Pies

Pies - najlepszy przyjaciel człowieka

Pies jest jednym z najpopularniejszych zwierząt domowych. Jest on udomowionym ssakiem drapieżnym z rodziny psowatych. Psy pochodzą od conajmniej dwóch populacji starożytnych wilków. Początki oswajania psów miały miejsce około 15 tys. lat temu. Hodowano je w określonym celu i w ten sposób powstały psy myśliwskie, stróżujące, pasterskie czy też zaprzęgowe. Aktualnie psy traktowane są raczej jako kompani, a nawet członkowie rodziny. Psy wyróżniają się bardzo dobrym rozumieniem ludzkich zachowań i emocji.

Najpopularniejsze rasy psów w Polsce

Obecnie istnieje około 340 ras psów. Najpopularniejszymi rasami psów w Polsce są m. in.: owczarek niemiecki, labrador retriever, golden retriever, beagle, sznaucer, yorkshire terrier, chihuahua, syberian husky, buldog francuski, rottweiler, border collie oraz shih tzu.

Jakiego psa wybrać?

Golden retrievery są jedną z najłagodniejszych raz psów. Są delikatne i cierpliwe wobec dzieci.  Chihuahua całkiem dobrze znosi samotność. Pekińczyki nie potrzebują długich spacerów, dlatego świetnie nadają się dla mało aktywnych osób. Są one szczególnie dobrym wyborem dla osób starszych. Ich przeciwieństwem jest border collie, który będąc psem pasterskim potrzebuje dużo ruchu. Owczarki niemieckie, ze względu na gęstą sierść i gruby podszerstek, dobrze adaptują się do życia na dworze. 

Pies ze schroniska czy z hodowli?

Psy ze schroniska nierzadko mają traumatyczną przeszłość i mogą mieć problem z zaufaniem człowiekowi, dlatego wymagają cierpliwości i czasu. Należy zapewnić im poczucie bezpieczeństwa oraz spokój. Z czasem jednak pies przyzwyczai się do nowego opiekuna oraz otoczenia i z pewnością odpłaci się nieograniczoną miłością.

Nie każdy jednak chce mierzyć się z odpowiedzialnością, jaką jest adopcja psa ze schroniska, dlatego decyduje się na psa z hodowli. Podczas wyboru hodowli należy sprawdzić, czy należy ona do Związku Kynologicznego, w jakich warunkach przebywają zwierzęta, oraz czy mają wykonane wszystkie niezbędne badania. Dobrze jest, jeśli hodowla zajmuje się tylko jedną rasą psa.

Jak dbać o psa?

Posiadanie psa, poza wszelkimi zaletami, wiąże się także z kilkoma obowiązkami. Pies wymaga tresury, stałego dostępu do świeżej wody, częstych spacerów oraz odpowiednio dopasowanej, jakościowej żywności. Oprócz tego konieczne są regularne wizyty u weterynarza. Dodatkowo psy potrzebują co jakiś czas kąpieli, a nierzadko także szczotkowania oraz strzyżenia.

Pokaż więcej

Spotkał na spacerze mężczyznę z ledwo żywym psem
21.09.2023 15:29 Spotkał mężczyznę z ledwo żywym psem. Wrócił do domu i nie mógł przestać o tym myśleć, gdy poznał prawdę

Kiedy mężczyzna postanowił na chwilę oderwać się od codziennego życia i udać się na spacer w okolicach jeziora, nie przypuszczał, że odkryje historię, która odmieni jego postrzeganie świata. Podczas spaceru, niespodziewanie natrafił na scenę, której nie zapomni nigdy. Po powrocie do domu nie mógł przestać myśleć o tajemniczym mężczyźnie z psem, którego spotkał.

Imię dla psa
21.09.2023 09:27 Najgorsze imiona dla psa. Nigdy nie nazywaj tak swojego pupila, ludzie będą wytykać Was palcami

Wybór imienia dla psa to ważna i jednocześnie trudna decyzja. Warto wiedzieć, które imiona dla zwierząt są przez wiele ludzi postrzegane jako śmieszne, żenujące lub kiczowate. Dzięki temu unikniesz zakłopotania podczas nawoływania swojego pupila. 

