Weterynarz jest lekarzem zajmującym się badaniem oraz leczeniem zwierząt. Ma on także uprawnienia do kontroli żywności pochodzenia zwierzęcego. Weterynaria jest jedną z trzech nauk lekarskich, zaraz obok stomatologii oraz medycyny.
Pierwszą osobą zajmującą się leczeniem zwierząt był Urlugaledinn, wymieniany w zapiskach sprzed 3000 lat p.n.e. Kolejnych przełomów w dziedzinie weterynarii dokonały takie osoby jak Hipokrates, będący prekursorem medycyny, Arystoteles, czy też John Boyd Dunlop. Pierwsza lecznica dla zwierząt znajdowała się w Indiach. Powstała ona w IIII w. p.n.e.
Lekarz weterynarii posiada uprawnienia do wykonywania takich czynności jak: badanie stanu zdrowia, rozpoznanie i leczenie chorób, pielęgnacja, udzielanie konsultacji, wypisywanie recept, wykonywanie badań laboratoryjnych, a także usypianie zwierząt, gdy uzna, że zwierzę cierpi na chorobę nieuleczalną, lub gdy leczenie będzie wiązać się ze zbyt dużym cierpieniem.
Weterynarz może otrzymać tytuł specjalisty jeśli zdał egzamin specjalizacyjny, ukończył szkolenie specjalizacyjne, oraz pracował w zawodzie przez co najmniej dwa lata. Do dziedzin, z których lekarz weterynarii może otrzymać specjalizację, należą: choroby przeżuwaczy, koni, trzody chlewnej, psów i kotów, drobiu, zwierząt futerkowych, ryb, owadów użytkowych, zwierząt nieudomowionych, ptaków ozdobnych i gołębi, użytkowanie i patologia zwierząt laboratoryjnych, rozród zwierząt, chirurgia weterynaryjna, radiologia weterynaryjna, prewencja weterynaryjna i higiena pasz, higiena zwierząt rzeźnych i żywności pochodzenia zwierzęcego, weterynaryjna diagnostyka laboratoryjna, epizootiologia i administracja weterynaryjna, a także dobrostan zwierząt.
Aby zostać lekarzem weterynarii, niezbędne jest ukończenie studiów weterynaryjnych trwających 5,5 roku. Dodatkowo konieczne jest także uzyskanie prawa do wykonywania zawodu, o które wnioskować trzeba do okręgowej rady lekarsko-weterynaryjnej. Oprócz wiedzy teoretycznej oraz umiejętności praktycznych, niezbędne jest także odpowiednie podejście do zwierząt oraz ich właścicieli, ponieważ lekarz weterynarii musi wzbudzać ich zaufanie.
Miesięczne wynagrodzenie lekarza weterynarii wynosi około 5 500 złotych brutto. Pensja najgorzej zarabiających weterynarzy wynosi mniej niż 4 500 złotych brutto w skali miesiąca, natomiast wynagrodzenie najlepiej zarabiających lekarzy weterynarii może przekraczać nawet 6 900 złotych brutto miesięcznie.
Pokaż więcej
Wielu miłośników kotów przekonało się na własnej skórze, że ich ciekawskie pupile uwielbiają obgryzać liście domowych roślin. Choć wydaje się to niewinną zabawą, w rzeczywistości może być bardzo niebezpieczne. Toksyczne rośliny doniczkowe mogą powodować poważne problemy zdrowotne, a nawet zagrażać życiu mruczków. To jednak niejedyny problem.
Bezdomne zwierzęta często przeżywają trudne chwile, ale czasem los się do nich uśmiecha dzięki ludziom o wielkich sercach. Czarno-biały kot, który po latach tułaczki i doznanego bólu w końcu znalazł bezpieczne schronienie, pokazał ratownikom, że zasługuje na prawdziwą miłość. Czy ktoś pokocha Paddy'ego mimo jego wyglądu?
