Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Czy psy lubią muzykę? Odpowiedź może zaskoczyć wielu właścicieli
Zuza Siwek
Zuza Siwek 24.03.2022 18:37

Czy psy lubią muzykę? Odpowiedź może zaskoczyć wielu właścicieli

pies obok płyt
unsplash.com/Moshe Schneider

Czy psy lubią muzykę? Wiadomo, że nasi pupile mają fenomenalny słuch i wszystkie dźwięki wpływają na nie dużo silniej, niż na ludzi. Jak jednak podchodzą do puszczanych w radio piosenek i czy mają własne ulubione gatunki? Naukowcy z Irlandii Północnej i Szkocji postanowili przyjrzeć się temu zagadnieniu i spieszą z odpowiedzią!

Czy psy lubią muzykę?

Wielu właścicieli zastanawia się pewnie nad podobnymi kwestiami. W końcu ciężko wyobrazić sobie nasze życie bez słuchania muzyki w domu czy w samochodzie. Ale co o naszych muzycznych wyborach sądzą nasi podopieczni? Przeważnie co prawda na nie nie reagują, ale nie ulega wątpliwości, że słyszą wszystko doskonale.

Podczas gdy przeciętny człowiek słyszy dźwięki o częstotliwości od 16 do 20000 Hz, dla przeciętnego czworonoga jest to aż od 16 do 50000 Hz. Każdy odpowiedzialny opiekun wie więc, żeby nie zabierać psów na koncerty, czy nie puszczać muzyki na cały regulator dla komfortu pupila. Czy wiemy jednak, jaka muzyka odpowiada psiakom najbardziej?

Zespół naukowców z Belfastu w Irlandii Północnej, któremu przewodziła Deborah Wells postanowił zbadać sprawę i doszedł do interesujących wniosków. Do badania zaangażowano 50 czworonogów i sprawdzano ich reakcje na rozmaite gatunki muzyczne.

Postawiono na popularne opcje - psy miały okazję wysłuchać między innymi Britney Spears, Boba Marleya, Metalliki czy Vivaldiego. I tu okazało się, że nasi pupile wcale nie różnią się znacząco od przeciętnego człowieka.

Jaką muzykę lubią psy?

Okazało się, że muzyka nie tylko ma wpływ na poczucie naszych podopiecznych, ale również, że słuchany gatunek odgrywa tu znaczenie. Metalowe, szybkie utwory sprawiały na przykład, że psy były bardziej pobudzone i hałaśliwe. Pop zdawał się nie wpływać znacząco na nastrój zwierzaków, za to muzyka klasyczna w wykonaniu Beethovena czy Vivaldiego sprawiała, że czworonogi łatwiej się relaksowały, a nawet kładły spać.

Do podobnych, lecz w pewnych kwestiach rozbieżnych wniosków doszedł zespół badawczy z Glasgow pod przewodnictwem prof. Neila Evansa. Szkocki uniwersytet zastosował podobną metodę badawczą, co zespół z Irlandii Północnej i puszczał psom piosenki należące do różnych gatunków.

- Ogólnie rzecz biorąc reakcje na poszczególne gatunki były bardzo zróżnicowane. Dowodzi to, że nasi psi przyjaciele mają prawdopodobnie - tak jak ludzie - indywidualny gust muzyczny. Biorąc to pod uwagę, nasze obserwacje wykazały najbardziej pozytywne zmiany zachowań pod wpływem reggae i soft rocka - poinformował Evans, jak cytuje Antyradio.

Te badania zleciło SSPCA, szkocka organizacja zajmująca się prawami zwierząt. Wszystko w trosce o dobro psów w schroniskach - Gilly Mendes Ferreiry ze stowarzyszenia zapowiedziała, że badania będą kontynuowane i rozszerzone o kolejne gatunki, by mieszkające w placówkach zwierzaki miały się jak najlepiej.

Co ciekawe, na rynku dostępne są kompozycje tworzone specjalnie dla naszych czworonożnych przyjaciół. Można je zakupić, by słuchać ich razem z psami lub wyszukać odpowiadające nam kawałki np. na YouTubie. Większość z nich jest oparta na dźwiękach natury, muzyce klasycznej i relaksacyjnej.

Terapia muzyką działa nie tylko na ludzi, a kiedy nasz pies jest zestresowany, możemy spróbować uspokoić go właśnie dźwiękami z głośnika. Wystarczy znaleźć odpowiednio spokojne melodie skomponowane właśnie pod psie uszy i sprawdzić, czy pupilowi podoba się to, co słyszy.

źródło: antyradio.pl, zpazurem.pl