Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Adopcja Zwierząt

Adopcja Zwierząt

Adopcja zwierząt – na czym polega?

Adopcja zwierząt to po prostu proces polegający na tym, że decydujemy się na przyjęcie pod swój dach bezdomnego psa, kota czy inne zwierzę. Zobowiązujemy się przy tym na traktowanie go jak członka naszej rodziny, okazanie mu szczerej i bezwarunkowej miłości, a także wzięcie pełnej odpowiedzialności za niego. 

Adoptowanie zwierzęcia musi być decyzją dojrzałą. Musimy mieć pewność, że dla naszego nowego przyjaciela będziemy posiadali odpowiednią ilość czasu, a także fundusze na pokrycie jego podstawowych potrzeb bytowych (wizyty u weterynarza, kupno karmy, etc.). Adoptując zwierzę trzeba przynajmniej w minimalnym stopniu rozumieć naturę psa czy kota, oraz być dla niego cierpliwym i wyrozumiałym.

Ile kosztuje adopcja psa?

Co do zasady, adopcja psa jest darmowa – podobnie jak adopcja kota czy innego zwierzęcia. Niemniej, niektóre fundacje czy schroniska mogą wymagać uiszczenia datku na rzecz organizacji. Jest to tak zwana opłata adopcyjna. Koszt takiego datku nie powinien przekroczyć 200 złotych, choć najczęściej jego wysokość zależy od dobrej woli przyszłego właściciela zwierzaka.

Skąd adoptować zwierzę?

Adopcja zwierząt jest możliwa na wiele sposobów. W internecie możemy znaleźć wiele ogłoszeń publikowanych przez osoby prywatne, które zgłaszają chęć oddania psa czy kota w dobre ręce. Dotyczy to oczywiście także innych zwierząt. Nierzadko osoby z naszego najbliższego otoczenia mogą mieć psa do adopcji z powodu wielu różnych sytuacji. W obu przypadkach ilość formalności jakie należy spełnić jest praktycznie zerowa.

Najpopularniejszą z metod stanowi jednak udanie się do schroniska dla zwierząt. Pomoc w pierwszym wyborze zwierzęcia mogą stanowić także portale internetowe, pośredniczące w adopcji. Niemniej, decydując się na adoptowanie zwierzaka ze schroniska, będziemy musieli liczyć się z tym, że nie otrzymamy go od razu. Czeka nas wiele wizyt i konieczność spełnienia kilku dodatkowych formalności.

Zwierzęta do adopcji – jakie warunki trzeba spełnić? Ile trwa adopcja zwierząt?

Procedura adopcji zwierzęcia nie jest szczególnie skomplikowana, choć może być czasochłonna. Adopcja psa na przykład może wymagać wcześniejszego, kilkukrotnego pojawienia się w schronisku celem zapoznania się z psem. Chodzi tu przede wszystkim o pójście z nim na spacer, nakarmienie go, czy po prostu zabawę z czworonogiem. Nie jest to jednak pierwszy etap adopcji.

Zwykle pierwszy krok w kierunku adopcji zwierzęcia stanowi wypełnienie ankiety, która pozwoli pracownikom schroniska na zrozumienie Twoich potrzeb i możliwości. Gdy przedstawione przez Ciebie odpowiedzi zostaną zaakceptowane przez pracowników schroniska, będziesz musiał zaprosić ich na wizytę w swoim domu, gdzie zweryfikowane zostaną Twoje warunki mieszkaniowe. Zostaniesz przy tym uświadomiony na temat wysokości kosztów jego utrzymania czy leczenia.

Dopiero w tym momencie będzie można przejść do podpisania umowy adopcyjnej i dopełnienia formalności prawnej natury. Dodatkowo będziesz musiał zobowiązać się do tymczasowego przyjmowania w swoim domu wizyt poadopcyjnych – są to wizyty kontrolne, w ramach których pracownicy schroniska sprawdzają stan zwierzęcia oraz udzielają właścicielowi odpowiedzi na wszelkie pytania.

