Owczarek niemiecki długowłosy: pracuś z rozwianą grzywą
Źródło: Pixabay.com

Owczarek niemiecki długowłosy: pracuś z rozwianą grzywą

1 Grudnia 2020

Owczarek niemiecki długowłosy to występująca naturalnie, ale dopiero od niedawna uznana przez organizacje kynologiczne odmiana jednej z najbardziej popularnych ras psów. Czy owczarek niemiecki długowłosy to idealny pies dla Ciebie? Dowiedz się, jaki jest i czego potrzebuje owczarek niemiecki długowłosy.

Owczarek niemiecki długowłosy – historia rasy


Kiedy w 1899 r. Max von Stephanitz zaczynał hodowlę owczarków niemieckich w oparciu o wspaniałego psa Horanda von Grafrath, standard tej rasy nie był jeszcze ustalony. Różne odmiany owczarków, spotykane w różnych niemieckich landach, miały włosy krótkie, długie lub szorstkie. Ostatecznie hodowla von Stephanitza wyznaczyła nowy standard owczarka niemieckiego – psa o włosach średniej długości.

Nadal jednak rodziły się sporadycznie szczenięta o dłuższej sierści. Odpowiada za nią gen recesywny. Jeśli występuje u obojga rodziców, niektóre szczenięta w miocie mogą mieć długą sierść. Nie uznawano jednak takich szczeniąt za spełniające standard rasy owczarka niemieckiego. Organizacje kynologiczne nie chciały uznać odmiany długowłosej owczarka niemieckiego za uprawniony wariant, a tym bardziej za osobną rasę, co tłumaczono tym, że długa sierść jakoby przeszkadza tym psom w wykonywaniu pracy. Mimo tego na całym świecie powstawały mniej lub bardziej formalne organizacja zrzeszające hodowców i właścicieli owczarków niemieckich z długimi włosami. W Polsce w 1990 r. powstał np. Związek Owczarka Niemieckiego Długowłosego, działał też Klub Owczarka Niemieckiego Długowłosego, długowłose psy rodziły się też nierzadko w hodowlach prowadzonych przez Polski Klub Psa Rasowego.


W końcu jednak Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) ugięła się pod naciskiem hodowców i właścicieli i uznała – z dniem 1 stycznia 2011 r. - owczarka niemieckiego długowłosego za osobną rasę, przyznając mu pełne prawa konkursowe i zabraniając krzyżowania owczarków krótko- i długowłosych. Poza typem sierści owczarek niemiecki długowłosy nie różni się on zbytnio od klasycznego owczarka o półdługich włosach.


Jak wygląda owczarek niemiecki długowłosy?

Owczarek niemiecki długowłosy to duży pies w typie wilkowatym. Osiąga 65 cm wysokości w kłębie i masę ok. 45 kg.

Podobnie jak u krótkowłosego kuzyna, głowa owczarka niemieckiego długowłosego jest smukła i sucha (bez zmarszczek ani fafli), a kufa podłużna, mocna, z lekko tylko zaznaczonym stopem. Nos jest prosty, szczęka silna z nożycowym zgryzem, oczy lekko skośne, w kształcie migdału, ciemne w kolorze. Uszy owczarka niemieckiego długowłosego są trójkątne, szpiczaste i sterczące do góry, o szerokiej podstawie, wnętrzami skierowane do przodu.


Sylwetka owczarka niemieckiego długowłosego jest prostokątna, ciało mocne. Grzbiet jest prosty i silny, pierś szeroka, zad podłużny i lekko opadający. Kończyny mają być proste i sprężyste, łapy okrągłe o zwartych palcach. Ogon owczarka niemieckiego długowłosego jest długi, noszony nieco nad grzbietem, wygięty w kształt szabli.

Główną cechą owczarka niemieckiego długowłosego, wyróżniająca go od kuzyna, jest długość włosa. Sierść psa ma dwie warstwy: gęsty podszerstek i długi, miękki włos okrywowy. Na uszach psa może on tworzyć fantazyjne miotełki i frędzle, z tyłu przednich łap układa się w pióra, na tylnych tworzy portki, a na spodniej stronie ogona - puszystą chorągiew.

Umaszczenie owczarka niemieckiego długowłosego jest takie samo, jak u jego kuzyna. Najczęściej występują psy czarne podpalane, a przyjęte kolory podpalania to rudy, brązowy, czerwony, płowy lub jasnoszary. Psy mają z reguły czarną maskę i grzbiet – plama barwna może mieć formę siodła lub większego płaszcza. Zdarzają się też psy czaprakowate, żelaziste, w umaszczeniu tzw. wilczym, bi-color (czarna maść z podpalanymi łapami), lub jednolicie czarne. Podszerstek ma kolor szary, z wyjątkiem psów jednolicie czarnych.

