Swiatzwierzat.pl
Apel

fot. Oleksandr Khomenko

Na ratunek czworonożnym męczennikom wojny. Jak pomóc zwierzętom na Ukrainie?

16 Marca 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Nawet w obliczu wojny uciekający mieszkańcy Ukrainy nie zostawiają swoich zwierząt. Organizacje pro-zwierzęce kierują ważny apel do Polaków o pomoc dla psów i kotów z kraju owładniętego wojną. Podpowiadamy, jak można wesprzeć ich działania.

W związku z rosyjską inwazją na Ukrainę media od rana zalały obrazy pokazujące, jak ludzie i zwierzęta tłumnie opuszczają domy po ataku na ich kraj. Korespondenci raportują, jak Ukraińcy zareagowali na początek wojny.

Wojna Rosji z Ukrainą, ofiary to także zwierzęta

Na drogach wyjazdowych z Kijowa można zaobserwować korki osób, które chcą wyjechać z miasta, przed bankomatami tworzą się długie kolejki, a przerażeni mieszkańcy szukają schronienia na podziemnych stacjach metra. Części uciekinierów towarzyszą zwierzęta domowe, ale niektórzy zostawili swoich pupili za sobą.

Trudno mieć do nich pretensje. Ofiarami wszystkich konfliktów zbrojnych, cichymi, niewinnymi i skazanymi na łaskę lub niełaskę losu, są także zwierzęta. W sytuacji, gdy mamy psa większej rasy lub całe grono podopiecznych, nie zawsze znajdzie się dla nich miejsce w transporcie. Ponadto od osób wyjeżdżających za granicę wymagane są paszporty czy dokumenty poświadczające szczepienia zwierząt. W przypadku, gdy liczy się każda sekunda, czas ten może zdecydować o czyimś życiu i zdrowiu.

Chociaż przyszło nam żyć w zupełnie nowej rzeczywistości, pomoc wszelkim istotom myślącym i współczującym, które wtłoczono w wojnę, jest naszym wspólnym obowiązkiem. Dlatego wielu wolontariuszy w akcie solidarności z sąsiadami ze Wschodu zorganizowało akcję ratowania zwierząt w strefie konfliktu.

Narnia i jego partnerka

Kot o "dwóch twarzach" został ojcem. Jak wygląda jego potomstwo?

CZYTAJ DALEJ

Przyjmij kociego i psiego uchodźcę

Internetowa społeczność prężnie działa. W mediach społecznościowych masowo rozprzestrzeniły się ogłoszenia dotyczące psów i kotów do adopcji, a na Facebooku wystartowało wiele grup pomocowych, m.in. "Kynolodzy - Kynologom na Ukrainie" czy Pomoc dla zwierząt w Ukrainie.

Część internautów oferuje pomoc w transporcie z granicy oraz nocleg dla uchodźców i ich pupili. Na Facebooku nie brakuje zbiorczych postów, w których weterynarze, groomerzy i behawioryści oferują nieodpłatne świadczenie usług. Oprócz tego, wolontariusze proszą o pomoc osoby znające język rosyjski i ukraiński.

Fundacja Dobrych Zwierząt pilnie poszukuje domów tymczasowych dla pozostawionych czworonogów.
Pozostanie w Ukrainie może kosztować je życie. Aby wesprzeć akcję, należy zarejestrować dom tymczasowy, link do kwestionariusza znajduje się TUTAJ.

- Apel kierujemy do wszystkich osób, które są gotowe przyjąć pod swój dach psa, kota lub innego zwierzaka, jeśli zajdzie taka potrzeba - czytamy w komunikacie. - Prosimy, skontaktujcie się już dziś ze swoimi kynologicznymi znajomymi z Ukrainy, zapewnijcie o pomocy i możliwości udzielenia schronienia dla nich i ich psów na wypadek ewakuacji.

Adopcja to nie jedyny sposób, aby pomóc ukraińskim zwierzakom. W pomoc dla kotów zza wschodniej granicy włączyła się także facebookowa strona Ukraińskie Zwierzaki czy Fundacja dla kociąt osieroconych CaliMali. Wolontariusze proszą przede wszystkim o wpłaty przeznaczone na leczenie, szczepienie, odrobaczenie, kastrację i sterylizację zwierząt. Linki do zbiórki znajdują się TUTAJ oraz TUTAJ.

- Na ten moment transport zwierząt jest niemożliwy. Jeżeli coś się zmieni, damy znać od razu. Jesteśmy w stanie pomóc jedynie zabezpieczając ich byt. Obecnie przelewy do Ukrainy przechodzą - informują przedstawiciele Fundacji dla kociąt osieroconych CaliMali.

Jak zadecydował Główny Inspektorat Weterynarii, z uwagi na sytuację nadzwyczajną zwierzęta przemieszczane w czasie trwania konfliktu militarnego nie muszą być zaopatrzone w wynik badania serologicznego w kierunku oznaczenia miana przeciwciał przeciwko wściekliźnie. Odstępstwa od standardowych wymagań dotyczą psów, kotów oraz fretek.

Dziękujemy za gotowość pomocy!

Źródło: facebook/Fundacja dla kociąt osieroconych CaliMali, dziennikbaltycki.pl, facebook/Kynolodzy - Kynologom na Ukrainie

ZIMOWY QUIZ: Czy znasz wszystkie tajemnice zwierząt?

Pytanie 1 z 8

Które zwierzęta NIE zapadają w sen zimowy?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Pozostałe

Jaką krzywdę może wyrządzić wypalanie traw?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Sezon wypalania traw. Strażacy ostrzegają przed niebezpieczeństwem

Czytaj więcej >

Pozostałe

Polacy go pokochali. Cała prawda o kocie, który wchodził na Giewont

Czytaj więcej >
Pitbull i dziecko

Pozostałe

Dziecko zrobiło pobudkę ogromnemu pitbullowi. Jego reakcja była natychmiastowa, wszystko nagrano

Czytaj więcej >
Pies rozrywa kołnierz

Pozostałe

Zemsta jest słodka. Reakcja psa na znienawidzony kołnierz rozkłada na łopatki

Czytaj więcej >
psy bez przednich łap

Pozostałe

Adoptowała dwa psy bez przednich łap. Jeden uczy drugiego, jak się poruszać, piękne wideo

Czytaj więcej >