Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Weterynarz

Weterynarz

Kim jest weterynarz?

Weterynarz jest lekarzem zajmującym się badaniem oraz leczeniem zwierząt. Ma on także uprawnienia do kontroli żywności pochodzenia zwierzęcego. Weterynaria jest jedną z trzech nauk lekarskich, zaraz obok stomatologii oraz medycyny. 

Pierwszą osobą zajmującą się leczeniem zwierząt był Urlugaledinn, wymieniany w zapiskach sprzed 3000 lat p.n.e. Kolejnych przełomów w dziedzinie weterynarii dokonały takie osoby jak Hipokrates, będący prekursorem medycyny, Arystoteles, czy też John Boyd Dunlop. Pierwsza lecznica dla zwierząt znajdowała się w Indiach. Powstała ona w IIII w. p.n.e.

Lekarz weterynarii posiada uprawnienia do wykonywania takich czynności jak: badanie stanu zdrowia, rozpoznanie i leczenie chorób, pielęgnacja, udzielanie konsultacji, wypisywanie recept, wykonywanie badań laboratoryjnych, a także usypianie zwierząt, gdy uzna, że zwierzę cierpi na chorobę nieuleczalną, lub gdy leczenie będzie wiązać się ze zbyt dużym cierpieniem.

Weterynarz może otrzymać tytuł specjalisty jeśli zdał egzamin specjalizacyjny, ukończył szkolenie specjalizacyjne, oraz pracował w zawodzie przez co najmniej dwa lata. Do dziedzin, z których lekarz weterynarii może otrzymać specjalizację, należą: choroby przeżuwaczy, koni, trzody chlewnej, psów i kotów, drobiu, zwierząt futerkowych, ryb, owadów użytkowych, zwierząt nieudomowionych, ptaków ozdobnych i gołębi, użytkowanie i patologia zwierząt laboratoryjnych, rozród zwierząt, chirurgia weterynaryjna, radiologia weterynaryjna, prewencja weterynaryjna i higiena pasz, higiena zwierząt rzeźnych i żywności pochodzenia zwierzęcego, weterynaryjna diagnostyka laboratoryjna, epizootiologia i administracja weterynaryjna, a także dobrostan zwierząt.

Jak zostać weterynarzem?

Aby zostać lekarzem weterynarii, niezbędne jest ukończenie studiów weterynaryjnych trwających 5,5 roku. Dodatkowo konieczne jest także uzyskanie prawa do wykonywania zawodu, o które wnioskować trzeba do okręgowej rady lekarsko-weterynaryjnej. Oprócz wiedzy teoretycznej oraz umiejętności praktycznych, niezbędne jest także odpowiednie podejście do zwierząt oraz ich właścicieli, ponieważ lekarz weterynarii musi wzbudzać ich zaufanie. 

Ile zarabia weterynarz?

Miesięczne wynagrodzenie lekarza weterynarii wynosi około 5 500 złotych brutto. Pensja najgorzej zarabiających weterynarzy wynosi mniej niż 4 500 złotych brutto w skali miesiąca, natomiast wynagrodzenie najlepiej zarabiających lekarzy weterynarii może przekraczać nawet 6 900 złotych brutto miesięcznie.

Pokaż więcej

uratowany kotek
20.04.2024 12:11 Słyszała rozpaczliwe miauczenie kota, lecz nigdzie go nie było. Po chwili zrozumiała, skąd dochodzi

Nastolatka, która wybrała się ze szkolnymi znajomymi na spacer, usłyszała przeraźliwe wołanie. Kotek głośno miauczał, lecz nigdzie nie było go widać. Gdy zdała sobie sprawę, skąd dochodzi płacz przerażonego stworzenia, nie mogła postąpić inaczej. Choć mruczek utknął w trudno dostępnym miejscu, dziewczyna od razu rzuciła się mu na ratunek. Okazało się, że takie zachowanie odziedziczyła w genach po swoim tacie.

dlaczego pies się drapie
17.04.2024 11:38 Dlaczego pies się drapie? W ten sposób daje ważny sygnał, nie zwlekaj

