Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Weterynarz

Weterynarz

Kim jest weterynarz?

Weterynarz jest lekarzem zajmującym się badaniem oraz leczeniem zwierząt. Ma on także uprawnienia do kontroli żywności pochodzenia zwierzęcego. Weterynaria jest jedną z trzech nauk lekarskich, zaraz obok stomatologii oraz medycyny. 

Pierwszą osobą zajmującą się leczeniem zwierząt był Urlugaledinn, wymieniany w zapiskach sprzed 3000 lat p.n.e. Kolejnych przełomów w dziedzinie weterynarii dokonały takie osoby jak Hipokrates, będący prekursorem medycyny, Arystoteles, czy też John Boyd Dunlop. Pierwsza lecznica dla zwierząt znajdowała się w Indiach. Powstała ona w IIII w. p.n.e.

Lekarz weterynarii posiada uprawnienia do wykonywania takich czynności jak: badanie stanu zdrowia, rozpoznanie i leczenie chorób, pielęgnacja, udzielanie konsultacji, wypisywanie recept, wykonywanie badań laboratoryjnych, a także usypianie zwierząt, gdy uzna, że zwierzę cierpi na chorobę nieuleczalną, lub gdy leczenie będzie wiązać się ze zbyt dużym cierpieniem.

Weterynarz może otrzymać tytuł specjalisty jeśli zdał egzamin specjalizacyjny, ukończył szkolenie specjalizacyjne, oraz pracował w zawodzie przez co najmniej dwa lata. Do dziedzin, z których lekarz weterynarii może otrzymać specjalizację, należą: choroby przeżuwaczy, koni, trzody chlewnej, psów i kotów, drobiu, zwierząt futerkowych, ryb, owadów użytkowych, zwierząt nieudomowionych, ptaków ozdobnych i gołębi, użytkowanie i patologia zwierząt laboratoryjnych, rozród zwierząt, chirurgia weterynaryjna, radiologia weterynaryjna, prewencja weterynaryjna i higiena pasz, higiena zwierząt rzeźnych i żywności pochodzenia zwierzęcego, weterynaryjna diagnostyka laboratoryjna, epizootiologia i administracja weterynaryjna, a także dobrostan zwierząt.

Jak zostać weterynarzem?

Aby zostać lekarzem weterynarii, niezbędne jest ukończenie studiów weterynaryjnych trwających 5,5 roku. Dodatkowo konieczne jest także uzyskanie prawa do wykonywania zawodu, o które wnioskować trzeba do okręgowej rady lekarsko-weterynaryjnej. Oprócz wiedzy teoretycznej oraz umiejętności praktycznych, niezbędne jest także odpowiednie podejście do zwierząt oraz ich właścicieli, ponieważ lekarz weterynarii musi wzbudzać ich zaufanie. 

Ile zarabia weterynarz?

Miesięczne wynagrodzenie lekarza weterynarii wynosi około 5 500 złotych brutto. Pensja najgorzej zarabiających weterynarzy wynosi mniej niż 4 500 złotych brutto w skali miesiąca, natomiast wynagrodzenie najlepiej zarabiających lekarzy weterynarii może przekraczać nawet 6 900 złotych brutto miesięcznie.

Pokaż więcej

jak dbać o stawy psa
10.06.2024 10:29 Jak rozpoznać problemy ze stawami u psa? Obserwację zacznij od schodów

Problemy ze stawami u psa mogą znacząco wpływać na jakość jego życia, jednak wczesne rozpoznanie objawów może zapobiec wielu cierpieniom. Pewne zmiany w zachowaniu czworonoga powinny być jasnym sygnałem dla opiekuna, że dzieje się coś niedobrego. Jedna z częstszych psich dolegliwości ma szczególnie zły wpływ na kości. Dowiedz się, na co zwracać uwagę, jak pomóc swojemu pupilowi i kiedy niezwłocznie powinieneś udać się z nim do weterynarza. 

