Swiatzwierzat.pl
Smutny pies

unsplash/Karin Hiselius

Dlaczego pies jest osowiały? Nie ignoruj pierwszych objawów, przyczyny mogą być poważne

10 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Czy Twojemu psu zdarza się popadać w zły nastrój? Być może zauważyłeś, że Twój niegdyś radosny czworonóg coraz częściej snuje się po domu bez celu, wyglądając przy tym na przygnębionego i osowiałego, czy też najchętniej nie ruszałby s

Każdy miał w życiu chociaż raz taki moment, kiedy nawet uniesienie głowy znad poduszki wydaje się tak skomplikowanym zadaniem, że czujemy się niedostatecznie zmotywowani, by chociaż podjąć próbę. Co ciekawe, ludzie nie są jedynym gatunkiem, któremu zdarza się odczuwać owy nastrój niemocy.

Psy również mogą utracić dobre samopoczucie i mieć gorszy dzień. Warto jednak odróżnić przejściowy stan zobojętnienia na otaczającą nas rzeczywistość od chronicznego poczucia rezygnacji i przygnębienia.

Dlaczego pies jest osowiały?

Twój pies nie ma ochoty na zabawy, stroni od kontaktu z ludźmi i innymi zwierzętami, a wstawanie z posłania sprawia mu tak wielką trudność, że woli ograniczyć ruszanie się z niego do względnego minimum? Zdecydowanie nie brzmi to najlepiej. Apatycznie zachowujący się czworonóg może poważnie zmartwić swoich właścicieli, którzy nie rozumieją, co jest prawdziwym powodem jego złego nastroju.

Przyczyn krótkotrwałego stanu apatii jest wiele i niekoniecznie muszą być one powiązane z poważną chorobą. Wystarczy bolący żołądek, zmęczenie, niskie ciśnienie czy zwyczajny spadek nastroju, by pies spuścił łebek ze smutku. Mogą temu towarzyszyć wymioty lub wstręt do jedzenia.

Specjaliści zauważają jednak, że utrzymywanie się złego samopoczucia u czworonoga przez dłuższy czas może świadczyć zarówno o problemach zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Apatia jest bowiem jednym z głównych objawów bardzo wielu chorób, między innym układu pokarmowego, nerek, boreliozy czy groźnych wirusów takich jak parwowizora.

Jeśli zaś mowa o dolegliwościach na tle psychicznym poczucie rezygnacji u zwierzaka może świadczyć o początkowym stadium depresji, tęsknocie za właścicielem czy nieumiejętności radzenia sobie z nadmiernym stresem.

Jak pomóc przygnębionemu zwierzakowi?

Kiedy już zaobserwujemy kilka niepokojących objawów u apatycznie wyglądającej psiny - nie czekaj zbyt długo! Koniecznie umów wizytę w lecznicy. Tylko dzięki starannie przeprowadzonej obserwacji oraz badaniom w klinice weterynaryjnej będzie możliwe wdrożenie odpowiedniego leczenie u cierpiącego stworzenia.

W przypadku, gdy ani badania krwi, ani diagnoza weterynarza nie wykazują żadnych nieprawidłowości u pupila, warto zastanowić się, czy źródło problemu nie leży przypadkiem gdzieś indziej. Być może przyczyną wydłużającego się stanu apatii jest traumatyczne przeżycie z przeszłości, jak np. nagła śmierć członka rodziny lub zaprzyjaźnionego zwierzaka. 

Na zakończenie warto podkreślić, że czasem apatia jest naturalną kolejności rzeczy, kiedy psiak zaczyna się starzeć. Seniorowie nie będą mieć już tyle sił, co za czasów bycia szczeniakiem, dlatego przede wszystkim postarajmy się być dla niego wyrozumiali i otoczmy go szczególną troską, by nie czuł się samotnie u kresu swojego życia. 

Zobacz zdjęcie:

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:

Źródło: petmex.pl

Podobne artykuły

FB/DIOZ

Psy

Z ulicy trafił do domu alkoholiczki. Później sąsiad zrobił z niego żywą tarczę

Czytaj więcej >
Facebook/Clinica Veterinaria Anubis

Psy

Nietypowe narodziny szczeniąt. Potrzebna była liczna pomoc

Czytaj więcej >
yt

Psy

Pies "dołączył" do sztafety. Nagranie bije rekordy popularności

Czytaj więcej >
twitter/KW_PSP_GDANSK

Psy

Tragiczny wypadek na Pomorzu. Strażacy uratowali psa, jego właściciel nie żyje

Czytaj więcej >
zrzutka/ufw8hk

Psy

Husky zjadł mięso nafaszerowaną gwoździami. Cudem przeżył, ale leczenie jest niezwykle kosztowne

Czytaj więcej >
Pies w Poznaniu

Psy

Pies biegał po skrzyżowaniu w samym centrum miasta. Służby nie miały litości dla właściciela

Czytaj więcej >