Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Polska

Polska

Państwo w Europie Środkowej graniczące z Rosją, Litwą, Białorusią, Ukrainą, Słowacją, Czechami i Niemcami. Posiadające dostęp do Morza Bałtyckiego, jak i gór m.in. Tatr czy Bieszczad.

świnka wietnamska
16.06.2024 15:42 Mieszkańcy Krakowa myśleli, że to dzik. Prawda okazała się zupełnie inna

Mieszkańcy Krakowa mogli się zdziwić, kiedy w okolicy Galerii Kazimierz dostrzegli spokojnie spacerujące zwierzę, przypominające wyglądem dzika. Szybko okazało się, że to zupełnie inny gatunek, dobrze znany lokalnym mieszkańcom. 

hipopotam karłowaty
14.06.2024 13:40 "Pierwszy raz w historii". Wyjątkowe narodziny w ZOO w Łodzi

Przedstawiciele ZOO w Łodzi za pośrednictwem mediów społecznościowych przekazali niesamowite wieści. Ich placówka powiększyła się o nowego lokatora. Jak podkreślają autorzy wpisu “pierwszy raz w historii” doszło do tak wyjątkowych narodzin. Nie uwierzycie, jaki słodziak stoi za sprawą tej olbrzymiej sensacji. Choć nie wiadomo, jakiej jest płci, internauci już oszaleli z radości na jego widok.

plaża
14.06.2024 11:32 20 maja pojawił się nad Bukowem. Nie bez powodu mówią na niego widmo

Niezwykłe odkrycie nad Bałtykiem. Ptak-widmo, zwany również potocznie ptakiem-zombie, po 70 latach został zauważony żywy nad polskim brzegiem. Czekano na niego wiele dekad, a ponadto udało uchwycić się go na zdjęciu. Te niezwykłe stworzenia mogą pochwalić się rzadko spotykanymi umiejętnościami. 

sarna
13.06.2024 15:13 Sarna zasypana piachem. Pomoc nadeszła w ostatniej chwili

W Kielcach doszło do niebezpiecznej sytuacji, w której ofiarą stała się bezbronna sarna. Zwierzę wpadło do dziury wykopanej w ziemi, a następnie zostało przysypane ziemią. Przypadkowy przechodzień zauważył cierpiące stworzenie i zadzwonił po pomoc. 

papugi
11.06.2024 12:22 "Czekały aż ktoś się nad nimi zlituje". Zostawili papugi na śmietniku w pełnym słońcu

Na facebookowym profilu Przytulisko Głowno pojawiło się zdjęcie wraz z informacją o nierozważnym czynie człowieka, który naraził życie zwierząt. Mianowicie, ktoś najprawdopodobniej chcąc pozbyć się papug, postanowił zrobić to w jeden z najgorszych sposobów. Internauci uważają, że by tak się zachować, należy nie mieć ani wyobraźni, ani zdrowego rozsądku.

sarna
09.06.2024 15:13 Wypadek podczas koszenia trawy. Trwa walka o zdrowie i życie sarenki

Podczas koszenia trawy doszło do niebezpiecznej sytuacji, w której zraniona została mała sarna. Druga zaś cudem uszła z życiem i mogła z powodzeniem wrócić na wolność. Poszkodowane zwierzę trafiło zaś do Ośrodka Rehabilitacji "Mysikrólik" Na Pomoc Dzikim Zwierzętom, w którym trwa walka o jego zdrowie. W sieci pojawił się ważny apel. 

Marzena Kipiel-Sztuka
09.06.2024 12:46 Marzena Kipiel-Sztuka nie żyje. Miłość do zwierząt wymagała wielu wyrzeczeń

Marzena Kipiel-Sztuka, znana również jako serialowa Halinka z serialu “Świat według Kiepskich”, nie żyje. 9 czerwca 2024 roku do mediów dotarła smutna informacja o śmierci cenionej aktorki Marzeny Kiepiel-Sztuki. Tragiczne wieści przekazała jako pierwsza Renata Pałys, serialowa sąsiadka Haliny - Helena Paździoch. Kilka lat przed śmiercią artystka opowiadała o swojej ogromnej miłości do zwierząt, a także ukochanym pupilu Gienku.

