż więcej

adoptowane pitbulle
20.06.2024 11:08 Adoptowała dwa pitbulle po przejściach. To, co wydarzyło się później, odbiera mowę

Kobieta adoptowała dwa pitbulle, które przez lata przeszły wiele trudnych momentów. Wierzyła, że choć nie przyszło im poznać, czym jest miłość ze strony człowieka, to odpowiednią troską i miłością uda się sprawić, że staną się domowymi pieszczochami. Zwierzęta chwilę po przybyciu do nowego domu pokazały jej swoją prawdziwą naturę. Zszokowana właścicielka nie mogła tego przewidzieć.

pitbull
07.06.2024 10:39 Adoptował ze schroniska mieszankę pitbulla. Mijają 24 godziny i dochodzi do wypadku

Chory na raka mężczyzna adoptował ze schroniska psa. Potrzebował silnego zwierzęcia do obrony swojego domu, więc wybrał mieszankę pitbulla. Już w pierwszym dniu doszło do wypadku. Wystarczyły 24 godziny, aby opiekun przekonał się, kogo naprawdę przygarnął pod swój dach.

pitbull
17.05.2024 14:26 Trzy psy zaatakowały kobietę. Trafiła do szpitala w ciężkim stanie

Na Dolnym Śląsku doszło do przerażającej sytuacji z udziałem trzech psów rasy american bully, które dotkliwie zaatakowały przejeżdżającą na rolkach kobietę. 26-latka w ciężkim stanie trafiła do szpitala. Właściciel psów w momencie zatrzymania był nietrzeźwy i czekają go poważne konsekwencje nie tylko za nieupilnowanie zwierząt. O dalszym losie czworonogów zadecyduje Powiatowy Inspektorat Weterynarii.

pitbull
24.04.2024 10:12 Pitbull z wymownym napisem na szyi. Te słowa podzieliły ludzi

Hiszpańska Policja wystosowała do ludzi ważny apel. Funkcjonariusze, aby zwrócić większą uwagę odbiorców, wykorzystali do tego zadania psa. Post oraz zamieszczone na szyi pitbulla słowa podzieliły internautów. 

skradziony szczeniak
14.02.2024 12:29 Kurier dostarczył karmę dla psa. Oto jaką zapłatę sobie przywłaszczył

Gdy zobaczyli, że nie ma psa w ogrodzie przed domem, wpadli w panikę. Ich ukochany szczeniak zniknął. Kobieta była przekonana, że uciekł przypadkiem z posesji podczas wizyty kuriera. Świadkiem całego zdarzenia okazała się jej córka. Dziewczynka wszystko widziała.

pies oddany do schroniska
07.02.2024 12:15 Przyprowadził 18-letniego psa do schroniska. Chciał jednego

W schronisku pracownikom pękło serce, gdy zobaczyli, w jakim stanie jest starszy pies. Jego właściciel oczekiwał od nich rozwiązania problemu. Nie mogli się na to zgodzić. 

Pitbull
05.02.2024 16:29 Zostawiła psa pod opieką siostry, wkrótce potem dostała nagranie. Nigdy więcej nie zostawi ich samych

Właścicielka pitbulla o imieniu Ragnar postanowiła wyjechać na wakacje, na które niestety nie mogła zabrać ze sobą swojego pupila. Aby zapewnić zwierzęciu możliwie jak najlepsze warunki, kobieta poprosiła rodzinę o pomoc w pilnowaniu czworonoga. Powierzając Ragnara w ręce siostry, nie przewidziała, że dopuści ona do sytuacji, która mogła zakończyć się w tragiczny sposób. Wszystko zostało nagrane.

pitbull
05.02.2024 09:16 Pitbull miał zostać poddany eutanazji. Przygarnęli go w ostatniej chwili, oto co stało się w domu

Suczka Kaya była skazana na eutanazję. Wszystko dlatego, że nikt nie chciał adoptować psa rasy pitbull, którą niektórzy uznają za agresywną. W pewnym momencie los się do niej uśmiechnął i została przygarnięta przez pewną kochającą parę. Jednak tego, co stało się, gdy trafiła do ich domu, nikt się nie spodziewał.

przywiązany pies
03.02.2024 16:12 Zobaczyli ogromnego psa w typie pitbulla przywiązanego do ławki. Choć mógł wzbudzać strach, musieli mu pomóc

Dostrzeżonemu przez przechodniów psu groziło niebezpieczeństwo. Porzucony zwierzak został przywiązany do ławki w parku. Bez pożywienia i wody nie miał szans na przeżycie. Z powodu opinii groźnej rasy wszyscy go omijali.  