Umaszczenie niebieskie podpalane lub jednolicie białe wyklucza psa z hodowli, choć biała sierść u owczarków niemieckich długowłosych nie jest cechą albinotyczną (trufla nosa i wargi nadal są czarne) i najczęściej nie wiąże się z głuchotą.


Jaki charakter ma owczarek niemiecki długowłosy?

Owczarek niemiecki długowłosy, podobnie jak inne owczarki, to pies bardzo inteligentny, posłuszny i skory do współpracy z człowiekiem. Jest łatwy w szkoleniu i nadaje do wielu rodzajów prac. Owczarki niemieckie długowłose dobrze sprawdzają się jako psy stróżujące i obronne, ratownicze, wojskowe, policyjne, wyszukujące narkotyki i materiały wybuchowe na lotniskach, poszukujące osób zaginionych, ale też jako przewodnicy osób niewidzących i niesłyszących.


Trening owczarka niemieckiego długowłosego należy zacząć wcześnie, nim szczeniak utrwali sobie złe nawyki. Pies powinien od razu poznać swoje miejsce w hierarchii rodzinnej i zasady panujące w domu.


Trening początkowy owczarka niemieckiego długowłosego powinien objąć nauczenie psa reagowania na własne imię i podstawowe komendy, a także przyzwyczajenie go do zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak czesanie, kąpanie, mycie uszu i zębów, obcinanie pazurów. Dobrze też, by nauczył się chodzić na smyczy i w kagańcu. Warto również poświęcić trochę czasu na nauczenie owczarka niemieckiego długowłosego szczekania tylko w określonych sytuacjach lub reagowania na komendę „cisza”, bo psy te bywają głośne. Przyda się też trening ignorowania innych psów, bo owczarki niemieckie długowłose często oszczekują napotkane na spacerze czworonogi, chcąc się z nimi zapoznać, pobawić lub po prostu dla draki.


Trenując psa, należy być cierpliwym i konsekwentnym. Owczarek niemiecki długowłosy musi dostawać jasne komendy i nagrody za każdym razem, gdy zachowa się zgodnie z oczekiwaniami. Nagrodą może być pochwała, pieszczota, chwila zabawy (psy te uwielbiają szarpaki, ale trzeba uważać, by nie zniekształcić szczeniętom zgryzu), a najlepiej smakołyk. W razie pomyłki można psa zganić, ale bez podnoszenia głosu, bo krzyk tylko stresuje owczarka i zraża go do dalszej nauki.


Po zakończeniu podstawowego treningu możesz uczyć owczarka niemieckiego długowłosego sztuczek, zacząć przygotowywać go do konkurencji sportowych lub powierzyć profesjonalnemu trenerowi do nauki pracy. Nawet jeśli nie zamierzasz wystawiać psa do żadnych zawodów, trening będzie dla niego świetną zabawą i okazją do aktywnego spędzenia czasu ze swym panem.

Pamiętaj, że przez mniej więcej pierwsze dwa lata życia szczeniaki owczarka niemieckiego długowłosego nie powinny się zbytnio przeciążać, bo to może źle wpłynąć na ich kształtujący się kościec i stawy. Jeśli piesek wyraźnie wskazuje, że chce odpocząć, należy mu pozwolić. Jeśli zapomniał się w zabawie i szaleje bez wytchnienia, być może warto przerwać harce, by zmusić owczarka do odsapnięcia.

Co je owczarek niemiecki długowłosy?


Owczarek niemiecki długowłosy powinien dostawać wysokiej jakości karmę dla dużych psów. Przeczytaj na opakowaniu, czy karma nie zawiera przypadkiem konserwantów, barwników, spulchniaczy i aromatyzerów. Najlepiej wybrać pokarm od znanej i sprawdzonej firmy, tym bardziej, że owczarki szybko przyzwyczajają się do swej diety i nie lubią jej zmieniać. Szczenięta muszą dostawać specjalną karmę dla rosnących psów dużych ras, która dostarczy im wszystkich niezbędnych składników odżywczych w okresie szybkiego wzrostu ciała.


Możesz też karmić psa samodzielnie przygotowanymi posiłkami, pamiętaj jednak, że trzeba mu wtedy suplementować niektóre witaminy i minerały, jak wapń, cynk i nienasycone kwasy tłuszczowe. Podawaj owczarkowi niemieckiemu długowłosemu surową wołowinę i cielęcinę, unikaj jednak wieprzowiny, bo może zawierać pasożyty. Posiłki uzupełniaj często o ryby i oleje rybne, np. w kapsułkach. Dietę możesz wzbogacić owczarkowi o surowe jajka (dobre dla sierści), gotowany ryż i makaron, otręby, sporadycznie biały ser.


