Historia mówi, że na początku XIX wieku ostatnie tarpany, czyli dzikie polskie konie ostały się na terenie Puszczy Białowieskiej. W 1780 roku odłowiono je i przekazano do Zwierzyńca hrabiego Zamoyskiego na Roztoce, by uchronić je przed całkowitym wyginięciem. Kiedy jednak nastała bieda, rozdano je miejscowym chłopom, którzy pilnie potrzebowali zwierząt do pracy. Przez następne sto lat praktycznie wszyscy zapomnieli o tym, że coś takiego miało miejsce i tarpany praktycznie odeszły w niepamięć. Bynajmniej do czasu.
Mało kto jest tak zaangażowany w ochronę środowiska i jej mieszkańców, jak Irwinowie. Rodzina legendarnego Łowcy Krokodyli po dziś dzień kontynuuje jego misję, zaś Bindi i Robert, których większość widzów pamięta jeszcze jako kilkuletnie dzieciaki, wydorośleli i zmienili się nie do poznania.
Cud narodzin zachwyca nie tylko w świecie ludzi. Również w przypadku zwierząt przyjście na świat zdrowego potomstwa wywołuje falę radości wśród rodziców, ale też opiekunów czy hodowców. Jeszcze ciekawiej robi się w sytuacji, kiedy nowo narodzone zwierzaki już od pierwszych chwil zachwycają wszystkich wokół za sprawą niepowtarzalnego wyglądu.
By założyć swoją pasiekę, trzeba najpierw uzbroić się we właściwy sprzęt i wiedzę na temat pszczół. Najlepiej jeszcze znaleźć kogoś doświadczonego, kto mógłby pomagać w razie kłopotów. Co jeszcze warto wiedzieć w tej materii przed nadchodzącym sezonem, opowiedział nam doświadczony pszczelarz. Zacznijmy jednak od podstaw.
Długość życia papug to obszerny i mocno zaskakujący temat. To, ile dany ptak przeżyje, zależy od wielu czynników, a różnice mogą wynosić nawet kilkadziesiąt lat! Jednak wynika to nie tylko z gatunku, do jakiego należy skrzydlaty zwierzak, ale także ze sposobu utrzymania czy nawet jego diety. Jak zatem przewidzieć, ile lat przeżyje papuga?
Dlaczego pies się uśmiecha? Zdania na temat tego, czy psy faktycznie są w stanie posługiwać się ułożeniem pyszczka, by wyrazić swoje emocje lub przekazać coś człowiekowi są podzielone. Zdaniem wielu naukowców, choć mina psa, unoszącego do góry kącki warg i szczerzącego się w podobnym do uśmiechu grymasie nie pełni tej samej roli, co podobny gest u ludzi.
6 najdziwniejszych ras psów na świecie różni się od siebie w znacznym stopniu. Choć niektóre z nich powstały w wyniku selektywnej hodowli, wiele należy do tak zwanych ras pierwotnych, które nie zmieniły się w znaczący sposób od tysięcy lat. Na liście znalazły się zwierzaki, które rzadko możemy napotkać na ulicach polskich miast, jak i takie, które widzimy dość często.
Marzysz o adopcji lub kupnie nowego psa, ale nie wiesz, czy podołasz jego wychowaniu od zera? Nigdy wcześniej nie miałeś zwierzęcia, więc tresura czworonoga jest Ci całkowicie obca? A może po prostu szukasz łatwego w ułożeniu pupila dla dziecka, osoby starszej lub niepełnosprawnej?Nie masz powodów do obaw. Wiemy, jakie psiaki sprawiają najmniej trudności w wyszkoleniu i będą nadawać się na perfekcyjnego towarzysza dla każdego.
Czy psy lubią muzykę? Wiadomo, że nasi pupile mają fenomenalny słuch i wszystkie dźwięki wpływają na nie dużo silniej, niż na ludzi. Jak jednak podchodzą do puszczanych w radio piosenek i czy mają własne ulubione gatunki? Naukowcy z Irlandii Północnej i Szkocji postanowili przyjrzeć się temu zagadnieniu i spieszą z odpowiedzią!