dzieci na plaży
09.06.2024 12:18 Wraca problem nad Bałtykiem. Dzieci męczą zwierzęta, dziesiątki meduz giną na brzegu

W związku z rozpoczęciem sezonu wakacyjno-urlopowego powraca problem obserwowany nad polskim wybrzeżem i nie tylko. Plażowicze skarżą się na brak reakcji ze strony rodziców, którzy pozwalają dzieciom na mniej lub bardziej świadome znęcanie się nad zwierzętami. O ile dręczenie domowych pupili budzi społeczny sprzeciw, o tyle pokłady wrażliwości wyczerpują się w przypadku innych stworzeń. 

kapibara
09.06.2024 10:18 Orientarium Łódź przywitało samca kapibary. Nie oprze mu się żadna samiczka

Łódzkie Orientarium na nowo rozpoczęło hodowlę niekwestionowanych ulubieńców odwiedzających. W kwietniu na wybieg trafiły dwie kapibary, które przybyły z zamojskiego zoo. Teraz do samiczek dołączył nowy lokator, samiec zza zachodniej granicy. Miłośnicy zwierząt zastanawiają się, czy język stanie na przeszkodzie miłości i z niecierpliwością wyczekują momentu, aż rodzina gryzoni się powiększy. 

lama
08.06.2024 13:45 Internauci wybrali imię dla lamy w ZOO w Bydgoszczy. Na samą myśl aż ślinka cieknie

Nie da się ukryć, że przyjście na świat nowego mieszkańca ogrodu zoologicznego niemal zawsze cieszy tak samo. Tym razem Ogród Zoologiczny w Bydgoszczy powitał na świecie lamę. Personel wpadł na pomysł, aby do wybrania jej imienia przyczynili się internauci. To oni podjęli ostateczną decyzję i wybrali dość apetycznie brzmiące imię dla młodego zwierzaka.

ryś na plaży
08.06.2024 12:56 Jeden z największych drapieżników Europy widziany nad Bałtykiem. Wspaniały okaz

Zegarek wskazywał 5.30, kiedy emerytowana nauczycielka biologii dostrzegła na porannym spacerze niezwykle rzadkie dzikie zwierzę. Ryś europejski spacerował sobie po plaży w miejscowości Wicie. Zaledwie kilka dni wcześniej drapieżnego kota uchwyciła na zdjęciu inna osoba. Psiarze powinni mieć się na baczności. Zagrożony może z łatwością zaatakować biegającego luzem czworonoga. 

lild
07.06.2024 16:14 Zakupy w Lidlu zapamięta na długo. W domu z selera wypełznął wąż

Tych zakupów w Lidlu mieszkanka Umultowa w Poznaniu nie zapomni z całą pewnością na długo. Choć wydawało się, że to zwykła wyprawa do sklepu po najpotrzebniejsze z produktów spożywczych, po powrocie do domu, zdecydowanie zrzedła jej mina. Z zakupionego przed chwilą selera naciowego, wypełznął wąż.

Janusz Rewiński
04.06.2024 11:50 Janusz Rewiński nie żyje. Aktor odciął się od rodziny, ufał tylko zwierzętom

4 czerwca media obiegła przykra informacja o śmierci Janusza Rewińskiego. Ceniony aktor zmarł w wieku 74 lat. Kilka lat przed odejściem opowiedział o swoim stylu życia, który postanowił diametralnie zmienić. Zrezygnował z blasku fleszy, by zaszyć się na gospodarstwie i opiekować się swoimi ukochanymi zwierzętami. 

sokoły
02.06.2024 14:24 Śmierć sokoła wstrząsnęła miłośnikami zwierząt. Kulisy wywołują ciarki

Losy sokołów z lubelskiego gniazda śledzą zapaleni miłośnicy zwierząt w całym kraju. Choć Wrotkę i jej rodzinę doskonale znają tysiące internautów, setki kilometrów dalej kamery na bieżąco obserwują życie innej sokolej rodziny. Na dniach media obiegła tragiczna informacja o śmierci młodego. Kulisy sprawy wywołują skrajne emocje.

Konie Morskie Oko
01.06.2024 16:12 Paweł Golec o transporcie konnym nad Morskie Oko: "To zwierzęta mają służyć ludziom"

Nagranie przedstawiające upadek konia w Tatrach po raz kolejny zapoczątkowało debatę nad losem zwierząt wożących turystów do Morskiego Oka. Obrońcy praw zwierząt szukają sposobu, by raz na zawsze zakończyć cierpienie koni, ale nie brakuje też osób, które umniejszają wagę problemu i wstawiają się za fiakrami. Paweł Golec, jeden z liderów grupy Golec uOrkiestra, przyznał, że nie rozumie medialnego szumu wokół sprawy. Jego słowa wywołały poruszenie.

Kot Rysiu
31.05.2024 13:38 O tym rudzielcu z Gdańska mówił cały świat. Kot Rysiu doczekał się swojego pomnika

Pamiętacie kota Rysia? Dokładnie rok temu o historii rudego kocura z Gdańska rozpisywały się zarówno polskie, jak i zagraniczne portale informacyjne. Mruczek codziennie odprowadzał swoją opiekunkę na pociąg i na własnym przykładzie udowodnił, że lojalność nie jest cechą zarezerwowaną wyłącznie dla psów. Teraz nastąpi ciąg dalszy tej historii. Na peronie PKM Gdańsk Firoga stanie rzeźba upamiętniająca mruczącego przyjaciela. Jej odsłonięcie zaplanowano w Dzień Dziecka.

zając
31.05.2024 13:37 Przejechał z nim za zderzakiem ok. 700 km. Natychmiast musiał trafić do lekarza

Dla mieszkańca Żarnowca podróż nad morze zakończyła się w zaskakujący sposób. Choć sama trasa przebiegła pomyślnie i pokonanie ponad 650 km nie było dużym wyzwaniem, gdy dotarł na miejsce i zerknął na swoje auto, aż go zamurowało. Ze względu na niezapowiedzianego pasażera na gapę musiał wezwać służby.

Niedźwiedź
31.05.2024 11:09 Niedźwiedź z Bieszczad chciał wejść przez okno do kuchni. "Stał na dwóch łapkach"

Choć na co dzień gustuje w zieleninie, orzechach, rybach, ptakach i ich jajach oraz ssakach, tym razem chciał zasiąść do stołu wspólnie z mieszkańcami domu w miejscowości Cisna w Bieszczadach. Niedźwiedź, któremu nadano imię Czesio, regularnie zagląda na konkretną posesję. Na oczach przestraszonych domowników próbował wejść przez okno. Sprawę bada nadleśnictwo, a władze gminy apelują o zachowanie szczególnej ostrożności.

orłosęp
29.05.2024 14:10 Sensacja w Poznaniu. Orłosęp wylądował na parapecie bloku mieszkalnego

Nagranie z Poznania w ekspresowym tempie obiegło sieć i wzbudziło niemałe emocje. Pewien mężczyzna nagrał moment, w którym ogromny ptak usiadł na jego kuchennym parapecie. Widok zwierzęcia zrobił na internautach ogromne wrażenie. Szybko okazało się, że to orłosęp, czyli jeden z największych ptaków Europy. 

szlak
29.05.2024 10:04 Na terenie KPN pojawił się ważny znak. Lepiej go nie bagatelizuj

W social mediach Karkonoskiego Parku Narodowego pojawiły się informacje o znakach, które można zaobserwować podczas spaceru po szlakach. Pracownicy apelują, aby uszanować ich znaczenie. Chodzi nie tylko o bezpieczeństwo turystów, ale także szczególny okres w roku.

szakale w Polsce
28.05.2024 14:11 Są już u naszych sąsiadów, rok temu zauważono je w Polsce. Czy są groźne dla ludzi?

Nowy gatunek dzikiego zwierzęcia pojawił się u naszych zachodnich sąsiadów. W ubiegłym roku pojedyncze osobniki były widziane również na terenie Polski. Minister środowiska w obawie przed ich inwazją zakwalifikował je jako zwierzynę łowną. Myśliwi już zacierają ręce, ale czy jest na co?

Zmierzchnica trupia główka
27.05.2024 16:11 Piszczy, a na jego tułowiu widać czaszkę. To największy w Polsce okaz tego gatunku

W Polsce żyje wiele niezwykłych zwierząt, o których wielu z nas nawet nie ma pojęcia. Mało kto wie, że największym motylem w naszym kraju jest zmierzchnica trupia główka, której nazwa nie jest przypadkowa. Jej niezwykły wygląd to dopiero początek, bowiem jej umiejętności mogą zaskoczyć. 

kot w radiowiozie
27.05.2024 14:09 Nagle wskoczył na radiowóz, policjantów aż zatkało. Kot czuł się jak u siebie

Policjanci z Bartoszyc wykonujący rutynowe czynności mieli niezwykłego towarzysza. Podczas kontroli drogowej na radiowóz wskoczył kot. Zwierzę postanowiło mruczeniem umilić czas zapracowanym funkcjonariuszom. Wylegując się na bloczku do wypisywania mandatów, uchronił kierowców przed wymierzeniem kary. Zdezorientowanym policjantom pozostało do dyspozycji jedynie słowne pouczenie. 

Zmrocznik gładysz
26.05.2024 16:33 Wygląda jak wąż, a później obrasta różowym futerkiem. Spotkacie go w Polsce

Być może wielu z was miało okazję zobaczyć w swojej okolicy nietypowe zwierzęta przypominające węże. W ubiegłym roku w Bielsku-Białej służby otrzymywały masę zgłoszeń dotyczących obecności tych dziwnych zwierząt. Okazuje się, że nie są one gadami, a przekształcają się w motyle z różowym futerkiem. Zmrocznik gładysz, bo o nim mowa, skrywa wiele tajemnic. 

sokoły
26.05.2024 15:44 Pierwszy lot młodego. Piękny prezent dla Wrotki na Dzień Matki

Internauci śledzący losy Wrotki, Czajnika oraz trzech pociech tylko czekali na ten moment. Już od kilku dni obserwatorzy lubelskich sokołów mogli zauważyć nieśmiałe próby młodych do lotów. W Dzień Matki jedno z nich postanowiło wyfrunąć z gniazda.

pies
25.05.2024 15:30 Psią staruszkę przywiązali do ławki w parku. To, co na niej leży, łamie serce

Porzucenia zwierząt niestety wciąż mają miejsce zdecydowanie za często. Tym razem Animal Patrol Straży Miejskiej w Łodzi otrzymał wezwanie do psa w jednym z miejscowych parków. Sunia w podeszłym wieku była przerażona i nie wiedziała, dlaczego ktoś potraktował ją w tak okropny sposób. Tuż obok czworonoga, na ławce znajdowało się coś, co tylko potwierdzało, że sprawca działał z całkowitą premedytacją.

zaskrońce
24.05.2024 16:41 Potrafią nie tylko pełzać. Pływające węże żyją w Polsce nie od dziś

Decydując się na wypoczynek na łonie natury, musimy liczyć się z tym, że na naszej drodze może pojawić się dziko żyjące zwierzę. Jednym z nich może być wygrzewający się na kamieniach wąż, który ku zdziwieniu wielu Polaków, potrafi również świetnie pływać. Lasy Państwowe opublikowały nagranie, na którym widać gada wyłaniającego się z wody. To nie egzotyczny osobnik, który uciekł komuś z terrarium, a nasz rodzimy gatunek.

nowy mieszkaniec warszawskiego zoo
23.05.2024 16:35 Nowy mieszkaniec Warszawskiego ZOO. Przypomina ryjówkę, ale bliżej mu do słonia

Pracownicy Ptaszarni Warszawskiego ZOO pochwalili się nowym podopiecznym. Niewielkich rozmiarów stworzonko, nazywane pieszczotliwie “mini słoniem”, ma trąbę, za pomocą której wykopuje z ziemi chrząszcze. Młody samiec szybko zyskał sympatię miłośników zwierząt, którzy niebawem będą mieli okazję zobaczyć go w komplecie z samicą. Poznajcie sorkonosa czarno-rdzawego.