Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Zwierzęta Gospodarskie

Zwierzęta Gospodarskie

Czym są zwierzęta gospodarskie?

Zwierzętami gospodarskimi nazywane są zwierzęta hodowane w gospodarstwach rolnych. Celem takiej hodowli w głównej mierze jest uzyskiwanie towarów. Oprócz tego, zwierzęta te wykorzystywane są również do reprodukcji oraz jako siła pociągowa.

Pierwszymi zwierzętami gospodarskimi, jakie zaczęto hodować już ok. 8 tys. lat p.n.e., były owca domowa oraz koza domowa. Konie zaczęto hodować ok. 5 tys. lat p.n.e. Pełniły one wówczas głównie rolę siły pociągowej. W podobnym okresie zaczęto też hodować świnie oraz krowy, które obecnie są najliczniejszym gatunkiem zwierząt gospodarskich. Kury zaczęto udomawiać ok. 3,5 tys. lat p.n.e. Współczesne rasy zwierząt gospodarskich różnią się znacznie od swoich przodków. Stało się tak za sprawą sztucznego doboru, którego celem było zmaksymalizowanie korzyści wynikających z hodowli danego gatunku.

Zwierzęta gospodarskie w Polsce

W Polsce uznanymi zwierzętami gospodarskimi są: konie, osły, kury, kaczki, gęsi, przepiórki, indyki, perliczki, strusie, świnie, kozy, owce, króliki, pszczoły miodne, zwierzęta futerkowe oraz niektóre jeleniowate.

Jakie zwierzęta gospodarskie hodować?

Osoby które mają zamiar rozpocząć prowadzenie niewielkiego gospodarstwa, zwykle zaczynają od hodowli drobiu, a w szczególności kur, ponieważ są one najprostsze w utrzymaniu. Potrzebne jest im schronienie. Karmić można je zarówno ziarnami, jak i warzywami oraz owocami, z wyjątkiem cytrusów. Dodatkowo potrzebują także zagrody, gdyż w przeciwnym wypadku mogą paść ofiarą drapieżników, na przykład lisów. Drób hodowany jest dla mięsa oraz jajek.

Oprócz drobiu, początkujący hodowcy wybierają także bydło - najczęściej krowy. Są one łatwe w utrzymaniu, jednak należy pamiętać, że hodowla bydła wymaga dużej ilości wody. Bydło jest odporne na wiele chorób, jednak nadal należy uważać na pasożyty oraz szkodniki. Z bydła pozyskiwane jest głównie mięso oraz mleko.

Poza drobiem oraz bydłem, często wybieranymi do gospodarstwa zwierzętami są kozy, świnie, oraz owce, jednak hodowanie ich jest nieco trudniejsze. Co prawda, kozy nie są trudne w utrzymaniu, jednak te hodowane po to, by uzyskać mleko, wymagają większej opieki. Kozy zwykle hoduje się dla mleka oraz mięsa. Przy hodowli świń należy pamiętać, że zwierzęta te narażone są na wiele chorób, dlatego polecane są dla zaawansowanych hodowców. Pozyskuje się z nich mięso. Owce, podobnie jak kozy, są dość łatwe w utrzymaniu, jednak ze względu na niektóre problemy zdrowotne wymagają znacznego przygotowania się do opieki nad nimi. Hodowane są dla mięsa, mleka oraz wełny.

Pokaż więcej

cielę
10.05.2024 12:07 Podczas zaćmienia przyszło na świat wyjątkowe cielę. Niesamowite, co ma na czole

Podczas zaćmienia słońca — zjawiska, które występuje na niebie tylko raz na kilka lat, przyszło na świat wyjątkowe cielę. Mała krówka urodziła się na terenie Kanady. Niektórzy uważają, że astronomiczne zdarzenie zostawiło na jej czole charakterystyczny znak. Ciężko tu mówić o zbiegu okoliczności. 

koń na gigancie
17.04.2024 16:04 Na środku jezdni zobaczył konia. W ucieczce pomogły mu dzikie zwierzęta

Kierowca z Trójmiasta napotkał na swojej drodze dziwne stworzenie. Wolno idący koń przeciął mu drogę. Zaskoczony właściciel pojazdu zdziwiony obecnością gospodarskiego zwierzęcia w tym miejscu wezwał na pomoc funkcjonariuszy Straży Miejskiej. Po przeprowadzeniu śledztwa okazało się, że w ucieczce pomogły mu dzikie zwierzęta.

kozy na podwórku
15.04.2024 16:11 Myślał, że na jego podwórko wdarły się psy. Mocno się zdziwił, widząc te zwierzęta

Mężczyzna na swoim podwórku dostrzegł obce zwierzęta. Myślał, że to bezpańskie psy wdarły się na jego teren. Z pomocą partnerki udało mu się ustalić, kto faktycznie przybył do niego w gości. Mocno się zdziwił na widok czterokopytnych istot. 

