Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Pozostałe quizy

Pies

Pies - najlepszy przyjaciel człowieka

Pies jest jednym z najpopularniejszych zwierząt domowych. Jest on udomowionym ssakiem drapieżnym z rodziny psowatych. Psy pochodzą od conajmniej dwóch populacji starożytnych wilków. Początki oswajania psów miały miejsce około 15 tys. lat temu. Hodowano je w określonym celu i w ten sposób powstały psy myśliwskie, stróżujące, pasterskie czy też zaprzęgowe. Aktualnie psy traktowane są raczej jako kompani, a nawet członkowie rodziny. Psy wyróżniają się bardzo dobrym rozumieniem ludzkich zachowań i emocji.

Najpopularniejsze rasy psów w Polsce

Obecnie istnieje około 340 ras psów. Najpopularniejszymi rasami psów w Polsce są m. in.: owczarek niemiecki, labrador retriever, golden retriever, beagle, sznaucer, yorkshire terrier, chihuahua, syberian husky, buldog francuski, rottweiler, border collie oraz shih tzu.

Jakiego psa wybrać?

Golden retrievery są jedną z najłagodniejszych raz psów. Są delikatne i cierpliwe wobec dzieci.  Chihuahua całkiem dobrze znosi samotność. Pekińczyki nie potrzebują długich spacerów, dlatego świetnie nadają się dla mało aktywnych osób. Są one szczególnie dobrym wyborem dla osób starszych. Ich przeciwieństwem jest border collie, który będąc psem pasterskim potrzebuje dużo ruchu. Owczarki niemieckie, ze względu na gęstą sierść i gruby podszerstek, dobrze adaptują się do życia na dworze. 

Pies ze schroniska czy z hodowli?

Psy ze schroniska nierzadko mają traumatyczną przeszłość i mogą mieć problem z zaufaniem człowiekowi, dlatego wymagają cierpliwości i czasu. Należy zapewnić im poczucie bezpieczeństwa oraz spokój. Z czasem jednak pies przyzwyczai się do nowego opiekuna oraz otoczenia i z pewnością odpłaci się nieograniczoną miłością.

Nie każdy jednak chce mierzyć się z odpowiedzialnością, jaką jest adopcja psa ze schroniska, dlatego decyduje się na psa z hodowli. Podczas wyboru hodowli należy sprawdzić, czy należy ona do Związku Kynologicznego, w jakich warunkach przebywają zwierzęta, oraz czy mają wykonane wszystkie niezbędne badania. Dobrze jest, jeśli hodowla zajmuje się tylko jedną rasą psa.

Jak dbać o psa?

Posiadanie psa, poza wszelkimi zaletami, wiąże się także z kilkoma obowiązkami. Pies wymaga tresury, stałego dostępu do świeżej wody, częstych spacerów oraz odpowiednio dopasowanej, jakościowej żywności. Oprócz tego konieczne są regularne wizyty u weterynarza. Dodatkowo psy potrzebują co jakiś czas kąpieli, a nierzadko także szczotkowania oraz strzyżenia.

Pokaż więcej

Pies uratowany przez strażników miejskich
20.02.2024 12:21 Wyskoczył z 10. piętra, trzymając buldożka na rękach. Przeżył tylko pies

Do ogromnej tragedii doszło przy ul. Strycharskiej w Łodzi. 28-letni mężczyzna wyskoczył z okna wieżowca razem ze swoim pupilem. Buldog francuski przeżył upadek z wysokości. Tego samego nie można powiedzieć o jego właścicielu. Do rannego czworonoga wezwano Animal Patrol Straży Miejskiej. 

stary pies w schronisku
19.02.2024 15:41 Spędziła w schronisku tyle czasu, że jej sierść zaczęła siwieć. Traciła nadzieję

Czas uciekał nieubłaganie, a porzucona suczka wciąż czekała na nowy dom. Choć trafiła do schroniska jako młody pies, to nie udało jej się znaleźć dobrego opiekuna. Lata mijały, a jedyne co widziała w swoim psim życiu to schroniskowe kraty i psich przyjaciół, którzy wychodzących do kochających rodzin. Prawie 10 lat czekała na drugą szansę.

psia kupa
19.02.2024 14:18 Pies patrzy Ci w oczy, kiedy robi kupę? Nic tylko się cieszyć

Będąc właścicielem psa, doskonale znamy sytuację, kiedy pupil podczas załatwiania swoich potrzeb, patrzy nam głęboko w oczy. Zamiast odwrócić wzrok, wpatruje się w nas intensywnie, mocno się przy tym skupiając, a my nie wiemy, co właściwie o tym myśleć. Chcielibyśmy dać czworonogowi trochę prywatności, jednak on nie unika naszego wzroku. Skąd w naszym czworonogu taka potrzeba?

