Swiatzwierzat.pl
kot w walizce

pixabay.com/LewisLeighPhotography

Wakacje z kotem? O czym należy pamiętać planując wspólny wyjazd?

12 Lipca 2020

Autor tekstu:

Jakub Pasek

Udostępnij:

Kot wydaje się być niecodziennym towarzyszem wakacyjnych podroży. Właściciele tych zwierząt często mają wiele obaw związanych z wyjazdem ze zwierzakiem. Wiele osób sądzi, że podróże z tymi zwierzętami są niemożliwe. Planując wakacje zostawia

Koty różnie znoszą podróże. Każdy osobnik inaczej reaguje na wyzwania związane z pobytem w nowym nieznanym miejscu. Opiekun zwierzęcia musi sam zdecydować, czy jego pupil będzie się czuł komfortowo, zarówno podczas podróży, jak i w miejscu, w które planujemy go zabrać. Nie każdy z nich będzie nadawać się na wspólne wyjazdy. Nie zawsze też będziemy mieć możliwość zapewnienia mu odpowiednich warunków. Czasem lepiej zostawić go w domu, miejscu dobrze mu znanym, najlepiej pod opieką członka rodziny, lub znanej mu osoby. 

Kot musi czuć się komfortowo

Niektóre zwierzaki, ze względu na swój charakter mogą mocno zestresować się podróżą. Wiele kotów nie lubi zmian i zaskoczeń. Najlepiej czują się na kanapie lub w ulubionym pokoju w domu. Zwierzęta mogą być lękliwe i nieufne wobec ludzi, których w podróży spotkają wielu. Inne zaś uwielbiają nowe doświadczenia, eksplorację oraz towarzystwo człowieka. W wypadku bardziej śmiałych pupili wspólna podróż będzie postrzegana jako ekscytująca, mniej odważne lub aktywne koty będą postrzegać ją jako nieprzyjemne i stresujące doświadczenie. Planując wyjazd musimy zastanowić się nad tym, do której z tych kategorii należy nasz mruczek. 

Transport kota

W samochodzie, lub innym środku transportu, kot powinien znajdować się w wygodnym i bezpiecznym transporterze. Choć wypadki zdarzają się rzadko, to nawet gwałtowne hamowanie może wiązać się z ryzykiem urazów zwierzęcia. Klatkę kota powinniśmy dobrze zabezpieczyć, tak by nie mogła ona spaść z fotela lub półki na bagaż. Nie zaleca się przewożenia zwierząt w bagażniku samochodu. Utrudniony dostęp do niego może sprawić, że nie zauważymy stresu zwierzęta lub problemów jakie może ono mieć. Brak kontaktu wzrokowego z człowiekiem może stanowić dla niego dodatkowy czynnik powodujący stres. 

Zakwaterowanie i pobyt na miejscu

Wybierając lokum, należy upewnić się czy właściciele wynajmowanego mieszkania lub pokoju hotelowego akceptują koty. Napis "zwierzęta mile widziane" często odnosi się jedynie do psów, pokoje mogą nie być przystosowane do potrzeb naszego pupila. Hotelarze często boją się, że zestresowane podróżą zwierzęta mogą uszkodzić lub zanieczyścić znajdujące się w ich placówce sprzęty. Niektórzy z nich wymagają od właścicieli przywiezienia przenośnego drapaka. Warto pamiętać o tym akcesorium, nie tylko ze względu na potencjalne szkody, które nasze zwierzę może wyrządzić. Zapach kocich feromonów, które wydziela ze swoich łapek i przestrzeni obok pazurów ułatwi mu aklimatyzację w nowym miejscu. Powinniśmy także upewnić się, że w okolicy znajduje się gabinet weterynaryjny i całodobowa lecznica dla zwierząt. Jeżeli planujemy zabierać kota na wycieczki powinniśmy upewnić się, że zabierzemy szelki i linkę, w których zwierzę czuje się komfortowo. Warto zabrać kota na spacer w nich jeszcze przed wyjazdem, by zobaczyć jak zwierzak na nie reaguje. 

Źródło: zpazurem.pl

Podobne artykuły

Koty

Puma wpadła w odwiedziny do domowego kuzyna. Znalazła nietypową kryjówkę

Czytaj więcej >

Koty

Myślała, że nikt jej nie widzi. Została nagrana podczas próby utopienia kociąt

Czytaj więcej >

Koty

Niezwykłe nagranie udowadnia, że nie tylko ludzie ekscytują się Igrzyskami Olimpijskimi

Czytaj więcej >

Koty

Jedni dokarmiają, inni zostawiają wnyki. Trwa spór o dzikie koty w Piotrkowie Trybunalskim

Czytaj więcej >

Koty

Mieszkańcy osiedla boją się wychodzić z domów. Wszystko przez grasującą bestię

Czytaj więcej >

Koty

Powstała aplikacja do odczytywania kocich grymasów. Robi istną furorę

Czytaj więcej >