Jagnię
30.03.2024 13:56 Niespodzianka tuż przed Wielkanocą. Urodziło się jagnię z dodatkową kończyną

W okresie poprzedzający Święta Wielkanocne na jednej z farm urodziło się jagnię o nietypowym wyglądzie. Jeden szczegół sprawił, że owieczka zdecydowanie różni się od pozostałych. Urodziła się bowiem z deformacją, przez którą zyskała miano “pająko-baranek”. Piąta noga wydaje się nie przeszkadzać zwierzęciu, niemniej weterynarzy martwi szereg innych dolegliwości zdrowotnych zdiagnozowanych u wyjątkowego pacjenta.

Krowy
23.03.2024 12:53 Ile krowa ma żołądków? Wszyscy powtarzają, że cztery, a jest zupełnie inaczej

Jak wygląda krowa, każdy wie. Wśród osób mających styczność z bydłem domowym nie brakuje jednak ciekawskich, którzy zadają sobie dość powszechne pytanie odnośnie anatomii tych zwierząt, a mianowicie: ile krowa ma żołądków? Czy aby na pewno cztery, jak zwykło się mówić? Nie jest to do końca prawdą. Czym więc różni się unikalny system trawienny przeżuwaczy od innych ssaków? Rozwiewamy wątpliwości.

Łapanie byka
03.02.2024 11:16 Półtonowy byk uciekł z zagrody, atakował ludzi. Policjant oddał strzał, tylko tak mogli go powstrzymać

Pewien gospodarz mieszkający w Zdunach (woj. łódzkie) zadzwonił pod numer alarmowy, informując, że uciekł mu około półtonowy byk. Zwierzę wałęsało się po polach leżących pomiędzy torami kolejowymi a drogą krajową nr 92. W akcję mającą na celu złapanie zwierzęcia udział wzięli: lekarz weterynarii, straż pożarna oraz policja. Nie wiele brakowało, żeby podczas zabezpieczania byka doszło do tragedii. 

Krowy wypadły z ciężarówki
28.01.2024 12:37 Chaos na moście w Warszawie. Samochody gwałtownie zahamowały, zwierzęta wypadły z tira na ulicę

Na moście Południowym w Warszawie doszło do niebezpiecznego zdarzenia z udziałem zwierząt gospodarskich. Z jadącej ciężarówki wypadło kilka byków i rozbiegły się po trasie. Kierowcy z trudem omijali przestraszone zwierzęta. Nie wszystkie z nich przeżyły. Co było przyczyną wypadku?

Rolnika zaatakowały byki
23.01.2024 14:40 Rolnika poturbowały byki, nie udało się go uratować. Jednak nie tylko on potrzebował interwencji lekarzy

W miejscowości Bielawy w gminie Śmigiel (woj. wielkopolskie) 22 stycznia br. doszło do dramatycznych zdarzeń. W hodowli byków prowadzonej przez mieszkające tam małżeństwo wydarzył się wypadek. Mężczyznę obrządzającego bydło zaatakowały znajdujące się tam zwierzęta.

Akcja ratunkowa na zamarzniętym stawie
21.01.2024 16:28 Lód pękał pod ciężarem przerażonego cielaka. Kowboj rzucił się na ratunek, w ruch poszło lasso

Każdego roku w sezonie zimowym dochodzi do wypadków związanych z kruchym lodem na zbiornikach wodnych. Niestety wpadnięcie do mającej zaledwie kilka stopni Celsjusza wody dość często kończy się tragicznie. Cielę wybiegło na zamarzniętą sadzawkę i nie było w stanie samodzielnie zejść z tafli zbiornika. Z pomocą ruszył mu kowboj. Mężczyzna uzbrojony w lasso udowodnił, że niepotrzebna mu peleryna, by zostać bohaterem. 