Suczka z pseudohodowli walczy o życie
21.09.2023 07:10 Sunia upadła na drodze i znieruchomiała. Jej ciało zniosło kilkanaście porodów, więcej by nie wytrzymała

Przypadkowi przechodnie natknęli się na wychudzonego psa, który całkowicie opadł sił w trakcie przechodzenia przez jezdnię. Okazało się, że była to suczka w typie pitbulla, która prawdopodobnie została porzucona przez pseudohodowcę. Zaledwie kilkuletnie zwierzę było niedożywione oraz borykało się z licznymi chorobami wskutek zaniedbania. Specjaliści dawali mu niewielkie szanse na przeżycie. 

Porzucony pies
20.09.2023 15:12 Jej opiekun był ciężko chory. Suczką miała zająć się rodzina, sprawy jednak potoczyły się fatalnie

Do gabinetu weterynaryjnego trafił 15-letni pies w celu eutanazji. Suczce nie dolegało nic poważnego, nie licząc przypadłości charakterystycznych dla sędziwego wieku. Dotychczasowy właściciel pupila ze względów zdrowotnych nie mógł dalej się nim opiekować, natomiast jego rodzina umyła ręce. Losy Naomi okazały się być przewrotne. Seniorka dostała szansę na życie wśród troskliwych ludzi.

Psy
20.09.2023 12:49 Jego pies nagle zniknął bez śladu. Nieprawdopodobne, co zdarzyło się naprawdę. "Błąd w Matrixie"

Właściciel ośmiu psów ma w zwyczaju każdego dnia wypuszczać je na prywatny wybieg, który jest dobrze zabezpieczony na wypadek ucieczki zwierząt. Niestety, ku zdziwieniu mężczyzny, przyszedł dzień, w którym jeden z czworonogów nie wrócił do domu po porannych harcach. Opiekun natychmiast rozpoczął poszukiwania zaginionego psa. Zwierzę odnalazło się w miejscu, w którym teoretycznie nie powinien się znajdować. Błąd w Matrixie czy zwykły zbieg okoliczności?

Groźne choroby zakaźne szczeniąt
20.09.2023 11:34 Zagraża zwłaszcza szczeniętom, u ludzi objawia się podobnie do grypy. Jak rozpoznać i leczyć brucelozę?

Bruceloza jest chorobą bakteryjną, którą może zarazić się zarówno człowiek, jak i zwierzęta. Ludzie cierpiący na to schorzenie mają objawy, które łudząco przypominają grypę, natomiast w przypadku psów bruceloza obawia się między innymi problemami związanymi z układem rozrodczym. Choroba ta jest szczególnie niebezpieczna dla szczeniąt i suk w ciąży. W wielu przypadkach prowadzi do śmierci zwierząt.

Szczeniak husky wyrósł na coś zupełnie innego, Badania DNA zdradziły prawdę
20.09.2023 09:56 Była przekonana, że kupiła słodkiego szczeniaka husky. Pokazała, na co wyrósł i wyniki badań DNA

Pies przypominający husky'ego syberyjskiego trafił do ich rodziny jako uroczy szczeniak. Nie upłynęło dużo czasu, zanim para zaczęła podejrzewać, że ich oszukano. Zwierzę rosło w zastraszającym tempie i coraz mniej przypominało wymarzoną rasę. W końcu zmęczyły ich ciągłe spekulacje bliskich i zdecydowali się na poważny krok. Badanie DNA miało pomóc w ustaleniu, jakiej rasy było zwierzę, które wychowywało się z ich dzieckiem.

