Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Rośliny w domu a posiadanie kota. Unikanie trujących okazów to nie wszystko
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 12.07.2024 14:00

Rośliny w domu a posiadanie kota. Unikanie trujących okazów to nie wszystko

trujące rośliny dla kota
fot. canva/ 2LM's Images

Wielu miłośników kotów przekonało się na własnej skórze, że ich ciekawskie pupile uwielbiają obgryzać liście domowych roślin. Choć wydaje się to niewinną zabawą, w rzeczywistości może być bardzo niebezpieczne. Toksyczne rośliny doniczkowe mogą powodować poważne problemy zdrowotne, a nawet zagrażać życiu mruczków. To jednak niejedyny problem.

Niebezpieczne rośliny dla kotów

Kiedy dzielimy nasz dom z kocim przyjacielem, jesteśmy zobowiązani do dbania o jego bezpieczeństwo. Mruczki to ruchliwe, ciekawskie i wszędobylskie zwierzaki, które często podgryzają listki kwiatów w naszym domu. To normalne zachowanie, jednak koty nie potrafią instynktownie wyczuć, czy dana roślina jest dla nich szkodliwa. 

Niestety, obecność niektórych popularnych roślin domowych może prowadzić do alergii, a nawet silnych zatruć u naszych pupili. Trzeba bardzo uważać, aby zwierzak nie miał z nimi kontaktu, ponieważ może to skończyć się dla niego tragicznie

Pies w zamkniętym nagrzanym samochodzie. Czy można zbić szybę? Badaczka uczyła delfina mowy, potem zaczęła z nim sypiać. Rozstanie złamało mu serce

Dlaczego koty obgryzają rośliny?

Koty obgryzają rośliny, aby oczyścić przewód pokarmowy z martwego włosa, który połykają podczas codziennej pielęgnacji swojego futra. Włókna roślinne pomagają im pozbyć się „kłaczków”, które mogą być usunięte z kałem lub wymiotami. 

trujące rośliny dla kota
fot. canva/ sambarfoto

Obgryzanie roślin jest czynnością najgroźniejszą dla zdrowia naszego kota. Bardzo wiele roślin ozdobnych jest toksycznych i po zjedzeniu może wywoływać rozmaite nieprzyjemne objawy. Część z nich jest na tyle groźna, że może doprowadzić do trwałych szkód w organizmie zwierzęcia. W przypadku pojawienia się pierwszych symptomów takich jak apatia, wymioty czy biegunka należy niezwłocznie udać się z mruczkiem do weterynarza.

Uciążliwe kocie zachowania

Obgryzanie kwiatów to nie jedyny problem, jaki może wywołać nadmierna ciekawość mruczków. Młode koty często kopią w doniczkach, aby pozostawić w ziemi swoje odchody. Żeby temu zapobiec, wystarczy obłożyć donicę dużymi, ciężkimi kamieniami. Dodatkowo wszędobylskie zwierzęta często zrzucają rośliny z półek i parapetów, ponieważ przeszkadzają im one w swobodnym poruszaniu się lub ograniczają widok na zewnętrzny świat, który niezwykle je absorbuje.

Jeżeli zależy nam na pięknych kwiatach, a mamy zabezpieczony balkon lub ogród, możemy stworzyć tam przestrzeń z przyjaznymi roślinami. Możemy wysadzić kępy ozdobnych traw, lawendę, komarzycę oraz kocimiętkę. Warto też postawić doniczkę z „kocią trawą”, którą możemy wyhodować samodzielnie z gotowych zestawów z nasionami i odpowiednim podłożem.

rośliny dla kota
fot. canva/ lesichkadesign

Dbałość o bezpieczeństwo pupila jest kluczowa. Aby nie narażać kota na niebezpieczeństwo, uważnie dobieraj domową zieleń. Unikaj roślin pokrytych chemicznymi substancjami i wybieraj te naturalne, które nie są toksyczne. Pamiętaj, że najlepszym rozwiązaniem jest trzymanie w domu tylko tych, które są bezpieczne dla naszych podopiecznych.

Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?