Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Pies a urlop. Wszystko, co musisz wiedzieć przed wyborem hotelu dla zwierząt
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 29.12.2020 01:00

Pies a urlop. Wszystko, co musisz wiedzieć przed wyborem hotelu dla zwierząt

Petsitter
unsplash/Wade Austin Ellis

Hotele dla zwierząt, w szczególności te specjalizujące się w opiece nad psami, zapewniają opiekę nad czworonogami podczas rozmaitych okazji. Niezależnie od tego, czy chcesz wyjechać na urlop, wyjazd służbowy, czeka Cię pobyt w szpitalu, czy szampańska impreza, petsitterzy zawsze z otwartymi ramionami przyjmą Twojego zwierzaka i zajmą się nim z największą troską. 

Hotele dla zwierząt - dlaczego nie należy się ich bać? 

Co sprawia, że Polacy wciąż czują opory przed powierzeniem zwierząt w ręce profesjonalnych opiekunów? Chyba każdy właściciel futrzaka pragnie, aby ten odpoczywał w warunkach zbliżonych do domowych, gdzie nie będzie groziło mu żadne niebezpieczeństwo. Z tego powodu mogą się obawiać, że pobyt w nowym miejscu wywoła w nim niepotrzebny stres i lęk, zaś obca osoba, nieprzyzwyczajona do charakteru i zachowań zwierzaka, nie będzie w stanie zapanować nad nim w kryzysowych sytuacjach.

Do powyższego argumentu dochodzą jeszcze inne czynniki stresogenne, jak na przykład sylwestrowe fajerwerki, nieznane odgłosy z ulicy czy obce zapachy innych zwierząt i ludzi. Ponadto, warto nadmienić, że niektóre stworzenia niespecjalnie dogadują się z przedstawicielami swojego gatunku, dlatego chwila nieuwagi ze strony petsittera może doprowadzić do bójki pomiędzy nimi. 

Wszystkie powyższe przykłady motywuje ten sam powód, jakim jest najzwyklejszy strach o dobro ukochanego zwierzaka. Pragniemy jednak Cię uspokoić. Hoteliki dla zwierząt prowadzone są w większości przez takich samych miłośników zwierząt, jak Ty, którzy w żadnym wypadku nie chcą dopuścić do tego, by Twój pupil czuł się w ich towarzystwie niekomfortowo.

Wiedzą, jak podejść nawet najbardziej nieufnego czworonoga i zagwarantować mu mnóstwo zabawy, by w trakcie pobytu nie tęsknił przesadnie za swoim właścicielem. Co więcej, poza latami praktycznego doświadczenia, bardzo często są wykształceni w kierunku profesjonalnej opieki nad psami czy kotami, dlatego zwierzęce zachowania nie są dla nich żadną tajemnicą.

Jak przygotować zwierzaka na pierwszy pobyt w hotelu?

Urlop jest jedną z okazji, kiedy warto przemyśleć kwestię pozostawienia zwierzaka pod opieką petsittera, najlepiej ulokowanego z dala od miasta. Ceny wahają się w granicy 20 do nawet 100 zł za dobę w zależności od wielkości zwierzęcia oraz okresu przewidywanego pobytu w hotelu. Warto dodać, że w niektórych placówkach w cenę wliczone są już koszty wyżywienia pupila, a pomieszczenia są specjalnie wyciszane.

Jeśli wciąż odczuwasz niepokój na myśl o powierzeniu swojego psa czy kota pod opiekę nieznajomej Ci osoby, zapytaliśmy o zdanie eksperta. Zofia Tutak prowadząca Hotel Pupile w Warszawie opowiedziała nam, jak się przygotować przed pierwszym razem w hoteliku dla zwierząt, jeśli przypada on w okresie przedsylwestrowym.

- Przygotowanie psiaka na pobyt w hoteliku podczas wakacji powinno przebiegać tak samo, jak w każdym innym okresie. Najważniejsze, żeby miał zaufanie do osoby, która będzie się nim opiekować i na tym należy się skupić - tłumaczy Zofia Tutak. - Podręcznikowo powinno przebiegać to tak: spotkanie na neutralnym gruncie, później od jednego do kilku krótkich (wystarczy, że będą kilku- kilkunastogodzinne) pobytów adaptacyjnych. To jak szybko pies jest w stanie komuś zaufać, to kwestia indywidualna i od tego należałoby uzależnić ich dokładną formę. Jednak w życiu różnie bywa i właściciele nie zawsze mają czas i możliwości, by wszystko w ten sposób zorganizować. Jeśli psiak jest od razu wrzucony na głęboką wodę, to odpowiedzialnością osoby, u której pozostaje pod opieką, jest wiedzieć jak działać, by pies czuł się u niej dobrze.

Spytaliśmy również, ile zwierzaków przebywało pod opieką pani Zofii w ubiegłego Sylwestra. Niewiątpliwie jest to jedna z dat, kiedy należy szczególnie zatroszczyć się o pupila.

- Dziesięć. Ósemka już się zna, z czego piątka tworzy bardzo zgrane stadko, natomiast trójka od innych psów woli towarzystwo człowieka. Dwa psiaki są nowymi podopiecznymi, oba miałam okazję już poznać - opowiedziała nam opiekunka do zwierząt z Warszawy.

Pragnęliśmy także poznać sytuację psów, które panicznie boją się nagłych wystrzałów i innych sylwestrowych atrakcji oraz sprawdzone metody na zadbanie o zdrowie psychiczne zwierząt w tym okresie. Jak się okazuje, wszystkie czworonogi pod opieką pani Tutak zostaną zabrane poza Warszawą, gdzie nieoczekiwane hałasy nie powinny być dla nich słyszalne.

- To kwestia bardzo indywidualna. Zależy przede wszystkim od stopnia wrażliwości psa i warunków, jakie oferuje konkretny opiekun. Generalizując, najlepiej jest zabrać czworonoga z dala od sylwestrowego chaosu. Niezależnie od tego, czy będzie z właścicielem, czy z opiekunem. Jeśli ktoś nie ma możliwości, by to zrobić, wówczas wszelkie działania mające na celu przygotowanie psa do nocy sylwestrowej powinny być wprowadzane stopniowo, a właściciel przede wszystkim sam powinien wykazywać się spokojem i opanowaniem. Nagłe zamknięcie się w domu na wszystkie spusty i wszelkie próby zagłuszenia fajerwerków niespecjalnie mu pomogą, jeśli będą stanowiły anomalię - wyjaśnia założycielka Hotelu Pupile.

Pozostawienie psiaka pod opieką profesjonalisty pozwoli nie tylko Tobie samemu ze spokojnym sumieniem cieszyć się z nadchodzącego urlopu czy Nowego Roku, ale też oszczędzić zwierzęciu stresu związanego z samotnością bądź byciem w centrum ciągłych wybuchów i rozbłysków na niebie.

Źródło: swiatzwierzat