Każdy czworonóg raz na jakiś czas się drapie. Jeśli Twój pies sporadycznie trze łapą pysk, bok lub uszy, to nie ma powodów do niepokoju. To zupełnie normalne psie zachowanie. Jednakże, jeśli zauważysz, że Twój pupil robi to znacznie częściej, może to być sygnał, że jest coś nie tak. Oto przyczyny, przez które pies nadmiernie się drapie. Podpowiadamy jak pomóc futrzakowi, którego wszystko swędzi. 

pies
15.04.2024 12:14 Powód utraty wagi psa wychodzi na jaw w ostatniej chwili. Diagnoza zaskakuje

Żaden z właścicieli czworonogów nie chce, żeby jego pupil chorował czy doświadczał cierpienia. Zwykle opiekunowie robią wszystko, co w ich mocy, aby zapewnić jak najlepszą opiekę swoim psom i uchronić ich od bólu. Ale co robić gdy nasze starania nie przynoszą zamierzonych efektów jak w przypadku Harlow? Ten wyżeł znikał na oczach opiekunów z dnia na dzień, chudnąc w zawrotnym tempie. Nikt nie wiedział co się z nim dzieje, aż do ostatniej chwili. Diagnoza weterynarza zaskakuje wszystkich.

szczeniak
13.04.2024 10:28 Szczenię miało 12 tygodni, skazali je na eutanazję. Weterynarz musiał działać

Fakt, że zwierzę trafia z ulicy do schroniska, nie zawsze sprawia, że jego los znacząco ulega poprawie. Wiele placówek, które pomaga czworonogom, jest przepełnionych. Wówczas opiekunowie często nie mają innego wyjścia, jak uśpić chore lub starsze zwierzę. Historia 12-tygodniowego szczeniaka, który usłyszał łamiący serce wyrok, poruszyła cały internet. Jego wzrok mówił wszystko — zupełnie jakby wiedział, że jego czas dobiega końca.

bullterrier
12.04.2024 11:21 Weterynarz pokazał opiekunce psa, co wyjął z jego żołądka. Aż poczerwieniała

Właścicielka psa wiedziała, że jej pupil uwielbia gryźć wiele rzeczy. Jednak dotychczas jego ofiarami padały piłeczki tenisowe, buty lub ukradzione zabawki dzieci. Pewnego razu połknięte przedmioty zaszkodziły mu na tyle, że konieczna była operacja. Gdy weterynarz pokazał opiekunce czworonoga, co zalegało w jego żołądku, ta poczerwieniała ze wstydu.

pies u weterynarza
09.04.2024 14:05 Spacer skończył się zagrożeniem życia psa. Weterynarz robił co w jego mocy

Opiekunka psa o imieniu Stich podzieliła się na Facebooku historią, która spotkała ją i jej pupila podczas spaceru w rezerwacie przyrody. Choć wydawało się, że wspólna przechadzka przebiegnie w przyjemnych okolicznościach, jak działo się do tej pory, niestety zwierzę wylądowało u weterynarza.

pierwsza pomoc u psa
08.04.2024 12:41 Pierwsza pomoc przy zadławieniu u psa. Jak się zachować i co robić?

Dobry właściciel czworonoga dba o jego aktywność, zabawę i odpowiednie pożywienie. Czasem jednak nawet najbardziej odpowiedzialni opiekunowie mogą przeżyć chwilę grozy, gdy kawałek zabawki lub karma utknie w przełyku pupila. Wyjaśniamy, co robić, gdy zadławi się pies.

pies
05.04.2024 11:06 Aż 10 weterynarzy pomagało suni przy porodzie. Wszystko przez liczbę szczeniąt

Specjaliści postanowili podzielić się przebiegiem niecodziennej akcji porodowej, która na długo pozostanie w ich pamięci. Przy narodzinach szczeniąt asystowało aż 10 lekarzy weterynarii. Powód? Wszystko za sprawą imponującej ilości psich pociech.

pogryzienie przez psa
04.04.2024 15:15 Co robić, gdy ugryzie pies? To nie takie proste. Ekspert wyjaśnia krok po kroku

Choć pogryzienia przez czworonogi zdarzają się znacznie rzadziej niż inne skaleczenia, to warto wiedzieć, co robić gdy ugryzie nas pies. Zwłaszcza gdy nie znamy właściciela lub pies nie posiada książeczki zdrowia. Prawidłowe postępowanie może nas uchronić przed groźną i nieuleczalną chorobą, jaką jest wścieklizna. Lek.wet. Dagmara Mieszkis-Święcikowska wyjaśnia, jak postępować krok po kroku. 

