Owczarek niemiecki długowłosy: pracuś z rozwianą grzywą
Owczarek niemiecki długowłosy – historia rasy
Kiedy w 1899 r. Max von Stephanitz zaczynał hodowlę owczarków niemieckich w oparciu o wspaniałego psa Horanda von Grafrath, standard tej rasy nie był jeszcze ustalony. Różne odmiany owczarków, spotykane w różnych niemieckich landach, miały włosy krótkie, długie lub szorstkie. Ostatecznie hodowla von Stephanitza wyznaczyła nowy standard owczarka niemieckiego – psa o włosach średniej długości.
Nadal jednak rodziły się sporadycznie szczenięta o dłuższej sierści. Odpowiada za nią gen recesywny. Jeśli występuje u obojga rodziców, niektóre szczenięta w miocie mogą mieć długą sierść. Nie uznawano jednak takich szczeniąt za spełniające standard rasy owczarka niemieckiego. Organizacje kynologiczne nie chciały uznać odmiany długowłosej owczarka niemieckiego za uprawniony wariant, a tym bardziej za osobną rasę, co tłumaczono tym, że długa sierść jakoby przeszkadza tym psom w wykonywaniu pracy. Mimo tego na całym świecie powstawały mniej lub bardziej formalne organizacja zrzeszające hodowców i właścicieli owczarków niemieckich z długimi włosami. W Polsce w 1990 r. powstał np. Związek Owczarka Niemieckiego Długowłosego, działał też Klub Owczarka Niemieckiego Długowłosego, długowłose psy rodziły się też nierzadko w hodowlach prowadzonych przez Polski Klub Psa Rasowego.
W końcu jednak Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) ugięła się pod naciskiem hodowców i właścicieli i uznała – z dniem 1 stycznia 2011 r. - owczarka niemieckiego długowłosego za osobną rasę, przyznając mu pełne prawa konkursowe i zabraniając krzyżowania owczarków krótko- i długowłosych. Poza typem sierści owczarek niemiecki długowłosy nie różni się on zbytnio od klasycznego owczarka o półdługich włosach.
Jak wygląda owczarek niemiecki długowłosy?
Owczarek niemiecki długowłosy to duży pies w typie wilkowatym. Osiąga 65 cm wysokości w kłębie i masę ok. 45 kg.
Podobnie jak u krótkowłosego kuzyna, głowa owczarka niemieckiego długowłosego jest smukła i sucha (bez zmarszczek ani fafli), a kufa podłużna, mocna, z lekko tylko zaznaczonym stopem. Nos jest prosty, szczęka silna z nożycowym zgryzem, oczy lekko skośne, w kształcie migdału, ciemne w kolorze. Uszy owczarka niemieckiego długowłosego są trójkątne, szpiczaste i sterczące do góry, o szerokiej podstawie, wnętrzami skierowane do przodu.
Sylwetka owczarka niemieckiego długowłosego jest prostokątna, ciało mocne. Grzbiet jest prosty i silny, pierś szeroka, zad podłużny i lekko opadający. Kończyny mają być proste i sprężyste, łapy okrągłe o zwartych palcach. Ogon owczarka niemieckiego długowłosego jest długi, noszony nieco nad grzbietem, wygięty w kształt szabli.
Główną cechą owczarka niemieckiego długowłosego, wyróżniająca go od kuzyna, jest długość włosa. Sierść psa ma dwie warstwy: gęsty podszerstek i długi, miękki włos okrywowy. Na uszach psa może on tworzyć fantazyjne miotełki i frędzle, z tyłu przednich łap układa się w pióra, na tylnych tworzy portki, a na spodniej stronie ogona - puszystą chorągiew.
Umaszczenie owczarka niemieckiego długowłosego jest takie samo, jak u jego kuzyna. Najczęściej występują psy czarne podpalane, a przyjęte kolory podpalania to rudy, brązowy, czerwony, płowy lub jasnoszary. Psy mają z reguły czarną maskę i grzbiet – plama barwna może mieć formę siodła lub większego płaszcza. Zdarzają się też psy czaprakowate, żelaziste, w umaszczeniu tzw. wilczym, bi-color (czarna maść z podpalanymi łapami), lub jednolicie czarne. Podszerstek ma kolor szary, z wyjątkiem psów jednolicie czarnych.
Umaszczenie niebieskie podpalane lub jednolicie białe wyklucza psa z hodowli, choć biała sierść u owczarków niemieckich długowłosych nie jest cechą albinotyczną (trufla nosa i wargi nadal są czarne) i najczęściej nie wiąże się z głuchotą.
Jaki charakter ma owczarek niemiecki długowłosy?
