Swiatzwierzat.pl
Kot na śpiącym człowieku

Unsplash/ Luigi Pozzoli

Dlaczego kot śpi na człowieku? Niektóre mruczki uwielbiają drzemki z właścicielem

9 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Ewa Nalepa

Udostępnij:

Nie od dziś właściciele mruczków głowią się nad tym, dlaczego niektóre koty lubią spać na ludziach. Jak się okazuje, to upodobanie może być wynikiem instynktownego poszukiwania ciepłego miejsca na czas drzemki bądź służy wzmocnieniu więzi m

Powody, dla których koty śpią na ludziach, wciąż są tylko przypuszczeniami. Jednak na podstawie obserwacji zwierzaków, ich właściciele niejednokrotnie zauważyli pewne powtarzające się prawidłowości, które dotyczą niejednego mruczka. Czy możemy ufać ich ocenie? Co jeśli jednak każdy kot śpi na człowieku z zupełnie innych powodów?

Dlaczego kot śpi na człowieku?

Mówi się, że jeśli kot wybrał kolana, ramiona, plecy czy brzuch konkretnego człowieka na czas swojego snu, powinno się to uznać za komplement ze strony zwierzaka. Może to świadczyć o zaufaniu, jakim czworonóg darzy dwunoga.

Szczególnym potwierdzeniem tej ufności będzie fakt wejścia mruczka w fazę snu REM. Jest to najważniejszy moment w czasie spania, kiedy zwierzak naprawdę odpoczywa i regeneruje swoje siły witalne. Jak więc rozpoznać, że mruczek wszedł w fazę REM? W tym czasie może ruszać łapkami, trząść się czy wydawać ciche dźwięki.

Jednak oprócz wielkiego zaufania, mówi się także, że kot, jeśli śpi na człowieku, zacieśnia z nim więź. Wbrew pozorom, koty domowe nie są samotnikami. Owszem, są indywidualistami i same za siebie decydują o wszystkim, jednak potrzebują też kontaktu z człowiekiem. Najlepszym tego dowodem jest wybór miejsca drzemki tuż przy samym właścicielu.

Kolejną powiązaną z tym sprawą jest poczucie bezpieczeństwa. Choć mruczkom mieszkającym w domach z reguły nic nie zagraża, to i tak instynktownie będą szukać miejsca na drzemkę, w którym będą mogły spać spokojnie. Jeśli ufają właścicielowi - zdecydowanie nie będą czuć się przy nim zagrożone.

Również ciepło jest istotnym czynnikiem, dla którego kot wybierze swojego opiekuna jako miejsce na czas snu. Choć człowiek ma niższą temperaturę ciała niż mruczek, to nie zmienia to faktu, że kot, śpiąc na właścicielu, będzie dużo wolniej tracił własne ciepło, niż gdyby spał w miejscu "nieogrzewanym" w ogóle.

Oznaczanie terytorium

Co ciekawe, mówi się, że koty lubią spać na swoim opiekunie, ponieważ okazują w ten sposób swoją czułość, miłość i zaufanie. Zapewne, jest w tym ziarno prawdy. Koty zdecydowanie potrzebują towarzystwa - choć nie zawsze tolerują obecność innych mruczków i bywa, że ciężko je przyzwyczaić do obecności innych czworonogów. Sprawa ma się jednak zupełnie inaczej, jeśli mowa o człowieku.

Choć jednak te futrzaki cenią sobie towarzystwo ludzi, to mogą spać na nich z jeszcze jednego powodu. Chodzi tu o zapachowe znakowanie terytorium oraz członków swojego stada. Dla mruczka świat zapachów jest niezwykle istotny, jeśli więc jego dom i ludzie mają jego zapach, ten czuje się pewnie i bezpiecznie.

Tak samo, jak przy ocieraniu się o ręce czy nogi właściciela, koty śpią na ludziach, by "utrwalić" na nich swój ślad zapachowy. Zatem nie tylko okazują w ten sposób uczucia, ale także zapewniają sobie samym poczucie bezpieczeństwa. Na całe szczęście, ten zapach jest na tyle słaby dla ludzkiego nosa, że człowiek nie jest w stanie go wyczuć!

Zobacz zdjęcie:

fot. Unsplash/ Luigi Pozzoli

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:

Źródła: petportal.pl, wszystkookotach.pl

Podobne artykuły

reddit/u/kenlayne

Koty

Kot napędził właścicielom niezłego stracha. Jego zdjęcie stało się hitem w sieci

Czytaj więcej >
Kot w Wielkanoc

Koty

Czy mogę dać kotu jajko? Dowiedz się, o czym należy pamiętać w Wielkanoc

Czytaj więcej >
facebook/Best Friends Felines

Koty

Wystające żebra, sama skóra i kości. Uratowane przed śmiercią kociątko zmieniło się do nie poznania

Czytaj więcej >
pixabay/Kabo

Koty

Dlaczego kot kopie przy misce? Wyjaśniamy zachowania mruczka

Czytaj więcej >
Marlin

Koty

Świat oszalał na punkcie kota-pływaka. Nie straszna mu żadna fala (WIDEO)

Czytaj więcej >
Szczęśliwy kot

Koty

Jak poznać, że kot jest szczęśliwy? 8 znaków, że twój pupil ma u ciebie jak w raju

Czytaj więcej >