dog niemiecki
19.02.2024 11:20 Ogromny dog podszedł do dziecka. Napotkał niespodziewaną przeszkodę

Tego psa obawiają się niemal wszyscy. Liczący w kłębie 90 cm pies jest przedstawicielem największej rasy wyhodowanej przez człowieka. Wydawać by się mogło, że taki pies nie będzie miał trudności z żadną przeszkodą. Chcąc podejść do dziecka, niesamowicie się zdziwił. Całe zdarzenie nagrała mama uroczego malca.

pies niejadek
19.02.2024 10:20 Jak zachęcić psa do jedzenia? Ten opiekun dodaje "tajemniczy" składnik

Starszy pies nie był zachwycony zmianą karmy na dobrą dla jego zdrowia. Nowe chrupki ewidentnie “gryzły w zęby”. Smak też był jakiś nie taki. Na całe szczęście wieloletni właściciel wiedział czym przekonać swojego czworonoga. Nagranie rozbawia do łez wszystkich internautów. 

Border collie
18.02.2024 15:14 Te 3 rasy psów nigdy nie powinny stać się popularne. Behawiorysta tłumaczy

Behawiorysta psów z Warszawy opublikował w mediach społecznościowych film, w którym wymienił 3 rasy, które jego zdaniem nigdy nie powinny stać się popularne, pomimo tego, że tak właśnie się dzieje. Zdaniem specjalisty są to czworonogi, które z różnych powodów potrzebują doświadczonego i zaangażowanego opiekuna. Wielu początkujących właścicieli psów nie radzi sobie z ich wychowaniem.

potrącony pies
17.02.2024 17:00 Kierowca dostrzegł potrąconego psa na poboczu. Wciąż mógł go uratować

Mężczyzna podróżował autostradą, kiedy dostrzegł czarną plamę na poboczu drogi. Z początku wziął ją za zużytą oponę. Jego zdziwienie było ogromne, gdy okazało się, że w rzeczywistości ciemna kulka jest potrzebującym pomocy zwierzęciem. Kierowca natychmiast wcisnął hamulec i ruszył w kierunku psa. Choć był przekonany, że stworzenie nie przeżyło zderzenia z rozpędzonym samochodem, ranne zwierzę nadal oddychało.

Interwencja ws. zaniedbanego zwierzęcia
17.02.2024 15:03 "Przepraszamy, że musiałeś tyle czekać". Inspektorzy wyrwali psa z rąk oprawcy

Sąsiedzi widzieli go po raz ostatni na przełomie października i listopada zeszłego roku. Przez ostatnie miesiące 12-letni pies imieniem Rufus pozostawał zamknięty w mieszkaniu, gdzie powoli umierał w cierpieniu. Granice zaniedbania zostały przekroczone, a człowiek, który miał być przyjacielem i opiekunem zwierzęcia, zawiódł na całej linii. 

atak drapieżnego ptaka
17.02.2024 11:08 Orzeł zaatakował psa, może nawet stracić oko. Sprawa trafiła do sądu

Choć sytuacja brzmi jak scena z typowego amerykańskiego filmu akcji, to w rzeczywistości miała miejsce w Polsce. W Wojkowicach (woj. śląskie) orzeł przedni zaatakował spacerującego ze swoim właścicielem golden retrievera. Zaskoczony pies nie miał szans się obronić. W starciu poniósł obrażenia — został częściowo pozbawiony wzroku. Opiekunka czworonoga zgłosiła sprawę na policję, a swój finał będzie miała w sądzie.

Mężczyzna przeszedł przez zamknięty szlaban kolejowy
16.02.2024 17:18 Przeszedł z psem przez zamknięty przejazd kolejowy. Maszynista zaczął hamować

Kamery monitoringu uchwyciły szokujący moment na przejeździe kolejowym. Zniecierpliwiony mężczyzna wszedł na środek skrzyżowania, ignorując sygnały świetlne i zamknięte szlabany. Tuż za sobą ciągnął przestraszonego psa. Kierowcy usiłowali przywołać go do porządku, lecz ich starania spełzły na niczym. Po kilku sekundach nadjechał pociąg. 

