kot w walizce
Źródło: pixabay.com/LewisLeighPhotography

Wakacje z kotem? O czym należy pamiętać planując wspólny wyjazd?

12 Lipca 2020

Kot wydaje się być niecodziennym towarzyszem wakacyjnych podroży. Właściciele tych zwierząt często mają wiele obaw związanych z wyjazdem ze zwierzakiem. Wiele osób sądzi, że podróże z tymi zwierzętami są niemożliwe. Planując wakacje zostawia swojego pupila w domu, zapewniając mu opiekę. Podróżowanie z mruczkiem jest jednak możliwe i nie wymaga tak wiele wysiłku jak może się wydawać. Należy jednak pamiętać o kilku kluczowych kwestiach.

Koty różnie znoszą podróże. Każdy osobnik inaczej reaguje na wyzwania związane z pobytem w nowym nieznanym miejscu. Opiekun zwierzęcia musi sam zdecydować, czy jego pupil będzie się czuł komfortowo, zarówno podczas podróży, jak i w miejscu, w które planujemy go zabrać. Nie każdy z nich będzie nadawać się na wspólne wyjazdy. Nie zawsze też będziemy mieć możliwość zapewnienia mu odpowiednich warunków. Czasem lepiej zostawić go w domu, miejscu dobrze mu znanym, najlepiej pod opieką członka rodziny, lub znanej mu osoby.

Zobaczyła w lustrze, że ma uszka. Wideo z kotką stało się w hitem w sieciZobaczyła w lustrze, że ma uszka. Wideo z kotką stało się w hitem w sieciCzytaj dalej

Kot musi czuć się komfortowo

Niektóre zwierzaki, ze względu na swój charakter mogą mocno zestresować się podróżą. Wiele kotów nie lubi zmian i zaskoczeń. Najlepiej czują się na kanapie lub w ulubionym pokoju w domu. Zwierzęta mogą być lękliwe i nieufne wobec ludzi, których w podróży spotkają wielu. Inne zaś uwielbiają nowe doświadczenia, eksplorację oraz towarzystwo człowieka. W wypadku bardziej śmiałych pupili wspólna podróż będzie postrzegana jako ekscytująca, mniej odważne lub aktywne koty będą postrzegać ją jako nieprzyjemne i stresujące doświadczenie. Planując wyjazd musimy zastanowić się nad tym, do której z tych kategorii należy nasz mruczek.

Transport kota

W samochodzie, lub innym środku transportu, kot powinien znajdować się w wygodnym i bezpiecznym transporterze. Choć wypadki zdarzają się rzadko, to nawet gwałtowne hamowanie może wiązać się z ryzykiem urazów zwierzęcia. Klatkę kota powinniśmy dobrze zabezpieczyć, tak by nie mogła ona spaść z fotela lub półki na bagaż. Nie zaleca się przewożenia zwierząt w bagażniku samochodu. Utrudniony dostęp do niego może sprawić, że nie zauważymy stresu zwierzęta lub problemów jakie może ono mieć. Brak kontaktu wzrokowego z człowiekiem może stanowić dla niego dodatkowy czynnik powodujący stres.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Golden retriver znalazł niecodzienną pracę w szpitalu. Jego pojawienie się wywołuje uśmiechy pacjentów
Ich pies wrócił do domu wykończony. 2.Znaleźli kartkę przypiętą do obroży i od razu wykonali telefon

Zakwaterowanie i pobyt na miejscu

Wybierając lokum, należy upewnić się czy właściciele wynajmowanego mieszkania lub pokoju hotelowego akceptują koty. Napis "zwierzęta mile widziane" często odnosi się jedynie do psów, pokoje mogą nie być przystosowane do potrzeb naszego pupila. Hotelarze często boją się, że zestresowane podróżą zwierzęta mogą uszkodzić lub zanieczyścić znajdujące się w ich placówce sprzęty. Niektórzy z nich wymagają od właścicieli przywiezienia przenośnego drapaka. Warto pamiętać o tym akcesorium, nie tylko ze względu na potencjalne szkody, które nasze zwierzę może wyrządzić. Zapach kocich feromonów, które wydziela ze swoich łapek i przestrzeni obok pazurów ułatwi mu aklimatyzację w nowym miejscu. Powinniśmy także upewnić się, że w okolicy znajduje się gabinet weterynaryjny i całodobowa lecznica dla zwierząt. Jeżeli planujemy zabierać kota na wycieczki powinniśmy upewnić się, że zabierzemy szelki i linkę, w których zwierzę czuje się komfortowo. Warto zabrać kota na spacer w nich jeszcze przed wyjazdem, by zobaczyć jak zwierzak na nie reaguje.

ZOBACZ ZDJĘCIE:

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dziewczynka wsadziła rękę do rury wystającej z ziemi. Wyjęła z niej coś, co wprawia w osłupienie
  2. Koniec z bardzo nieprzyjemną procedurą medyczną. Wspaniała wiadomość ze świata nauki. Wielka zasługa małej kapsułki
  3. Rabowali domy, byli nieuchwytni. Wpadli przez małego owczarka niemieckiego
  4. Milioner zamienił rzeźnię w schronisko dla psów. Wydał całą fortunę na pomoc dla zwierzaków
  5. Mariola Bojarska-Ferenc apeluje o rozsądną opiekę nad zwierzętami. "Pies to nie zabawka"
  6. Czy zabrać psa w góry? Wszystko, co trzeba wiedzieć o wycieczkach z pupilem

Źródło: zpazurem.pl

Następny artykuł