Swiatzwierzat.pl
Labradoodle

Pixabay.com

Labradoodle – idealny pies z Australii

1 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Dominika Stańczyk

Udostępnij:

Doodle to z angielskiego gryzmoły i choć labradoodle to mieszanka labradora i pudla to ich charakter jest dokładnie jak gryzmoły – nie zawsze określony. Rasa ta powstała w ramach szczytnego zamysłu, aby pies przewodnik mógł też służyć alergik

Alergia na sierść dotyka milionów miłośników czworonogów. Część decyduje się na ciężką przeprawę i próbuje kochać z wiecznym katarem. Inni poszukują ras, które nie wpłynęłyby mocno na komfort życia. Dlatego też w 1988 roku Wally Conron z Australii postanowił stworzyć rasę, która będzie niezawodnym przewodnikiem niewidomych i nie będzie ich uczulać.

Labradoodle – niecodzienny wygląd

Hybrydowa hodowla psów polega na celowym krzyżowaniu ras, tak aby wydobyć z nich najbardziej pożądane cechy. W przypadku Labradoodla chodziło dokładnie o inteligencję i hipoalergiczność. Jednak w krzyżowaniu ras nie ma nic pewnego i tak szczeniaki stanowią wielką niespodziankę.

Nie ma zatem cech charakterystycznych dla rasy, bowiem wygląd i charakter każdego miotu jest inny. Czasem są to psy średnie, czasem duże. Również ich umaszczenie jest wielką loterią. Bywają też długo i krótkowłose, miewają proste a także kręcone włosy.

W ogólnym zamyśle labradoodle powinny przypominać pluszowe niedźwiadki, ale nie zawsze jest to możliwe. Nic zatem dziwnego, że europejska federacja hodowców tej rasy nie zatwierdziła.

Wygląd idący w parze z charakterem czyli idealny labradoodle

Labradoodle wyglądają niezwykle przyjaźnie – podobnie jak pluszowe misie. Na szczęście idzie to w parze z ich charakterem, czyli bardzo przyjaznym usposobieniem. Nic zatem dziwnego, że to dość często wybierany pies wśród rodzin z dziećmi.

Zanim jednak zdecydujemy się na adopcję labradoodla warto mieć na uwadze, że to pies wywodzący się z gończej rodziny, zatem musi mieć zapewnioną odpowiednią dawkę ruchu. Jeśli zatem lubimy spacerować, jeździć rodzinnie na rowerze i spędzać czas na świeżym powietrzu, spokojnie możemy dołączyć tego pupila do naszej rodziny. Warto też mieć na uwadze, że te psy uwielbiają wodne kąpiele – będą więc świetnymi wakacyjnymi towarzyszami szczególnie nad jeziorami!

Kolejną cechą, która sprawia że labradoodle odnajdzie się niemal w każdym domu, jest jego inteligencja. Oba psy, z których się wywodzi są bardzo inteligentne. Wymagają nie tylko wysiłku fizycznego lecz również umysłowego. Dlatego świetnie uczą się nowych komend.

Labradoodle – odpowiednia pielęgnacja

Podobnie jak pudle labradoodle wymagają szczególnej pielęgnacji włosów. Należy je codziennie szczotkować, co kilka tygodni dokładnie myć. Ważne są również wizyty u psiego fryzjera, który zadba by włosy były odpowiednio przystrzyżone i niefilcowały się stwarzając psu trudności w poruszaniu się.

Włosy, które u labradoodli występują zamiast sierści, to również kwestia problematyczna jeśli chodzi o zachowanie higieny oczu oraz uszu. Należy dokładnie dbać o osuszenie włosów w tych okolicach oraz często je przycinać by zapobiec groźnym infekcjom. Warto także podczas wizyt u weterynarza poprosić o dokładne przeczyszczenie uszu.

Trzeba także zwrócić szczególną uwagę na paznokcie – nie tylko istnieje możliwość ich wrastania, ale sierść labradoodli może być również długa pomiędzy palcami i pazurami. Jeśli nie zadbamy o tę część może zdarzyć się filcowanie – a nawet! – wyrwanie pazura co prowadzi do dużych problemów z poruszaniem się.

W przypadku tych psów istotna jest również dieta. Niestety ze względu na to iż nie zawsze wiemy po którym psie nasz pupil odziedziczył więcej genów, warto kierować się sprawdzoną zasadą – im karma lepszej jakości tym mniej problemów zdrowotnych. W tym wypadku najlepiej sprawdzi się mokra karma wysokomięsna.

Czy labradoodle jest dla mnie?

Choć psy te urzekają wyjątkowo ciekawym wyglądem przywodzącym na myśl pluszowe misie i są niezwykle przyjazne i kontaktowe, to warto pamiętać że rasa ta wywodzi się od psów myśliwskich, a zatem wymaga dużo wysiłku fizycznego i umysłowego. Jeśli prowadzimy stateczny tryb życia lepiej poszukać psa towarzyszącego.

Zanim jednak podejmiemy decyzję o zakupie psa, warto dokładnie zapoznać się z informacjami o hodowlach, szczególnie że w Europie wciąż labradoodle nie jest zarejestrowaną rasą. Być może warto odwiedzić schronisko i znaleźć w nim inną, uroczą hybrydę?

Podobne artykuły

piwo dla psów

Psy

Pełne witamin piwo dla psów? Włosi twierdzą, że czworonogi je uwielbiają

Czytaj więcej >
pies w upał

Psy

Jak zdrowo i efektywnie schłodzić psa w czasie upałów? Ekspertka udziela genialnych porad

Czytaj więcej >
tragedia

Psy

Tragiczne zdarzenie na Wiśle, utonął ukochany psiak. Czy można było temu zapobiec?

Czytaj więcej >
pies na boisku

Psy

Nie tylko kibice szaleją. Pies przerywa ważny mecz, co na to piłkarze?

Czytaj więcej >
Policja

Psy

Szaleńczy pościg za piratem drogowym. Porzucił psa w aucie i rzucił się do pieszej ucieczki

Czytaj więcej >
Dexter

Psy

Wyprawił psu niezapomniany pogrzeb. Ale to list pożegnalny wywołał największe emocje

Czytaj więcej >