Czy pies może jeść grzyby?
19.09.2023 14:32 Czy pies może jeść pieczarki i inne grzyby? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, wielu zapomina, czym to grozi

Czy pies może jeść grzyby? Wiele osób zastanawia się nad tym, czy pieczarki, kurki, borowiki i inne dary lasu stanowią bezpieczne uzupełnienie psiej diety. Równie często pojawia się pytanie, jakie są objawy zatrucia grzybami u psów. Choć nie wszystkie gatunki są trujące dla zwierząt, czasem grzybobranie z pupilem może skończyć się tragicznie. 

Pies Pres canario
19.09.2023 13:05 Wyszła na spacer z psem, zaczepił ją obcy mężczyzna. To, co powiedział o jej pupilu, oburzyło kobietę

Właścicielka psa, mieszańca ras cane corso i pres canario przekonała się o tym, że niektórzy uważają, że kobiety nie powinny być właścicielkami masywnych czworonogów. Obcy mężczyzna zaczepił ją na spacerze i usiłował przekonać, że nie jest w stanie zapanować nad swoim pupilem. Przez jego zachowanie mogło dojść do tragedii. Miał szczęście, że natknął się na dobrze wychowanego czworonoga.

Sennik: Martwy pies
19.09.2023 11:24 Sen o nieżyjącym psie. Mało kto zdaje sobie sprawę, co oznacza, kiedy śni nam się martwy pupil

Nocne koszmary to coś, co spędza sen z powiek wielu ludziom. Do nieprzyjemnych doświadczeń z pewnością można zaliczyć sen o martwym psie. Śni Ci się czworonożny przyjaciel, który odszedł z tego świata? Ta senna wizja może mieć kilka znaczeń. Co więcej, warto wiedzieć, że śmierć pupila pojawiająca się w snach nie zawsze zwiastuje nadejście złych wydarzeń. Zdarza się, że jest to nietypowa forma “drogowskazu”, której nie powinieneś ignorować.

Ślepego psiaka porzucono w parku. Jego metamorfoza po adopcji wzrusza
19.09.2023 07:00 Porzucony pies był całkowicie niewidomy. Choć nie dało się wyleczyć jego wzroku, chcieli uzdrowić duszę

Zwyczajny spacer po parku skończył się niespodziewanym odkryciem. Przerażone zwierzę kuliło się przy metalowej siatce i czekało na ratunek. Ślepa sunia bała się człowieka, każdy nieznany dźwięk wzbudzał w niej panikę. Potrzebowała czasu i cierpliwości, żeby na nowo zaufać ludziom, którzy tak skrzywdzili ją w przeszłości.

Ciała noworodków znalezione w piwnicy
18.09.2023 13:58 Nie tylko ciała noworodków w piwnicy. Nowe doniesienia z Pomorza, rozgrywał się tam też inny dramat

We wsi Czerniki (województwo pomorskie) dokonano makabrycznego odkrycia. W domu, w którym mieszkali 54-letni Piotr G. oraz jego 20-letnia córka Paulina, znaleziono zwłoki trzech noworodków. O zabójstwa podejrzani są domownicy posiadłości, którzy od wielu lat żyli w kazirodczym związku. Okazuje się, że cierpiały tam nie tylko nowo narodzone dzieci. Na życie w cierpieniu skazane były również zwierzęta. 

Rodzina miała poznać ich nowego psa, skończyło się katastrofą
18.09.2023 07:30 Wzięli na przyjęcie szczeniaka, by poznała go rodzina. Prawie wrócili do domu bez psa, "nie mogłam uwierzyć"

Impreza urodzinowa 13-letniej szwagierki miała być idealną okazją do zapoznania rodziny z nowym pupilem. Szczeniak zrobił wśród gości prawdziwą furorę, jednak nie wszystko poszło po myśli pary. Kiedy oni bawili się na przyjęciu, teściowa knuła intrygi. Niewiele brakowało, a do domu wróciliby bez ukochanego szczeniaka.