Pokaż więcej

porzucone kocięta w kartonie
26.05.2024 11:37 Znalazł porzucone kocięta. Nie mógł zignorować notatki pozostawionej na kartonie

Pewien mężczyzna wybrał się na swoją codzienną przebieżkę. Nie spodziewał się jednak, że zwykły trening tak bardzo zmieni jego życie. Podczas pokonywania kolejnych kilometrów usłyszał cichy pisk. Odgłosy dochodziły z pudełka, na którym widniała krótka informacja. Widok wnętrza pudełka skruszył jego serce.

pies oddany do schroniska
24.05.2024 06:00 Oddali psa do schroniska po sześciu miesiącach. Powód zszokuje niejednego

Po pół roku spędzonym razem właściciel przyjechał oddać psa, ponieważ zmieniły mu się życiowe plany. Gdy pracownik schroniska zapytał o powód, opiekun bez ogródek wyznał całą prawdę. Luis z dnia na dzień przestał być potrzebny. Zamieszczone w sieci nagranie wyciska łzy z oczu.

porzucony szczeniak
20.05.2024 15:40 Bezimienna sunia trafiła do schroniska. Właściciel napisał "wyjaśnienie" w liście

Około 5-miesięczna suczka w typie rasy cane corso została przywiązana do słupa i porzucona przed schroniskiem dla zwierząt. Spędziła noc o suchym pysku, a strach sparaliżował ją do tego stopnia, że bała się poruszyć choćby na milimetr. Właściciel pozostawił przy niej jedynie krótki list, w którym próbował usprawiedliwić swoją postawę. Zwierzę nie miało nawet imienia.

niewidomy pies
17.05.2024 09:26 Kazali uśpić zdrowego psa. Weterynarz od razu wiedział, co musi zrobić

Pies o imieniu Denny był ulubieńcem swojej rodziny, aż do momentu, gdy w wyniku nieszczęśliwego wypadku stracił wzrok. Nie odebrało mu to jednak radości życia. Opiekunowie, którym zmieniły się życiowe plany, postanowili pozbyć się “zbędnego balastu”. Zgłosili się więc do weterynarza w celu uśpienia czworonoga. Lekarz rozważył inną możliwość i szybko przystąpił do działania.

Rudy kot
11.05.2024 09:21 Policjantka sprawdzała kierowcę, gdy zjawił się kot. Nie wierzyła, jak łatwo wpadła w pułapkę

Ostrożność to podstawa bezpieczeństwa na drodze, któremu może zagrozić jedna z głównych przyczyn kolizji — pośpiech. Policjantka ruchu drogowego przeprowadzała regularną kontrolę prędkości poruszających się pojazdów. W najmniej oczekiwanym momencie wpadła w pułapkę zastawioną… przez rudego kota. Mruczek doskonale wiedział, jak wykorzystać słaby punkt stróżniczki prawa.

motyle
25.04.2024 10:38 Adoptowali nietypowe zwierzę. Tylko dzięki nim miało szansę przetrwać

Przyjaźń człowieka z owadem wydaje się być niemożliwa. Prawda okazuje się zgoła inna. Ku zaskoczeniu wielu mieszkanka Kanady może pochwalić się tą wyjątkową i piękną relacją. Debbie Tonner wraz z rodziną zaadaptowała nietypowe zwierzę. Tylko dzięki nim i ich wrażliwym sercom miało szansę na przetrwanie.

porzucony pies
21.04.2024 15:37 Przywiązali psa do znaku. Widniejący na nim napis mówi jasno o takim postępowaniu

W sieci pojawiło się niezwykle wymowne zdjęcie, które wykonano tuż pod schroniskiem. Mimo iż placówka przyjmuje wszystkie stworzenia, a ich oddanie nic nie kosztuje, to ludzie wciąż nie stosują się do instrukcji umieszczonej pod budynkiem. Maleńka psinka czekała całą noc, aż ktoś ją zauważy. Zziębnięta i zdezorientowana suczka nie zasłużyła na takie traktowanie. 