Pies opierał głowę o ścianę
16.02.2024 15:46 Rodzina pozbyła się psa. W schronisku stał się cieniem samego siebie

Do schroniska dla bezdomnych zwierzą trafił 8-letni pies o imieniu Oso. Mimo iż czworonóg nie był w stanie powiedzieć, co go trapi, wolontariusze widzieli, jak mocno cierpi na skutek odrzucenia przez rodzinę. Jego los był niełatwy do zaakceptowania, a powody zrzeczenia się własności zwierzęcia wydawały się absurdalne. Paradoksalnie dotychczasowi właściciele wyświadczyli psiakowi ogromną przysługę, oddając go do schroniska. Niebawem nastąpił przełom w jego życiu.

oddany pies do schroniska
16.02.2024 13:14 Nie wahała się, by oddać psa teściowej do schroniska. Twierdzi, że miała wystarczający powód

Schronisko to ostatnie miejsce, do którego chciałby trafić pies, który dotąd doświadczał troski ze strony kochającej rodziny. Mimo to kobieta bez skrupułów oddała tam swojego podopiecznego. Powody, dla których to zrobiła, są szokujące. Kluczowe znaczenie miała tu jej relacja z teściową.

Berneńczyk uratowany z tragicznych warunków
15.02.2024 15:53 Berneńczyk nie wiedział, czym jest ciepły dom i rodzina. Interweniowała policja

Okrucieństwo ma niejednorodne oblicze i nie musi przejawiać się fizyczną przemocą wobec zwierząt. Trzymanie psa w nieodpowiednich warunkach to jedna z form znęcania się nad podopiecznym, któremu winne jest poszanowanie. Do policjantów dotarło zgłoszenie dotyczące zaniedbanego psa w typie berneńczyka. Funkcjonariusze opisali sceny, jakie zastali po wejściu na teren jednej z posesji w województwie podkarpackim. 

starszy piesek
15.02.2024 12:23 Oddali 15-letniego psa do schroniska. 3 dni później odwiedził go Anioł Stróż

Pewna rodzina po 15 wspólnie spędzonych latach oddała suczkę do schroniska. Spędzone razem chwile nie miały dla nich najmniejszego znaczenia. Wiekowa pupilka nie powinna znaleźć się w tym miejscu. Zamiast wygodnego legowiska na stare lata czekała ją klatka. Nieoczekiwanie życie psiej seniorki wywraca się do góry nogami, kiedy do schroniska wbiega całkiem obca kobieta. Alex rzuciła wszystko, by dotrzeć na miejsce jako pierwsza.

wyrzucony przez okno pies
14.02.2024 16:16 Zobaczyła jak sąsiad wyrzuca psa przez okno. Zareagowała natychmiast

Szczeniak o imieniu Leon nie miał szczęścia do ludzi. Jego właściciel, w biały dzień podczas imprezy postanowił się “zabawić” i wyrzucił psa przez okno z drugiego piętra w bloku. Tylko reakcja sąsiadów sprawiła, że zwierzę zostało uratowane. Na miejsce wezwano policję.

skradziony szczeniak
14.02.2024 12:29 Kurier dostarczył karmę dla psa. Oto jaką zapłatę sobie przywłaszczył

Gdy zobaczyli, że nie ma psa w ogrodzie przed domem, wpadli w panikę. Ich ukochany szczeniak zniknął. Kobieta była przekonana, że uciekł przypadkiem z posesji podczas wizyty kuriera. Świadkiem całego zdarzenia okazała się jej córka. Dziewczynka wszystko widziała.

operacja psa
14.02.2024 11:16 Spacer z psem zakończył się walką o jego życie. Zjadł kiełbasę z drutami

Opiekunka psa przeżyła chwile grozy. Podczas spaceru zwierzę zjadło kiełbasę specjalnie naszpikowaną drutem. Ktoś zaczaił się na niewinne stworzenia i porozrzucał smaczne kąski ze śmiertelną pułapką. Życiu psa zagrażało ogromne niebezpieczeństwo. 

Pies gryzie smycz
14.02.2024 10:16 Dlaczego pies gryzie smycz na spacerach? Zwróć uwagę na emocje pupila

Pies gryzący smycz podczas spaceru to widok, na który można natknąć się często. Jest kilka przyczyn tego uciążliwego i denerwującego zachowania, o których początkujący opiekunowie nie zawsze mają pojęcie. Żeby rozwiązanie problemu było możliwe, w pierwszej kolejności należy znaleźć jego źródło. O powody gryzienia smyczy zapytaliśmy założycieli szkoły „W psim języku” Virginię Witkowską i Jakuba Sujeckiego. Zdziwisz się, jaki komunikat czworonóg usiłuje Ci w ten sposób przekazać. 

porzucona suczka
13.02.2024 16:12 Sunia urodziła. Gdy szczenięta przyszły na świat, przypomnieli sobie o tacie

Zaawansowana ciąża nie przeszkadzała właścicielom, aby wyrzucić suczkę na bruk. Pita trafiła do schroniska, jednak nawet tam dla niej i jej nienarodzonego potomstwa nie było miejsca. Porzucona przez ludzi straciła do nich zaufanie. Życie psiej rodziny wisiało na włosku, a sprawę komplikowało położenie ojca szczeniąt. On także potrzebował pomocy.

suczka oddana do schroniska
13.02.2024 14:21 Suczka pojęła, że rodzina oddaje ją do schroniska. To nagranie rozdziera serce

Około roczna suczka o imieniu Macaroni została przewieziona do schroniska przed swoich opiekunów. Biedne zwierzę nie przestawało piszczeć, obserwując rodzinę odjeżdżającą spod placówki. Nagranie zamieszczone przez pracowników wyciska łzy z oczu. Zwierzę drżało z przerażenia i nie potrafiło zrozumieć, dlaczego zostało porzucone. Powód okazał się dość trywialny.

