Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Maltipoo – pies maskotka
Dominika Stańczyk
Dominika Stańczyk 24.03.2022 18:41

Maltipoo – pies maskotka

Maltipoo
Pixabay.com

Maltipoo to rasa do tej pory zarejestrowana jedynie w USA – w Europie, choć zyskuje na popularności, nie została jeszcze uznana oficjalnie. To typowa hybryda, czyli mieszanka dwóch ras psów, której celem jest wzmocnienie pożądanych cech obu psów. W przypadku Maltipoo chodzi o zachowanie jak najwięcej cech matki w kwestii wyglądu – czyli maltańczyka – oraz inteligencji ojca, w tym wypadku pudla.

Maltipoo – czym się wyróżnia?

Psy tej rasy zalicza się do małych psów. Przeważnie dorosłe osobniki osiągają około 20 centymetrów wzrostu i ważą do 5 kilogramów. Mają krótkie nogi, a ich sierść jest bardzo podobna do umaszczenia pudli (od białych poprzez srebrne do czarnych).

Podobnie jak maltańczyki i pudle nie mają sierści, a włosy – oznacza to, że są mniej alergogenne niż inne psy, ale nie wyklucza to uczulenia. Niestety błędne przekonanie, że psy posiadające włosy są dobre dla alergików, sprawia że wiele rasowych psów traci swoje domy. Warto zatem wcześniej wykonać badania i sprawdzić, czy rzeczywiście naskórek Maltipoo nie wywołuje u nas alergii.

Żywiołowa maskotka, czyli Maltipoo w pełnej krasie

Choć Maltipoo bardzo przypomina popularne dziecięce maskotki, nie jest to prawdziwy pluszak, który będzie grzecznie stał na półce. Podobnie jak każdy inny pies, również i psy tej rasy mają swoje potrzeby i nietuzinkowy charakter. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, hybrydy mają na celu wydobycie najważniejszych cech obu ras psów, a w przypadku Maltipoo chodziło przecież o inteligencję pudla!

I podobnie jak ojciec, Maltipoo to pies, który wymaga by jego inteligencja była stale trenowana i rozwijana. Jest psem bardzo wrażliwym, doskonale wyczuwającym ludzkie emocje i szybko wybiera jednego, dorosłego właściciela, który będzie dla niego najważniejszy.

Tu warto zawrócić szczególną uwagę na to, że Maltipoo od początku jest w stanie rozróżnić, kto w jego stadzie – czyli nowej rodzinie – jest przewodnikiem, a kto rodzeństwem, z którym może psocić i doskonale się bawić. To oznacza, że choć pies nie zrobi krzywdy dzieciom, nie powinien być kupowany bądź adoptowany z myślą o dziecku, bo sam będzie jednym z nich!

Podobnie jak pudle, Maltipoo wymaga stałego rozwijania inteligencji – to od nas właścicieli zależy, na co przekierujemy jego uwagę. Jeśli nie zrobimy tego mądrze, szkoląc go od szczeniaka, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nasz pupil sam znajdzie dla siebie doskonałą zabawę, która niekoniecznie przypadnie nam do gustu.

Szkolenie Maltipoo jest niezwykle ważne już od szczenięcia. Inteligencja, przywiązanie do właściciela sprawiają, że psy tej rasy bardzo często cierpią na… lęk separacyjny. Dlatego bardzo istotnym jest, aby już od samego początku przyzwyczajać psa do naszego rytmu dnia.

Jak dbać o Maltipoo?

Pierwsza cecha, która rzuci się w oczy każdemu właścicielowi to stale rosnące włosy. Aby utrzymać psa w dobrej kondycji, nie doprowadzić do skołtunienia sierści, Maltipoo należy regularnie strzyc – na szczęście, podobnie jak pudle, psy tej rasy również to uwielbiają!

Skoro już o włosach mowa… Już od szczeniaka powinniśmy przyzwyczajać Maltipoo do kąpieli. Te wymagane są co około 3 tygodnie, tak aby wypłukać z pod sierści resztki naskórka i oczywiście brudu i piachu, jaki nasz pupil zbierze podczas spacerów i figli.

Do codziennych obowiązków należy także czesanie – te piękne włosy są niestety bardzo wymagające, ale czego się nie robi dla ukochanego czworonoga! Szczególnie istotne jest sprawdzanie i wyczesywanie miejsc, w których włosy się filcują – pachy, uszy i pachwiny. Nie dopilnowanie tych okolic nie tylko nie będzie estetyczne, ale również wpłynie na codzienny komfort psa.

W przypadku Maltipoo warto też zaopatrzyć się w odpowiednie ubrania – na porę deszczową i zimową. To psy, które ze względu na swój specyficzny rodzaj owłosienia, nie przepadają za zmianami pogody i mogą na nie źle reagować. Zdarza się też, że psy tej rasy cierpią na łzawienie oczu, co jest związane z budową pyszczka.

Dla kogo pies rasy Maltipoo?

Psy Maltipoo choć wyglądają jak niepozorne pluszaki, zdecydowanie nie powinny być prezentem dla dzieci. Ze względu na wysoki iloraz inteligencji powinny być w domu, w którym dorosły właściciel będzie miał czas na naukę i szkolenie.

Oczywiście Maltipoo bardzo lubi zarówno dzieci jak i inne zwierzęta, a dzięki swej niewielkiej wadze i wzrostowi rodzice mogą być spokojni o bezpieczeństwo swoich pociech. Warto jednak przed adopcją pamiętać, że to na nas, dorosłych ciąży odpowiedzialność za wychowanie psa – a Maltipoo uwielbia się uczyć.

Tagi: Polska