Wizyta u weterynarza
05.06.2024 06:00 Weterynarz postawił psa na stole, ale zapomniał o kocie. Z gabinetu rozległ się krzyk

Właścicielka czworonoga przyszła razem ze swoim pupilem do gabinetu weterynaryjnego na rutynowe szczepienie. Weterynarz, który wykonywał zabieg, tak bardzo skupił się na pacjencie i zadawanych przez opiekunkę pytaniach, że zapomniał, iż w pomieszczeniu jest ktoś jeszcze. Wystarczyło kilka sekund, aby rozległ się krzyk. 

kot u kręgarza
01.06.2024 15:37 Zabrali kota do zwierzęcego kręgarza. Ucisnął mu kręgosłup, właścicieli aż zamurowało

Użytkownicy TikToka wyraźnie zainteresowali się filmem, który na swoim profilu udostępnił Joren Whitley. To kręgarz, który pracuje ze zwierzętami. Jednym z jego ostatnich pacjentów był biały kot. Gdy lekarz weterynarii chwycił w odpowiedni sposób czworonoga, właścicielom, którzy usłyszeli przeszywający dźwięk, aż przeszły ciarki.

jak obciąć psu pazury
31.05.2024 06:00 Jak obciąć psu pazury? Nie wszyscy o tym wiedzą, a ten trik ułatwia zadanie

Każdy właściciel, który choć raz próbował obciąć psu pazury, wie, że to niełatwe zadanie, zwłaszcza gdy zwierzak nie jest do tego przyzwyczajony. Wymaga to nie tylko odpowiednich narzędzi i techniki, ale także cierpliwości i spokojnego podejścia, które zminimalizuje stres i ryzyko zranienia pupila. Istnieje jednak trik, który bardzo ułatwia to zadanie. Od teraz tylko tak będziesz to robił!

adoptowany szczeniak
30.05.2024 16:11 Rok temu poddała psa eutanazji. Teraz znajduje ogłoszenie o jego adopcję

Właścicielka psa była załamana po usłyszeniu diagnozy od weterynarza. Żeby zakończyć cierpienie swojego pupila, poddała go eutanazji. Po roku trwania w żałobie odkryła niewyobrażalną sytuację. Jej ukochany czworonóg został ponownie ogłoszony przez schronisko do adopcji. Nie mogła uwierzyć, że przez tyle czasu płakała za zwierzęciem, które nadal żyło. 

kot
28.05.2024 12:38 Mięsak poiniekcyjny. Przez to właściciele kotów rezygnują ze szczepienia

Mięsak poiniekcyjny powstaje u kota wskutek szczepienia przeciw wściekliźnie lub innym zastrzyku. Okazuje się, że to powód, dla którego część opiekunów mruczków świadomie rezygnuje ze szczepienia pupila. Jednak czy to rozsądna decyzja? Dr lek. wet. Paulina Śliwowska w rozmowie ze Światem Zwierząt wyjawia, czy rzeczywiście jest to odpowiedzialny wybór.

udar cieplny u psa
27.05.2024 06:00 Tak łatwo sprawdzisz, czy jest za gorąco na spacer z psem. Wystarczy 5 sekund

Wysokie temperatury mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia czworonoga. Latem szczególnie powinniśmy zadbać o odpowiednie warunki podczas spacerów z psem. Upały mogą prowadzić do przegrzania, odwodnienia, a nawet udaru cieplnego, co w najgorszym wypadku może skończyć się śmiercią nawet pupila. Weterynarz przedstawia prosty sposób na sprawdzenie, czy nie jest za gorąco na wspólną przechadzkę. Wystarczy 5 sekund, aby ochronić czworonoga przed groźnymi konsekwencjami upalnych dni. 

pies wścieklizna
23.05.2024 12:32 "Powoduje śmierć ok. 60 tys. osób rocznie". Szczepiąc pupila, chronisz nie tylko jego

Każdy odpowiedzialny właściciel psa czy kota powinien mieć świadomość złożoności obowiązków związanych z opieką nad zwierzęciem domowym. Chodzi nie tylko o dbanie o doraźne potrzeby pupila, ale także opiekę zdrowotną. Jednym z obowiązkowych punktów w kalendarzu psiarza jest coroczne szczepienie przeciw wściekliźnie. Dr lek. wet. Paulina Śliwowska w rozmowie ze Światem Zwierząt wyjaśnia, czym skutkuje odmowa realizacji szczepień. W praktyce to wyrok.

