Lotopałanki karłowate to nietypowe czworonogi pochodzące z Australii. Ostatnimi czasy zyskują sobie coraz większą popularność jako zwierzęta towarzyszące, w tym także i w Polsce. Te wyjątkowe stworzenia nie bez powodu zaskarbiły sobie sympatię ludzi. Co sprawiło, że stały się tak lubiane? Co obecnie wiemy na temat pielęgnacji i hodowli lotopałanek? W rozmowie z Ewą Nalepą na wszystkie te pytania odpowiedziała Anna Smolińska, specjalistką od hodowli i utrzymania lotopałanek.fot. Anna Smolińska
"Ile lat będzie żył mój pies?" to jedno z najczęściej zadawanych, ale jednocześnie trudnych do przewidzenia pytań, jakie dotyczą czworonożnych przyjaciół człowieka. Długość życia psa jest co prawda kwestią indywidualną, która może się znacząco różnić między przedstawicielami różnych ras, aczkolwiek w pewnym stopniu jest możliwa do ustalenia. Rzecz jasna w przybliżeniu.
Rasy psów są niezwykle zróżnicowane nie tylko z wyglądu, ale też i z charakteru. Pod tym względem czworonogi są zupełnie takie, jak ludzie. Jedne są introwertyczne, inne ekstrawertyczne. Część z nich jest uważnymi słuchaczami i odzywa się dopiero wtedy, gdy ma ku temu powód, inne z kolei plotkują o wszystkim dookoła.
W ciągu roku mamy wiele okazji do świętowania przy użyciu fajerwerków, petard i flar. Jednym z nich Święto Niepodległości, czy też Sylwester. Wówczas w niemal całym kraju można podziwiać kolorowe rozbłyski na niebie. Podczas gdy jedni dopingują i sami biorą udział w strzelaniu z fajerwerków, właściciele wrażliwych na hałasy zwierzaków najchętniej zrobiliby wszystko, aby chwila wybuchu nie nadeszła wcale.
Rasy kotów może i nie są rozsławione na świecie do tego stopnia, co rasy psów, to w dalszym ciągu stanowią ważny faktor przy wyborze przyszłego członka rodziny. Rasowa przynależność mruczka decyduje w końcu nie tylko o jego wyglądzie oraz cenie, ale też zachowaniu, predyspozycjach i indywidualnych potrzebach. Zatem w jakich futrzakach zakochali się w tym roku Polacy?
Mówi się, że pies to najwierniejszy przyjaciel człowieka. Fakt ten potwierdziły badania preprowadzone na 60 czworonogach należących do różnych ras. Ujawniły one nieco zaskakującą, a zarazem trochę przykrą prawdę. Psy, nawet jeśli bardzo tego chcą, nie zawsze są w stanie pomóc właścicielowi w opresji.
Koty obok psów są najczęściej goszczonymi zwierzętami domowymi na całym świecie. Od setek lat nie jesteśmy w stanie odmówić im pomocy nie tylko ze względu na rozbrajająco uroczy wygląd, ale też budowaną z czasem więź i przywiązanie. W końcu nic tak szybko nie wywołuje uśmiechu na naszych ustach, jak czułości ze strony naszego podopiecznego.
Hotele dla zwierząt, w szczególności te specjalizujące się w opiece nad psami, zapewniają opiekę nad czworonogami podczas rozmaitych okazji. Niezależnie od tego, czy chcesz wyjechać na urlop, wyjazd służbowy, czeka Cię pobyt w szpitalu, czy szampańska impreza, petsitterzy zawsze z otwartymi ramionami przyjmą Twojego zwierzaka i zajmą się nim z największą troską.
Niecodzienne zdarzenie zostało uchwycone dzięki samochodowi Google. Ze zdjęcia wynika, że zając biegł ulicą, nagle skoczył i znalazł się kilka metrów nad ziemią. To zarówno brzmi, jak i wygląda absurdalnie. Jak to się udało?
Dlaczego pies drapie legowisko, zanim uda się w objęcia Morfeusza? Wydawałoby się, że to pytanie przywodzi na myśl dosyć oczywistą odpowiedź. Czy nasze czworonogi robią to wyłącznie dlatego, gdyż chcą umościć sobie miejsce do spania? Otóż okazuje się, że wcale nie jest to jedyny powód tego zagadkowego zachowania.