Kierowca zauważył, że coś porusza się w ziemi
22.10.2023 09:18 Dojrzał, że "kupa ziemi" się porusza. Nie do wiary, czym była naprawdę, całe szczęście, że się zatrzymał

Życie często pisze najbardziej zaskakujące scenariusze. Kierowca nie mógł uwierzyć własnym oczom, kiedy przejechał obok kupy ziemi. Zdawało mu się, że niezidentyfikowany obiekt się porusza. Kiedy spojrzał w tym kierunku ponownie, nie miał już żadnych wątpliwości. Kwestia życia czy śmierci napotkanego zwierzęcia zależała wyłącznie od niego. Musiał zadzwonić po pomoc.

Cielaczek został odrzucony przez mamę zaraz po urodzeniu
10.09.2023 16:12 Cielaczka odrzuciła mama, znalazł jednak pocieszenie u kogoś innego. Czy ta przyjaźń ma szansę przetrwać?

Niezwykłe międzygatunkowe przyjaźnie często zapierają dech w piersiach i przypominają nam, że miłość i lojalność nie znają barier. Tę dwójkę istot połączyło coś niezwykłego, ale ich więź nie miałaby szansy rozkwitnąć, gdyby nie tragedia. Odrzucony przez mamę cielaczek nie mógł liczyć na matczyne ciepło. Potrzebował kogoś, kto przejmie nad nim rodzicielską rolę i nauczy, jak żyć na tym okrutnym świecie. Pomoc dla cielaka nadeszła z nietypowego miejsca, a jego przybraną mamą wcale nie został człowiek.

Co przeżywają zwierzęta wysyłane na rzeź?
28.08.2023 14:00 Pracownik ubojni ujawnił koszmar tej branży. Tak obchodzą się ze zwierzętami, "Kwilą jak dziecko"

Nasza dieta wywiera potężny wpływ na całą planetę i jednocześnie przyczynia się do cierpienia gatunków stanowiących zdecydowaną większość wśród mieszkających na planecie ssaków. Wraz z kolejnymi promocjami w supermarketach na karkówkę, kiełbasę, boczek i inne produkty mięsne, rośnie nasz apetyt na samozagładę. O kulisach pracy w zakładzie przetwórstwa mięsnego opowiedział pracownik transportu zwierząt rzeźnych. Sposób traktowania istot pędzonych na rzeź mrozi krew w żyłach.

Byk
14.08.2023 12:24 Ważny komunikat z gminy w Wielkopolsce. Po okolicy grasuje wielkie zwierzę, "może być niebezpieczny"

Mieszkańcy Doruchów muszą uważać. Miejscowy Urząd Gminy wydał ważny komunikat, który informuje, że po okolicy grasuje imponujących rozmiarów zwierzę. Co więcej, podczas kontaktu z człowiekiem może okazać się niebezpieczne. Wszyscy, którzy zobaczą je na wolności, są proszeni o poinformowanie odpowiednich służb.

Krowa biegała po autostradzie
14.08.2023 10:31 Kierowcy są wściekli. Musieli wstrzymać ruch na autostradzie, między pojazdami biegała krowa

Mogłoby się wydawać, że przejazd autostradą będzie najszybszą trasą, aby dostać się do celu. Jednakże zdarza się, że i tam pojawiają się komplikacje. W sieci ukazało się nagranie, na którym widać, co spowodowało, że ruch musiał zostać wstrzymany. Kierowcy w życiu nie spodziewali się takiego obrotu spraw.

Martwe krowy w oborze
20.06.2023 09:19 Odkryli 19 padłych krów przywiązanych łańcuchami w oborze. Niestety to nie jedyne przykre znalezisko

Zapewnienie zwierzętom gospodarskim odpowiedniego komfortu życia należy do obowiązków właściciela. Każdy osobnik powinien mieć czyste miejsce do odpoczynku oraz zapewniony dostęp do wody i paszy. Niestety, we wsi Gryszkańce znaleziono oborę, w której żadna z tych potrzeb nie została spełniona. We wnętrzu budynku znaleziono ciała zagłodzonych krów. Koszmar bydła musiał trwać miesiącami. Pomimo znacznego stopnia rozkładu ciał zwierząt, widać było, że za życia cierpiały z głodu. Ponadto umierały na uwięzi, przykute łańcuchami do boksów we własnych odchodach. 