Właściciele szczeniaka przyszli do gabinetu weterynaryjnego z zamiarem uśpienia go. 7-tygodniowy maluch, który nie miał szans zaznać, czym jest życie u boku człowieka, został skazany na śmierć. Zasmucony losem stworzenia lekarz musiał postąpić zgodnie z przysięgą składaną wiele lat temu.
6-letni rudy kocurek niespodziewanie zaczął chorować. Zwierzę cierpiało na bliżej nieokreśloną infekcję, której towarzyszyła gorączka. Właściciel ogromnie się zaniepokoił, gdy zobaczył, że jego oczy stają się matowe. W obawie, że mruczek straci wzrok, rozpoczął poszukiwanie najlepszego specjalisty. Lekarze znaleźli przyczynę tajemniczej dolegliwości. To cenna wskazówka dla opiekunów zwierząt, którzy robią zakupy w supermarketach.
Relacje rodzinne potrafią być skomplikowane, szczególnie gdy wśród bliskich pojawia się osoba, która zawsze wie wszystko lepiej. Tak było w przypadku kobiety, której ciotka uważała się za wierną katoliczkę. Nie przeszkadzało jej to jednak w szczędzeniu krytyki i znajdowaniu powodów, by skomentować sposób wychowywania dzieci i opieki nad zwierzętami przez innych ludzi. Kiedy doszło do wyzwisk pod adresem ukochanego psa bohaterki, ta nie zamierzała dłużej tego znosić.
Króliki często postrzegane są jako urocze i łatwe w utrzymaniu zwierzęta domowe, idealne dla dzieci. Jednak ich potrzeby są znacznie bardziej skomplikowane, a niewłaściwe żywienie może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Wiele osób, nieświadomych specyficznych wymagań dietetycznych tych stworzeń, popełnia błędy, które mogą mieć tragiczne konsekwencje dla ich pupili.
Pewna rodzina doświadczyła przerażającego zdarzenia, które zmusiło ich do szybkiej reakcji i wizyty u weterynarza. Ukochany kot, który zawsze był pełen energii i ciekawości, nagle zaczął wymiotować i tracić siły. Choć początkowo trudno było ustalić przyczynę jego dolegliwości, prześwietlenie ukazało prawdę, która wstrząsnęła opiekunami.
Właściciele zwierząt domowych, zwłaszcza psów powinni zachować czujność podczas spacerów ze swoimi pupilami. Służby wystosowały szczególne ostrzeżenie przed rośliną, która rozsiała się na miejskich trawnikach. Może ona poważnie zaszkodzić czworonogom. W razie wbicia się w łapę, dostania pod skórę lub w gałkę oczną nie obejdzie się bez pomocy weterynarza.
Upały bywają uciążliwe nie tylko dla ludzi, ale także dla zwierząt, również tych domowych. Troskliwi opiekunowie w te dni szukają rozwiązań, jak ulżyć swoim pupilom w przetrwaniu gorącej temperatury. Okazuje się jednak, że sposób, z którego korzysta wielu z nich, może przynieść wręcz odwrotne skutki.
Problemy ze stawami u psa mogą znacząco wpływać na jakość jego życia, jednak wczesne rozpoznanie objawów może zapobiec wielu cierpieniom. Pewne zmiany w zachowaniu czworonoga powinny być jasnym sygnałem dla opiekuna, że dzieje się coś niedobrego. Jedna z częstszych psich dolegliwości ma szczególnie zły wpływ na kości. Dowiedz się, na co zwracać uwagę, jak pomóc swojemu pupilowi i kiedy niezwłocznie powinieneś udać się z nim do weterynarza.
Właścicielka czworonoga przyszła razem ze swoim pupilem do gabinetu weterynaryjnego na rutynowe szczepienie. Weterynarz, który wykonywał zabieg, tak bardzo skupił się na pacjencie i zadawanych przez opiekunkę pytaniach, że zapomniał, iż w pomieszczeniu jest ktoś jeszcze. Wystarczyło kilka sekund, aby rozległ się krzyk.