Canicross to stosunkowo nowa i zarazem ciesząca się coraz większą popularnością wśród posiadaczy psów dyscyplina sportu. Z myślą o pasjonatach sportu z udziałem czworonogów organizowane są różnorodne zawody, w których każdy może wybrać, jaka forma uczestnictwa najbardziej mu odpowiada. Zanim jednak będzie można wziąć w nich udział, należy odpowiednio wytrenować psa i samego siebie. Od czego więc zacząć?
Kocie łapki skrywają niejedną tajemnicę. Pełnią w życiu kota całkiem niemało funkcji, a niektóre z nich są dość zaskakujące. To samo można powiedzieć o ich budowie, która także jest bardziej złożona, niż można by przypuszczać.
Koty często intensywnie liżą swoje futro po tym, jak spędziły trochę czasu z człowiekiem lub po serii pieszczot z jego strony. Nie bez powodu mruczki uchodzą za bardzo czyste zwierzęta. Zabiegi pielęgnacyjne stanowią dla nich nie tylko formę dbania o swoją higienę, ale także pełnią istotną rolę dla ich psychiki. Na mycie się te zwierzęta przeznaczają nawet do kilku godzin dziennie.
Jak przekonać kota do spacerów na smyczy? Należy zacząć od tego, że zdecydowana większość tego gatunku będzie mierzyła się z dużymi trudnościami w nauce. Wynika to z tego, iż koty są zwierzętami, które w swoim codziennym funkcjonowaniu bardzo mocno bazują na dostępności zasobów. Co to właściwie oznacza?
Powszechnie mówi się o tym, że kociaki to urodzone czyściochy, które w porównaniu do psów, potrafią się same zatroszczyć o własną higienę, zaspokojenie potrzeb, a przy tym nienaganną aparycję. W większości przypadków wcale nie muszą prosić swoich właścicieli o wskazówki, gdy czują, że wzywa je zew natury. Po prostu zmierzają w stronę kuwety. Co jest więc przyczyną tego, że mruczki automatycznie wiedzą, gdzie powinny się skierować, gdy przychodzi pora na toaletę? Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy zastanowić się, czy przypadkiem ta ważna informacja nie została na stałe zakodowana w ich DNA.
Czy można psu podawać kości? Okazuje się, że tak, ale nie zawsze i nie wszystkie. Właściciele pupili nie mogą podawać kości chorym zwierzakom, ponieważ przyniosą one więcej problemów niż korzyści. Jeśli mamy do czynienia ze zdrowym czworonogiem, możemy pokusić się o podanie mu kości, ale tylko tych surowych! Co jeszcze powinniśmy wiedzieć w tej sprawie?
Chociaż koty to stuprocentowi mięsożercy, istnieją żelazne zasady, którymi należy się kierować przy wyborze karmy bogatej w substancje odżywcze. Rynek zoologiczny wciąż zaskakuje nowymi formułami produktów, lecz pozostaje ważne pytanie - czy karmienie kota wyłącznie surowym mięsem mu nie zaszkodzi?Koty są urodzonymi drapieżnikami o bardzo sprecyzowanych nawykach żywieniowych, których zmiana wydaje się mało prawdopodobna. Ich dieta powinna obfitować w produkty pochodzenia zwierzęcego, aby zagwarantować im zdrowy rozwój i energię potrzebną do codziennego funkcjonowania.Mając to na uwadze, o wspólnym przejściu z pupilem na dietę wegetariańską czy wegańską możemy bezwzględnie zapomnieć. Czy to jednocześnie oznacza, że surowe mięso powinno stanowić znaczącą przewagę wśród rzeczy lądujących w jego miseczce? Wszystko wskazuje na to, że niekoniecznie.
Dlaczego pies się oblizuje? Okazuje się, że powodów może być kilka. Najpopularniejszym są dręczące psa stres i strach. W sytuacjach, które są nowe lub niepokojące dla naszego pupila, właśnie w ten sposób psiaki próbują się uspokoić.
Sowa jarzębata rzadko przylatuje do Polski. W ciągu ostatnich 20 lat widziano ją zaledwie 50 razy! Niektórzy uważają, że bardziej przypomina jastrzębia niż sowę. W Wielkiej Brytanii mówi się na nią po prostu - sowa jastrzębia. Co ciekawe, ten piękny ptak prowadzi zupełnie dzienny tryb życia, polując na małe ptaki wróblowe.
