Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Leonberger – lwia góra z Niemiec
Dominika Stańczyk
Dominika Stańczyk 24.03.2022 18:41

Leonberger – lwia góra z Niemiec

leonberger
Pixabay.com

Czy to pożądanie stworzenia psa wyglądającego jak lew jest prawdziwe – niestety na razie nie wiemy, gdyż drugą całkiem prawdopodobną teorią jest to, że leonberger to bezpośredni potomek dogów tybetańskich, które po Alpach biegały już w XVII wieku! Tak czy owak, lwi pies to prawdziwy muskularny olbrzym, który zadba o nasze bezpieczeństwo w każdej chwili!

Charakterystyka psa leonberger

Niemieckie psy należą do molosów typu górskiego. Osiągają 80 cm wysokości i ważą nawet do 75 kg! Są to więc psie olbrzymy i dlatego – pomimo dość łagodnego charakteru – bywają groźne. Leonberger ma owalną klatkę piersiową, mocarny grzbiet i przede wszystkim bardzo mocne i muskularne kończyny.

Jest psem krótkowłosym, jego sierść idealnie przylega do tułowia zaznaczając jego mięśnie. Wyjątkiem jest szyja i klatka piersiowa, gdzie u leonbergerów tworzy się charakterystyczna kryza podobna do lwiej grzywy. Ale nie tylko specyficzny szal ma go upodobnić do afrykańskiego drapieżnika – również umaszczenie takie jak lwi żółty, rudobrązowy, rudy oraz kremowy sprawiają że momentami leonberger przypomina dzikiego kota.

Użytkowość leonbergera

Choć nie lubimy mówić o psach w kontekście ich użytkowości, to pewne rasy mają swoje predyspozycje, które sprawiają, że najlepiej sprawdzają się do określonych celów. Jednym z takich psów jest właśnie leonberger. Ze względu na swoją muskularność, wytrzymałość, wielkość i mocny uścisk szczęki, ten górski olbrzym jest doskonałym psem stróżującym. Warto jednak zaznaczyć, że ceni on sobie rodzinne relacje, dlatego najlepiej pilnuje terenu z domowego posłania.

Już sam jego wygląd bywa odstraszający, choć leonbergery są stosunkowo łagodne. Wymagają jednak właściciela, który będzie szkolił je od samego początku, wyraźnie zaznaczając kto przewodzi w stadzie. Choć nie robią krzywdy świadomie, ze względu na swoje pokaźne rozmiary mogą narobić małych szkód, dlatego też nie wolno tych psów zostawiać sam na sam z dziećmi, pomimo że wspólne zabawy mogłyby trwać bez końca.

Leonberger ma również bardzo silny instynkt łowiecki – gdy złapie trop jest gotów gonić swoją zdobycz przez całkiem spory obszar. Niesie to za sobą ryzyko ucieczki psa, dlatego jeśli decydujemy się na spacer po lesie, warto trzymać go mocniej. Psy też ze względu na swoją siłę i muskularność mogą przypadkowo pociągnąć właściciela i go przewrócić, dlatego nie powinny wychodzić z dziećmi.

Wielki charakter i ogromne serce leonbergera

Mimo groźnej postury i rozmiarów leonberger jest niezwykle czułym i przyjacielskim psem, który bardzo przywiązuje się do swojej rodziny – nic zatem dziwnego, że w obronie swojego stada jest gotów poświęcić własne życie!

Tę gotowość do poświęcenia chętnie rekompensuje sobie wspólnymi zabawami, spacerami i… kąpielami wodnymi. Tak, niemieckie olbrzymy nie przepuszczą okazji by nie przepłynąć się w pobliskim jeziorze lub stawie, dlatego spacerując w okolicy zbiorników wodnych, warto być na to gotowym!

Leonbergom trzeba też poświęcić trochę czasu na edukację, a uczą się chętnie, jeśli w nagrodę za dobre sprawowanie dostają przysmaki, bo psy te również wielkie łakomczuchy – na szczęście przy odpowiednio zbilansowanym ruchu nie tyją mocno, ale przy wyborze pożywienia warto kierować się odpowiednią kalorycznością i wybierać pokarm dla tak zwanych dużych psów.

Jak dbać o psa rasy leonberger?

Te górskie psy mimo że są krótkowłose, niestety bardzo linieją, dlatego wymagają regularnego szczotkowania, szczególnie w okolicach lwiego fryza, w którym zbiera się dodatkowo brud – liście, piach i gałęzie.

Leonbergera należy kąpać tak często, jak to konieczne, ale zawsze osuszać suszarką gdyż jego futro schnie bardzo długo i może to doprowadzić do chorób skórnych. Podobnie jak inne psy olbrzymy leonberger wymaga też wizyt kontrolnych u weterynarza, gdyż zdarzają się u niego choroby typowe dla dużych psów, w tym dysplazja stawów.

Niezwykle ważna jest też dieta – leonbergery mają skłonności do skrętów żołądka, dlatego przygotowanie do posiłków i samych posiłków powinno być odpowiednie. Również spacery mają duże znaczenie w spalaniu kalorii co zapobiega nadmiernemu tyciu.

Jeśli wciąż zastanawiasz się czy leonberger to pies dla Ciebie, to powinieneś zadać sobie przede wszystkim pytanie, czy masz wystarczająco dużo czasu i siły by wychować tak dużego psa. Źle prowadzony szczeniak – choć niezwykle pocieszny – ostatecznie może zamienić się w psa demolkę, który będzie chodził własnymi ścieżkami. Jeśli myślisz o nim jako towarzyszu dla dzieci, pamiętaj że ze względu na swoje gabaryty może im zrobić krzywdę i to nie chcący. Nie jest to też pies dla miłośników sportów wyczynowych, ale gdy decydujesz się na długie spacery i górskie wędrówki, ten niemiecki olbrzym może być najlepszym towarzyszem.

Tagi: Polska
Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?