Śpiący kot
Źródło: unsplash/Erik-Jan Leusink

Kocie łapki pełne tajemnic. Wiedziałeś, że mruczki pocą się stopami?

15 Stycznia 2021

Kocie łapki pełnią w życiu mruczka o wiele więcej funkcji, niż można by przypuszczać. Choć faktem jest, że służą kotu do chodzenia, na tym ich zadania się nie kończą. Skradanie, znakowanie terytorium, pocenie... to tylko przykłady ich zastosowań. Przyjrzyjmy się bliżej specyfice kocich łapek.

Kocie łapki skrywają niejedną tajemnicę. Pełnią w życiu kota całkiem niemało funkcji, a niektóre z nich są dość zaskakujące. To samo można powiedzieć o ich budowie, która także jest bardziej złożona, niż można by przypuszczać.

Tajemnice kocich łapek

Łapy służą kotu do chodzenia. Niemniej jednak mruczki inaczej poruszają się niż ludzie. Zwierzaki przemieszczając się po podłożu, stawiają na ziemi palce, opierając się o miękkie poduszeczki. Człowiek stawia na ziemi całą stopę. Doskonale widać to na tylnych kocich łapkach, które zginają się w dwóch miejscach. Jednym z tych zgięć jest właśnie pięta, a wyżej znajduje się kolano. Co to kotu daje? Dzięki temu mruczki są w stanie poruszać się zupełnie bezszelestnie.

Warto w tym miejscu dodać, że opuszki palców u kota są miękkie, ale zarazem bardzo silne. Co to oznacza? Z pozoru mogłoby się wydawać, że kocie łapki są bardzo delikatne i łatwo je zranić. Jak się jednak okazuje, potrafią one doskonale amortyzować ruch w czasie chodzenia, biegania i skakania, zapewniając ochronę przed skaleczeniami. Nie są jednak odporne na bardzo wysokie i niskie temperatury, dlatego mruczki nie przepadają za spacerowaniem po nagranym asfalcie albo zlodowaciałej drodze, które faktycznie mogłoby zrobić im krzywdę.

W kocich łapach znajdują się także receptory dotykowe, które pozwalają im ocenić strukturę, lokalizację i żywotność jego zdobyczy. To dość istotne w czasie polowania,

Szukał swojego kota, do schroniska wtargnął z bronią. Tłumaczył się miłością do pupila i swoją przeszłościąSzukał swojego kota, do schroniska wtargnął z bronią. Tłumaczył się miłością do pupila i swoją przeszłościąCzytaj dalej

Oprócz przemieszczania się i sprawnego polowania koty używają swoich łapek także do znakowania terytorium. Mruczki posiadają między poduszkami gruczoły, które wydzielają zapach specyficzny dla danego osobnika. Kiedy kot drapie coś w swoim pobliżu, to znaczy, że zostawił tam dowód obecności. Jest on niewyczuwalny dla człowieka, ale dla innych czworonogów już tak.

Koty pocą się łapkami

Kocie łapki skrywają jeszcze jeden sekret. Mruczki pocą się nimi, dlatego często, gdy są zestresowane potrafią zostawić ślady na ziemi! Zwierzaki w ten sposób regulują również temperaturę ciała. Co ważne, ilość wydzielanego potu przez kocie łapki jest niewystarczająca w przypadku wielkich upałów. Zwierzaki z ciepłem radzą sobie też wylizując futro. W ten sposób również się chłodzą.

Mruczki tak jak inne drapieżniki posiadają pazury. Dzięki nim potrafią się bronić, chwytać ofiary, wspinać wysoko na drzewa. Nigdy nie należy usuwać kotom ich pazurów. Co najwyżej można je skracać, jednak tylko ten przezroczysty kawałek pazura. Pamiętajcie, że lepiej obciąć za mało pazurka i czynność powtórzyć, niż wyrządzić mruczkowi krzywdę.

Zobacz zdjęcie:

Kocia łapka

fot.Unsplash/erik-jan-leusink

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:

Źródła: koty.pl, koty24.pl, krakvet.pl, zakociani.com

Następny artykuł