Porzucony pies
23.01.2024 13:17 12-latek zostawił przed schroniskiem psa i list. W nim tłumaczy, że nie mógł postąpić inaczej

Pewnego dnia do jednego ze schronisk dla bezdomnych zwierząt przyszedł 12-letni chłopiec, ze szczenięciem rasy pitbull w kartonie. Zostawił czworonoga pod bramą wraz z listem wyjaśniającym, dlaczego postanowił porzucić zwierzę. Treść wiadomości okazała się być tak wzruszająca, że pracownicy schroniska postanowili opowiedzieć o tej historii w mediach społecznościowych. Mały chłopiec wykazał się ogromną odwagą i odpowiedzialnością, pomimo tego, że na pierwszy rzut oka zupełnie nie tak to wyglądało.

Pies
28.12.2023 09:29 Z gabinetu jej męża dochodziły dziwne dźwięki. Nie mogła uwierzyć, na czym przyłapała go z psem

Pewna kobieta po powrocie z pracy usłyszała niepokojące dźwięki dochodzące z gabinetu jej męża. Kiedy ukradkiem zerknęła do pomieszczenia, aby przekonać się, co się dzieje, nie mogła uwierzyć własnym oczom. Mężczyzna oraz pies byli zajęci nietypową czynnością. Pochłonęła ona ich na tyle, że nawet nie zorientowali się, że są obserwowani. 

Porzucony, chory pies
02.12.2023 10:16 Pyszczek uratowanego psa przypominał balon. Później pokazał swoje piękne oblicze

Marco to pies, który cierpiał niewyobrażalne katusze. Ktoś przywiązał go do płotu i pozostawił na pastwę losu. Co najgorsze, pies na jakąkolwiek pomoc czekał kilka dni, pomimo tego, że już na pierwszy rzut oka widać było, że jest w dramatycznym stanie. Jego głowa była tak napuchnięta, że sprawiała wrażenie, jakby miała lada chwila wybuchnąć. Wiele wskazuje na to, że rany pokrywające ciało zwierzaka są wynikiem walk psów, w których był zmuszony brać udział. 

Pitbull
27.11.2023 09:01 5 powodów, dla których będziesz żałować adopcji pitbulla. Nic już nie będzie takie jak dawniej

Adopcja psa powinna być dobrze przemyślaną decyzją, szczególnie kiedy w grę wchodzi opieka nad dużym i silnym czworonogiem. Dlatego warto wiedzieć, jak zmieniają się przyzwyczajenia opiekunów zajmujących się przedstawicielami rasy amerykański pitbull terrier. Życie pod jednym dachem z pitbullem zmienia dosłownie wszystko. Sprawdź, czy jesteś na to gotowy.

Kot liże psa po głowie
21.11.2023 14:31 Kot chce polizać pitbulla. Nie na taką reakcję byli przygotowani internauci. "Po twarzy spływają mi łzy"

Groźny jak pitbull? Te z pozoru trudne do ułożenia psy potrafią być bardzo wrażliwe i nie muszą stanowić najmniejszego zagrożenia, jeżeli poddamy je odpowiedniemu procesowi socjalizacji. Spójrzcie tylko na filmik ukazujący interakcję między czworonogiem a kotem. Właściciele nie sądzili, że przyłapią zwierzaki na tak namiętnej wymianie czułości. 

Pitbull szuka domu
06.11.2023 16:50 Policja odbiła pitbulla. Nie do wiary, kim był jego właściciel, powinien od dawna siedzieć w więzieniu

Schronisko dla Zwierząt w Brodnicy “Reksio” przyjęło pod opiekę młodego psa, któremu życie uratował dzielnicowy z Dąbrowy Biskupiej (woj. kujawsko-pomorskie). Organizacja od dłuższego czasu miała wątpliwości co do uczciwości właścicieli wyadoptowanego zwierzęcia. Chociaż zapewniano, że pitbull ma świetne warunki bytowe, tak było tylko w teorii. Jego właściciel nie powinien przebywać na wolności.

Porzucanie zwierząt
29.10.2023 11:04 Otworzyła klapę śmietnika i aż poczuła ucisk w żołądku. Sunia miała zniknąć, życzyli jej najgorzej

Wolontariusze z organizacji Stray Rescue of St. Louis, zajmującej się pomocą dla porzuconych zwierząt, zapamiętają na długo dzień, w którym uratowali suczkę w typie pitbulla. Psinka została wrzucona w biały dzień do kubła na śmieci. Co więcej, aktywiści nie zdążyli jeszcze wrócić z nią do bazy, a już otrzymali kolejny niepokojący telefon. Chodziło o życie dwóch bezbronnych istotek.

