Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Ile powinien pić pies? Wyjaśniamy. Tak przeliczysz dzienne zapotrzebowanie na wodę
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 01.05.2024 14:08

Ile powinien pić pies? Wyjaśniamy. Tak przeliczysz dzienne zapotrzebowanie na wodę

ile wody powinien pić pies?
Fot. canva.com/ Jaromir Chalabala

Każdy właściciel czworonoga dba o to, aby pies miał zawsze wodę w misce. Ale czy zastanawialiście się kiedyś, ile wasz pupil powinien pić, aby zachować dobre zdrowie? Otóż eksperci mówią, że są pewne proporcje i zasady, według których można obliczyć, ile wody powinien spożywać nasz futrzak. Wzór jest naprawdę prosty — poradzi sobie z nim każdy.

Stały dostęp czworonoga do wody to podstawa

Posiadając psa, który staje się naszym najlepszym przyjacielem, staramy się dbać o jego potrzeby. Kupujemy dobrej jakości karmę, dobieramy najlepsze dla jego diety smaczki, rozpieszczamy zabawkami i oczywiście zawsze zostawiamy na podłodze ustawiona miseczkę z wodą, którą na bieżąco uzupełniamy. Wszyscy wiemy, że zwierzę musi pić, aby się nie odwodnić. Ale czy w ogóle zastanawiamy się lub kontrolujemy, ile nasz czworonóg pije? 

Otóż okazuje się, że są wytyczne, a nawet istnieje wzór, na obliczenie ile wody powinien spożywać dziennie pies. Na szczęście dla humanistów zadanie z matematyki nie będzie skomplikowane. Znacznie trudniejszym może okazać się wynalezienie sposobu na naszego czworonoga, aby przekonać go do wchłonięcia odpowiedniej dla niego dziennej dawki wody. 

Zamyślona Wrotka z nostalgią patrzy w dal. Wciąż czeka na Czarta Golden retriever podszedł do pudła. Jakie było jego zdziwienie, gdy zobaczył co jest w środku

Ile powinien pić pies? Tak to obliczysz!

Na szczęście z pomocą przychodzi nam mokra karma dla psów, która składa się w 75% z wody. Psiaki spożywające mokrą karmę będą miały znacznie mniejsze zapotrzebowanie na picie wody z miski. To jednak nie zwalnia nas jako opiekunów z obowiązku przypilnowania, aby nasz pupil uzupełniał płyny. Zwłaszcza po intensywniejszej zabawie lub spacerze.

ile powinien pić pies
ile powinien pić pies? Fot. canva.com/ smrm1977

Pies powinien pić wodę, ponieważ jest to niezbędne dla jego zdrowia i dobrego samopoczucia. Czworonogi używają jej do regulowania swojej temperatury ciała. Odpowiednia ilość jest kluczowa dla utrzymania prawidłowego funkcjonowania organizmu futrzaka. Ekspertka przedstawia wzór, na podstawie którego możemy łatwo obliczyć, ile powinien pić nasz pupil. 

Pies powinien przyjmować około 50-60 ml wody na każdy kilogram masy ciała. Dla przykładu, pies o wadze 10 kg. powinien wypić około 500 ml wody - zdradza prawidłowy wzór zoopsycholog i technik weterynarii Izabela Ciupał.

Choć wzór jest rzeczywiście łatwy do obliczenia, pozostaje jeszcze jeden problem. Co jeśli nasz pupil nie chce pić wody?

Jak przekonać psa do picia wody? Jak rozpoznać odwodnienie?

Zazwyczaj psów nie trzeba przekonywać do tej czynności. Mają one bowiem wrodzony instynkt, który nakazuje im udanie się do miski z wodą jeżeli organizm tego potrzebuje. Zdarzają się jednak sytuacje kiedy tak się nie dzieje i czworonóg nie uzupełnia płynów. Często taką reakcję wykazują samce na cieczkę suczki z okolicy lub gdy zwierzę niepokoją dolegliwości żołądkowe.

pies nie chce pić wody
pies nie chce pić wody, fot. canva.com/ pixelshot

Pierwszym objawem niewystarczającej ilości wody w organizmie pupila jest brak elastyczności skóry. Możemy to sprawdzić, unosząc skórę psa między łopatkami w miejscu, gdzie jest ona najluźniejsza. Jeżeli od razu powraca ona do pierwotnego ułożenia, oznacza to, że pies jest prawidłowo nawodniony. Jeśli natomiast skóra zostaje uniesiona i dopiero po kilkunastu sekundach wraca na miejsce, jest to wyraźny sygnał dla nas, że futrzak potrzebuje pomocy. Stan nawodnienie możemy również zweryfikować, patrząc do psiej mordki. Jeśli dziąsła są różowe i wilgotne, to nie ma powodów do niepokoju. W przypadku gdy są suche, blade i lepkie w dotyku, a pies nie chce pić, powinniśmy udać się z nim do weterynarza

prawidłowy kolor dziąseł u psa
prawidłowy kolor dziąseł u psa, fot canva.com/ Kzenon