pies u weterynarza
22.05.2024 13:27 Jak zakroplić psu oczy? To trudniejsze niż podanie tabletki

Podawanie leków pupilowi, który nie ma ochoty ich przyjmować, to prawdziwe wyzwanie. O ile sztuki przekonywania czworonoga do połknięcia tabletki można łatwo się nauczyć, tak przemywanie i zakropienie mu oczu spędza niektórym opiekunom sen z powiek. Jak prawidłowo zakraplać psu oczy? Istnieją dwa sposoby na usprawnienie tej procedury. Postępuj zgodnie z wytycznymi, a Twój zwierzak wreszcie przestanie się wyrywać.

autoagresja u kota
19.05.2024 15:47 Samookaleczanie u kotów. Tych objawów nigdy nie należy lekceważyć

Koty są niesamowicie wrażliwymi zwierzętami. Często bodźce zewnętrzne i inne stresory umykają naszej uwadze, jednak wpływają na zachowanie naszych kocich przyjaciół. Część z nich może skłonić mruczka do zachowań obsesyjno-kompulsywnych, które prowadzą do autoagresji. Behawiorystka wyjaśnia, dlaczego koty się samookaleczają i jakie objawy świadczą o tym, że najwyższa pora zasięgnąć porady specjalisty.

kot u weterynarza
19.05.2024 10:30 Weterynarz ostrzega. W tym miejscu kleszcza u kota jeszcze nie widziała

Kleszcze przenoszą wirusy, bakterie i pierwotniaki, które są przyczyną rozmaitych chorób zarówno u ludzi, jak i u zwierząt gospodarskich i domowych. Dlatego tak ważne jest zabezpieczenie naszych pupili, aby uniknąć zagrożeń ze strony kleszczy. Pewna weterynarz na forum poświęconym swojej grupie zawodowej opublikowała zdjęcie, którym chce przestrzec kolegów po fachu. Pokazała, gdzie znalazła kleszcza u kota. Nie kryje zdziwienia, bowiem taka sytuacja spotkała ją pierwszy raz w życiu.

niewidomy pies
17.05.2024 09:26 Kazali uśpić zdrowego psa. Weterynarz od razu wiedział, co musi zrobić

Pies o imieniu Denny był ulubieńcem swojej rodziny, aż do momentu, gdy w wyniku nieszczęśliwego wypadku stracił wzrok. Nie odebrało mu to jednak radości życia. Opiekunowie, którym zmieniły się życiowe plany, postanowili pozbyć się “zbędnego balastu”. Zgłosili się więc do weterynarza w celu uśpienia czworonoga. Lekarz rozważył inną możliwość i szybko przystąpił do działania.

kotka
16.05.2024 15:28 Opiekun kotki przeraził się, gdy znalazł u niej guzki. Obyło się bez wizyty u lekarza

Braiden to niezwykle troskliwy oraz kochający swojego mruczka opiekun. Gdy pewnego dnia na ciele kotki znalazł liczne guzki, przeraził się. Jak się okazało, “przypadłość” nie wymagała konsultacji lekarza i obyło się bez wizyty w gabinecie weterynaryjnym. Rozwiązanie zagadki dotyczącej skórnych narośli bawi do łez.

kot u weterynarza
15.05.2024 15:12 Weterynarz pokazał zdjęcie kota z gabinetu. Jego mina mówi sama za siebie

Wizyty u weterynarza bywają stresujące zarówno dla pupila, którym ma się zająć specjalista, jak i jego opiekuna. Nie da się ukryć, że wtedy kluczowe może okazać się podejście lekarza do pacjenta. W sieci udostępniono zdjęcie, na którym doskonale widać, że kot nie jest zadowolony z miejsca, w którym się znajduje. Internauci są pewni, że jego właściciel poniesie za to surową karę.