Dlaczego kot się ociera? To zachowanie jest całkowicie dla kotów normalne, ale z jakiego powodu właśnie w ten sposób okazują nam uwagę? Nie każdy zdaje sobie sprawę, z czego wynika taki sposób łaszenia się, tymczasem, jak to w naturze, wszystko jest dokładnie przemyślane!
Ptaki po dziś dzień potrafią zaskakiwać ludzi. Wśród nich spotkać można ponad 10 tysięcy gatunków i każdy jest zupełnie inny. Niektóre wyróżniają się rozmiarami, inne śpiewem bądź ciekawym zachowaniem, a jeszcze inne wyglądem. Do tej ostatniej grupy należy zaliczyć harpię wielką, choć zdecydowanie jest ona wyjątkowa nie tylko ze względu na swoje imponujące rozmiary.
Każdy miał w życiu chociaż raz taki moment, kiedy nawet uniesienie głowy znad poduszki wydaje się tak skomplikowanym zadaniem, że czujemy się niedostatecznie zmotywowani, by chociaż podjąć próbę. Co ciekawe, ludzie nie są jedynym gatunkiem, któremu zdarza się odczuwać owy nastrój niemocy.Psy również mogą utracić dobre samopoczucie i mieć gorszy dzień. Warto jednak odróżnić przejściowy stan zobojętnienia na otaczającą nas rzeczywistość od chronicznego poczucia rezygnacji i przygnębienia.
Powody, dla których koty śpią na ludziach, wciąż są tylko przypuszczeniami. Jednak na podstawie obserwacji zwierzaków, ich właściciele niejednokrotnie zauważyli pewne powtarzające się prawidłowości, które dotyczą niejednego mruczka. Czy możemy ufać ich ocenie? Co jeśli jednak każdy kot śpi na człowieku z zupełnie innych powodów?
Psia łapka to, jak łatwo się domyślić, znak rozpoznawczy naszych pupili, a nawet swoisty "podpis", którym z radością dzielą się na spodniach właściciela po wyjątkowo udanym spacerze. Mimo ciągłych gonitw po błotach, chodnikach, piaskach czy trawach łapy zwierzaków i tak zachowują swój unikatowy "aromat". Co zatem sprawia, że nic nie jest w stanie zamaskować owego zapachu?
Kolejny odcinek i kolejne wielkie emocje w "Milionerach". Pytanie, które tym razem padło w polskiej edycji programu rozrywkowego, prowadzonego od lat przez Huberta Urbańskiego, przerosło uczestniczkę. Niestety, zagadnienie ze świata zwierząt okazało się dla niej zbyt trudne, by dotrzeć do finału i zdobyć upragniony milion złotych.
Choć niespecjalnie lubią, kiedy im się rozkazuje i chodzą własnymi ścieżkami, koty wciąż są jednymi z popularniejszych zwierząt na świecie. Lubią drapać, biegną na dźwięk otwieranej puszki, a także potrafią odnaleźć się w niekomfortowych miejscach. Wydaje się, że o kotach wiadomo wszystko, a naukowcy nie są w stanie już niczym nas zaskoczyć, to mruczki tak naprawdę wciąż skrywają przed nami tajemnice. Jakie? Nie wszyscy o tym wiedzieli.
Koci grzbiet, czyli jedno z popularnych ćwiczeń wzmacniających mięśnie kręgosłupa, jak łatwo się domyślić wzięło swoją nazwę od pozycji przybieranej przez szalenie wygimnastykowane mruczki. Choć sportowe wygibasy mogą sprawiać trudności ludziom, dla zwierzaków to jedna z podstawowych metod komunikacji z otoczeniem.
Koty to dziwaczne stworzenia. Bynajmniej nie trzeba o tym przypominać ich opiekunom, którzy z pewnością niejednokrotnie złapali się za głowę, obserwując niestandardowe zachowania swoich pupili. Choć może się wydawać, że większość z nich jest trudna lub wręcz niemożliwa do logicznego wytłumaczenia, wystarczy otwarty umysł i dobrze rozwinięty zmysł obserwacji, by odkryć tajniki kociego psychiki.
Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:Łódź: Spacer zakończył się dramatem. Właściciele są zrozpaczeniStary, zaniedbany pies miał zostać uśpiony. Ale weterynarz miał zupełnie inny planPrzyczepili kotu petardę do głowy? Pojawiły się nowe faktyŹródło: o2.pl