Owczarek niemiecki długowłosy, podobnie jak inne owczarki, to pies bardzo inteligentny, posłuszny i skory do współpracy z człowiekiem. Jest łatwy w szkoleniu i nadaje do wielu rodzajów prac. Owczarki niemieckie długowłose dobrze sprawdzają się jako psy stróżujące i obronne, ratownicze, wojskowe, policyjne, wyszukujące narkotyki i materiały wybuchowe na lotniskach, poszukujące osób zaginionych, ale też jako przewodnicy osób niewidzących i niesłyszących.
Trening owczarka niemieckiego długowłosego należy zacząć wcześnie, nim szczeniak utrwali sobie złe nawyki. Pies powinien od razu poznać swoje miejsce w hierarchii rodzinnej i zasady panujące w domu.
Trening początkowy owczarka niemieckiego długowłosego powinien objąć nauczenie psa reagowania na własne imię i podstawowe komendy, a także przyzwyczajenie go do zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak czesanie, kąpanie, mycie uszu i zębów, obcinanie pazurów. Dobrze też, by nauczył się chodzić na smyczy i w kagańcu. Warto również poświęcić trochę czasu na nauczenie owczarka niemieckiego długowłosego szczekania tylko w określonych sytuacjach lub reagowania na komendę „cisza”, bo psy te bywają głośne. Przyda się też trening ignorowania innych psów, bo owczarki niemieckie długowłose często oszczekują napotkane na spacerze czworonogi, chcąc się z nimi zapoznać, pobawić lub po prostu dla draki.
Trenując psa, należy być cierpliwym i konsekwentnym. Owczarek niemiecki długowłosy musi dostawać jasne komendy i nagrody za każdym razem, gdy zachowa się zgodnie z oczekiwaniami. Nagrodą może być pochwała, pieszczota, chwila zabawy (psy te uwielbiają szarpaki, ale trzeba uważać, by nie zniekształcić szczeniętom zgryzu), a najlepiej smakołyk. W razie pomyłki można psa zganić, ale bez podnoszenia głosu, bo krzyk tylko stresuje owczarka i zraża go do dalszej nauki.
Po zakończeniu podstawowego treningu możesz uczyć owczarka niemieckiego długowłosego sztuczek, zacząć przygotowywać go do konkurencji sportowych lub powierzyć profesjonalnemu trenerowi do nauki pracy. Nawet jeśli nie zamierzasz wystawiać psa do żadnych zawodów, trening będzie dla niego świetną zabawą i okazją do aktywnego spędzenia czasu ze swym panem.
Pamiętaj, że przez mniej więcej pierwsze dwa lata życia szczeniaki owczarka niemieckiego długowłosego nie powinny się zbytnio przeciążać, bo to może źle wpłynąć na ich kształtujący się kościec i stawy. Jeśli piesek wyraźnie wskazuje, że chce odpocząć, należy mu pozwolić. Jeśli zapomniał się w zabawie i szaleje bez wytchnienia, być może warto przerwać harce, by zmusić owczarka do odsapnięcia.
Co je owczarek niemiecki długowłosy?
Owczarek niemiecki długowłosy powinien dostawać wysokiej jakości karmę dla dużych psów. Przeczytaj na opakowaniu, czy karma nie zawiera przypadkiem konserwantów, barwników, spulchniaczy i aromatyzerów. Najlepiej wybrać pokarm od znanej i sprawdzonej firmy, tym bardziej, że owczarki szybko przyzwyczajają się do swej diety i nie lubią jej zmieniać. Szczenięta muszą dostawać specjalną karmę dla rosnących psów dużych ras, która dostarczy im wszystkich niezbędnych składników odżywczych w okresie szybkiego wzrostu ciała.
Możesz też karmić psa samodzielnie przygotowanymi posiłkami, pamiętaj jednak, że trzeba mu wtedy suplementować niektóre witaminy i minerały, jak wapń, cynk i nienasycone kwasy tłuszczowe. Podawaj owczarkowi niemieckiemu długowłosemu surową wołowinę i cielęcinę, unikaj jednak wieprzowiny, bo może zawierać pasożyty. Posiłki uzupełniaj często o ryby i oleje rybne, np. w kapsułkach. Dietę możesz wzbogacić owczarkowi o surowe jajka (dobre dla sierści), gotowany ryż i makaron, otręby, sporadycznie biały ser.
Pies powinien dostawać dwa posiłki dziennie, każdy podzielony na mniejsze porcje, by nie wystąpił skręt żołądka. Porcje powinny być dostosowane do płci, wieku, masy, trybu życia i stanu zdrowia owczarka niemieckiego długowłosego. W doborze odpowiedniej diety i porcjowania pomoże Ci weterynarz lub zwierzęcy dietetyk.