Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Dlaczego pies trzepie głową? Przyczyna dolegliwości może tkwić w uszach
Monika Włodarczyk
Monika Włodarczyk 16.05.2024 09:21

Dlaczego pies trzepie głową? Przyczyna dolegliwości może tkwić w uszach

pies
Fot. Canva/Natee127

Czy zauważyłeś niecodzienne zachowanie u swojego psa, które przejawia się potrząsaniem głowy i drapaniem po uchu? Przyczyna dolegliwości może być poważna i nie wolno bagatelizować sygnałów wysyłanych przez pupila. Nierzadko chodzi o groźną chorobę zapalenia ucha, która nieleczona może prowadzić nawet do utraty słuchu.

Zapalenie ucha u psa – objawy

Sporadyczne drapanie się psa w okolicach ucha nie powinno być dla nas powodem do niepokoju, może zwyczajnie go coś zaswędzieć. Jeśli jednak zaobserwujemy, że łapy czworonoga skupiają się głównie na małżowinie czy płatku ucha, a dodatkowo pies próbuje sięgnąć nimi w głąb narządu słuchu, takie zachowanie powinno wzbudzić naszą czujność.

Zapalenie ucha u psa jest jednym z najczęstszych powodów wizyt w gabinetach weterynaryjnych. Właściciele często nawet nie podejrzewają, co może kryć się za dziwnym zachowaniem ich psich podopiecznych. Choroba ta może prowadzić do utraty słuchu, a w swoim przebiegu jest niezwykle uciążliwa i bolesna dlatego istotna jest szybka reakcja oraz leczenie. 

Poniżej przedstawiamy najczęstsze objawy zapalenia ucha u psa:

 • potrząsanie głową;
 • drapanie ucha;
 • zaczerwienie ucha;
 • obrzęk w okolicy ucha;
 • strupy wewnątrz małżowiny;
 • brązowa wydzielina z ucha.
pies
Fot. Canva/Rachel Claire
Szczeniak berneńczyka poznaje swoją ludzką siostrę. To nagranie rozczuli każdego "Ciotka nie dała mojej córce koperty na komunię". Prezent wywołał rodzinny konflikt

Zapalenie ucha u psa – leczenie

W przypadku zapalenia ucha u pupila nie należy lekceważyć jego objawów oraz odpuścić domowe leczenie. Koniecznie udaj się do lekarza weterynarii, który dzięki szerokiej wiedzy najlepiej pomoże w skutecznej i szybkiej walce z chorobą. Dobrze postawiona diagnoza oraz podanie odpowiednich leków przyśpieszy okres rekonwalescencji czworonoga. 

Jak więc wygląda proces leczenia zapalenia ucha u psa? Na stronie internetowej Animal-center.pl swoją wiedzą oraz doświadczeniem podzieliła się Maria Kłucjasz, weterynarz dermatolog specjalizujący się w chorobach kotów i psów:

Podstawą skutecznego leczenia zapalenia uszu u psa jest prawidłowe rozpoznanie. Pierwszym etapem jest zawsze podanie leków uśmierzających ból, które przynoszą ulgę. Następnie – w zależności od przyczyny – weterynarz podaje odpowiednio dobrane leki:

 • przy infekcji bakteryjnej i grzybiczej – antybiotyki w formie kropli do uszu.
 • przy zakażeniu świerzbowcem – leki o działaniu przeciwpasożytniczym.

Odpowiednia diagnoza jest kluczem do sukcesu każdego leczenia. 

Dlatego – zanim specjalista przepisze konkretny lek – dokładnie ogląda uszy (najpierw zdrowe, potem chore), pobiera wydzielinę do badań mikroskopowych lub – jeśli wynik jest negatywny – pobiera zeskrobinę do badań na obecność pasożytów. Może także zdecydować o przeprowadzeniu testów alergicznych, ponieważ jedną z przyczyn zapalenia jest alergia (wypadanie sierści - problemy dermatologiczne) - zapewnia Maria Kłucjasz.

Na tym rola lekarza jednak się kończy. Następnie odpowiedzialność spoczywa na opiekunach psich pacjentów. Właściciele powinni zadbać o stosowanie się do zaleceń weterynarza i pod żadnym pozorem nieprzerywania terapii, aby uniknąć pogorszenia się stanu zdrowia pupila bądź nawrotu choroby.

Zapalenie ucha u psa – profilaktyka

Co można zrobić, aby uniknąć prawdopodobieństwa zachorowania naszego psa za zapalenie ucha? Czy można go przed tym uchronić? Na skłonność do tej choroby wpływa wiele czynników nierzadko niezależnych od nas tj. kształt małżowiny usznej, anatomia czy pielęgnacja. 

O ile z budową uszu nic nie zrobimy, możemy zadbać o należytą opiekę nad narządami słuchu naszego czworonoga. W codziennych domowych czynnościach profilaktycznych watro skoncentrować się na prawidłowej pielęgnacji oraz higienizacji uszu. Weterynarz Maria Kłucjasz w swoim artykule zwraca uwagę, aby:

 • regularnie wentylować kanał słuchowy – poprzez odwinięciu małżowiny na zewnątrz (w przypadku ras o długich uszach)
 • dokładnie wysuszyć uszy zwierzęcia – po każdej kąpieli (w wannie, w zbiorniku wodnym), spacerze w deszczową pogodę itp.
 • systematycznie usuwać nadmiar zalegającej woskowiny.
pies
Fot. Canva/Wavetop