Rasy psów
01.04.2024 11:51 Weterynarze zdradzają, jakiej rasy psów boją się najbardziej. To nie pitbull

Choć pitbulle przez swoją przeszłość niestety wciąż uchodzą za agresywnego i wysoce niebezpiecznego przedstawiciela swojego gatunku, to nie tej rasy obawiają się w swoich gabinetach niektórzy lekarze weterynarii. Asystentka weterynarza udostępniła nagranie, w którym ujawniła wyniki ankiety przeprowadzonej wśród współpracowników. Jakiej rasy psów najbardziej się obawiali i dlaczego? Na prowadzenie wyszła powszechnie lubiana rasa czworonogów.

Kot
29.03.2024 17:26 Tego produktu nie wkładaj do koszyczka wielkanocnego. To zagrożenie dla kotów

Wielkanoc to czas pełen rodzinnego ciepła. Na naszych stołach pojawia się wiele smakowitych dań, a w domu nie brakuje ozdób świątecznych. Dla naszych kotów jest to równie ciekawy okres. Dużo gości, zamieszania oraz interesujących dekoracji, jak i roślin. Myśląc o zdrowiu i bezpieczeństwu naszych podopiecznych należy zrezygnować z pewnych produktów, które większość Polaków umieszcza w koszyczku wielkanocnym. Jedna z popularnych ozdób może zagrażać ich zdrowiu. 

kot w Wielkanoc
28.03.2024 12:20 Wielkanocna roślina trucizną dla kota. Możesz niechcący zaszkodzić pupilowi

Wielkanoc to rodzinny i bardzo kolorowy czas w naszych domach. Przyozdabiamy mieszkania, święcimy koszyczki, a zapach kwiatów i pysznych potraw unosi się niemal w każdym pomieszczeniu. Właściciele kotów wiedzą, jak bardzo wielkanocne ozdoby przyciągają swoją fakturą i zapachem ciekawskie mruczki. Jedna z nich może być dla nich śmiertelną pułapką.

jeż
27.03.2024 15:09 Była pewna, że całą noc opiekuje się znalezionym jeżykiem. Rano poznała prawdę

Do organizacji zajmującej się ratowaniem dzikich zwierząt, w tym jeży, zgłosiła się kobieta, która wyznała, że poprzedniej nocy znalazła porzuconego, malca tego gatunku. Chciała, by pomocy udzielili mu profesjonaliści. Wolontariuszka jednak nie miała dla niej dobrych wieści, a to, co usłyszała na miejscu, wywróciło jej świat do góry nogami.

Pies
27.03.2024 14:19 Czy można poczęstować psa lub kota święconką? Lekarz weterynarii alarmuje

Nadchodzące Święta Wielkanocne to okres, którego nadejścia wyczekuje niemal każdy. Wszak kto mógłby się oprzeć żurkowi, faszerowanym jajkom, pieczonym mięsom, smakowicie wyglądającym mazurkom i innym wielkanocnym pysznościom? Niestety celebrując ten szczególny czas w grobie rodziny i przyjaciół, nieświadomie możesz popełniać błędy, które zaszkodzą zdrowiu Twojego czworonożnego przyjaciela. O przykrych konsekwencjach przypominają lekarze weterynarii.

pies po zabiegu
21.03.2024 16:16 Po zabiegu weterynarz wysyła opiekunowi zdjęcie psa. Wiadomość wywołuje łzy

Gdyby zwierzęta mogły mówić, właśnie tak wyglądałyby wiadomości, które byśmy od nich otrzymywali. Weterynarz postanowił pomóc psu, którego wcześniej operował w swojej klinice, przekazać ważną informację dla właściciela. Wzruszony opiekun nie mógł opanować łez po otrzymaniu wiadomości od swojego czworonoga. 