Pracownicy schroniska mieli dość cierpienia suni. Zdecydowali się na śmiały krok, żeby znaleźć jej rodzinę
17.09.2023 15:01 Pracownicy schroniska nie mogli już patrzeć na smutek porzuconego psa. Oto co zrobili, by znaleźć mu rodzinę

Personel schroniska miał dość patrzenia na przybitą sunię, która od 130 dni czekała na adopcję. Widzieli w niej kochającego psiaka, który tylko czekał aż znajdzie odpowiedni dom. W oczach innych była tylko groźnym pitbullem. Kiedy po 4 miesiącach bezowocnego szukania rodziny sunia nadal pozostawała w schronisku, personel postanowił coś z tym zrobić. Prosty gest sprawił, że oczy wszystkich internautów zwróciły się w stronę tego kochanego psiaka, a na horyzoncie pojawiła się szansa na adopcję.

Wierzyła, że kupiła pinczera miniaturkę. Po latach musiała przyznać, że ją oszukano
17.09.2023 12:37 Miał być szczenięciem pinczera miniaturki. Do dziś nie może uwierzyć, co z niego wyrosło, "Zero szans"

Scenariusz przebiega następująco: zadowolony właściciel kupuje szczenię wymarzonej rasy, zajmuje się nim latami i wmawia sobie, że wcale nie został oszukany. W końcu nastaje moment, w którym nawet najbardziej ufny opiekun musi przestać wierzyć, że wykapany pitbull, którego ma przed oczami, wcale nie jest łagodnym labradorem, którego sprzedał mu hodowca. Podobny scenariusz przeżyła kobieta, która na TikToku pokazała transformację swojego pinczera miniaturki. Internauci nie zostawili na niej suchej nitki. Nie mogli uwierzyć, że dała się tak nabrać.

Przed domem czekał na kobietę tajemniczy gość
17.09.2023 10:19 Zastała przed domem tajemniczego gościa. Skulone na wycieraczce biedactwo czekało, aż ktoś je znajdzie

Właśnie odwiozła dzieci do szkoły i wróciła do domu. Nie spodziewała się żadnych gości, więc była bardzo zdziwiona, kiedy na wycieraczce ktoś na nią czekał. Jego skulona sylwetka zdradzała wycieńczenie, ale kiedy kobieta podeszła bliżej, zerwał się na nogi i uciekł. Jeszcze nie wiedział, że mieszkańcy domu, do którego zawitał, zasługują na jego bezgraniczne zaufanie.

Chłopiec chciał uderzyć psa, ale ten miał inne plany
16.09.2023 11:53 Chłopiec chciał uderzyć psa, ale karma zawsze wraca. Szybko pożałował, że zadarł ze zwierzakiem

Relacja dziećmi ze zwierzętami jest wyjątkowa – potrafi zbudować charakter i empatię, ale też bywa powodem do obaw. Niedopasowanie zbyt żywiołowego dziecka ze spokojnym psem bywa zdradliwe. Przekonali się o tym internauci, którzy nie mogli uwierzyć w to, co zobaczyli na viralowym filmiku z TikToka. Kiedy chłopiec wymierzył cios niewinnemu psiakowi, wszyscy wstrzymali oddech. Obawiali się o to, co rozegra się przed ich oczami. Kto bardziej ucierpi na sytuacji – pies czy dziecko? Zwycięsko z tej bitwy wyszło tylko jedno.

Psy uratowane z tragicznych warunków
16.09.2023 10:01 Pojechali odebrać psa z olbrzymim guzem. Na miejscu przeżyli szok, nie on jeden potrzebował pomocy

Fundacja Psa Karmela otrzymała zgłoszenie o suczce żyjącej w jednej z wsi na terenie powiatu sierpeckiego, która według przekazanych informacji miała mieć ogromnego nieleczonego guza. Po przybyciu pod wskazany adres okazało się, że pies z nowotworem nie był jedynym zwierzęciem na posesji, które wymagało pilnej pomocy. W garażu pełnym brudu i śmieci żył jeszcze jeden piesek, którego stan zdrowia wprawił w osłupienie nawet fundację, chociaż ta na co dzień ma do czynienia z naprawdę najróżniejszymi przypadkami.

