Sowa jarzębata na gałęziach drzewa zimą
Źródło: Facebook/ Krzysztof Podgorzak

Sowa jarzębata zawitała do Polski. Można ją spotkać raz na kilka lat

12 Stycznia 2021

Niezwykłe odkrycie w okolicach Olsztyna. Sowa jarzębata przyleciała do Polski. Pięknego ptaka można u nas spotkać raz na kilka lat. Wspaniałymi zdjęciami podzielił się z nami Krzysztof Podgorzak, miłośnik natury i fotograf.

Sowa jarzębata rzadko przylatuje do Polski. W ciągu ostatnich 20 lat widziano ją zaledwie 50 razy! Niektórzy uważają, że bardziej przypomina jastrzębia niż sowę. W Wielkiej Brytanii mówi się na nią po prostu - sowa jastrzębia. Co ciekawe, ten piękny ptak prowadzi zupełnie dzienny tryb życia, polując na małe ptaki wróblowe.

Sowa jarzębata w Polsce

Pięknego ptaka z żółtymi oczami i dziobem zauważył biegacz. Musiał znać się na sowach, bowiem o swoim odkryciu w okolicach Olsztyna powiadomił odpowiednie osoby. Łańcuszek dotarł do Krzysztofa Podgorzaka, który zdecydował się odnaleźć zwierzę. Nie przeszkadzała mu odległość. Podgorzak ruszył z Warszawy w poszukiwaniu ptaka. Obserwacja zwierząt nie jest jego stałą pracą, a hobby.

Szybko stało się jasne, że wszystko jest prawdą. Sowa jarzębata siedziała na gałęziach, obserwując otoczenie i pozwalając się fotografować. Rzadko się zdarza, że ten gatunek opuszcza mroźną tajgę, aby spędzić zimę na nieco cieplejszych terenach. Sowę najczęściej można spotkać na północnej Eurazji czy Ameryce Północnej, głównie w Kanadzie.

- Obecnie według danych monitorujących jest tylko jedna w Polsce. W zeszłym roku była też tylko jedna na Podlasiu, zaś trzy lata temu nikt ich nie rejestrował - mówi nam fotograf.

Sowa jarzębata charakteryzuje się długim ogonem. Jest bardzo smukła, choć samica jest większa od samca. Posiada "oczy z tyłu głowy", mianowicie jej upierzenie na karku imituje jej własną twarz. Zabieg ten sprawia, że inne zwierzęta czują się stale obserwowane i zniechęcone do wykonywania ataku. Długość ciała sowy wynosi do 40 cm, rozpiętość skrzydeł do 80 cm, natomiast jej wagę do 370 g.

Bocian od 19 lat udowadnia miłość niepełnosprawnej ukochanej. Przelatuje dla niej tysiące kilometrówBocian od 19 lat udowadnia miłość niepełnosprawnej ukochanej. Przelatuje dla niej tysiące kilometrówCzytaj dalej

Wielka gratka dla ornitologów

Ornitolodzy i miłośnicy zwierząt cieszą się na przybycie sowy. Prawdopodobnie w najbliższy weekend kolejne grupy ciekawskich oczu zjadą się w okolice Olsztyna, aby obserwować zwierzę. Pierwotnie informacja o lokalizacji ptaka miała być tajemnicą, którą chciano ujawnić dopiero na wiosnę, gdy sowa już odleci na północne lęgowiska. Trudno jednak przeoczyć to charyzmatyczne zwierzę. Ciężko jest również nie mówić o wspaniałym odkryciu. W tym miejscu apelujemy o ewentualną obserwację ptaka z odległości!

- Wyobrażacie sobie sytuacje, kiedy mamy tylko jednego wróbla w mieście, co to za sensacja by była, a tutaj mamy jedną sowę jarzębatą - pisze na Facebooku Podgorzak.

Zobacz zdjęcia:

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:

Źródło: Facebook/ Krzysztof Podgorzak

Następny artykuł