Dan z Love Island
17.04.2024 12:40 Dan pokazał swoją prawdziwą miłość. Zaapelował do wszystkich ws. zwierząt

Zmagania uczestników w programie “Love Island. Wyspa miłości” dobiegły końca, a każdy z nich wrócił do domu i codziennych obowiązków. Jednym z uczestników, który zdobył największy rozgłos po udziale w telewizyjnym reality show jest Dan. Mężczyzna w swoich social mediach ujawnił, kto za nim tęsknił i nie ma wątpliwości, że łączy ich prawdziwa miłość.

porzucony kot
14.04.2024 15:40 Poprosił koleżankę o opiekę nad kotem. Po tej wiadomości już nigdy jej nie odpisał

Wyrzucony z domu przez mamę za nadużywanie pewnej substancji mężczyzna został przygarnięty przez swoją przyjaciółkę. Podczas pobytu u niej poprosił ją o pewną przysługę. Nie potrafiąca odmówić kumplowi dziewczyna nie spodziewała się, że dobry uczynek okaże się zobowiązaniem na długie lata.

kot
11.04.2024 14:16 Adoptowała kota przez internet, nie doczytała ile waży. Gdy do niej trafił, zamarła

Robiąc zakupy przez Internet, nie raz zdarzyło się, że zamówiony produkt ostatecznie nie spełniał naszych oczekiwań i w rzeczywistości prezentował się inaczej niż na zdjęciach. Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku Kristine Seguin, która za pomocą sieci adoptowała kota, nie doczytując jego dokładnej wagi. Gdy futrzak do niej trafił, oniemiała na jego widok. 

zaniedbany pies
11.04.2024 13:18 Piesek cierpiał przez 10 lat. Tego dnia jego los odmienił się na zawsze

Nieodpowiedzialny właściciel trzymał czworonoga w zamknięciu i kompletnej ciemności przez ponad 10 lat. Gdy pies tylko próbował złamać wyznaczone przez opiekuna abstrakcyjne zasady, otrzymywał niewyobrażalną karę. Skatowany zwierzak wyciągnięty z prawdziwego piekła w końcu będzie miał szansę zaznać, czym jest miłość i szczęście. Pomimo cierpienia, jakiego doznał w życiu, nadal merda ogonem na widok ludzi.

ruda kotka
11.04.2024 11:04 Wyjątkowa kotka czeka na dom w schronisku. Taki przypadek to rzadkość

Ruda piękność szuka swojego człowieka do kochania. Przygarnięta z ulicy przez Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Kielcach kotka jest wyjątkowym okazem. Większość osobników tej maści to kocurki. Obecni opiekunowie wierzą, że dzięki temu uda jej się znaleźć dobry dom. Mimo życia na ulicy kicia jest łagodna i lgnie do ludzi. Niestety zamiast imienia, póki co ma tylko schroniskowy numerek.

zaginiony pies
09.04.2024 15:02 Poszukiwania trwały 10 miesięcy. Zaginiony pies odnalazł się tysiące kilometrów dalej

Adoptowana przez rodzinę suczka była ich oczkiem w głowie. Niestety pewnego dnia zaginęła. Choć właściciele zrobili co w ich mocy, aby ją odnaleźć, zwierzę zapadło się pod ziemię. Ku zaskoczeniu opiekunów po wielu miesiącach rozłąki ich psia przyjaciółka została odnaleziona ponad 3000 kilometrów od miejsca, w którym zaginęła. Do dziś nie wiadomo jak przebyła taką trasę.

Pies Joystick szuka nowego domu
06.04.2024 14:15 Pozbyli się psa w okropny sposób, personel schroniska szybko ustalił do kogo należy

Do schronisk trafiają zwykle psy bezdomne, zawsze po śmierci opiekuna lub zaginione, często z alternatywnego urządzenia. Są do zwierząt, których życie nie oszczędzało, nierzadko po traumatycznych przejściach. następuje jednak, że w schronisku lądują psiaki, które są ofiarami w kochających rodzinach. Tak było w przypadku Joysticka, który teraz szuka nowego domu.