wieżowiec i świnie
21.05.2023 16:23 Udręka zwierząt osiąga nowy poziom. Powstał wieżowiec dla świń, zwierzęta będą zamknięte na 26 piętrach

Chińczycy rozsmakowali się w wieprzowinie, a wzrastający popyt na ten rodzaj mięsa próbują zaspokoić, tłocząc zwierzęta w mega-budowlach eufemistycznie zwanych “hotelami dla świń”. Pobyt w tych placówkach nie jest jednak dla zwierząt przyjemnym urlopem, jak wskazywałaby nazwa, a ostatecznym przystankiem przed śmiercią. Chińscy producenci trzody chlewnej, ignorując dobrostan zwierząt, prześcigają się w budowaniu coraz większych konstrukcji, czego rezultatem jest powstanie we wrześniu 2022 r. prawdziwego kolosa – wieżowca liczącego 26 pięter. Stłoczone w wielopoziomowym budynku zwierzęta doglądane są oczami kamer, każdy ich ruch jest skrzętnie analizowany, a wszystkie czynności silnie zautomatyzowane. Eksperci od epidemiologii alarmują – to tykająca bomba biologiczna.Chiny są największym światowym producentem i konsumentem wieprzowiny, kojarzonej tam z dobrobytem. Producenci trzody chlewnej starają się dotrzymać kroku konsumentom i prześcigają się w coraz nowszych, bardziej efektywnych metodach hodowli. Nie ograniczają ich w tym żadne normy, z którymi radzić muszą sobie zachodni hodowcy. 

Protest w obronie zwierząt
14.05.2023 16:58 Wstrząsający widok w ważnym punkcie miasta. Zakrwawieni ludzie na tackach i pod folią, o co chodzi?

W Poznaniu odbywa się właśnie XXX Narodowa Wystawa Zwierząt Hodowlanych. Jak czytamy na stronie wydarzenia, prezentowane w jej trakcie zwierzęta są “największą dumą swoich opiekunów”. Innego zdania są aktywiści sprzeciwiający się złemu traktowaniu zwierząt tzw. hodowlanych. W ramach protestu zorganizowali performance nazywany “tackami cierpienia” czy “odwróconym grillem”, który miał skłonić przechodniów do refleksji nad rosnącym apetytem na mięso.Od 12 do 14 maja potrwają demonstracje przeciwko Narodowej Wystawie Zwierząt Hodowlanych, które mają na celu zwrócić uwagę opinii publicznej na tragiczny los zwierząt. 

świnie w hodowli
28.04.2023 19:10 Pokazali, jak traktowane są świnie w hodowli. "Jeśli nie rodzi, to po co ma jeść"

Organizacja Compassion Polska w swoich social mediach poruszyła kwestię świń i ich traktowania w hodowli. Udostępniony materiał, który ukazuje ich smutną rzeczywistość nosi tytuł “Uwolnij matki z klatki”. Kampania ta ma na celu ukazać, w jaki sposób hodowcy traktują zwierzęta i widzą w nich nie żywe stworzenie, a jedynie źródło zarobku.Wiele organizacji od lat porusza kwestię przerażających warunków, w jakich hodowcy przetrzymują i traktują w niewłaściwy sposób zwierzęta. Jednym z gatunków, o który walczy Compassion Polska są świnie. Ty razem chcąc dotrzeć do jak największej grupy odbiorców, posłużyli się zatrważającymi nagraniami z ich życia.

Zdjęcie ilustracyjne
27.03.2023 11:30 O mały włos, a trafiłby do ubojni. Dzięki nietypowemu wzorowi na futrze, cielę dostało drugą szansę

W Australii przyszedł na świat wyjątkowy przedstawiciel rasy bydła holsztyno-fryzyjskiej. Malec od razu zwrócił na siebie uwagę hodowców, ponieważ wzór na jego boku układał się w nietypowy kształt. W związku z tym zdecydowali, że ciele nie zostanie sprzedane, a zrobią z niego ekologiczną “kosiarkę”. Instrumentalne podejście właścicieli gospodarstwa do zwierzęcia nie przypadło części internautów do gustu.Cielę urodziło się na farmie Barry'ego Costera, który od lat zajmuje się hodowlą najliczniejszej, najpopularniejszej i najbardziej mlecznej rasa bydła na świecie. Jednak to pierwszy raz, gdy nowo narodzona krowa miała tak wyjątkowe umaszczenie. Wraz z żoną szybko zdecydowali, że nie zamierzają się z nią żegnać. Spójrzcie tylko na tego malca, usta same układają się w uśmiech.

