Swiatzwierzat.pl
kot myje się

pixabay.com/skorchanov

Dlaczego koty myją się po ludzkim dotyku? 5 powodów, które sprawią, że kocia logika cię zaskoczy

15 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Jakub Pasek

Udostępnij:

Koty często zaczynają się myć po tym, jak człowiek ja pogłaszcze. Powody stojące za tym zachowaniem mogą być dla niektórych zaskakujące. Wcale nie oznacza to, że pupil uważa, że jego właściciel jest brudny. Co zatem wywołuje w nim potrzebę "um

Koty często intensywnie liżą swoje futro po tym, jak spędziły trochę czasu z człowiekiem lub po serii pieszczot z jego strony. Nie bez powodu mruczki uchodzą za bardzo czyste zwierzęta. Zabiegi pielęgnacyjne stanowią dla nich nie tylko formę dbania o swoją higienę, ale także pełnią istotną rolę dla ich psychiki. Na mycie się te zwierzęta przeznaczają nawet do kilku godzin dziennie.

Dlaczego kot myje się po ludzkim dotyku?

Na to pytanie nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi. Właśnie dlatego właściciele nie powinni mieć kotu za złe, jeśli ten zacznie się intensywnie oblizywać po bliższym spotkaniu. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji.

Każdy kot może mieć własne powody, by zachowywać się w ten sposób. Aby zaspokoić Waszą ciekawość, poniżej spróbujemy przedstawić kilka z najbardziej powszechnych wytłumaczeń tego zjawiska.

1. To czysty przypadek - Jednym z najczęściej wymienianych powodów jest zwykły zbieg okoliczności. Koty myją się zazwyczaj w sytuacjach, w których czują się bezpiecznie. Nic więc dziwnego, że po odprężającym kontakcie z człowiekiem zaczynają dbać o swoją higienę.

2. Nie chce pachnieć człowiekiem - Podczas głaskania kota pozostawiamy na nim swój zapach. Jest on zazwyczaj dużo bardziej intensywny i rozpoznawalny dla innych zwierząt niż naturalna woń mruczka. Jako drapieżnik, twój pupil robi wszystko, by w każdej chwili być gotowym do łowów.

3. Zostawiliśmy na jego sierści krem, perfumy lub inne obce zapachy - Jeśli kot siedział na kolanach osoby noszącej intensywnie pachnące perfumy, lub ubrania, z których nitki mogły przyczepić się do jego futerka, z pewnością będzie chciał się ich pozbyć.

4. Chłodzi się - Często sierść kota nagrzewa się pod wpływem naszego dotyku, szczególnie jeśli zwierzak siedział nam na kolanach, lub długo głaskaliśmy go w jednym miejscu. Mruczek, myjąc się, reguluje temperaturę swojego ciała.

5. Zestresował się - Ten punkt będzie dotyczył głównie kontaktu z osobami, których kot nie zna zbyt dobrze. Choć wiele mruczków uwielbia spotkania z nowymi ludźmi, nie każdy zwierzak jest towarzyski i otwarty. Czasem pieszczoty, którymi obdarza go obcy, wywołują u niego stres.

A czy Wasze zwierzaki zawsze myją się po tym, kiedy je pogłaszczecie? Mamy nadzieję, że teraz będziesz już wiedział, dlaczego traktują ten nawyk jak jeden z najważniejszych obowiązków.

Zobacz zdjęcie:

Źródła: koty.pl

Podobne artykuły

reddit/u/kenlayne

Koty

Kot napędził właścicielom niezłego stracha. Jego zdjęcie stało się hitem w sieci

Czytaj więcej >
Kot w Wielkanoc

Koty

Czy mogę dać kotu jajko? Dowiedz się, o czym należy pamiętać w Wielkanoc

Czytaj więcej >
facebook/Best Friends Felines

Koty

Wystające żebra, sama skóra i kości. Uratowane przed śmiercią kociątko zmieniło się do nie poznania

Czytaj więcej >
pixabay/Kabo

Koty

Dlaczego kot kopie przy misce? Wyjaśniamy zachowania mruczka

Czytaj więcej >
Marlin

Koty

Świat oszalał na punkcie kota-pływaka. Nie straszna mu żadna fala (WIDEO)

Czytaj więcej >
Szczęśliwy kot

Koty

Jak poznać, że kot jest szczęśliwy? 8 znaków, że twój pupil ma u ciebie jak w raju

Czytaj więcej >