Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Dlaczego pies jest osowiały? Nie ignoruj pierwszych objawów
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 10.01.2021 01:00

Dlaczego pies jest osowiały? Nie ignoruj pierwszych objawów

Smutny pies
unsplash/sarah b

Każdy miał w życiu chociaż raz taki moment, kiedy nawet uniesienie głowy znad poduszki wydaje się tak skomplikowanym zadaniem, że czujemy się niedostatecznie zmotywowani, by chociaż podjąć próbę. Co ciekawe, ludzie nie są jedynym gatunkiem, któremu zdarza się odczuwać owy nastrój niemocy.

Psy również mogą utracić dobre samopoczucie i mieć gorszy dzień. Warto jednak odróżnić przejściowy stan zobojętnienia na otaczającą nas rzeczywistość od chronicznego poczucia rezygnacji i przygnębienia.

Dlaczego pies jest osowiały?

Twój pies nie ma ochoty na zabawy, stroni od kontaktu z ludźmi i innymi zwierzętami, a wstawanie z posłania sprawia mu tak wielką trudność, że woli ograniczyć ruszanie się z niego do względnego minimum? Zdecydowanie nie brzmi to najlepiej. Apatycznie zachowujący się czworonóg może poważnie zmartwić swoich właścicieli, którzy nie rozumieją, co jest prawdziwym powodem jego złego nastroju.

Przyczyn krótkotrwałego stanu apatii jest wiele i niekoniecznie muszą być one powiązane z poważną chorobą. Wystarczy bolący żołądek, zmęczenie, niskie ciśnienie czy zwyczajny spadek nastroju, by pies spuścił łebek ze smutku. Mogą temu towarzyszyć wymioty lub wstręt do jedzenia.

Specjaliści zauważają jednak, że utrzymywanie się złego samopoczucia u czworonoga przez dłuższy czas może świadczyć zarówno o problemach zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Apatia jest bowiem jednym z głównych objawów bardzo wielu chorób, między innym układu pokarmowego, nerek, boreliozy czy groźnych wirusów takich jak parwowizora.

Jeśli zaś mowa o dolegliwościach na tle psychicznym poczucie rezygnacji u zwierzaka może świadczyć o początkowym stadium depresji, tęsknocie za właścicielem czy nieumiejętności radzenia sobie z nadmiernym stresem.

Jak pomóc przygnębionemu zwierzakowi?

Kiedy już zaobserwujemy kilka niepokojących objawów u apatycznie wyglądającej psiny - nie czekaj zbyt długo! Koniecznie umów wizytę w lecznicy. Tylko dzięki starannie przeprowadzonej obserwacji oraz badaniom w klinice weterynaryjnej będzie możliwe wdrożenie odpowiedniego leczenie u cierpiącego stworzenia.

W przypadku, gdy ani badania krwi, ani diagnoza weterynarza nie wykazują żadnych nieprawidłowości u pupila, warto zastanowić się, czy źródło problemu nie leży przypadkiem gdzieś indziej. Być może przyczyną wydłużającego się stanu apatii jest traumatyczne przeżycie z przeszłości, jak np. nagła śmierć członka rodziny lub zaprzyjaźnionego zwierzaka. 

Na zakończenie warto podkreślić, że czasem apatia jest naturalną kolejności rzeczy, kiedy psiak zaczyna się starzeć. Seniorowie nie będą mieć już tyle sił, co za czasów bycia szczeniakiem, dlatego przede wszystkim postarajmy się być dla niego wyrozumiali i otoczmy go szczególną troską, by nie czuł się samotnie u kresu swojego życia. 

Zobacz zdjęcie:

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:

Źródło: petmex.pl

Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?