Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Ptak jest tak ogromny, że wygląda jak człowiek przebrany w kostium. Zdjęcia zapierają dech
Ewa Nalepa
Ewa Nalepa 11.01.2021 01:00

Ptak jest tak ogromny, że wygląda jak człowiek przebrany w kostium. Zdjęcia zapierają dech

harpia i człowiek
Facebook/Big boi

Ptaki po dziś dzień potrafią zaskakiwać ludzi. Wśród nich spotkać można ponad 10 tysięcy gatunków i każdy jest zupełnie inny. Niektóre wyróżniają się rozmiarami, inne śpiewem bądź ciekawym zachowaniem, a jeszcze inne wyglądem. Do tej ostatniej grupy należy zaliczyć harpię wielką, choć zdecydowanie jest ona wyjątkowa nie tylko ze względu na swoje imponujące rozmiary.

Ptak jak... człowiek!

Harpia wielka to jeden z największych ptaków szponiastych świata, występujący w Ameryce Południowej i Środkowej. Choć istnieją gatunki, które mają większą rozpiętość skrzydeł, to jednak żaden nie dorównuje harpii siłą. Ptak ten nie bez przyczyny budzi grozę, ale także i podziw wśród ludzi.

Wyglądająca niczym wojownik w ptasim kostiumie harpia ma spore gabaryty. Rozpiętość jej skrzydeł może dochodzić do 2,25 m, a masa ciała w przypadku samic dochodzi do 9 kg! Warto tutaj dodać, że samce są o połowę lżejsze, choć wielkością mogą niemal dorównywać samicom.

Poza tym ptaki te posiadają potężne szpony. Ich masywne stopy są większe od pięści dorosłego mężczyzny, a najdłuższy pazur mierzy nawet 12,5 cm! Ta zabójcza broń służy w pewnym konkretnym celu - polowaniu.

Choć harpia wielka budzi postrach wśród ludzi, nie jest dla nich groźna. W naturze ptaki te polują na małpy oraz leniwce, a niemal całe życie spędzają w samych koronach drzew w wiecznie zielonych lasach deszczowych.

Najwspanialszy ptak drapieżny

Dumna, dzika i majestatyczna - taka właśnie jest harpia wielka. Dodatkowo wszystkie jej atuty i tajemniczość podkreśla tajemnicza ptasia twarz, która wygląda niczym ludzka. Mogłoby się wydawać, że to tylko czyjś wymysł, jednak ten zwierz istnieje naprawdę.

Niektórzy potrafią takiego ptaka (pochodzącego oczywiście z hodowli) ułożyć, by móc z bliska zaprezentować dzikie piękno wyjątkowego stworzenia i krzewić wśród ludzi pasję do przyrody. To naprawdę szczytny cel, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że natura w obliczu współczesnej cywilizacji stoi przed wieloma zagrożeniami.

Niezmiennie od 1994 roku, harpia wielka posiada status gatunku bliskiego zagrożenia. Choć nieznana jest dokładna liczba żyjących osobników, niewątpliwe jest, że ciągle ich ubywa.

Jakie zagrożenia czyhają na te majestatyczne ptaki? Przede wszystkim jest to niszczenie naturalnych siedlisk, czyli wycinka lasów tropikalnych, które są dla nich domem. Poza tym wciąż nielegalnie poluje się na te majestatyczne, upierzone stworzenia.

Obecnie gatunek ten znajduje się pod ścisłą ochroną. Aby dodatkowo wzbudzić wśród lokalnej ludności szacunek wobec tego ptasiego giganta, w 2002 roku Panama uznała harpię wielką za symbol swojego kraju i surowo karze za wszelkie przejawy kłusownictwa wobec tego gatunku.

Zobacz zdjęcie:

fot. Facebook/ Big boi

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:

Źródło: kochamyzwierzaki.pl, en.wikipedia.org