Swiatzwierzat.pl
Kot wychodzący

unsplash/Oscar Fickel

Wypuszczasz kota na dwór? Wkrótce może zostać to zakazane

16 Marca 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Radni jednego z australijskich miast proponują wprowadzenie całkowitego zakazu wypuszczania kotów na dwór. Przepisy dotyczące opieki nad mruczkami mają zostać jeszcze bardziej zaostrzone. Eksperci przekonują, że aktywność tych drapieżników w skali kraju negatywnie wpływa na bioróżnorodność, np. na zagrożone gatunki ptaków.

Zdaniem ekspertów koty - zarówno te zdziczałe, jak i mruczki wypuszczane samopas - plasują się na liście 100 najbardziej inwazyjnych gatunków zwierząt na świecie. Szacuje się, że w samej Australii z powodu aktywności żyjących wolno kotów co roku ginie aż 230 milionów małych zwierząt. Są to głównie ptaki, gady oraz ssaki.

Obecność kotów uznawana jest za czynnik zagrażający światowej bioróżnorodności i wyrządzający miliardowe szkody. Z tego powodu w Australii radni jednego z miast proponują, aby zabronić wypuszczania ich na dwór.

Kot wychodzący - ciekawski włóczykij czy przyrodniczy szkodnik?

Estymacje przeprowadzone przez zespoły badawcze zaniepokoiły radnych z miasta Fremantle na zachodnim wybrzeżu Australii. Zdaniem naukowców ważne jest, by monitorować sytuację w przyrodzie i reagować szybko, dlatego w celu ochrony dzikiej fauny i flory urzędnicy nie tylko zakazali przebywania kotów domowych na terenach zieleni, takich jak parki, plaże czy pola golfowe, ale także nałożyli na ich właścicieli karę w wysokości 200 dolarów australijskich (prawie 600 złotych).

To nie wszystko. Radni zaproponowali zmiany w przepisach, mające całkowicie zabronić właścicielom wypuszczanie kotów na zewnątrz. Wyjątkiem będzie prowadzanie pupili na smyczy bądź puszczanie ich na własnych działkach.

Zdziczałe i wychodzące koty nie są częścią przyrody i - podobnie jak człowiek - w naturalnych ekosystemach stają się szkodnikami. Ich ofiarą padają głównie gryzonie, choć łapią również inne gatunki, które są dla nas zupełnie nieszkodliwe. Koty zabijają od 4 do 10 razy więcej ofiar niż porównywalne gatunki drapieżników. W konsekwencji ma to negatywny wpływ na populacje zwierząt na danym obszarze.

Warto przy tym zaznaczyć, że behawioryści i lekarze weterynarii odradzają, aby koty domowe były trzymane poza domem, gdyż narażone są na szereg rozmaitych chorób oraz urazów, powstałych w wyniku pogryzienia przez inne zwierzęta, zatruć, upadków z wysokości czy kolizji z samochodami.

Selkirk rex

Słyszałeś o Selkirk Rex? Rzadka mutacja sprawia, że przypominają maskotki

CZYTAJ DALEJ

Koty wychodzące szkodzą także środowisku w Polsce

O negatywnym wpływie kotów na bioróżnorodność alarmowali również polscy uczeni. Dr Dagna Krauze-Gryz ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) w Warszawie, dr Jakub Gryz z Instytutu Badawczego Leśnictwa w Raszynie i dr Michał Żmihorski z Instytutu Biologii Ssaków PAN przeprowadzili badania nad drapieżnictwem kotów, a wynikami podzielili się na łamach "Global Ecology and Conservation". Z ich obserwacji wynika, że w Polsce co roku ok. 631 mln ssaków i niemal 144 mln ptaków pada ich ofiarą.

- Wiadomo było, że koty zabijają dużo, ale prezentowane przez nas estymacje nawet nas zaskakują. Zawsze w takich sytuacjach jest problem z precyzją oszacowań, ale dane, które mamy, wskazują na takie właśnie liczby - komentuje dr Michał Żmihorski z IBS PAN.

Chociaż kot domowy to jedyny gatunek rodziny Felidae, który na szeroką skalę wytworzył umiejętność życia w towarzystwie człowieka i jawi się jako słodki pupil, warto pamiętać, że stworzenia te są mięsożercami, a nawet najbardziej potulny kociak nie zatraci pierwotnego instynktu łowcy.

Źródło: zielona.interia.pl, naukawpolsce.pl

ZIMOWY QUIZ: Czy znasz wszystkie tajemnice zwierząt?

Pytanie 1 z 8

Które zwierzęta NIE zapadają w sen zimowy?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Koty

Kot uciekł na tory, pracownicy kolei odmówili pomocy. Pociąg rozjechał zwierzę na oczach właścicieli

Czytaj więcej >

Koty

Rodzice starali się uspokoić płaczące dziecko, lecz bez skutku. Czarny kot pokazał im, jak się to robi

Czytaj więcej >
unsplash/Ray Zhou

Koty

Dlaczego kotu śmierdzi z pyszczka? 5 możliwych przyczyn nieświeżego oddechu

Czytaj więcej >

Koty

Jak rozpoznać, że kot czuje się niekochany? Te sygnały o tym świadczą

Czytaj więcej >

Koty

Była najmniejsza z miotu, ale nadrabiała uszami. Kotka Lilo pokonała wszystkie przeciwności losu

Czytaj więcej >

Koty

Bezpański kot macha do każdego, kto odwiedza schronisko. W jego oczach wciąż tli się nadzieja

Czytaj więcej >