Shannon Surch z Measham (Wielka Brytania) pracuje w sklepie zoologicznym. Kocha zwierzęta, choć gust ma dość nietypowy. Najbardziej lubi węże. Jej oczkiem w głowie jest prawie 2-metrowy boa dusiciel o imieniu Bo.Niestety, któregoś pięknego dnia Shannon obudziła się i stwierdziła, że Bo nie ma w terrarium. Wężowi udało się przecisnąć przez otwór wentylacyjny, a potem zwiać przez uchylone okno.
Do niezwykłych wydarzeń doszło w trakcie meczu piłkarskiego ligi rosyjskiej, rozegranego między drużynami Achmat Grozny i FC Soczi. Piłkarze aż rozbiegli się ze strachu!Tym razem nie chodzi o kibica, który wdarł się na boisko, ani o pożar wywołany racami. W Rosji nawet wypadki w czasie meczów piłkarskich muszą być wyjątkowe.
Wszyscy to znamy: gdzie pieski, tam i psie kupy na ulicach i trawnikach, bo nie chciało się ich sprzątnąć niektórym opiekunom. Zjawisko to powoli słabnie, ale problem nadal jest zauważalny, zwłaszcza w dużych miastach. Na niezwykły pomysł zwalczenia problemu psich kup wpadły władze Tel Awiwu.Tel Awiw to drugie największe miasto Izraela, tłoczna metropolia, gdzie z większym lub mniejszym powodzeniem współżyje ze sobą mieszanka narodów i religii.
To zdarzenie mrozi krew w żyłach, a decyzja wymiaru sprawiedliwości bulwersuje. Aż trudno uwierzyć, że kobieta, która dopuściła się tak strasznego czynu, chodzi wolno jakby nigdy nic.Opinia publiczna w USA śledzi sprawę Pauline Waldron, która dopuściła się szczególne okrucieństwa wobec swojego psa. Nie mieści się w głowie, co zrobiła zwierzęciu, a system sprawiedliwości jest bezradny.
To były bardzo trudne dni dla sklepu ze zwierzętami Chilliwack’s Reptile Room w kanadyjskim miasteczku Peace Arch. Afrykańskie upały uderzyły nagle i bezlitośnie. Bez działającej klimatyzacji, zwierzęta w sklepie skazane były na śmierć.Właścicielka sklepu, Amber Quiring, patrzyła bezradnie, jak jeden po drugim gasną trzymane w klatach gady, płazy i małe ssaki. Jej sklep zmienił się niemal w wielki piec.
Brazylia od lat zmaga się z plagą przemytników zwierząt. Ludzie obdarzeni sprytem, za to pozbawieni serc, porywają z dżungli dzikie zwierzaki i starają się je sprzedać jako hodowlane. W ręce policji i aktywistów ze stanu Amazonas trafiła jednak nowa technologia, która ma położyć kres tym praktykom.Nagminną praktyką brazylijskich przemytników jest tzw. "pranie" porwanych dzikich zwierząt, czyli sprawianie, by przypominały okazy hodowane w niewoli. Sprzedaż zwierząt hodowlanych, nawet bardzo rzadkich i egzotycznych, jest w Brazylii legalna. W ten sposób przemytnicy "piorą" więc zwierzęta tak, jak mafia pierze pieniądze. Nielegalne porwanie wygląda jak legalna hodowla.
Do mrożących krew w żyłach zdarzeń doszło w ogrodzie zoologicznym w Port Elizabeth w Republice Południowej Afryki. Opiekun zwierząt padł ofiarą rozszalałego tygrysa. Jak doszło do tak strasznej i bezsensownej tragedii?David Solomon pracował w ogrodzie zoologicznym Seaview Predator Park od piętnastu lat. Opiekował się tygrysami syberyjskimi - potrężnymi kotami o wielkich kłach i pazurach.
Festiwal owoców liczi i psiego mięsa wystartował w ostatnią niedzielę na terenie miasta Yulin, na południu Chin. Tysiące zwierząt stracą życie w straszliwych męczarniach, mimo tego, że chińskie władze zapewniały wcześniej, że psy będą uznawane za zwierzęta domowe, a nie hodowane na mięso. Obrońcy zwierząt z całego świata biją na alarm i apelują do chińskiego rządu o wstrzymanie rzezi czworonogów. Nagrania porażają.