Rasy psów, które uznajemy za najinteligentniejsze, zazwyczaj bardzo szybko opanowują nowe umiejętności i komendy. Czworonogi z poniższej listy uwielbiają nowe wyzwania, które stawiają przed nimi właściciele do tego stopnia, że gdy brak im intelektualnej stymulacji, potrafią popaść w depresję lub zacząć wykazywać problemy behawioralne. Warto pamiętać o ich stałym rozwoju i zapewnianiu im nowych bodźców.
Legenda ta przyjęła się w naszym kraju już w zamierzchłych czasach. Gdy chrześcijaństwo dopiero „zyskiwało na popularności”, często wplątywano w nie także nieco pogańskich mitów, by łatwiej było uwierzyć w Trójcę Świętą. Dokładnym celem przyjęcie przez chrześcijan w Europie pogańskiej legendy o przemawiających zwierzętach w noc poprzedzającą święto Narodzenia Pańskiego było podkreślenie cudowności tego wydarzenia. Mit o rozmawiających zwierzętach był przekazywany z pokolenia na pokolenie, zwłaszcza wśród ludności wiejskiej, która na co dzień żyła w obecności zwierząt.
Najgorsze błędy właścicieli kotów wbrew pozorom mogą się przytrafić nawet najbardziej zagorzałym kociarzom. Wychowywanie zwierząt domowych wcale nie różni się tak bardzo od zajmowaniem się dzieckiem, dlatego w dużej mierze opiera się na tkwiących w nas instynkcie. W obu przypadkach podświadomie czujemy, jak powinniśmy opiekować się maleństwem, by nie zrobić mu krzywdy i zadbać o jego najważniejsze potrzeby. Ale czy wewnętrzny głos w każdej sytuacji pozostaje nieomylny?
Nowy gatunek ssaka z rodziny góralkowatych stał się przełomowym odkryciem naukowców pracujących na fińskim uniwersytecie w Helsinkach. Ekipa badawcza przemierzająca afrykańskie lasy w poszukiwaniu nocnych zwierząt natknęła się na tajemnicze stworzenie przypadkiem. Precyzyjniej rzecz ujmując, została zwabiona przez jego interesującą "pieśń".
Świąteczne rośliny na stałe wpisały się do wykazu dekoracji, jakie koniecznie powinny znaleźć się w domu każdej osoby świętującej Boże Narodzenie. Obok wystawnych świec, domków z piernika, skarpet zawieszonych z myślą o przyjściu Świętego Mikołaja oraz figurek aniołków czy elfów, przyozdobiona światełkami choinka oraz wieńce i jemioły to najczęstsze elementy, jakie w grudniu pojawiają się w domach milionów Polaków.
Wszystkie koty mają swoje ściśle określone nawyki i zachowania. Wynikają one z charakteru i przyzwyczajeń. Jedne uwielbiają się bawić, inne wspinać po firankach. Choć każdy kot jest inny, to wszystkie łączy jedno, szczególne zachowanie, mianowicie uwielbiają spać! Mruczki najwięcej czasu poświęcają na sen. Jakimi kryteriami kierują się przy wyborze idealnego legowiska?
Pies z natury lubi zapachy, które uchodzą za niespecjalnie przyjemne w ludzkim świecie. Co gorsza, czworonogi kochają się w nich nurzać i tarzać, przyprawiając swoich właścicieli o zawrót głowy. Nie jest ważne, gdzie pies się zamoczy, to może być równie dobrze brudna kałuża, bystra górska rzeka, deszcz czy kąpiel w morzu, ale efekt zawsze będzie taki sam. Zwierzak po wyjściu z wody zaczyna nieprzyjemnie pachnieć. Co jest przyczyną tego stanu rzeczy i czy można mu jakoś zapobiec?
Rasy psów, które zostały uznane za najpopularniejsze w Polsce wyłoniono dzięki analizie przeprowadzonej przez redakcję Wamiz. Jeden z największych portali poświęconych zwierzętom przyjrzał się wyborom, jakie w 2020 roku dokonali nasi rodacy w kwestii powiększenia rodziny o czworonożnego przyjaciela. Jakie wyciągnięto wnioski?