Eutanazja zwierzęcia
13.05.2024 18:24 Gdy czas się pożegnać. Kiedy można poddać zwierzę eutanazji? Od tych 3 reguł nie ma wyjątku

Prędzej czy później w życiu każdego opiekuna zwierzęcia nastąpi moment, gdy obecność futrzastego przyjaciela znajdzie swoje zwieńczenie w śmierci. Mimo iż współcześnie starość, umieranie i śmierć zostały niejako zepchnięte na skraj świadomości, sam temat nie traci na aktualności i u wielu rodzi dylematy. Kiedy należy rozważyć decyzję o uśpieniu pupila? Wyjaśniamy, jakie warunki muszą zostać spełnione, aby możliwe było poddanie zwierzęcia eutanazji.

pies weterynarz
04.05.2024 15:06 Weterynarz ostrzega właścicieli psów. Ten błąd kosztował jego pupila życie

Nie ma wątpliwości, że opieka nad zwierzęciem domowym to odpowiedzialne zadanie. Okazuje się, że błąd w tej kwestii, mogą popełnić nawet osoby, które uważamy za specjalistów od ich zdrowia. Weterynarz podzielił się w social mediach smutnym wydarzeniem, które spotkało jego i jego psy. Niestety finał był tragiczny.

uwięzione zwierzę
04.05.2024 14:14 Lisek utknął z łebkiem w słoiku. Jeszcze chwila i byłoby za późno

Pozostawione w lesie plastikowe opakowania, szklane butelki i inne odpady mogą zaszkodzić dzikim zwierzętom. Na własnej skórze przekonał się o tym młody lis. Zwabiony resztkami jedzenia utknął z łebkiem w słoiku. Pojemnik, który przylgnął do szyi zwierzęcia, stał się dla niego śmiertelną pułapką. Z każdą minutą ubywało w nim tlenu. Na szczęście pojawiła się osoba, która dostrzegła potrzebujące pomocy maleństwo i wezwała na miejsce ratowników. 

Chipowanie zwierząt domowych
04.05.2024 10:29 Dlaczego warto chipować psa i kota? Nie będziesz tego żałować

Współczesne społeczeństwo coraz bardziej docenia znaczenie odpowiedzialnego podejścia do opieki nad zwierzętami domowymi. W tym kontekście procedura chipowania psów i kotów staje się coraz popularniejsza. To Twój przywilej, a nie obowiązek. Ale dlaczego warto zdecydować się na ten krok? Jakie korzyści niesie za sobą chipowanie?

kot wysłany w paczce
02.05.2024 10:33 Niechcący wysłali kota pocztą. Zwierzak o mało nie przypłacił tego życiem

Właściciele kota byli zrozpaczeni po tym, jak zaginął ich mruczek. Rozwieszali ogłoszenia, szukali go w okolicy, ale po zwierzęciu nie było śladu. Gdy otrzymali telefon od weterynarza, nie mogli uwierzyć w to, co usłyszeli. Ich pupil znajdował się 1500 kilometrów od nich. Aż trudno uwierzyć, jak do tego doszło.

Otyły kot
29.04.2024 11:33 Kot z nadwagą walczył o zdrowie. Zadecydowano o nieoczywistej terapii

Rudy kot został podrzucony do schroniska po tym, gdy okazało się, że dziecko właścicieli ma alergię. Niestety dotychczasowi opiekunowie mruczka doprowadzili go niemal do kalectwa. Zwierzę w dniu przyjęcia do placówki ważyło aż 13 kilogramów, a jego kręgosłup zaczął się zapadać pod ciężarem ciała. Zdecydowano więc o innowacyjnej terapii, która zaskoczyła nawet samego pacjenta.

weterynarz
27.04.2024 14:07 "Pracy weterynarzy daleko do obrazków z Animal Planet". Szczerze o weterynarii

27 kwietnia przypada Światowy Dzień Lekarzy Weterynarii. To idealna okazja, by zwrócić uwagę na fakt, że ta branża jest o wiele trudniejsza, niż wielu z nas mogłoby się wydawać. O rozmowę poprosiliśmy lekarkę weterynarii Klaudię Chrząszcz.

zdjęcie RTG kota
26.04.2024 15:18 Weterynarz pokazał, co wyciągnął z brzucha kota. Ostrzega opiekunów, by nie popełniali tego błędu

Lola 7-letnia kotka trafiła do kliniki weterynaryjnej z objawami silnej infekcji i ostrą niewydolnością nerek. Niewiele brakowało, a jej życia nie udałoby się uratować. Weterynarz publikuje, co wyciągnął z wnętrza zwierzęcia i przestrzega opiekunów, by bardziej dbali o swoje mruczki.

dziki w Gdyni
26.04.2024 11:14 Sztab kryzysowy w Gdyni wprowadził zakaz wstępu do lasów. Powodem wirus. Jest się czym martwić?