Pies powinien dostawać dwa posiłki dziennie, każdy podzielony na mniejsze porcje, by nie wystąpił skręt żołądka. Porcje powinny być dostosowane do płci, wieku, masy, trybu życia i stanu zdrowia owczarka niemieckiego długowłosego. W doborze odpowiedniej diety i porcjowania pomoże Ci weterynarz lub zwierzęcy dietetyk.

Zdrowy owczarek niemiecki długowłosy

Owczarek niemiecki długowłosy zapada na te same schorzenia, co jego krótkowłosy kuzyn. Może wykształcić dysplazję stawów biodrowych i łokciowych, miewa alergie skórne i pokarmowe oraz choroby oczu (katarakty, zanik siatkówki). U niektórych psów wystąpić może padaczka, niewydolność trzustki, a także choroba von Willebranda, zaburzająca krzepnięcie krwi. Zdarza się też tzw. zespół końskiego ogona, powodujący paraliż kończyn. Stosunkowo wiele owczarków niemieckich długowłosych zapada też niestety na kardiomiopatię (przerost komory serca) i nabawia się zapalenia ucha.


Owczarek niemiecki długowłosy znajduje się w grupie ras średnio narażonych na nowotwory oraz skręt żołądka. By zapobiec skrętowi żołądka – potencjalnie zabójczemu dla psa – należy dbać, by owczarek niemiecki długowłosy odpoczywał przez mniej więcej godzinę przed i po jedzeniu. Posiłki należy mu tez dzielić na mniejsze porcje, by nie jadł zbyt szybko i zbyt łapczywie.


Każdy pies powinien przynajmniej raz w roku odwiedzić weterynarza – nawet bez żadnych objawów – na ogólny przegląd stanu zdrowia. Badanie takie powinno objąć pobranie krwi, osłuchanie serca i płuc, sprawdzenie stanu uszu, zębów, oczu i pazurów. W ten sposób można wcześnie wykryć różnego rodzaju choroby i dolegliwości. Wczesna diagnoza ułatwia i przyspiesza skuteczne leczenie czworonoga.


Zadbany owczarek niemiecki długowłosy żyje średnio 10 lat, ale nierzadko dożywa nawet i 14.


Czysty owczarek niemiecki długowłosy

Owczarek niemiecki długowłosy powinien być przynajmniej dwa razy w tygodniu czesany za pomocą solidnego metalowego grzebienia i szczotki pudlówki. W okresie linienia powinien być czesany codziennie. Po spacerze należy otrzepać psa z liści i gałązek, uwolnić od rzepów, czasem przetrzeć z kurzu i błota za pomocą wilgotnego ręcznika.

Owczarka niemieckiego długowłosego należy kąpać w miarę potrzeby, używając specjalnego szamponu dla psów długowłosych, który nie drażni skóry i oczu ani nie rozmiękcza sierści. Kąp psa w letniej wodzie, a pod łapy podłóż mu ręcznik lub gumową matę, żeby się nie ślizgał. Po kąpieli wysusz dokładnie owczarka ręcznikiem i suszarką, bo mokra psia sierść i skóra to idealne środowisko dla rozwoju bakterii i grzybów. Pamiętaj, by osuszyć także małżowiny uszne psa. Susząc, jednocześnie rozczesuj psu sierść, by układała się w pożądany sposób. Po kąpieli możesz nałożyć na owczarka niemieckiego długowłosego dodatkowe kosmetyki, jak balsamy lub zasypki, które wzmacniają włosy i nadają im połysk.

Poza czesaniem i kąpaniem, owczarek niemiecki długowłosy, jak każdy pies, musi mieć regularnie czyszczone uszy za pomocą wacika nasączonego w solach fizjologicznych lub w specjalnym preparacie samoczyszczącym dla zwierząt. W podobny sposób możesz w miarę potrzeby wyczyścić mu także truflę nosa i kąciki oczu.


Owczarek niemiecki długowłosy musi mieć też regularnie myte zęby za pomocą szczoteczki i pasty enzymatycznej, dobrze też podawać mu od czasu do czasu smakołyki dentystyczne, które dodatkowo ściągają kamień nazębny, zapobiegają chorobom dziąseł i usuwają przykry zapach oddechu.


Jeśli pies nie ściera sobie wystarczająco pazurów, musisz mu je obcinać, bo zbyt długie utrudniają chodzenie lub nawet sprawiają ból. Pazury przycinaj cążkami tuż poniżej linii miękkiej tkanki, która jest unerwiona i ukrwiona. Jeśli boisz się, że skaleczysz psa, zaprowadź go na obcięcie pazurów do weterynarza lub groomera.