Co można podarować kotu pod choinkę? Prezent, który otrzyma od nas mruczek wcale nie musi być drogi i ekstrawagancki! Zwierzak powinien ucieszyć się z każdej nowej rzeczy. Ale może wydarzyć się i taka sytuacja, że dana zabawka w ogóle go nie zainteresuje. Co można zatem przygotować kotu, aby nie wydać na to majątku?
Święta Bożego Narodzenia i poprzedzająca je Wigilia to wyjątkowy czas, który chcemy spędzić jak najpiękniej w miłej, przyjaznej atmosferze. Stajemy się wtedy życzliwi dla wszystkich wokół, w tym dla naszych zwierzaków - domowych psów, kotów i innych. Ludzie dzielą się między sobą opłatkiem, a niektórzy także ze zwierzakami, okazując im w ten sposób swoją sympatię. A co o tym mówią nasze tradycje?
Stereotypy związane z karmieniem kotów mlekiem są niezwykle mocno zakorzenione, a każdy, kto miał koty, wie, że jego babka, prababka czy praprababka podawała im mleko i tak było od zawsze. Dzisiaj jednak jesteśmy świadomi tego, że nie jest to zbyt dobry nawyk żywieniowy dla tych zwierząt. Odpowiedzi na pytania związane z tym tematem udzielił w wywiadzie z Ewą Nalepą dr hab. inż. Tomasz Niemiec z Pracowni Żywienia Zwierząt SGGW w Warszawie.
Gwiazda betlejemska stała się już wręcz niezbędnym elementem bożonarodzeniowego wystroju. Jej cechą charakterystyczną są liście, które akurat w grudniu przybierają czerwony kolor. Czy jednak aby na pewno jej obecność nie zaszkodzi domowym zwierzakom? Tym bardziej że koty znane są przecież z zamiłowania do podgryzania doniczkowych kwiatów.
Aby prawidłowo określić, w jakim wieku jest pies należy wiedzieć, kiedy się dokładnie urodził. Jest to łatwe w przypadku psów z hodowli, dużo trudniejsze jeśli mowa o zwierzakach bezpańskich. Przy obliczeniach nie należy zapominać również o wielkości czworonoga. Tak, to ma naprawdę znaczenie!
Jak obliczyć wiek kota? Obserwując swojego pupila, od wczesnej młodości do późnej starości dostrzeżemy, że zachodzą w nim pewne zmiany. Kociaki są nieporadne i skore do zabawy, dorosłe mruczki poruszają się z gracją, skupiając także na innych rzeczach, a starsze zwierzaki najlepiej czują się na kanapie u boku właścicieli. Człowiek, by lepiej zrozumieć proces, jakim jest jego rozwój, stara się przełożyć go na ludzkie lata.
Nierzadko zdarza się, że gdy tylko pies zorientuje się, że kobieta jest w ciąży, staje się bardzo opiekuńczy. Będzie także bronił kobiety - będąc w pełni świadomym, że ona jest teraz bardziej narażona na niebezpieczeństwa niż przedtem.
Spanie z psem to kontrowersyjny temat wśród właścicieli zwierzaków. Niektórzy nie wyobrażają sobie nocy spędzonej bez pupila wtulonego w bok. Inni w ogóle nie pozwalają zbliżać się swoim czworonogom do sypialni. Zażarte dyskusje na ten temat zapewne będą trwać w najlepsze, jednak zwolennicy pierwszej z zasad zyskali właśnie ważny argument w tym sporze.
Ludzie i psy, choć są wspaniałymi przyjaciółmi, nie rozumieją się na wszystkich polach. Największą przeszkodę zdaje się stanowić bariera językowa - niestety pies nie powie nam dokładnie, co go denerwuje. Są jednak pewne zachowania, nawyki czy zwyczaje, na które powinniśmy zwrócić specjalną uwagę. One naprawdę potrafią doprowadzić naszego czworonożnego przyjaciela do szału!
Pewien uroczy psiak o imieniu Abby, gdy spacerował po lesie ze swoim panem, w pewnym momencie znalazł sobie całkiem sprytną kryjówkę. Chociaż znajdował się zupełnie na widoku, nie sposób go było jednak dostrzec. Kamuflaż miał doskonały, co udowadnia nam zdjęcie wykonane przez jego właściciela, Brysona.