None
23.03.2023 16:49 Zapomnieli, co to nuda, odkąd w ich życiu pojawiła się mikroświnka. Dziś waży 175 kilogramów

Steve Jenkins i Derek Walter byli przekonani, że pod ich opiekę trafiła mikroświnka. Uroczy malec rozkochiwał w sobie każdego, kto tylko na niego spojrzał. Jednak z czasem zwierzę zaczęło coraz bardziej rosnąć i przybierać na wadze. Wtedy zaczęły pojawiać się pytania, czy aby na pewno mają do czynienia z wersją miniaturową.Choć w Polsce niewiele osób decyduje się na hodowlę świnki miniaturki w domu, za granicą dużo częściej można spotkać się z takim przypadkiem. Steve Jenkins i Derek Walter to mieszkańcy Toronto w Kanadzie, którzy uwielbiają zwierzęta. Dlatego też chętnie skorzystali z oferty przyjaciółki dotyczącej adopcji mikroświnki.

None
20.02.2023 11:12 To nie fotomontaż. Jagnię urodziło się z rzadką deformacją, posiada sześć kończyn

Na jednej z niemieckich farm na terenie Saksonii na świat przyszło jagnię z sześcioma nogami. Dolly - bo takie imię otrzymała nowo narodzona samica - ma się dobrze, choć od początku zaobserwowano u niej trudności w funkcjonowaniu. “Dajemy jej szansę” - zaręcza hodowca Bernd Tinter, cytowany przez gazetę “Berliner Morgenpost". Wady rozwojowe, czyli wszelkie odstępstwa od normy budowy anatomicznej, zdarzają się zarówno u ludzi, jak i różnych gatunków ssaków, chociażby u naszych czworonożnych podopiecznych. Deformacje czy wszelkiego rodzaju zaburzenia dotykają również zwierząt gospodarskich, czego przykładem jest nowo narodzone jagnię z gospodarstwa w pobliżu miasta Torgau. 

świnia
24.01.2023 13:29 Śmiertelny wypadek w ubojni trzody chlewnej. Świnia "obudziła się i zaatakowała"

Do nietypowego zdarzenia doszło w Sheung Shui w Hongkongu. 61-letni rzeźnik zginął, podczas gdy próbował ogłuszyć świnię prądem. Zwierzę padło na ziemię i wszystko wskazywało na to, że mężczyzna dokonał tego, co zamierzał. Jednak po chwili zwierzę odzyskało przytomność i zemściło się na swoim oprawcy. Mężczyzna nie żyje.Policja w Hongkongu poinformowała, że 61-letni mężczyzna, który pracował w rzeźni, zmarł po przyjeździe do szpitala. Niestety obrażenia, jakich doznał w miejscu pracy, sprawiły, że lekarzom nie udało się uratować. Dokładne okoliczności zajścia pozostają jeszcze niewyjaśnione.

Casper
05.12.2022 15:18 Niespełna 2-letni pirenejski pies górski stanął w obronie stada owiec. Samodzielnie zabił 8 kojotów

Rolnik ze stanu Georgia oraz należący do niego 20-miesięczny pirenejski pies górski o imieniu Casper dochodzą do siebie po ataku kojotów na gospodarstwo hodowlane. Drapieżniki zaatakowały stado owiec, na co psi obrońca przystąpił do walki. W wyniku krwawego pojedynku zginęło osiem kojotów, a Casper został poważnie ranny. Pirenejski pies górski to stara francuska rasa psów, zaliczna do grupy molosów w typie górskim, która znalazła swoje zastosowanie w pilnowaniu owiec i ich ochronie przed wilkami, kojotami i innymi drapieżnikami. Jej przedstawiciele są obdarzeni silnym instynktem obronnym, czego niezbity dowód dał czworonóg o imieniu Casper z miasteczka Decatur w stanie Georgia. Pies był gotowy bronić swoich współtowarzyszy nawet za cenę własnego życia.