Koty różnie znoszą podróże. Każdy osobnik inaczej reaguje na wyzwania związane z pobytem w nowym nieznanym miejscu. Opiekun zwierzęcia musi sam zdecydować, czy jego pupil będzie się czuł komfortowo, zarówno podczas podróży, jak i w miejscu, w które planujemy go zabrać. Nie każdy z nich będzie nadawać się na wspólne wyjazdy. Nie zawsze też będziemy mieć możliwość zapewnienia mu odpowiednich warunków. Czasem lepiej zostawić go w domu, miejscu dobrze mu znanym, najlepiej pod opieką członka rodziny, lub znanej mu osoby.
Psy zazwyczaj towarzyszą człowiekowi przez całe swoje życie. Ludzie doceniają oddanie i miłość swoich pupili mocno się do nich przywiązując. Wiele osób nie umie pogodzić się ze śmiercią swojego zwierzęcia. Ból związany ze stratą długoletniego towarzysza sprawia często, że nie wyobrażają sobie posiadania kolejnego futrzaka. Trudno się dziwić takiej postawie, utrata psa często przeżywana jest dokładnie w ten sam sposób jak żałoba po członku rodziny.
Kotek został adoptowany przez swoją nową rodzinę. Od dni, kiedy pojawił się w ich domu, zachowywał się w specyficzny sposób. Czworonóg nie daje swojej właścicielce odejść od siebie na więcej niż kilka kroków. Próbuje wszędzie za nią chodzić. Nie spuszcza jej przy tym z oczu. Kobieta na początku była zdumiona taką ilością uwagi ze strony zwierzaka. Cały czas czuła się obserwowana. Zaczęło czuć się niekomfortowo z monitorującym każde jej posunięcie domownikiem. Postanowiła więc dowiedzieć się, czy poprzedni właściciele mieli z nim podobne doświadczenia. Odpowiedź schroniska sprawiła, że jej opinia o kocie zmieniła się diametralnie.
Bernardyn to jedna z najstarszych ras psa. Jego historia sięga aż 1050 roku. Mnich Święty Bernard założył wtedy schronisko w górach, zatrzymywali się w nim głównie pielgrzymi zmierzający do Rzymu. Duchowny często słyszał o wędrowcach, którzy gubili się na zaśnieżonych górskich przełęczach. Zaczął więc hodowlę psów, których duże rozmiary pozwalały pomóc wykopać wyziębionego pątnika spod śnieżnej zaspy i ogrzać go. Zależało mu jednocześnie na łagodnym usposobieniu czworonoga, miał on nieść pomoc zagubionym ludziom, nie bronić ich przed zagrożeniami, czy służyć do polowań.
W liniach lotniczych - nie tylko Stanów zjednoczonych - jest dozwolone transportowanie zwierząt w samolocie. Niekoniecznie jako bagaż. Pupile mogą nam towarzyszyć na kolanach w czasie podróży. Nie ma problemów, jeśli chodzi np. o zwierzęta służące, takie jak specjalnie szkolone psy. Do tej pory podróżować z nami też mogły zwierzęta wspierające, jednak w tej kwestii pasażerowie za bardzo popłynęli z wyobraźnią.
Turyści zatrzymujący się w schronisku górskim nieopodal Mont Blanc nie podejrzewali, że grozi im śmiertelne niebezpieczeństwo. Kocioł grzewczy był nieszczelny i wydzielał zabójcze ilości tlenku węgla. Przed niechybną tragedią uchronił ich kot.Do niebezpiecznego incydentu doszło w czwartek, 10 marca we francuskim schronisku górskim, znajdującym się w pobliżu granicy z Włochami i Szwajcarią, zaledwie sześć dni po ponownym otwarciu obiektu.
W łazience lotniska McCarran w Las Vegas znaleziono 3-miesięcznego szczeniaka rasy chihuahua. Obok zwierzęcia pozostawiono odręcznie napisaną notatkę. Treść wyjaśniała powody, dla których właścicielka z bólem serca musiała pożegnać się ze swoim czworonożnym przyjacielem. Porzucony pupil szybko zwrócił uwagę personelu oraz osób podróżujących z portu lotniczego w stanie Nevada. Pracownicy lotniska zaopiekowali się maluchem, a także przeczytali pozostawioną przy nim karteczkę, w której opiekunka wyjaśnia, dlaczego musiała zostawić pieska samego i wsiąść do samolotu.
Mieszkaniec Północnej Kalifornii skontaktował się z funkcjonariuszami ds. dzikiej przyrody, twierdząc, że znalazł dwa niedźwiadki nieopodal autostrady. Jego historia nie przekonała oficerów. Wówczas mężczyzna przyznał, że w istocie wykradł zwierzęta z gawry. Amerykańskie media donoszą o skandalicznym incydencie, który miał miejsce w marcu 2019 roku. Kalifornijski Departament Ryb i Dzikiej Przyrody zrelacjonował, że otrzymał wówczas zgłoszenie ws. dwóch młodych niedźwiedzi, które rzekomo miały oddalić się do gawry i spacerować samotnie wzdłuż autostrady.