adoptowany pies
03.04.2024 09:22 Rodzina odrzuciła Brutusa dwukrotnie. Za trzecim razem miał już gotowy plan

Czarny pies nie miał dotychczas wiele szczęścia. Rodziny, które miały zapewnić mu dach nad głową oraz pokochać na całe życie, pozbyły się go jak niepotrzebnej zabawki. Wychudzonego Brutusa uratowali pracownicy fundacji. Dzięki nim znalazł nowego właściciela, z którym połączyła go niezwykła rzecz. Jego opiekun również wiele w życiu przeszedł.

para młoda
22.03.2024 11:15 O takim prezencie ślubnym nawet nie śniła. Mąż zaskoczył ją podczas sesji

Kiedy data ślubu coraz bliżej, zastanawiamy się, jak moglibyśmy dodatkowo uszczęśliwić naszą drugą połówkę. Często decydujemy się na podarunek. Oto historia Kaylee, która nawet w najśmielszych snach nie marzyła o prezencie, jaki dostała od męża.

starszy kot
20.03.2024 10:51 Kocurek ze schroniska dostąpił cudu. Ból po stracie ukoił niezapowiedziany gość

Świat starszego kocurka diametralnie się zmienił po tym, jak jego wieloletni właściciel niespodziewanie umarł. Zwierzę trafiło do schroniskowej klatki, w której nie potrafiło się odnaleźć. Kulił się w najdalszym rogu i tęsknił za swoją rodziną. Jedyne, o czym marzył, to wrócić do domu. Przez jego niezmiennie skwaszoną minę otrzymał łatkę ponuraka. Dołującym grymasem pyszczka nie odstraszył tylko jednej osoby.

Bezdomny kot
16.03.2024 15:50 Bezdomny kot wyszedł z ukrycia, by prosić o pomoc. Ta obietnica ich połączyła

Kociarze mawiają, że na zaufanie kota należy zasłużyć. Czasami brak wspólnego języka odciska piętno na relacji łączącej zwierzę z człowiekiem. Są jednak inne sposoby, by przekonać do siebie nieśmiałego pupila. Młody mężczyzna był zaskoczony, widząc bezdomną kotkę, która każdego wieczoru zjawiała się przed jego domem. Był jej ostatnią deską ratunku, bowiem znajdka nie miała nikogo innego na świecie, do kogo mogłaby zwrócić się po pomoc. 

kot bez łapki
15.03.2024 16:12 Trójnogi kot trafił na wymarzonego człowieka. Ich miłość nie trwała długo

Choć nie ufał ludziom i jego dzika natura nieustannie wzywała go do przebywania na wolności, znalazł człowieka, który dbał o jego podstawowe potrzeby. Pełna miska i ulubione krzesło niestety zniknęły wraz ze śmiercią opiekuna. Wszyscy chcieli pomóc biednemu zwierzęciu, lecz on wybrał inne życie. Nie nadawał się na domowego mruczka. Gdy znalazł się w potrzebie, kot wrócił po pomoc do starego, dobrze znanego mu miejsca. Niestety dom należał już do nowych właścicieli.

porzucony kot
15.03.2024 15:13 Znaleźli transporter dla kota w centrum miasta. Nie był pusty

Porzucony domowy mruczek czekał na pomoc w samym centrum ogromnego miasta. Zwierzę było tak przerażone, że bało się wyjść ze znanego mu transportera. Zatłoczone ulice Nowego Jorku to nie miejsce dla kanapowego kota. Wolontariusze ruszyli na pomoc. Mruczek szybko pokazał im swoje prawdziwe oblicze.

uratowany szczeniak
14.03.2024 15:35 Szczenię nie przestawało rosnąć. Zaczęła mieć wątpliwości, czy to pies

Gdy zobaczyła błąkającego się po ulicach małego szczeniaczka, nie mogła zostawić go samego. Zabrała zwierzę do domu i postanowiła wychować razem z resztą swoich psów. Gdy szczeniak zaczął rosnąć i zachowywać się inaczej niż jej domowe pupile kobieta zaczęła podejrzewać, że coś z nim jest nie tak. Nie mogła uwierzyć, że z małego pieska wyrosło takie zwierzę.