Wspinacz spotkał na szlaku psiego "anioła stróża"
15.09.2023 15:42 Nikt nie wie, skąd wziął się psi "anioł stróż", który towarzyszy wspinaczom. Wiele mu zawdzięczają

Niektórzy wierzą, że po śmierci dusza ulatuje z człowieka po to, by odrodzić się w ciele zwierzęcia. Stąd także biorą się domniemania o czworonożnych aniołach stróżach. Wspinacze, którzy próbują zdobyć pewien szczególny szczyt, często wspominają o tajemniczym psie, który towarzyszy im w wędrówce, a następnie znika. To nie pierwszy raz, gdy wykazał się nie lada wsparciem dla wędrowców.

Pies z pseudohodowli
15.09.2023 14:55 Gdy Manio zachorował, pseudohodowcy uznali go za niepotrzebną rzecz. Wyrzucili go w takim stanie

Życie często bywa niesprawiedliwe, a w szczególności dla bezbronnych stworzeń narażonych na praktycznie nieograniczoną przemoc. Samiec w typie popularnej rasy chihuahua padł ofiarą pseudohodowli psów. Manio nie zna nic prócz ludzkiej obojętności i ciasnej klatki. W ocenie hodowców był wadliwym produktem, którego nie opłacało się leczyć. Jedyne, co wtedy pozostaje, to się go pozbyć - byle szybko i skutecznie.

Wyjątkowa hybryda
15.09.2023 10:36 Lekarze oniemieli, nigdy wcześniej nie widzieli takiego psa. To pierwszy tego typu okaz w historii

Z biologicznego punktu widzenia reprodukcja to jasne w założeniach i uniwersalne w naturze zjawisko, którego celem jest przedłużenie gatunku, jednak czasem w miłości natura nie zna żadnych granic. Przekonali się o tym specjaliści pracujący w przychodni weterynaryjnej, do której trafiło ranne stworzenie. Chociaż na pierwszy rzut oka przypominało psa, lekarze nie mieli wątpliwości, iż różni się od typowych czworonogów. Wyniki badań naukowców były nie lada zaskoczeniem - to pierwsza znana światu hybryda tego typu. 

Pies
15.09.2023 07:15 Po czym poznać, że Twój pies ufa Ci bezwarunkowo? Te znaki nie kłamią, zwróć na nie uwagę

Posiadanie psa wiąże się z wieloma wyzwaniami. Zapewnienie swojemu pupilowi codziennych spacerów, zabawy, dobrego jedzenia i wygodnego legowiska nie zawsze wystarcza, aby czworonóg czuł się komfortowo. Mnóstwo właścicieli psów nie potrafi czytać sygnałów, jakie ich pupil wysyła każdego dnia za pomocą mowy swojego ciała. Zrozumienie psiej mowy ułatwi rozwiązywanie codziennych problemów oraz wzmocni relację pies-człowiek. Dlatego warto wiedzieć, kiedy Twój czworonóg chce pokazać Ci, że czuje się bezpieczny i spokojny. 

Pies
14.09.2023 10:21 Kiedyś był królem ulic, dziś włada nieco innym miejscem. Kundelek Mailo nową rolę traktuje poważnie

Historie niektórych bezdomnych zwierząt są wyjątkowe. Uroczy biało-brązowy pies o imieniu Mailo przez lata błąkał się po ulicach miasta, szukając kogoś, kto postanowi go pokochać. Okazało się, że wsparcie dostał tam, gdzie zazwyczaj zwierzęta nie mają czego szukać. Co więcej, wyjątkowy czworonóg zyskał nie tylko dach nad głową, ale również ważną posadę, mnóstwo przyjaciół oraz sławę. Teraz Mailo każdego dnia pozuje do zdjęć z wieloma klientami, którzy na mediach społecznościowych chętnie chwalą się znajomością ze znanym zwierzakiem. 