American bully
18.03.2024 16:26 Dostali bajoński rachunek za leczenie psów. Musiała interweniować policja

Psy należące do Pani Magdy i Pana Tomasza zachorowały na parwowirozę, znaną także pod nazwą psi tyfus. Nieleczona choroba prowadzi do ogromnych spustoszeń w organizmie zwierzęcia, dlatego właściciele niezwłocznie skierowali swoich podopiecznych do szpitala zakaźnego. Po odbytym leczeniu otrzymali trzy faktury na łączną kwotę 28 tysięcy złotych. Kiedy nie zgodzili się na zapłatę, klinika zatrzymała zwierzęta „jako zabezpieczenie długu”. Interweniowała policja. 

Prześwietlenie
17.03.2024 11:59 Szczeniak nie przestawał wymiotować. Prześwietlenie żołądka zaniepokoiło lekarzy

Właściciele czteromiesięcznego szczenięcia spostrzegli niepokojące dolegliwości u swojego podopiecznego. Pies wymiotował i był apatyczny, a na domiar złego stracił apetyt. Po umówieniu wizyty w gabinecie i wykonaniu prześwietlenia lekarz weterynarii nie miał wątpliwości, co dolega czworonożnemu pacjentowi. Konieczne było natychmiastowe podanie środka wymiotnego. 

kot
12.03.2024 12:20 Kota wyraźnie bolał brzuch. Podczas zabiegu wyszło na jaw, co zjadł

Każdy opiekun zwierzaka domowego doskonale zdaje sobie sprawę, kiedy jego pupilowi coś dolega. Podobnie było w przypadku tego kota. Właściciele szybko zorientowali się, że mruczek zachowuje się inaczej niż zwykle. Wydawało im się, że doskwiera mu ból brzucha. By potwierdzić swoje podejrzenia, udali się do kliniki weterynaryjnej.

Pożar
04.03.2024 16:05 Pożar odebrał im dom i zwierzęta, potrzebna pomoc. "Były dla nas jak dzieci"

Lekarz weterynarii, który na co dzień ratuje życie swoich pacjentów, w ciągu kilku minut stracił w pożarze wszystkich czworonożnych członków swojej rodziny. W momencie gdy wraz z narzeczoną witał na świecie syna, w ich domu wybuchł pożar. Strażacy z płonącego domu wynieśli 6 zwierząt - 5 adoptowanych psów i kocurka. Niestety żadne nie przeżyło. Razem możemy odwrócić dzieło zniszczenia, jakiego dokonał ogień i zapewnić zwierzętom godny pochówek.

Saturn
03.03.2024 09:59 Wzięli kundelka ze schroniska. Jego nerkę wszczepiono rasowemu psu

Bezdomne zwierzęta w roli dawców organów dla psów z hodowli? Działacze prozwierzęcy nie wyrażają na to swojej zgody. Na wokandę wraca głośna sprawa przeszczepu nerki od bezpańskiego psa o imieniu Saturn. Do zabiegu doszło w jednej z klinik weterynaryjnych na warszawskim Ursynowie, gdzie nerkę kundelka wszczepiono rasowemu pupilowi. Sprawa Saturna nie wyszłaby na światło dzienne, gdyby nie podejrzliwość jego przyszłej właścicielki.

zwierzęta niepolecane przez weterynarza
29.02.2024 12:08 5 zwierząt domowych, które odradza weterynarz. Nie wszyscy rozumieją ich potrzeby

Lekarz weterynarii podzielił się swoją opinią na temat najchętniej wybieranych przez ludzi zwierząt domowych. Radzi, aby dobrze zastanowić się przed przygarnięciem 5 wyszczególnionych gatunków, gdyż osobiście nie adoptowałby żadnego z nich. Jego słowa mogą być dla wielu zaskoczeniem. Niektóre z wymienionych zwierzaków to ulubieńcy dzieci.

