Swiatzwierzat.pl
pies i dziecko

pixabay.com/Muscat_Coach

Czemu psy żyją krócej niż ludzie? Weterynarz dzieli się wzruszającą odpowiedzią, której udzieliło mu dziecko

16 Marca 2022

Autor tekstu:

Jakub Pasek

Udostępnij:

Psy żyją średnio od 10 do 13 lat. Czas ten będzie różny dla osobników różnych lat. Zdarzają się też zwierzaki, które znacznie przewyższą średnią dla swojego gatunku długość życia. Mimo to, dla bardzo wielu osób to niewy

Psy zazwyczaj towarzyszą człowiekowi przez całe swoje życie. Ludzie doceniają oddanie i miłość swoich pupili mocno się do nich przywiązując. Wiele osób nie umie pogodzić się ze śmiercią swojego zwierzęcia. Ból związany ze stratą długoletniego towarzysza sprawia często, że nie wyobrażają sobie posiadania kolejnego futrzaka. Trudno się dziwić takiej postawie, utrata psa często przeżywana jest dokładnie w ten sam sposób jak żałoba po członku rodziny.

Psy stanowią ważną część naszego życia

Pewien weterynarz podzielił się na Facebooku historią jednego ze swoich pacjentów oraz jego rodziny. 6-latek przekazał mu wtedy najpiękniejszą odpowiedź na nurtujące go od dłuższego czasu pytanie.

- Podczas swojej praktyki, wezwano mnie, bym zbadał 10 letniego psa, rasy Wilczarz irlandzki o imieniu Belker. Jego właściciele, Ron, jego żona Lisa i ich mały chłopczyk o imieniu Shane, byli bardzo przywiązani do Belkera i liczyli, że wydarzy się cud. Zbadałem go i okazało się, że umiera na raka. Powiedziałem rodzinie, że nie mogę nic dla niego zrobić. Zaproponowałem, że przeprowadzę jego eutanazję u nich w domu. Gdy przygotowywaliśmy się do zabiegu, Ron i Lisa powiedzieli mi, że sądzą iż 6-letni Shane powinien być świadkiem tej procedury. Czuli, że chłopiec może coś wynieść z tego doświadczenia. Następnego dnia, gdy przyszedłem wykonać zabieg, poczułem znajome ukłucie w piersi, gdy zobaczyłem całą rodzinę zgromadzoną wokół niego. Chłopiec wydawał się spokojny, głaszcząc starego psa po raz ostatni, wtedy zastanawiałem się, czy rozumie co się dzieje. Kilka minut później pies odszedł w spokoju.

Chłopiec wydawał się akceptować śmierć pupila. Usiedliśmy wspólnie po śmierci czworonoga, zastanawiając się głośno nad smutnym faktem tego, że psie życie jest krótsze od ludzkiego. Dziecko, które w ciszy przysłuchiwało się dyskusji stwierdziło "Ja wiem czemu". Wszyscy odwróciliśmy się zdziwieni w jego stronę. To co powiedział zaskoczyło wszystkich. 

Dziecko poruszyło wszystkich swoją odpowiedzią

- Ludzie rodzą się i muszą znaleźć odpowiedź, na to jak wieść dobre życie - na przykład kochać wszystkich i być miłym, prawda? Psy od urodzenia wiedzą jak to robić, więc nie muszą zostawać na ziemi tak długo jak my - cytuje treść postu lekarza portal GoodThingsGuy.

Chłopiec poruszył weterynarza do tego stopnia, że ten uznał, że każdy powinien poznać jego punkt widzenia. Przyglądając się, temu jak psy przeżywają swoje życie, ciężko nie przyznać mu racji. Są lojalne i kochają swoją rodzinę. Większość czasu spędzają robiąc to, na co mają ochotę. W trakcie zabawy przeżywają radość całym sobą. Nie przejmują się tym jak wyrazić swoje uczucia, po prostu machają ogonem lub podchodzą do człowieka domagając się czułości. Zdaniem mężczyzny możemy się od nich wiele nauczyć.

Źródło:thesun.co.uk

Tagi:

ŚmierćŚwiatWeterynarzPies

Jakub PasekAutor

Redaktor portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Psy

Dlaczego pies gryzie własny ogon? Nie lekceważ tego znaku

Czytaj więcej >

Psy

Cebula - zakazany produkt w diecie psa. Dlaczego nie wolno dawać psu cebuli?

Czytaj więcej >

Psy

Psy do dogoterapii. Które rasy sprawdzają się najlepiej?

Czytaj więcej >

Psy

Dlaczego pies je trawę? 4 najczęstsze powody

Czytaj więcej >

Psy

Dlaczego pies wyje? Lista powodów, lepiej wiedzieć

Czytaj więcej >

Psy

Na co zwrócić uwagę przy zakupie owczarka niemieckiego?

Czytaj więcej >