Charcik
13.02.2024 13:22 3 rasy psów, których behawiorysta nie poleca dla ludzi zapracowanych

Słynny behawiorysta Will Atherton opublikował w mediach społecznościowych film, w którym zdradził, które rasy psów jego zdaniem nie nadają się dla ludzi zapracowanych. Okazuje się, że niektóre czworonogi mają wyjątkowo wysokie wymagania, którym nie sposób sprostać, spędzając każdego dnia co najmniej 8 godzin poza domem. Zaniedbanie pupila z kolei może prowadzić do wielu problemów, których wyeliminowanie często wymaga ogromnych nakładów finansowych i emocjonalnych.

pies u weterynarza
13.02.2024 11:26 Rzadka choroba psów dała o sobie znać. Zbiera żniwo od początku roku

Groźna choroba atakuje czworonogi. Zwierzęta mogą zarazić się nią na zwykłym spacerze. Opiekunowie są bezsilni, weterynarze rozkładają ręce. Niemal w 90% przypadków kończy się śmiercią zwierzęcia.

pies z pseudohodowli
12.02.2024 13:17 Schronisko prosi o pomoc. "Nie szukamy opiekuna, a sprawcy"

Schronisko w Grudziądzu znalazło skrajnie zaniedbanego psa. Pod kilogramami skołtunionej sierści ukrywało się psie cierpienie. Suczka miała być inwestycją dla właściciela przez całe jej życie. Gdy przestała być potrzebna została wyrzucona na bruk. Pracownicy schroniska wierzą, że dzięki ich apelom w internecie uda się namierzyć sprawcę.

Jak sprawdzić czy pies lub kot jest mądry?
12.02.2024 11:45 Test na inteligencję psa i kota. Wystarczy jeden przedmiot

Inteligencja zwierzaków domowych to dla wielu ludzi zagadka, nad którą regularnie się zastanawiają. Kto nie chciałby wiedzieć, czy jego pies lub kot jest mądrzejszy od innych przedstawicieli swojego gatunku. Okazuje się, że istnieje łatwy sposób, aby przetestować jego zdolności. Potrzebną do tego rzecz większość z nas ma nawet w domu.

chihuahua w samolocie
11.02.2024 12:05 Niezręczny incydent w samolocie. Pasażerowie wskazywali palcami opiekunkę psa

Korzystanie z toalety w samolocie niekiedy jest koniecznością, choć eksperci radzą, by lepiej tego unikać. Sprawa komplikuje się w przypadku zwierząt przewożonych na pokładzie samolotu. Niesforny chihuahua narobił problemów podczas lotu. Oburzeni pasażerowie próbowali interweniować, jednak właścicielka czworonoga pozostała niewzruszona. Tylko dzięki stewardessom udało się zapanować nad sytuacją.

owczarek niemiecki
10.02.2024 16:11 Owczarek ruszył na dziecko, mama wszystko nagrała. Film hitem

Nic nie zapowiadało takiego obrotu spraw. Matka nagrał sytuację, do jakiej doszło w domu pomiędzy dzieckiem a owczarkiem niemieckim. Takiej akcji zdecydowanie nie spodziewał się żaden z internautów, do którego dotarło wideo.

Adoptowany pies
10.02.2024 14:19 Adoptują psa ze schroniska. Dopiero później znajdują to na jego uchu

Lucy to sunia, której do pewnego momentu los nie oszczędzał. Wylądowała w schronisku i choć personel starał się zapewnić jej wszystko, co najlepsze, doskonale zdawali sobie sprawę, że w kochającym domu będzie czuła się zdecydowanie lepiej. W końcu nadszedł dzień, w którym pewna rodzina zakochała się w psie bez pamięci.

Był zamknięty w kontenerze przez 8 dni
10.02.2024 12:20 Spędził 8 dni zamknięty w kontenerze. Znaleźli go przez przypadek

Kontrolerzy kontenerów w porcie dokonali przerażającego odkrycia, podczas gdy sprawdzali wybrany losowo załadunek. Gdyby nie oni, najprawdopodobniej jego los zakończyłby się w tragiczny sposób. Akcja ratunkowa wcale nie była taka łatwa.