Użytkownicy TikToka wyraźnie zainteresowali się filmem, który na swoim profilu udostępnił Joren Whitley. To kręgarz, który pracuje ze zwierzętami. Jednym z jego ostatnich pacjentów był biały kot. Gdy lekarz weterynarii chwycił w odpowiedni sposób czworonoga, właścicielom, którzy usłyszeli przeszywający dźwięk, aż przeszły ciarki.
Każdy właściciel, który choć raz próbował obciąć psu pazury, wie, że to niełatwe zadanie, zwłaszcza gdy zwierzak nie jest do tego przyzwyczajony. Wymaga to nie tylko odpowiednich narzędzi i techniki, ale także cierpliwości i spokojnego podejścia, które zminimalizuje stres i ryzyko zranienia pupila. Istnieje jednak trik, który bardzo ułatwia to zadanie. Od teraz tylko tak będziesz to robił!
Właścicielka psa była załamana po usłyszeniu diagnozy od weterynarza. Żeby zakończyć cierpienie swojego pupila, poddała go eutanazji. Po roku trwania w żałobie odkryła niewyobrażalną sytuację. Jej ukochany czworonóg został ponownie ogłoszony przez schronisko do adopcji. Nie mogła uwierzyć, że przez tyle czasu płakała za zwierzęciem, które nadal żyło.
Mięsak poiniekcyjny powstaje u kota wskutek szczepienia przeciw wściekliźnie lub innym zastrzyku. Okazuje się, że to powód, dla którego część opiekunów mruczków świadomie rezygnuje ze szczepienia pupila. Jednak czy to rozsądna decyzja? Dr lek. wet. Paulina Śliwowska w rozmowie ze Światem Zwierząt wyjawia, czy rzeczywiście jest to odpowiedzialny wybór.
Wysokie temperatury mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia czworonoga. Latem szczególnie powinniśmy zadbać o odpowiednie warunki podczas spacerów z psem. Upały mogą prowadzić do przegrzania, odwodnienia, a nawet udaru cieplnego, co w najgorszym wypadku może skończyć się śmiercią nawet pupila. Weterynarz przedstawia prosty sposób na sprawdzenie, czy nie jest za gorąco na wspólną przechadzkę. Wystarczy 5 sekund, aby ochronić czworonoga przed groźnymi konsekwencjami upalnych dni.
Każdy odpowiedzialny właściciel psa czy kota powinien mieć świadomość złożoności obowiązków związanych z opieką nad zwierzęciem domowym. Chodzi nie tylko o dbanie o doraźne potrzeby pupila, ale także opiekę zdrowotną. Jednym z obowiązkowych punktów w kalendarzu psiarza jest coroczne szczepienie przeciw wściekliźnie. Dr lek. wet. Paulina Śliwowska w rozmowie ze Światem Zwierząt wyjaśnia, czym skutkuje odmowa realizacji szczepień. W praktyce to wyrok.
Podawanie leków pupilowi, który nie ma ochoty ich przyjmować, to prawdziwe wyzwanie. O ile sztuki przekonywania czworonoga do połknięcia tabletki można łatwo się nauczyć, tak przemywanie i zakropienie mu oczu spędza niektórym opiekunom sen z powiek. Jak prawidłowo zakraplać psu oczy? Istnieją dwa sposoby na usprawnienie tej procedury. Postępuj zgodnie z wytycznymi, a Twój zwierzak wreszcie przestanie się wyrywać.
Koty są niesamowicie wrażliwymi zwierzętami. Często bodźce zewnętrzne i inne stresory umykają naszej uwadze, jednak wpływają na zachowanie naszych kocich przyjaciół. Część z nich może skłonić mruczka do zachowań obsesyjno-kompulsywnych, które prowadzą do autoagresji. Behawiorystka wyjaśnia, dlaczego koty się samookaleczają i jakie objawy świadczą o tym, że najwyższa pora zasięgnąć porady specjalisty.