Pudel uratował właścicielkę przed pitbullem
22.10.2023 14:54 Pudelek uratował opiekunkę przed atakiem pitbulla. Został sparaliżowany, ale gorszy cios zadano mu później

Maleńki pudelek nie wahał się ani przez chwilę, kiedy pitbull obnażył zęby na widok jego właścicielki. Stanął między agresywnym psem a swoją panią, próbując ją obronić. Niestety musiał zapłacić za to wysoką cenę. Sparaliżowany od pasa w dół trafił na stół operacyjny w gabinecie weterynaryjnym. Zanim Sultan nauczył się żyć od nowa, otrzymał od losu kolejny cios.

Pitbull porzucony w lesie
18.10.2023 12:42 Porzucony w lesie pies skrywał tajemnicę. Nie dawał się nikomu do siebie zbliżyć, zrozumieli dlaczego

Porzucony pies nie dawał nikomu się zbliżyć. Chociaż chcieli go uratować, wiedzieli, że pitbull jest na to zbyt agresywny. Regularnie wracali do lasu, żeby zobaczyć, jak miewa się samotny psiak. W końcu pewnego dnia pitbull się poddał. Pozwolił ludziom się zbliżyć, a wtedy odkryli jego sekret.

Adoptowany pies
17.10.2023 10:59 Miał być pitbullem. Pokazała, co wyrosło ze szczeniaka, nie tak go sobie wyobrażała

Pewna młoda kobieta podjęła decyzję o adopcji wymarzonego szczenięcia. Była przekonana, że mały czworonóg wyrośnie na przedstawiciela rasy amerykański pitbullterier, czyli znanego wszystkim pitbulla, jednak po kilku miesiącach zorientowała się, w jak wielkim była błędzie. Właścicielka adoptowanego pupila pokazała internautom, co wyrosło z psiaka. Początkowe oczekiwania i rzeczywistość mają ze sobą niewiele wspólnego.

Pies u weterynarza
16.10.2023 12:52 "Uwaga: agresywny pies”. Tak pitbull zniósł wizytę u weterynarza, musiały przytrzymać go dwie osoby

Dorosły pitbull wylądował w gabinecie weterynaryjnym. Po zabiegu chirurgicznym wymagał zmiany opatrunków. W czynności tej brało udział aż trzech specjalistów. Filmik ukazujący reakcję czworonoga na zabiegi pielęgnacyjno-medyczne podbił media społecznościowe. Czworonóg wzbudził wśród internautów mnóstwo emocji. 

To pies czy ziemniak?
06.10.2023 13:12 Na zdjęciu jest pitbull czy ziemniak? Ludzie głowią się i nie mogą zgadnąć, 99% odpowiada źle

Psy nie są zbyt często określane mianem mistrzów kamuflażu. Jednak okazuje się, że niektóre osobniki potrafią być łudząco podobne do różnych przedmiotów lub… roślin. Obecnie rekordy popularności bije nietypowa zagadka. Sprawdź, czy jesteś w stanie rozpoznać, czy na zdjęciu jest pies rasy pitbull, czy ziemniak. Chociaż brzmi to absurdalnie, okazuje się, że odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka oczywista. 

Suczka z pseudohodowli walczy o życie
21.09.2023 07:10 Sunia upadła na drodze i znieruchomiała. Jej ciało zniosło kilkanaście porodów, więcej by nie wytrzymała

Przypadkowi przechodnie natknęli się na wychudzonego psa, który całkowicie opadł sił w trakcie przechodzenia przez jezdnię. Okazało się, że była to suczka w typie pitbulla, która prawdopodobnie została porzucona przez pseudohodowcę. Zaledwie kilkuletnie zwierzę było niedożywione oraz borykało się z licznymi chorobami wskutek zaniedbania. Specjaliści dawali mu niewielkie szanse na przeżycie. 

Pracownicy schroniska mieli dość cierpienia suni. Zdecydowali się na śmiały krok, żeby znaleźć jej rodzinę
17.09.2023 15:01 Pracownicy schroniska nie mogli już patrzeć na smutek porzuconego psa. Oto co zrobili, by znaleźć mu rodzinę

Personel schroniska miał dość patrzenia na przybitą sunię, która od 130 dni czekała na adopcję. Widzieli w niej kochającego psiaka, który tylko czekał aż znajdzie odpowiedni dom. W oczach innych była tylko groźnym pitbullem. Kiedy po 4 miesiącach bezowocnego szukania rodziny sunia nadal pozostawała w schronisku, personel postanowił coś z tym zrobić. Prosty gest sprawił, że oczy wszystkich internautów zwróciły się w stronę tego kochanego psiaka, a na horyzoncie pojawiła się szansa na adopcję.

