Swiatzwierzat.pl
pies się oblizuje

unsplash.com/Laula Co

Dlaczego pies się oblizuje? Wcale nie chodzi mu o jedzenie

13 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Zuza Siwek

Udostępnij:

Dlaczego pies się oblizuje? Psia mowa ciała jest dużo bardziej skomplikowana, niż nam się wydaje. Dlatego też uporczywe oblizywanie się nie zawsze oznacza, jak można by sądzić, że pies jest głodny lub coś mu bardzo smakowało. Znacznie częściej sygnalizuje

Dlaczego pies się oblizuje? Okazuje się, że powodów może być kilka. Najpopularniejszym są dręczące psa stres i strach. W sytuacjach, które są nowe lub niepokojące dla naszego pupila, właśnie w ten sposób psiaki próbują się uspokoić.

Dlaczego pies się oblizuje?

Oczywiście nasi podopieczni oblizują się i mlaszczą w oczekiwaniu na posiłek, lub w trakcie jedzenia. Takie zachowanie jest normalne i wynika z podekscytowania na myśl o posiłku, podobnie zresztą, jak u ludzi.

O ile w przypadku, gdy nasz pupil coś zjadł lub dopiero zabiera się za pałaszowanie sprawa jest dość jasna, to co oznacza oblizywanie gdy w pobliżu nie ma jedzenia? W ten sposób psiak komunikuje, że znajduje się w niekomfortowej dla siebie sytuacji.

Także pies, który czuje się zagrożony sygnalizuje to oblizując wargi. W ten sposób pokazuje między innymi, że nie chce dopuścić do konfrontacji.

Trenerzy określają ten gest jako pokojowy. Możemy go zaobserwować na przykład, gdy nasz pupil cos przeskrobał i wie, że będziemy się na niego gniewać. Oblizując się, okazuje pokorę i przekazuje, że stresuje go położenie, w jakim się znalazł, a także sygnalizuje, że wolałby uniknąć konfrontacji z właścicielem.

Psy oblizują się również ze strachu. Często możemy zauważyć, że gdy nasz psiak czymś się denerwuje, lub wyraźnie czuje się niekomfortowo, oblizuje wargi i ziewa. Jedno i drugie możemy zaobserwować choćby w sytuacji, gdy wymagamy od pupila czegoś, na co nie ma ochoty, na przykład wykonywania sztuczek lub przytulania. Również frustracja może być powodem dla oblizywania pyska. 

Czemu pies ciągle się oblizuje?

Jeszcze innym powodem, dlaczego pies się oblizuje może być jakaś dolegliwość zdrowotna. Jeśli nasz pupil liże pysk i ślini się więcej, niż zazwyczaj powinniśmy zainteresować się, czy wszystko u niego w porządku. Czworonóg nie może nam powiedzieć, jak się czuje, ale za pomocą mowy ciała jest w stanie wiele pokazać. 

Nadmierne oblizywanie może sygnalizować ból zęba czy jamy ustnej lub nudności. Jeśli więc staje się niepokojąco częste, natychmiast udajmy się z pupilem do weterynarza.

Jeśli nie zainteresujemy się w porę częstym lizaniem warg przez psa, może to doprowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji. Z czasem takie nawyki stają się bardzo trudne do zwalczenia i można je porównać na przykład do obgryzania paznokci u ludzi. Pamiętajmy, że każde nietypowe zachowanie u naszego pupila powinniśmy zgłosić weterynarzowi - nawet, jeśli okaże się, że to nic poważnego, to lepiej wiedzieć na pewno, niż później żałować.

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:

źródło: myanimals.com

Podobne artykuły

FB/DIOZ

Psy

Z ulicy trafił do domu alkoholiczki. Później sąsiad zrobił z niego żywą tarczę

Czytaj więcej >
Facebook/Clinica Veterinaria Anubis

Psy

Nietypowe narodziny szczeniąt. Potrzebna była liczna pomoc

Czytaj więcej >
yt

Psy

Pies "dołączył" do sztafety. Nagranie bije rekordy popularności

Czytaj więcej >
twitter/KW_PSP_GDANSK

Psy

Tragiczny wypadek na Pomorzu. Strażacy uratowali psa, jego właściciel nie żyje

Czytaj więcej >
zrzutka/ufw8hk

Psy

Husky zjadł mięso nafaszerowaną gwoździami. Cudem przeżył, ale leczenie jest niezwykle kosztowne

Czytaj więcej >
Pies w Poznaniu

Psy

Pies biegał po skrzyżowaniu w samym centrum miasta. Służby nie miały litości dla właściciela

Czytaj więcej >