Kleszcze przenoszą wirusy, bakterie i pierwotniaki, które są przyczyną rozmaitych chorób zarówno u ludzi, jak i u zwierząt gospodarskich i domowych. Dlatego tak ważne jest zabezpieczenie naszych pupili, aby uniknąć zagrożeń ze strony kleszczy. Pewna weterynarz na forum poświęconym swojej grupie zawodowej opublikowała zdjęcie, którym chce przestrzec kolegów po fachu. Pokazała, gdzie znalazła kleszcza u kota. Nie kryje zdziwienia, bowiem taka sytuacja spotkała ją pierwszy raz w życiu.
Pies o imieniu Denny był ulubieńcem swojej rodziny, aż do momentu, gdy w wyniku nieszczęśliwego wypadku stracił wzrok. Nie odebrało mu to jednak radości życia. Opiekunowie, którym zmieniły się życiowe plany, postanowili pozbyć się “zbędnego balastu”. Zgłosili się więc do weterynarza w celu uśpienia czworonoga. Lekarz rozważył inną możliwość i szybko przystąpił do działania.
Braiden to niezwykle troskliwy oraz kochający swojego mruczka opiekun. Gdy pewnego dnia na ciele kotki znalazł liczne guzki, przeraził się. Jak się okazało, “przypadłość” nie wymagała konsultacji lekarza i obyło się bez wizyty w gabinecie weterynaryjnym. Rozwiązanie zagadki dotyczącej skórnych narośli bawi do łez.
Wizyty u weterynarza bywają stresujące zarówno dla pupila, którym ma się zająć specjalista, jak i jego opiekuna. Nie da się ukryć, że wtedy kluczowe może okazać się podejście lekarza do pacjenta. W sieci udostępniono zdjęcie, na którym doskonale widać, że kot nie jest zadowolony z miejsca, w którym się znajduje. Internauci są pewni, że jego właściciel poniesie za to surową karę.
Prędzej czy później w życiu każdego opiekuna zwierzęcia nastąpi moment, gdy obecność futrzastego przyjaciela znajdzie swoje zwieńczenie w śmierci. Mimo iż współcześnie starość, umieranie i śmierć zostały niejako zepchnięte na skraj świadomości, sam temat nie traci na aktualności i u wielu rodzi dylematy. Kiedy należy rozważyć decyzję o uśpieniu pupila? Wyjaśniamy, jakie warunki muszą zostać spełnione, aby możliwe było poddanie zwierzęcia eutanazji.
Nie ma wątpliwości, że opieka nad zwierzęciem domowym to odpowiedzialne zadanie. Okazuje się, że błąd w tej kwestii, mogą popełnić nawet osoby, które uważamy za specjalistów od ich zdrowia. Weterynarz podzielił się w social mediach smutnym wydarzeniem, które spotkało jego i jego psy. Niestety finał był tragiczny.
Pozostawione w lesie plastikowe opakowania, szklane butelki i inne odpady mogą zaszkodzić dzikim zwierzętom. Na własnej skórze przekonał się o tym młody lis. Zwabiony resztkami jedzenia utknął z łebkiem w słoiku. Pojemnik, który przylgnął do szyi zwierzęcia, stał się dla niego śmiertelną pułapką. Z każdą minutą ubywało w nim tlenu. Na szczęście pojawiła się osoba, która dostrzegła potrzebujące pomocy maleństwo i wezwała na miejsce ratowników.
Współczesne społeczeństwo coraz bardziej docenia znaczenie odpowiedzialnego podejścia do opieki nad zwierzętami domowymi. W tym kontekście procedura chipowania psów i kotów staje się coraz popularniejsza. To Twój przywilej, a nie obowiązek. Ale dlaczego warto zdecydować się na ten krok? Jakie korzyści niesie za sobą chipowanie?
Właściciele kota byli zrozpaczeni po tym, jak zaginął ich mruczek. Rozwieszali ogłoszenia, szukali go w okolicy, ale po zwierzęciu nie było śladu. Gdy otrzymali telefon od weterynarza, nie mogli uwierzyć w to, co usłyszeli. Ich pupil znajdował się 1500 kilometrów od nich. Aż trudno uwierzyć, jak do tego doszło.