Pracownikowi indyjskiej służby leśnej udało nagrać się moment polowania geparda na antylopę. Ku zaskoczeniu drapieżnika, próba dorwania ofiary nie powiodła się. Wszystko przez siatkę stojącą mu na drodze. Nie ma nic bardziej ekscytującego niż podziwianie dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku. Oczywiście wiąże się to także z obserwacją krwawych walk pomiędzy przedstawicielami różnych gatunków. Natura potrafi być brutalna, ale nie tym razem.
W wyniku rosyjskiej agresji, która trwa już dwa tygodnie, z terytorium Ukrainy uciekło do tej pory blisko półtora miliona ludzi. Wśród uchodźców znalazła się rodzina z Kijowa, która podróżowała ze swoim starszym psem. Zwierzę nie mogło samodzielnie iść, dlatego niesiono go na rękach.Tłum ukraińskich uchodźców nieustannie przemieszcza się w stronę granicy z Polską, szukając schronienia z dala od rosyjskich wojsk przeprowadzających inwazję na ich ojczyznę. O wyczerpującej i niebezpiecznej przeprawie przez kraj pochłonięty wojną opowiedziała dziennikowi "The Guardian" pani Alisa.
Urzędnicy ds. flory i fauny otrzymali zawiadomienie o drapieżniku, który rozbił "obozowisko" pod werandą jednego z domów w Kolorado. Choć domownicy początkowo podejrzewali, że intruzem jest szop, prawda okazała się dużo straszniejsza.Mieszkańcy Boulder w stanie Kolorado dokonali zaskakującego odkrycia po tym, jak ich pies zaalarmował ich o intruzie. Czworonóg nie przestawał szczekać i nieustannie wpatrywał się w szczelinę pod werandą. Wszystko wskazywało na to, że to właśnie tam ukryło się obce stworzenie.
W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie z sali kinowej, które zrobiło prawdziwą sensację nie tylko wśród fanów Batmana, ale także chiropterologów. Pokaz filmowy został przerwany przez nalot nietoperzy, które wtargnęły do kina... i to bez biletu.Nowy "Batman" ledwo wszedł do kin, a już przełamał kolejną barierę i w dobie pandemii zaliczył jeden z najlepszych weekendów. Film zgarnął najlepsze noty wśród recenzentów, a fani z całego świata zapełniają sale kinowe, aby ocenić umiejętności aktorskiego Roberta Pattinsona w roli Człowieka Nietoperza.Tymczasem w jednym z kin w Stanach Zjednoczonych widzowie mieli szansę podziwiać wyjątkowo realistyczne "efekty specjalne".
Stowarzyszenia kynologiczne i felinologiczne oraz organizatorzy największych pokazów rasowych zwierząt dołączają się do sankcji przeciwko Rosji. Decyzja o wykluczeniu rosyjskich hodowców wywołała poruszenie wśród internautów. Wiele osób uważa, że przez kolejne zakazy najbardziej cierpią zwykli obywatele.Inwazja Rosji na Ukrainę wywołała zdecydowany sprzeciw całego demokratycznego świata, czego skutkiem było nałożenie surowych sankcji gospodarczych na inicjatorów konfliktu. Sprzeciw wobec krwawych działań militarnych wyraziły największe światowe koncerny i marki. Teraz do bojkotu przyłączają się międzynarodowe organizacje zrzeszające hodowców kotów oraz psów.
Pewna kobieta w stanie Georgia dokonała makabrycznego odkrycia we własnej sypialni. Amerykanka doznała szoku, kiedy zobaczyła na dywanie kilkanaście małych węży oraz ich matkę. Zagadką pozostaje, w jaki sposób zwierzę przedostało się do jej lokalu. Jeśli opowieści o gadach wyłaniających się z ciemnych zakamarków czy wślizgujących się do samochodów i mieszkań wywołują u Ciebie silną reakcję stresową, tylko wyobraź sobie, co przeżyła pewna mieszkanka stanu Georgia, gdy ujrzała pod łóżkiem nie jednego, a 18 węży.
ZOO w Kijowie przetrwało kolejne nocne walki o miasto. W potrzebie są nie tylko ludzie, ale i zwierzęta. Opiekunowie mają ręce pełne roboty, a stworzenia przebywające w ośrodku są przerażone ciągłymi wybuchami. Do sieci trafiło poruszające zdjęcie przedstawiające personel placówki pocieszający dzikie zwierzęta.Ogrody zoologiczne, azyle czy schroniska dla bezdomnych psów i kotów zza wschodniej granicy znalazły się w tragicznej sytuacji w związku z rosyjską agresją na Ukrainę. Sytuacja w Kijowie, Odessie, Charkowie i Mikojałowie nie jest stabilna, dlatego większości dzikich zwierząt nie można bezpiecznie ewakuować.