Szczęśliwy owczarek niemiecki długowłosy

Owczarek niemiecki długowłosy to pies energiczny i skory do zabawy. Może przyzwyczaić się do życia w mieszkaniu, ale lepiej czuje się w domu z ogródkiem lub podwórzem, po którym może spacerować i węszyć. Potrzebuje długich spacerów, urozmaiconych zabawą. Owczarki niemieckie długowłose nieźle dogadują się z innymi psami, chętnie je poznają i z daleka oszczekują. Rzadko popadają w konflikty, ale dla bezpieczeństwa należy w mieście wyprowadzać je na długiej smyczy z mocnymi karabińczykami, przyczepionej do szerokiej obroży lub dopasowanych szelek, i w kagańcu fizjologicznym, który nie utrudnia ziajania.

Owczarek niemiecki długowłosy powinien mieć odpowiednio duże i miękkie legowisko. Od leżenia na twardej podłodze mogą mu się zrobić naginioty i modzele na łapach.


Owczarek niemiecki długowłosy, jak wiele innych psów, źle znosi nudę i samotność. Musi codziennie otrzymywać odpowiednią dawkę ruchu oraz stymulacji mentalnej. Pozostawiony sam na zbyt długo stresuje się, a stres pcha go do gryzienia mebli, drapania podłogi, darcia poduszek, zrywania zasłon itp.


Jeśli pies szczególnie źle znosi Twoje wyjścia do pracy, możesz zastosować kilka sposobów na złagodzenie jego lęku separacyjnego. Po pierwsze, pozostaw na cały dzień włączony telewizor, żeby owczarek niemiecki długowłosy stale słyszał ludzkie głosy, co wpływa na niego kojąco. Po drugie, tuż przed wyjściem poczęstuj psa ulubionym kąskiem, co odwróci jego uwagę od Twego nagłego zniknięcia. Po trzecie, zostaw owczarkowi niemieckiemu długowłosemu do dyspozycji ulubione zabawki, jak gryzaki, piłki, maskotki lub przytwierdzone do sufitu sznury do szarpania.


Ostatecznie najlepszą metodą na poradzenie sobie z psim lękiem separacyjnym jest zapewnienie owczarkowi towarzystwa innego zwierzaka. Owczarki dobrze dogadują się z innymi psami i po zapoznaniu i przyzwyczajeniu chętnie się z nimi bawią.


Dla kogo owczarek niemiecki długowłosy to idealny pies?

Owczarek niemiecki to pies niemal dla każdego. Jest inteligentny, wierny, skory do pracy i zabawy, odnajduje się niemal w każdej sytuacji. Owczarek niemiecki długowłosy wymaga staranniejszej pielęgnacji, a psy wystawowe mogą generować dodatkowe koszty związane z koniecznością stosowania wysokiej jakości psich kosmetyków. Poza tym jednak odmiana długowłosa ma wszystkie zalety swych krótkowłosych kuzynów. To doskonałe psy rodzinne, lubiące dzieci, skłonne do zabawy, nadające się na stróżów i obrońców.

Owczarek niemiecki długowłosy nie nadaje się jedynie dla osób zbyt zapracowanych, by w ogóle poświęcać czas psu, i dla tych, którym wiek lub choroba uniemożliwiają odbywanie z czworonogiem regularnych spacerów.


Owczarek niemiecki długowłosy z dobrej hodowli


Owczarek niemiecki długowłosy powinien pochodzić z profesjonalnej hodowli. Doświadczony hodowca wie, jak należy krzyżować psy, by zminimalizować ryzyko wystąpienia u szczeniąt chorób genetycznych. Dba także o odpowiednie żywienie i opiekę medyczną zarówno dorosłych psów, jak i szczeniąt wystawionych na sprzedaż oraz potrafi ocenić ich predyspozycje do pracy, sportu i konkursów piękności. Kupno psa z profesjonalnej hodowli to gwarancja jego zdrowia i rzeczywistej rasowości.


Rasowy owczarek niemiecki długowłosy musi mieć dwa dokumenty: książeczkę zdrowia, w której odnotowano szczepienia i zabiegi odrobaczenia, często także wszczepienie chipu, oraz rodowód, który potwierdza, że szczeniak spełnia standard rasy, a więc może być w przyszłości wystawiany do zawodów i konkursów.


Ile kosztuje owczarek niemiecki długowłosy?

Rasowy owczarek niemiecki długowłosy z dobrej hodowli kosztuje od 2000 do 3000 zł. Psy przeznaczone do dalszego rozrodu lub z rodziców czempionów mogą kosztować nawet 5000 zł. Również jednolicie czarne owczarki niemieckie długowłose z reguły mają wyższe ceny.

Miesięczne utrzymanie owczarka niemieckiego długowłosego kosztuje ok. 350 zł.

Następny artykuł