Airedale terrier to bardzo wszechstronny pies – uwielbia pływać i nurkować, jest urodzonym myśliwym, który także uwielbia zabawy. Doskonale sprawdzi się w roli stróża i obrońcy, a przy okazji zachowuje się jak prawdziwy czyściciel – zjada wszystko, także kamienie.
Przed kilkoma dniami informowaliśmy o tragedii w województwie świętokrzyskim, gdzie pies tej samej rasy był podejrzewany o morderstwo swojego właściciela (więcej informacji możesz znaleźć >tutaj< oraz >tutaj<), a media ponownie obiegła dramatyczna wieść. Amstaff sterroryzował mieszkańców miasta w północnej części Mazowsza. Tym razem lekkomyślność opiekuna psa doprowadziła do śmierci pupila należącego do mieszkanki Mławy.
Alergia na sierść dotyka milionów miłośników czworonogów. Część decyduje się na ciężką przeprawę i próbuje kochać z wiecznym katarem. Inni poszukują ras, które nie wpłynęłyby mocno na komfort życia. Dlatego też w 1988 roku Wally Conron z Australii postanowił stworzyć rasę, która będzie niezawodnym przewodnikiem niewidomych i nie będzie ich uczulać.
Czy to pożądanie stworzenia psa wyglądającego jak lew jest prawdziwe – niestety na razie nie wiemy, gdyż drugą całkiem prawdopodobną teorią jest to, że leonberger to bezpośredni potomek dogów tybetańskich, które po Alpach biegały już w XVII wieku! Tak czy owak, lwi pies to prawdziwy muskularny olbrzym, który zadba o nasze bezpieczeństwo w każdej chwili!
Obszar Tybetu skrywa wiele skarbów – nie tylko duchowych! Jednym z nich są psy lhasa apso, które obdarzane były czcią i szacunkiem, gdyż wierzono, że przynoszą one niebywałe szczęście. Można je było spotkać jedynie w świątyniach i w arystokratycznych domach, a podarowanie takiego psa oznaczało wielki szacunek.
Likaon pstry to jeden z najbardziej inteligentnych dzikich psów na świecie. Jest gatunkiem reliktowym, co oznacza dokładnie to, że niegdyś zasięg jego występowania był ogromny, dziś jest znacznie zawężony. Likaon – zaraz po kaberu etiopskim – jest najbardziej zagrożonym gatunkiem drapieżników afrykańskich. Czy da się ochronić te dzikie psy od zagłady? Czy pozostanie nam jedynie oglądać je na fotografiach?
Pochodzenie maltańczyków nie jest do końca jasne. Legendy mówią, że te psy były popularne już 3000 lat temu – świadczą o tym malowidła na antycznych wazach czy figurki znalezione w piramidach. Ale to, co najlepiej podkreśla ich arystokratyczną rangę jest fakt, że znalazły swoje miejsce na wielkich królewskich dworach, w tym u Marii Antoniny, która chętnie pozowała ze swoją puchatą białą kulką!