Pies Mukhtar to krymski odpowiednik japońskiego Hachiko
13.09.2023 15:28 Od 12 lat wpatrywał się w morze, wyjąc żałobne pieśni. Ostatni koncert dobiegł końca, nie żyje Mukhtar

Nie żyje pies Mukhtar. Wzruszająca historia zwierzęcia, które przeszło do legendy jako symbol zwierzęcej lojalności wobec człowieka, rozpoczęła się od wielkiej tragedii, którą przeżył ten czworonóg. Pupil przez 12 lat czekał w jednym z krymskim portów, wpatrując się tęsknie w stronę morza. Zwierzę czekało na powrót właściciela. Dane było im się spotkać dopiero po drugiej stronie. 

Pies budzi się w nocy
13.09.2023 13:52 Labrador budzi opiekunkę o 2:45 w nocy. To, czego żąda o bladym świcie, jest nie do uwierzenia

Większość zwierzaków noce spędza na słodkim śnie, często tuż obok swojego opiekuna. Czasem się zdarza, że czworonogi budzą swojego właściciela o najdziwniejszych porach. Zazwyczaj chodzi o pilną potrzebę fizjologiczną. lecz bywają też inne powody, dla których przynajmniej według psów, warto zerwać się z łóżka w środku nocy. Kobieta, która jest szczęśliwą posiadaczką suczki o imieniu Daisy, pokazała internautom, dlaczego jej pupil zmusił ją do wyjścia na zewnątrz przed trzecią rano.

Pies i dzieci
13.09.2023 09:56 Po narodzinach trojaczków martwili się, jak zareaguje na nie pies. Na takim zachowaniu go przyłapali

Narodziny dziecka to jedno z najważniejszych wydarzeń, jakie tylko może wyobrazić sobie rodzic. Pojawienie się małego człowieka wiąże się z wieloma emocjami. Bywa, że jedną z nich jest duży stres o to, jak domowy pupil zachowa się w stosunku do nowego członka rodziny. Jeszcze ciężej wyobrazić sobie reakcje psa na pojawienie się w domu aż trzech noworodków. Rodzice trojaczków bali się zachowania swojego czworonoga, jednak ten szybko rozwiał ich obawy. Co więcej, udało im się nagrać pierwsze spotkanie. Filmik zachwycił tysiące internautów. 

Skąd wiedzieć, że pies potrzebuje uwagi?
12.09.2023 16:02 W ten sposób pies informuje, że czuje się zaniedbany. Każdy opiekun musi znać te sygnały

Czy Twój pies często zachowuje się dziwnie i irytująco, próbując przyciągnąć Twoją uwagę? Czy demolowanie mebli, szaleńcze skakanie lub uciążliwe szczekanie to codzienność w Twoim domu? Jeśli tak, to możesz być pewien, że Twój ukochany zwierzak próbuje przekazać Ci pewne ważne informacje! Oczywiście, istnieją różne przyczyny takiego zachowania, ale w tym artykule dowiesz się, jakie tajemnicze sygnały pies wysyła, kiedy domaga się więcej uwagi.

American bully XL
12.09.2023 15:38 Jedni je kochają, innych przerażają. Po brutalnych atakach chcą zakazać tej rasy, "śmiertelne zagrożenie"

W związku z tragiczną sytuacją, która wydarzyła się kilka dni temu, wiele wskazuje na to, że hodowla niektórych ras psów może wkrótce podlegać penalizacji. To skutek kolejnego ataku psa rasy american bully XL. Tym razem agresywne zwierzę pogryzło 11-letnią dziewczynkę, a następnie dwóch dorosłych mężczyzn usiłujących jej pomóc. Wszystkie ofiary trafiły do szpitala. Minister spraw wewnętrznych kraju zapowiedziała walkę o zdelegalizowanie rasy odpowiadającej za większość śmiertelnych pogryzień w Wielkiej Brytanii.