Pochodząca z Lyonu 24-letnia Juliette dokumentuje eksplorację opuszczonych miejsc. W minionym tygodniu na jej profilu w mediach społecznościowych pojawiło się nagranie z opustoszałego akwarium w Hiszpanii. W środku natknęła się na dziesiątki martwych zwierząt. Urban exploration, często skracane do urbex, to termin pochodzący z języka angielskiego, który oznacza dosłownie miejską eksplorację. W praktyce jest to forma aktywności polegająca na eksploracji zapomnianych i niedostępnych dla większości osób budowli i elementów infrastruktury miejskiej. Mimo, iż zwiedzanie miejsc opuszczonych to ciężki kawałek chleba i wiąże się z szeregiem zagrożeń, swego rodzaju moda na zwiedzanie szpitali, starych fabryk, elektrowni czy sierocińców cieszy się obecnie dużym zainteresowaniem. Nic dziwnego, że nagranie dokumentujące podróż w głąb opustoszałego oceanarium w ciągu kilku dni zostało wyświetlone blisko 5 milionów razy.
Chociaż obecnie większość informacji podawanych w mediach tematycznie oscyluje wokół ludzkich dramatów, do sieci trafiło nagranie ukazujące pokrzepiający gest żołnierzy z Ukrainy. Obrońcy kraju, którzy stanęli na pierwszej linii frontu, zaopiekowali się bezpańskimi szczeniaczkami. Jeden z nich dostał na imię Rambo. Od czwartku, od kiedy rozpoczęła się rosyjska agresja na Ukrainę, trwają brutalne walki. Setki tysięcy uchodźców, którym nierzadko towarzyszą zwierzęta domowe, ucieka poza granice kraju owładniętego wojną. Na ich twarzach maluje się strach, smutek, zagubienie i zmęczenie. Za każdym z nich stoi historia, która wywołuje nieznane dotąd emocje.
ZOO w Kijowie przetrwało nocne bombardowanie miasta. Wszyscy żyją, lecz niestety nie ma możliwości ewakuacji zwierząt. Do pomocy włączyli się pracownicy poznańskiego ogrodu, którzy próbują je wydostać z kraju. "Prosimy trzymajcie kciuki za ich bezpieczny transport, niech omijają ich kule szaleńców i morderców" - apeluje dyrekcja placówki. Od czwartku trwa rosyjska ofensywa na Ukrainę. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił stan wojenny w całym kraju. W miastach dochodzi do eksplozji i ostrzałów. Ten, kto może, chowa się na stacjach metra, piwnicach czy szkołach bądź stara się uciec przez polsko-ukraińską granicę. Niemniej jednak na obecnym etapie zwierzęta żyjące w stołecznym ogrodzie zoologicznym nie mogą zostać ewakuowane.
Nawet w obliczu wojny uciekający mieszkańcy Ukrainy nie zostawiają swoich zwierząt. Organizacje pro-zwierzęce kierują ważny apel do Polaków o pomoc dla psów i kotów z kraju owładniętego wojną. Podpowiadamy, jak można wesprzeć ich działania.W związku z rosyjską inwazją na Ukrainę media od rana zalały obrazy pokazujące, jak ludzie i zwierzęta tłumnie opuszczają domy po ataku na ich kraj. Korespondenci raportują, jak Ukraińcy zareagowali na początek wojny.
Radni jednego z australijskich miast proponują wprowadzenie całkowitego zakazu wypuszczania kotów na dwór. Przepisy dotyczące opieki nad mruczkami mają zostać jeszcze bardziej zaostrzone. Eksperci przekonują, że aktywność tych drapieżników w skali kraju negatywnie wpływa na bioróżnorodność, np. na zagrożone gatunki ptaków.Zdaniem ekspertów koty - zarówno te zdziczałe, jak i mruczki wypuszczane samopas - plasują się na liście 100 najbardziej inwazyjnych gatunków zwierząt na świecie. Szacuje się, że w samej Australii z powodu aktywności żyjących wolno kotów co roku ginie aż 230 milionów małych zwierząt. Są to głównie ptaki, gady oraz ssaki.Obecność kotów uznawana jest za czynnik zagrażający światowej bioróżnorodności i wyrządzający miliardowe szkody. Z tego powodu w Australii radni jednego z miast proponują, aby zabronić wypuszczania ich na dwór.