Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Maltańczyk – śnieżna kula do kochania
Dominika Stańczyk
Dominika Stańczyk 24.03.2022 18:41

Maltańczyk – śnieżna kula do kochania

Malatańczyk
Pixabay.com

Pochodzenie maltańczyków nie jest do końca jasne. Legendy mówią, że te psy były popularne już 3000 lat temu – świadczą o tym malowidła na antycznych wazach czy figurki znalezione w piramidach. Ale to, co najlepiej podkreśla ich arystokratyczną rangę jest fakt, że znalazły swoje miejsce na wielkich królewskich dworach, w tym u Marii Antoniny, która chętnie pozowała ze swoją puchatą białą kulką!

Uroczy wygląd i radosne usposobienie – czyli po prostu maltańczyk

Maltańczyka trudno pomylić z jakimkolwiek innym psem. Jego śnieżnobiałe włosy, bardzo często elegancko ostrzyżone, widoczne są już z daleka. Pomimo ledwie 4 kilogramów i około 20 centymetrów wzrostu, psy tej rasy prezentują się niezwykle okazale i elegancko. Wyjątkowym dopełnieniem są czarne, niczym węgielki noski, które dodają psom tej rasy wyjątkowego uroku.

Jako pies towarzyszący, maltańczyk jest również wyjątkowo przyjaźnie usposobionym, czym zjednuje sobie sympatię dzieci oraz dorosłych. Jest zatem często wybieranym psem szczególnie w miastach, bo w odróżnieniu od innych ras – nie wymaga wielu długich spacerów i gonitw.

Maltańczyk – jak o niego zadbać?

Pomimo, że nie jest to pies dużych rozmiarów i nie wymaga specjalnych szkoleń, aby maltańczyk prezentował się elegancko, należy poświęcić dużo czasu na pielęgnację sierści. Śnieżnobiałe włosy, gładkie i jedwabiste w dotyku są cechą charakterystyczną rasy. Maltańczyki nie mają podszerstka, przez co wymagają codziennego czesania oraz częstych kąpieli. Należy je też odpowiednio podcinać, szczególnie w okolicach uszu, pachwin i pach, gdzie często dochodzi do filcowania sierści.

Ważna jest również higiena uszu – niestety rasa ta jest bardzo podatna na infekcje, dlatego przy okazji kontrolnej wizyty w gabinecie weterynaryjnym, warto poprosić o ich przeczyszczenie. Trzecią – nie mniej istotną kwestią – jest strzyżenie pazurów. Ze względu na to, że są to psy typowo towarzyskie, nie mają wielu okazji do naturalnego ich spiłowania, co może skutkować bolesnym wrastaniem. Jeśli boimy się sami przeprowadzić taki zabieg, możemy zrobić to u groomera przy okazji strzyżenia włosów.

Warto także zaopatrzyć się w specjalny płyn do przemywania oczu – z powodu budowy pyska, a także ze względu na swoje włosy, oczy maltańczyków mają skłonności do łzawienia, co skutkuje przebarwieniem sierści wokół oczu.

Podobnie jak w przypadku każdego innego zwierzaka, ważne są kontrolne wizyty weterynaryjne. Raz do roku weterynarz powinien wykonać niezbędne badania, a także sprawdzić stan uzębienia i usunąć ewentualne naloty.

Dieta dla maltańczyka

Kamień nazębny nie jest typową chorobą dla maltańczyków, jednak ze względu na swoje małe rozmiary, psy tej rasy są na niego szczególnie podatne. Aby temu zapobiec powinny dostawać odpowiednio zbilansowane posiłki oraz specjalne gryzaki do oczyszczania zębów.

Dieta w przypadku maltańczyka jest jednak bardzo istotna – to psy, które często cierpią na alergię, dlatego ważne jest by dostarczać im tylko i wyłącznie pokarmy dobrej jakości. Odpowiednią dietę można ustalić z dietetykiem, a o ewentualne alergie warto zapytać weterynarza. Przy wyborze karmy suchej bądź mokrej pamiętaj by zawierała jak najwięcej mięsa.

U maltańczyka trzeba również pilnować wagi – to psy, które powinny ważyć około 4 kilogramów. Każdy dodatkowy kilogram to duża nadwaga, która prowadzi do chorób serca, nerek, cukrzycy i znacznie pogarsza komfort życia psa. W zachowaniu odpowiedniej wagi pomocny jest także ruch. Mimo, że są to psy towarzyskie i chętnie spędzają czas na kanapie, warto zapewnić im odpowiednią ilość i długość spacerów, na których będą mogły spożytkować nadmiar energii.

Rozrywka dla maltańczyka

Maltańczyki to bardzo radosne i towarzyskie psy, dlatego chętnie towarzyszą swoim właścicielom na każdym kroku. Jeśli uwielbiasz podróżować, to wiedz, że twój pupil także! Są to psy niezwykle ciekawe świata, uwielbiają poznawać nowe miejsca, ale każdy wysiłek fizyczny powinien być dla nich równoważony odpowiednim odpoczynkiem.

Chętnie uczą się nowych komend, dlatego warto mieć przy sobie kilka przysmaków, dzięki którym nauczysz je dyscypliny.

Tagi: Polska
Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?