Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > To zdjęcie przejdzie do historii. Opiekun pociesza słonia podczas inwazji na Ukrainę
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 02.03.2022 01:00

To zdjęcie przejdzie do historii. Opiekun pociesza słonia podczas inwazji na Ukrainę

ZOO Kijów
facebook/Київський зоологічний парк загальнодержавного значення

ZOO w Kijowie przetrwało kolejne nocne walki o miasto. W potrzebie są nie tylko ludzie, ale i zwierzęta. Opiekunowie mają ręce pełne roboty, a stworzenia przebywające w ośrodku są przerażone ciągłymi wybuchami. Do sieci trafiło poruszające zdjęcie przedstawiające personel placówki pocieszający dzikie zwierzęta.

Ogrody zoologiczne, azyle czy schroniska dla bezdomnych psów i kotów zza wschodniej granicy znalazły się w tragicznej sytuacji w związku z rosyjską agresją na Ukrainę. Sytuacja w Kijowie, Odessie, Charkowie i Mikojałowie nie jest stabilna, dlatego większości dzikich zwierząt nie można bezpiecznie ewakuować.

Zwierzęta z ukraińskich ogrodów zoologicznych panikują

Polskie ogrody zoologiczne pozostają w stałym kontakcie z ukraińskimi placówkami. Chociaż większość ludności cywilnej ukrywa się w piwnicach czy na stacjach metrach, pracownicy kijowskiego ZOO i ich rodziny nie wyobrażają sobie pozostawić zwierząt na pastwę losu.

- Dziesiątki opiekunów mieszkają, często wraz z całymi rodzinami, na terenie ogrodów, bo nie da się kursować dom – praca. Nie chcą zostawić swoich ukochanych podopiecznych - czytamy w poście na Facebooku wrocławskiego zoo. Media społecznościowe toną w łamiących serce wpisach ukazujących oblicze wojny - tragedie ludzi, psów, kotów oraz wielu innych gatunków zwierząt. Jednym ze zdjęć, które poruszyło internautów, jest ujęcie przedstawiające opiekuna słonia. Mężczyzna stara się uspokoić zwierzę, które panicznie boi się odgłosów towarzyszącym inwazji na miasto.

Jak wygląda sytuacja w ZOO w Kijowie?

Mimo, iż w Kijowie wprowadzono godzinę policyjną, personel kijowskiego ogrodu zoologicznego zapewnia, że w dalszym ciągu sumiennie wykonuje swoje obowiązki, przestrzegając wszystkich wymogów.

- Wszystkie karmy dla zwierząt są przygotowywane z wyprzedzeniem, pracownicy poruszają się po terenie tylko w obrębie wydziałów i tylko w strojach zoo. Nasze zwierzęta są zdrowe, otrzymują na czas opiekę i żywienie – robimy wszystko, aby zminimalizować ich stres (...) Pomimo wojny i horroru, który się dzieje, natura żyje swoim życiem - w zoo urodziły się piękne młode - przekazano, zamieszczając w mediach społecznościowych nagranie z udziałem nowo narodzony koźląt.

Polskie ogrody zoologiczne murem za Ukrainą

Przypomnijmy, że w ramach solidarności i wsparcia dla ukraińskich ogrodów zoologicznych oraz zabezpieczenia ich podopiecznych ZOO we Wrocławiu przekazał łączną kwotą 15 tys. euro (ok. 70 tys. zł) ukraińskim placówkom zajmujących się opieką nad zwierzętami. Zebrane środki mają m.in. zabezpieczyć niedźwiedzie brunatne żyjące w ośrodku rehabilitacyjnym.

W pomoc włączył się również Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie, Oceanarium Łódź czy Fundacja Rozwoju Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego PANDA. Wymienione placówki utworzyły zbiórkę charytatywną, dzięki której na obecną chwilę udało się uzbierać łączną kwotę blisko 47 tys. złotych.

Pracownicy dzielnie stawiają czoła przeciwnościom losu, jednak jest im coraz ciężej i bez naszego wsparcia, nie będą w stanie zapewnić odpowiedniej ochrony i opieki swoim podopiecznym. Zwracamy się zatem do wszystkich osób, którym los zwierząt nie jest obojętny o wsparcie finansowe - apelują organizatorzy.

Link do zbiórki pozostawiamy TUTAJ, a także zachęcamy do przekazywania darów rzeczowych dla zwierząt z Ukrainy. Potrzebne są przede wszystkim koce, śpiwory, materace (w opakowaniach), sucha i mokra karma dla zwierząt (psy, koty, ptaki), filtry do oczyszczania wody, nosze do przenoszenia zwierząt, oraz opatrunki, słoiki, kasze, makarony z żywnością dla personelu zoo.

Wymienione wyżej przedmioty przyjmowane są na terenie ogrodów zoologicznych oraz w większości schronisk dla bezdomnych zwierząt.

Źródło: ABC NEWS, "Киевский зоопарк (Kiev Zoo, Kyiv Zoo)"

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami