Swiatzwierzat.pl
Terier: do polowań, do walki i na kolanka

Pixabay.com

Terier: do polowań, do walki i na kolanka

1 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Emil Hoff

Udostępnij:

Terier to nazwa grupy ras psów, które od średniowiecza towarzyszyły myśliwym na polowaniach. Z czasem zrobiły karierę jako psy do walk z bykami i innymi psami, dziś zaś są popularnymi domowymi pupilami. Mają wyrazisty charakter i mnós

Terier – historia typu rasy

Teriery wyhodowano w Anglii jako psy myśliwskie, wyspecjalizowane w polowaniu na małą zwierzynę. Prawdopodobnie bezpośrednim przodkiem nowego typu psa był pinczer szorstkowłosy. Nazwa „terier” rasy pochodzi od francuskiego słowa „terrier” oznaczającego norę. Słowo to pojawia się w języku staroangielskim już w XV w. i oznacza psa przeznaczonego do wypłaszania zwierzyny z nor. W XVI w. widać już rozróżnienie między szorstkowłosymi terierami krótkonożnymi i gładkowłosymi terierami wysokonożnymi. Teriery większych rozmiarów – wysokonożne – brały udział w nagonce na lisy, borsuki, czasem wydry. Teriery mniejsze – krótkonożne – używane były jako norowce, czyli psy do wypłaszania zwierzyny z nor.

Teriery chętnie wykorzystywano także na wsiach do tropienia i zagryzania szczurów. Do 1835 r. teriery – ze względu na swa odwagę i zawziętość - często brały też udział w krwawym sporcie - walkach z bykami, do których wyhodowano specjalną rasę psa – bulteriera. Po zakazaniu w Wielkiej Brytanii walk psów z bykami, hodowcy stworzyli teriery do bicia się z innymi psami, np. pitbulteriery.

Po raz pierwszy teriery wydzielono jako osobny typ psów na wystawie z 1862 r. Wtedy też wprowadzono podział terierów na poszczególne rasy, np. foksterier i wymarłe już dzisiaj rasy terier staroangielski oraz biały terier staroangielski.

Angielskie teriery krzyżowano z innymi rasami, tworząc nowe odmiany terierów. Użytkowość tych psów sprawiła, że dziś spotkać można lokalne rasy terierów niemal na całym świecie. Istnieje np. terier australijski, czeski, nawet japoński (nihon teria). Terier tybetański i rosyjski, mimo nazwy, nie są tak naprawdę terierami.

Terier – popularne rasy

Współcześnie teriery to jedna z popularniejszych ras psów domowych, szczególnie lubiana za swoje sympatyczne usposobienie, wyrazisty charakter i nieduże rozmiary. Uznaniem cieszą się szczególnie spektakularne rasy, np. west highland white terrier o śnieżnobiałej sierści, a także irish soft coated wheaten terrier o bujnych lokach. Tylko nieliczne rasy, np. niemiecki terier myśliwski, nadal wykorzystywane są na polowaniach.

Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) wyróżnia obecnie 34 rasy terierów w czterech różnych sekcjach: teriery krótkonożne (np. jack russell terier, terier szkocki, czeski, australijski i japoński), wysokonożne (np. foksterier szorstko- i krótkowłosy, terier brazylijski, irlandzki i walijski ), typ bull (np. bulterier, boston terier, amerykański staffordshire terier i staffordshire bull terier), teriery miniaturowe (np. popularny yorkshire terier).

Jak wygląda terier?

Poszczególne rasy terierów mogą bardzo różnić się od siebie wyglądem i rozmiarem. Przykładowo english toy terier to malutki piesek o gładkiej sierści, dorastający do 30 cm wysokości w kłębie i ważący ledwie 3 kg. Z kolei airedale terier to duży pies o szorstkiej sierści, osiągający 61 cm wysokości i wagę do 32 kg. Na początku XXI wieku wyhodowano też rasę teriera w ogóle pozbawionego sierści – to amerykański terier bezwłosy.

Jaki charakter ma terier?

Teriery z reguły mają wyrazistą osobowość, są uparte, często krnąbrne i nieposłuszne, ale też bardzo dzielne i radosne. Silnie przywiązują się do swego pana i okazują mu szczególną lojalność.

W czasie łowów teriery skupiają się całkowicie na swoim zadaniu, potrafią też zaciekle walczyć, nie zważając na własne bezpieczeństwo, co pomagało im w duszeniu zwierzyny i zagryzaniu szczurów. Ta cecha nazywa się z angielska „gameness” i właśnie ze względu na nią z terierów wyhodowano w XIX w. słynne rasy psów do obrony i walki, początkowo z bykami, potem z innymi psami, jak bulteriery i pitbulteriery.

Silny charakter terierów sprawia, że trudno jest je szkolić i z reguły nawet przeszkolony pies nigdy nie będzie całkowicie posłuszny swemu panu. Mimo to warto przyłożyć się do wychowania teriera, bo są to bardzo inteligentne psy, zdolne opanować cały szereg pożytecznych umiejętności, zarówno do pracy jak i sportu.

Co je terier?

Terier to aktywny pies, powinien więc dostawać wysokiej jakości, pełnowartościową karmę dla psów. Chętnie będzie żywił się surowizną, ale trzeba pamiętać, by psom na diecie BARF suplementować niektóre witaminy i minerały, np. wapń.

Terier powinien dostawać dwa posiłki dziennie. Porcje muszą być dopasowane do rasy, płci, wieku, masy ciała i trybu życia psa.

Zdrowy terier

Teriery cieszą się dobrym zdrowiem, ale zapadają czasem na typowe choroby psów rasowych, takie jak kardiomiopatia, dysplazja stawów biodrowych i łokciowych, problemy z oczami (katarakty, wywinięcie lub podwinięcie powieki, zanik siatkówki).

Teriery pracujące dodatkowo narażone są w czasie polowania na urazy mechaniczne.

Każdy pies powinien przynajmniej raz w roku odwiedzać weterynarza na ogólny przegląd stanu zdrowia, obejmujący pobranie krwi, osłuch serca i płuc, sprawdzenie stanu zębów, oczu, uszu i pazurów. W ten sposób można wcześnie wykryć choroby, a tym samym skuteczniej je leczyć.

Czysty terier

Sierść teriera wymaga różnej pielęgnacji w zależności od jej typu i długości. Z reguły jednak nie wymaga wiele zachodu. U psów z dłuższym włosiem konieczne jest regularne czesanie za pomocą miękkiej szczotki lub rękawicy z gumowymi wypustkami, zbierającymi martwą sierść. Psy o gładkiej sierści najczęściej wystarczy tylko przetrzeć wilgotnym ręcznikiem po spacerze, te z dłuższym włosiem muszą czasem zażyć kąpieli. Pamiętaj, by kąpać psa z użyciem szamponu odpowiedniego do jego sierści, który nie wywołuje alergii. Po kąpieli należy dokładnie wysuszyć psa, żeby się nie przeziębił i żeby w wilgotnej sierści nie rozwijały się bakterie ani grzyby.

Należy regularnie czyścić terierom uszy za pomocą wacika nasączonego specjalnym środkiem samoczyszczącym. W ten sam sposób, w miarę potrzeby, należy przemywać psom trufle nosowe i kąciki oczu.

Pazury teriera muszą być regularnie przycinane, bo zbyt długie mogą utrudniać mu chodzenie lub nawet powodować ból. Trzeba to robić delikatnie, bo psie pazury są unerwione i ukrwione, z wyjątkiem samych końcówek. Jeśli boisz się, że skaleczysz psa, zaprowadź go na obcięcie pazurów do weterynarza lub groomera.

Należy dbać o czystość psich zębów i regularnie myć je za pomocą specjalnego patyczka lub szczoteczki oraz pasty enzymatycznej. Można też podawać terierowi smakołyki dentystyczne, które dodatkowo ścierają mu kamień nazębny, zapobiegają chorobom dziąseł i niwelują przykry zapach oddechu.

Dla kogo terier to idealny pies?

Teriery miewają różne temperamenty i potrzeby, w zależności od rasy i charakteru poszczególnych psów. Z reguły wymagają regularnego ruchu i częstych zabaw. Są to więc psy rodzinne, ale nadają się także dla singli i osób starszych, pod warunkiem, że znajdą one dla psa odpowiednio dużo czasu. Mniejsze rasy terierów dobrze czują się w mieszkaniach.

Terier z dobrej hodowli

Terier powinien pochodzić z dobrej hodowli, której właściciel dba o zdrowie i samopoczucie dorosłych psów oraz szczeniąt. Rasowy pies musi posiadać książeczkę zdrowia z odnotowanymi szczepieniami, zabiegami odrobaczenia i wszczepieniem czipu, a także rodowód, który potwierdza, że szczeniak spełnia standard rasy i może być w przyszłości wystawiany do zawodów sportowych i konkursów piękności.

Ile kosztuje terier?

Cena rasowego teriera z rodowodem zależy od jego rasy i może sięgnąć kilku tysięcy złotych. Psy przeznaczone do dalszej hodowli, z rodziców czempionów lub ze szczególnie renomowanej hodowli mogą kosztować więcej. Teriery „na kolanka”, czyli przeznaczone na domowe pupile, mogą być nieco tańsze.

Podobne artykuły

piwo dla psów

Psy

Pełne witamin piwo dla psów? Włosi twierdzą, że czworonogi je uwielbiają

Czytaj więcej >
pies w upał

Psy

Jak zdrowo i efektywnie schłodzić psa w czasie upałów? Ekspertka udziela genialnych porad

Czytaj więcej >
tragedia

Psy

Tragiczne zdarzenie na Wiśle, utonął ukochany psiak. Czy można było temu zapobiec?

Czytaj więcej >
pies na boisku

Psy

Nie tylko kibice szaleją. Pies przerywa ważny mecz, co na to piłkarze?

Czytaj więcej >
Policja

Psy

Szaleńczy pościg za piratem drogowym. Porzucił psa w aucie i rzucił się do pieszej ucieczki

Czytaj więcej >
Dexter

Psy

Wyprawił psu niezapomniany pogrzeb. Ale to list pożegnalny wywołał największe emocje

Czytaj więcej >