prezent dla dziadków
14.03.2024 14:42 Seniorzy cierpieli po stracie psa. Wnuczka przygotowała im niespodziankę

Suczka o imieniu Catita towarzyszyła małżeństwu przez 14 lat. Niespodziewanie zmarła, pozostawiając po sobie ogromną pustkę. Wnuczka nie mogła już dłużej patrzeć, jak jej dziadkowie płaczą za ukochanym czworonogiem. Choć wiedziała, że nikt i nic nie zastąpi wiernej psiej towarzyszki, postanowiła spróbować ich rozweselić. Niespodzianka okazała się strzałem w dziesiątkę.

kot
13.03.2024 10:31 Życie kota było dla nich nic niewarte. Zamiast go ratować, woleli porzucić

Otitis to przeuroczy, biały kot, który doświadczył w swoim krótkim życiu wiele cierpienia. Choroba odznaczyła się na jego wyglądzie w niecodzienny sposób, dlatego ciężko mu było znaleźć kochający dom. Osoby odwiedzające schronisko omijały go szerokim łukiem, jednak pomimo defektu zachwyciła się nim pewna kobieta. To właśnie tak zaczęła się ich wspólne historia, która trwa do dziś!

ruda kotka
10.03.2024 15:14 To nie oni pomogli kotu w potrzebie. W rzeczywistości było całkiem odwrotnie

Porzucona ruda kotka po odchowaniu kociąt miała trafić do tymczasowego domu tylko na chwilę. Para nie była gotowa na adopcje nowego kota po śmierci swojego ulubieńca. Zwierzę robiło wszystko, aby przekonać ludzi do siebie. Kobieta jednak obiecała sobie i swojej rodzinie, że nie zakocha się w nowej podopiecznej. Rzeczywistość szybko zweryfikowała jej słowa.

starsza kotka
09.03.2024 15:20 21-letnia kotka wylądowała na bruku. Tam miała spędzić jesień życia?

Po śmierci najważniejszej opiekunki rodzina nie chciała zająć się kocią seniorką. Przeganiana z kąta w kąt kotka nie miała gdzie się podziać. Ukochane zwierzę właścicielki domu zostało wyrzucone na bruk jak nic nie czujący, niepotrzebny przedmiot. Tylko dzięki swojemu aniołowi stróżowi kocia seniorka znalazła ratunek. 

Pitbull do adopcji
06.03.2024 12:39 Dostał szansę, ale tylko na chwilę. Tak cierpi Roki, który wrócił z adopcji

Adoptowany ze Stowarzyszenia Podaj Łapę Bullom pies, miał mieć dom na całe życie. Jego szczęście trwało jednak tylko 3 lata. Po wielu wspólnych chwilach właściciele postanowili oddać go z powodu pojawienia się nowego członka rodziny. Roki nie rozumie, dlaczego rodzina już go nie chce. W komentarzach pod postem stowarzyszenia zawrzało. 

Kot
06.03.2024 10:36 Po tym poznała, że bezpański kot nie ma łatwego życia. Teraz wszystko się zmieni

Pewna wolontariuszka natknęła się na rudego kota, obok którego nie mogła przejść obojętnie. Jego wygląd wskazywał na okrutną i bezlitosną przeszłość. Zwierzę jednak zauroczyło kobietę swoimi oczami. Wtedy jeszcze nie zdawało sobie sprawy, że jego życie zmieni się tak bardzo.

Świnka morska
04.03.2024 13:40 Świnka morska porzucona z listem na stacji metra. Treść wywołała burzę

Zestresowane hałasem i przerażone nieznaną sytuacją zwierzę zostało znalezione na stacji metra. Nieodpowiedzialny właściciel porzucił swojego pupila w najgorszy możliwy sposób. Umieścił gryzonia w ciasnej klatce i zostawił na peronie. Do klatki dołączył napisaną odręcznie notatkę. Krótka wiadomość wystarczyła, by rozzłościć opinię publiczną.