Kaczyński
29.11.2022 14:17 Koniec stosowania pasz GMO w żywieniu zwierząt. Hodowcom pozostało mało czasu

Zapadła decyzja ws. zakazu stosowania pasz genetycznie modyfikowanych. Dotychczasowe przepisy zezwalały na karmienie zwierząt paszami z GMO tylko do końca roku, jednak termin wejścia ustawy w życie został ponownie wydłużony. Pomimo licznych doniesień o toksycznym wpływie GMO na zdrowie ludzi i zwierząt, hodowcy pozostają nieugięci. 16 listopada br. do Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi skierowano rządowy projekt ustawy o paszach oraz ustawy o odpadach. Nowelizacja ustawy zakłada zmiany dotyczące obrotu i stosowania pasz zawierających organizmy zmodyfikowane genetycznie w Polsce.

krowy
13.10.2022 14:57 To nie rozmiar ma znaczenie. Kobieta pokazała, kto zagania stado krów na pastwisko

Rolniczka pokazała, kto pomaga jej przy zaganianiu krów na pastwisko. Wbrew oczekiwaniom na psiego pasterza wcale nie wybrano border colliego, owczarka podhalańskiego czy bernardyna. Ten widok zdecydowanie potwierdza słowa, że to nie rozmiar, a technika ma znaczenie. Psy pasterskie pełnią ważną rolę w życiu każdego właściciela gospodarstwa rolnego, który podejmuje się hodowli zwierząt gospodarskich. Poprzez selekcję, której dokonywano na przestrzeni setek lat, powstały rasy posiadające pożądane cechy umożliwiające ochronę innych zwierząt stadnych. Z biegiem lat wygląd osobników się zmienia, ale ich zastosowanie również ulegała przekształcaniu.

kura
12.10.2022 17:03 Rolnik był święcie przekonany, że kura wysiaduje jajka. Czekała go spora niespodzianka

Rolnik uwiecznił nietypową sytuację, jaka miała miejsce na terenie jego gospodarstwa. Kiedy zajrzał do kurnika, zdał sobie sprawę, że spod jednego z ptaków dobiegają nietypowe dźwięki. Okazało się, że zamiast zajmować się kurczętami, kura wzięła pod swoje skrzydła zwierzaki należące do zupełnie innego gatunku.Często słyszy się, że prawdziwymi rodzicami nie są osoby, które rodzą dziecko, lecz te, które wychowują je, poświęcają mu czas i kochają z całego serca. A kto powiedział, że rodzic zastępczy musi być tego samego gatunku?

BeFunky-collage - 2022-09-26T120340.306
26.09.2022 12:40 Prosięta uratowane z rzeźni. Niewiarygodne, jak wyglądał ich pierwszy kontakt ze światem

W sanktuarium dla zwierząt gospodarskich zamieszkała locha z prosiętami, które zostały uratowane z ubojni. Stworzenia, które spędziły życie w klaustrofobicznych warunkach, dzięki organizacji Viva! mogły po raz pierwszy stanąć na trawie i pooddychać świeżym powietrzem. W tamtej chwili przepełniała je czysta radość.Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt – Viva! również aktywnie pomaga czworonogom z pseudohodowli, co zwierzętom gospodarskim. Wśród podopiecznych organizacji znalazła się locha o imieniu Hope Apple Blossom oraz jej sześć prosiąt. Mimo, iż ich przeznaczeniem było zakończyć życie w ubojni, w ostatniej chwili udało się je odbić z rąk rzeźników.

zdjęcie ilustracyjne: taśma policyjna
25.09.2022 11:30 Makabryczne odkrycie na farmie krów. W budynkach gospodarskich znaleziono 40 martwych byków

W gospodarstwie rolnym w Osowie (woj. wielkopolskie) podczas kontroli powiatowego lekarza weterynarii ujawniono padłe zwierzęta. 40 martwych byków znaleziono w budynkach gospodarczych. Winą za ich śmierć obarczono 20-letniego syna gospodarza, który miał się nimi tymczasowo opiekować. W piątek, 23 września na farmie w Osowie w gminie Gostyń przedstawiciele firmy, do której należało bydło, przeprowadzili wyrywkową kontrolę, podczas której dokonali wstrząsającego odkrycia. Na terenie tej posesji odkryto truchło zwierząt.