Urząd Miasta w Gdyni pilnie zwołał sztab kryzysowy. Powodem okazały się martwe zwierzęta znalezione przez mieszkańców Karwin. Choć początkowo myślano, że zostały otrute, to wyniki badań przyniosły najgorszą wiadomość. Na Pomorzu pojawił się wirus ASF. Sanepid wydał zakaz wstępu do lasów. Za złamanie go grozi solidny mandat. 

prześwietlenie psa
21.04.2024 16:09 4-miesięczny szczeniak wymagał operacji. Na prześwietleniu wyszło, co zjadł

Opiekun psa zaniepokoił się stanem swojego czworonoga. Wszystko wskazywało na to, że zwierzęciu coś dolega. Nie czekając dłużej, udał się do kliniki weterynaryjnej, by skonsultować stan pupila. To, co usłyszał od specjalisty, mocno go zdziwiło. Na prześwietleniu wyszło na jaw, co znajduje się w brzuchu szczeniaka.

psi ogon
21.04.2024 09:06 Dlaczego pies gania ogon? To wcale nie niewinna zabawa, może świadczyć o problemach

Mimo że takie zachowanie czworonoga wydaje się niewinne, a czasem nawet komiczne, należy być czujnym, gdyż pies, który biega w kółko za swoim ogonem, nie robi tego po to, aby nas rozbawić. Takie działanie może sygnalizować behawioralne lub zdrowotne problemy naszego pupila, które trzeba jak najszybciej zidentyfikować i rozwiązać. Czemu pies biega za swoim ogonem? Co oznacza, gdy futrzak gryzie swój ogon i wygryza sierść wokół niego? Chociaż przyczyn może być wiele, to mechanizm tych dwóch zachowań jest podobny. 

uratowany kotek
20.04.2024 12:11 Słyszała rozpaczliwe miauczenie kota, lecz nigdzie go nie było. Po chwili zrozumiała, skąd dochodzi

Nastolatka, która wybrała się ze szkolnymi znajomymi na spacer, usłyszała przeraźliwe wołanie. Kotek głośno miauczał, lecz nigdzie nie było go widać. Gdy zdała sobie sprawę, skąd dochodzi płacz przerażonego stworzenia, nie mogła postąpić inaczej. Choć mruczek utknął w trudno dostępnym miejscu, dziewczyna od razu rzuciła się mu na ratunek. Okazało się, że takie zachowanie odziedziczyła w genach po swoim tacie.

dlaczego pies się drapie
17.04.2024 11:38 Dlaczego pies się drapie? W ten sposób daje ważny sygnał, nie zwlekaj

Każdy czworonóg raz na jakiś czas się drapie. Jeśli Twój pies sporadycznie trze łapą pysk, bok lub uszy, to nie ma powodów do niepokoju. To zupełnie normalne psie zachowanie. Jednakże, jeśli zauważysz, że Twój pupil robi to znacznie częściej, może to być sygnał, że jest coś nie tak. Oto przyczyny, przez które pies nadmiernie się drapie. Podpowiadamy jak pomóc futrzakowi, którego wszystko swędzi. 

pies
15.04.2024 12:14 Powód utraty wagi psa wychodzi na jaw w ostatniej chwili. Diagnoza zaskakuje

Żaden z właścicieli czworonogów nie chce, żeby jego pupil chorował czy doświadczał cierpienia. Zwykle opiekunowie robią wszystko, co w ich mocy, aby zapewnić jak najlepszą opiekę swoim psom i uchronić ich od bólu. Ale co robić gdy nasze starania nie przynoszą zamierzonych efektów jak w przypadku Harlow? Ten wyżeł znikał na oczach opiekunów z dnia na dzień, chudnąc w zawrotnym tempie. Nikt nie wiedział co się z nim dzieje, aż do ostatniej chwili. Diagnoza weterynarza zaskakuje wszystkich.