Swiatzwierzat.pl
bedlington terrier

pixabay.com/No-longer-here

6 najdziwniejszych ras psów na świecie. Aż ciężko uwierzyć w ich istnienie

17 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Jakub Pasek

Udostępnij:

6 najdziwniejszych ras psów na świecie zadziwi nawet największych miłośników czworonogów. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że różne odmiany tych zwierząt mogą różnić się od siebie wielkością, barwą sierści czy jej dł

6 najdziwniejszych ras psów na świecie różni się od siebie w znacznym stopniu. Choć niektóre z nich powstały w wyniku selektywnej hodowli, wiele należy do tak zwanych ras pierwotnych, które nie zmieniły się w znaczący sposób od tysięcy lat. Na liście znalazły się zwierzaki, które rzadko możemy napotkać na ulicach polskich miast, jak i takie, które widzimy dość często.

6 najdziwniejszych ras psów na świecie

1. Nagi pies meksykański - Występujący w trzech odmianach (zależnie od rozmiaru) zwierzak wywodzący się z Ameryki Południowej. Aztekowie uznawali go za świętego psa, w związku z czym często składano go w ofierze bogom. Wierzono, że nagie czworonogi są w stanie bezpiecznie doprowadzić duszę zmarłego w zaświaty, więc grzebano je wraz z właścicielami. Obecnie traktujemy je jak psy do towarzystwa. Odznaczają się bardzo przyjaznym i czułym charakterem.

2. Chiński grzywacz - W Państwie Środka te zwierzęta otoczone były czcią i szacunkiem, choć zdarzały się przypadki ich hodowli na mięso. Mimo bardzo nietypowego wyglądu - większość ciała psa nie jest pokryta sierścią, na jego głowie widnieje zaś imponująca grzywa - zachowują się jak typowe psy do towarzystwa. Choć nie lubią obcych i unikają kontaktu z nimi, nigdy nie mają dość pieszczot i towarzystwa swoich właścicieli.

3. Boston terrier - Pies wyróżnia się bardzo mocno spłaszczonym pyskiem i muskularną budową ciała. W odróżnieniu od innych czworonogów o podobnych cechach, takich jak mopsy czy buldogi francuskie, odznacza się świetną kondycją. Niewielki wzrost i waga sprawiają, że świetnie nadaje się dla osób aktywnych mieszkających w bloku. Z łatwością adaptuje się do nowych warunków i nie wymaga zbyt wiele przestrzeni, co czyni z niego idealnego towarzysza podróży.

4. Chow Chow - Jeden z najbardziej nietypowych czworonogów na świecie. Wyróżnia go nie tylko bujna sierść o złotym lub jasnym zabarwieniu. Najbardziej nietypową cechą tego psa jest jego język. Według standardu pokryty jest niebieskimi, sinymi lub granatowymi plamami, które rozszerzają się z wiekiem psa, czasem pokrywając cały organ.

Chow chow opisywany jest jako bardzo niezależny zwierzak, który świetnie znosi samotność, jest spokojny, często nie lubi nadmiaru aktywności fizycznej. Niestety ta rasa nie cieszy się dużą odpornością na choroby, jest też trudna w ułożeniu i wychowaniu, więc nie poleca się jej niedoświadczonym opiekunom.

5. Komondor (Owczarek węgierski) - Zwierzak, którego nie sposób przeoczyć, mijając na ulicy. Odznacza się dużym rozmiarem, mocną budową ciała, oraz sierścią rosnącą w grubych, przypominających dready puklach. Na Węgrzech od lat wykorzystywano je jako psy pasterskie.

6. Bedlington terier - Kolejna z ras wyróżniających się przede wszystkim budową swojego pyska oraz sierścią. Obecnie traktujemy je jako psy rodzinne i do towarzystwa, jednak kiedyś towarzyszyły myśliwym. Podobnie jak boston teriery, powstały w toku selektywnej hodowli.

Hodowcom tej rasy zależało przede wszystkim na tym, by w jak największym stopniu przypominały owce. Jak zwykle w wypadku ludzkich ingerencji, skutkuje to pewnymi problemami zdrowotnymi.

Zobacz zdjęcia:

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:

źródło: zwierzosfera.pl

Podobne artykuły

policja.gov.pl

Psy

Policyjny pościg za poszukiwanym przestępcą. Auto zawisło nad skarpą, w bagażniku uwięziony był pies

Czytaj więcej >
YT

Psy

Właściciel porzucił 16-letniego psa, gdy ten zachorował na raka

Czytaj więcej >
unsplash/Markus Winkler

Psy

Weterynarze biją na alarm. Rośnie liczba zachorowań na parwowirozę wśród psów

Czytaj więcej >
YT/Pitiful Animals

Psy

Właściciel porzucił gospodarstwo, zostawiając w nim psy na łańcuchu

Czytaj więcej >
facebook/TOZ Oborniki

Psy

Suczka była przekazywana z rąk do rąk i traktowana jak przedmiot. Straszne, co wyrządził jej człowiek

Czytaj więcej >
OTOZ Animals Inspektorat Gliwice

Psy

Przekazali smutne wieści. Mała Mia nie żyje

Czytaj więcej >