Kobieta pokazała, jak spędziła z psem ostatni dzień jego życia
11.09.2023 08:37 Pokazała, jak spędziła z psem ostatni dzień jego życia. Widząc to wszystko, trudno powstrzymać łzy

Śmierć psa to moment, którego każdy miłośnik czworonogów obawia się najbardziej. To chwila, która niesie ze sobą ogromny smutek i żal, ale także możliwość wyrażenia miłości i wdzięczności naszym wiernym towarzyszom. Wielu właścicieli psów staje przed trudnym pytaniem: jak spędzić ostatni dzień z naszymi ukochanymi pupilami? Właścicielka umierającego psiaka pokazuje, jak wyglądały finalne godziny życia jej wiernego przyjaciela. Internauci ocierają łzy po obejrzeniu wzruszającego filmiku.

Pies został porzucony na poboczu z całym swoim dobytkiem
04.09.2023 12:46 Szczeniak pozostawiony na poboczu z całym dobytkiem. Nad jego głową uderzały pioruny, a on wciąż czekał

Kilkumiesięczny pitbull siedział na poboczu drogi, a obok niego pozostawiono cały jego dobytek. Lał deszcz, a zdezorientowany pies cierpliwie czekał na powrót właściciela. Chociaż nad jego głową uderzały pioruny, on nie ruszał się z miejsca. Liczył jeszcze, że ludzie, którzy go porzucili, zawrócą i przyjmą go do suchego schronienia. To musiała być tylko zabawa, której zasad nikt mu nie wyjaśnił, prawda? Brutalne zderzenie z rzeczywistością pomogła przetrwać mu przejeżdżająca w pobliżu rodzina.

Właściciel pitbulla przyznaje, że tego nie powinien nigdy uczyć swojego szczeniaka
30.08.2023 07:15 Właściciel zdradził, czego NIGDY nie powinien był nauczyć swojego pitbulla. Teraz jest już za późno

Właściciel dwóch dorosłych pitbulli -  Norman i Annabelle - żałuje, że nauczył jednego z pupili kłopotliwego nawyku. Chociaż sunia już dawno osiągnęła dojrzałość, przyzwyczajenie z dzieciństwa pozostało do dziś. Teraz już za późno, żeby naprawić błędy z przeszłości, ale mężczyzna nadal może przestrzec innych opiekunów. To, co zaczęło się jako zabawna maniera rozkosznego szczeniaczka, eskalowało do swego rodzaju rytuału.

Dziecko porzucone w koszu na śmieci
13.08.2023 11:32 Gdy mijali śmietnik, pies zaczął szczekać. Rozległ się cichy płacz dziecka, z pudła wystawał miś i kocyk

Wiele psów każdego dnia udowadnia, że ten gatunek naprawdę zasługuje na miano najlepszego przyjaciela człowieka. Nawet niewielkie pupile są w stanie wykrzesać z siebie niesamowitą moc, kiedy chodzi o pomoc w uratowaniu życia swojego opiekuna. Jak się okazuje, czworonogi są w stanie walczyć także o dobro osób, których nie znają. Niektóre z nich poświęcają własne życie dla zupełnie obcych jednostek. Zdolne do tego są nie tylko profesjonalnie wyszkolone psy. Pewien pitbull podczas zwykłego spaceru wyczuł obecność noworodka porzuconego w śmietniku. Gdyby nie pies, maleństwo prawdopodobnie by umarło. 

Sparaliżowany pitbull w wyjątkowy sposób powitał pana po miesiącach rozłąki
08.08.2023 12:56 Pitbull jest sparaliżowany, ale jak inne psy cieszy się z powrotu ukochanego pana. Robi to wyjątkowo

Filmiki z powrotów żołnierzy po miesiącach nieobecności w domu wywołują olbrzymie wzruszenie. Jednak kiedy dodamy do tego rodzinę nieposiadających się z radości psów, powstaje mieszanka wyciskająca łzy z oczu. Sparaliżowany pitbull rzucił się do drzwi, żeby powitać swojego pana po długiej rozłące. Na własny sposób powitał wracającego ze służby żołnierza. Lepiej przygotujcie chusteczki.