Operacja kardiologiczna
26.02.2024 11:32 Uratował życie ich synka. Nie spodziewał się, że tak mu się odwdzięczą

Choroba dziecka to trudna sytuacja, która zawsze stawia przed rodziną wiele wyzwań. Kiedy rodzice dowiedzieli się, że ich synek urodził się z wadą serca, szukali pomocy, gdzie tylko było to możliwe. Tak trafili na wspaniałego kardiochirurga, który nie wahał się zawalczyć o życie ich dziecka, choć ostrzegał, z jak ogromnym ryzykiem wiąże się operacja. Gdy do rodziców chłopca dotarły złe wieści o członku rodziny lekarza, postanowili odpłacić się tym samym. 

pies na łańcuchu
26.02.2024 09:55 Nawet w więzieniu mają lepsze warunki. Trzymała psa w kojcu za drutem kolczastym

Drut kolczasty, kraty i kilka zbitych desek mających służyć za dach. Przez wiele lat to był przez jedyny widok, jaki pies mógł oglądać. Właścicielka zwierzęcia postanowiła ukarać swojego podopiecznego, ponieważ miał skłonność do ucieczek. Inspektorzy Ekostraży załamali ręce na widok warunków, w jakich przebywał. 

akcja ratunkowa GOPR
23.02.2024 12:08 Nietypowa akcja GOPR. Trudne warunki zagłuszały zawodzenie psa

Szkolący się na Babiej Górze Ratownicy GOPR usłyszeli nawoływanie psa. Silny wiatr i trudne warunki panujące w górach uniemożliwiały namierzenie potrzebującego pomocy zwierzęcia. Jednak po powrocie do bazy, wciąż nie mogli przestać o nim myśleć. Troskliwi ratownicy natychmiast ruszyli z pomocą.

Pies uratowany przez strażników miejskich
20.02.2024 12:21 Wyskoczył z 10. piętra, trzymając buldożka na rękach. Przeżył tylko pies

Do ogromnej tragedii doszło przy ul. Strycharskiej w Łodzi. 28-letni mężczyzna wyskoczył z okna wieżowca razem ze swoim pupilem. Buldog francuski przeżył upadek z wysokości. Tego samego nie można powiedzieć o jego właścicielu. Do rannego czworonoga wezwano Animal Patrol Straży Miejskiej. 

potrącony pies
17.02.2024 17:00 Kierowca dostrzegł potrąconego psa na poboczu. Wciąż mógł go uratować

Mężczyzna podróżował autostradą, kiedy dostrzegł czarną plamę na poboczu drogi. Z początku wziął ją za zużytą oponę. Jego zdziwienie było ogromne, gdy okazało się, że w rzeczywistości ciemna kulka jest potrzebującym pomocy zwierzęciem. Kierowca natychmiast wcisnął hamulec i ruszył w kierunku psa. Choć był przekonany, że stworzenie nie przeżyło zderzenia z rozpędzonym samochodem, ranne zwierzę nadal oddychało.

kocie piegi
16.02.2024 09:08 Dlaczego kot ma czarne plamy na pyszczku? Lentigo trafia się wybranym

Pomimo iż w ostatnim czasie udało się określić, że koty domowe zostały udomowione około 10 tys. lat temu w Mezopotamii, po dziś dzień rozbudzają naszą ciekawość. Choć mruczki, zaraz po psach, są najpopularniejszymi zwierzętami domowymi na świecie, to nadal potrafią nas zaskakiwać swoimi sekretami. Wielu opiekunów zastanawia się, skąd u kotów biorą się czarne plamki na pysku. To nierzadkie zjawisko, zwane lentigo, trafia się tylko wybranym pupilom. Promienie słoneczne mają tu kluczowe znaczenie. 

Polka pracuje jako weterynarz w Wielkiej Brytanii
15.02.2024 14:27 Polska weterynarz o pracy w Wielkiej Brytanii: "Tu nie proponują najniższej krajowej"

Maria Zaczek, szerzej znana jako WeteryMaria, to lekarka weterynarii, która jako świeżo upieczona absolwentka studiów we Wrocławiu postanowiła kontynuować swój rozwój zawodowy, szukając lepszych perspektyw poza granicami Polski. Na horyzoncie pojawiła się Hiszpania, a następnie Wielka Brytania, gdzie pracuje od przeszło pięciu lat. Jak wygląda praca w UK i jakie wyzwaniom należy stawić czoła w klinice weterynaryjnej? Co odróżnia opiekunów zwierząt z Wysp i Polski? WeteryMaria porusza tematy, o których zazwyczaj się milczy.