Swiatzwierzat.pl
Kot na śpiącym człowieku

Unsplash/ Luigi Pozzoli

Dlaczego kot śpi na człowieku? Niektóre mruczki uwielbiają drzemki z właścicielem

9 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Ewa Nalepa

Nie od dziś właściciele mruczków głowią się nad tym, dlaczego niektóre koty lubią spać na ludziach. Jak się okazuje, to upodobanie może być wynikiem instynktownego poszukiwania ciepłego miejsca na czas drzemki bądź służy wzmocnieniu więzi m

Powody, dla których koty śpią na ludziach, wciąż są tylko przypuszczeniami. Jednak na podstawie obserwacji zwierzaków, ich właściciele niejednokrotnie zauważyli pewne powtarzające się prawidłowości, które dotyczą niejednego mruczka. Czy możemy ufać ich ocenie? Co jeśli jednak każdy kot śpi na człowieku z zupełnie innych powodów?

Dlaczego kot śpi na człowieku?

Mówi się, że jeśli kot wybrał kolana, ramiona, plecy czy brzuch konkretnego człowieka na czas swojego snu, powinno się to uznać za komplement ze strony zwierzaka. Może to świadczyć o zaufaniu, jakim czworonóg darzy dwunoga.

Szczególnym potwierdzeniem tej ufności będzie fakt wejścia mruczka w fazę snu REM. Jest to najważniejszy moment w czasie spania, kiedy zwierzak naprawdę odpoczywa i regeneruje swoje siły witalne. Jak więc rozpoznać, że mruczek wszedł w fazę REM? W tym czasie może ruszać łapkami, trząść się czy wydawać ciche dźwięki.

Jednak oprócz wielkiego zaufania, mówi się także, że kot, jeśli śpi na człowieku, zacieśnia z nim więź. Wbrew pozorom, koty domowe nie są samotnikami. Owszem, są indywidualistami i same za siebie decydują o wszystkim, jednak potrzebują też kontaktu z człowiekiem. Najlepszym tego dowodem jest wybór miejsca drzemki tuż przy samym właścicielu.

Kolejną powiązaną z tym sprawą jest poczucie bezpieczeństwa. Choć mruczkom mieszkającym w domach z reguły nic nie zagraża, to i tak instynktownie będą szukać miejsca na drzemkę, w którym będą mogły spać spokojnie. Jeśli ufają właścicielowi - zdecydowanie nie będą czuć się przy nim zagrożone.

Również ciepło jest istotnym czynnikiem, dla którego kot wybierze swojego opiekuna jako miejsce na czas snu. Choć człowiek ma niższą temperaturę ciała niż mruczek, to nie zmienia to faktu, że kot, śpiąc na właścicielu, będzie dużo wolniej tracił własne ciepło, niż gdyby spał w miejscu "nieogrzewanym" w ogóle.

Oznaczanie terytorium

Co ciekawe, mówi się, że koty lubią spać na swoim opiekunie, ponieważ okazują w ten sposób swoją czułość, miłość i zaufanie. Zapewne, jest w tym ziarno prawdy. Koty zdecydowanie potrzebują towarzystwa - choć nie zawsze tolerują obecność innych mruczków i bywa, że ciężko je przyzwyczaić do obecności innych czworonogów. Sprawa ma się jednak zupełnie inaczej, jeśli mowa o człowieku.

Choć jednak te futrzaki cenią sobie towarzystwo ludzi, to mogą spać na nich z jeszcze jednego powodu. Chodzi tu o zapachowe znakowanie terytorium oraz członków swojego stada. Dla mruczka świat zapachów jest niezwykle istotny, jeśli więc jego dom i ludzie mają jego zapach, ten czuje się pewnie i bezpiecznie.

Tak samo, jak przy ocieraniu się o ręce czy nogi właściciela, koty śpią na ludziach, by "utrwalić" na nich swój ślad zapachowy. Zatem nie tylko okazują w ten sposób uczucia, ale także zapewniają sobie samym poczucie bezpieczeństwa. Na całe szczęście, ten zapach jest na tyle słaby dla ludzkiego nosa, że człowiek nie jest w stanie go wyczuć!

Zobacz zdjęcie:

fot. Unsplash/ Luigi Pozzoli

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:

Źródła: petportal.pl, wszystkookotach.pl

Tagi:

Ewa NalepaAutor

Redaktor portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Koty

Koci Książę cudem uniknął śmierci. "We wnętrzu uszu znajdowała się prawdziwa kopalnia świerzbowca"

Czytaj więcej >

Koty

Nie wiedzieli, że są filmowani. Dwóch nastolatków uratowało kota potrąconego na drodze

Czytaj więcej >

Koty

"Kto zjadł mój obiad?" Kotka zemściła się za kradzież jedzenia, zwierzaki rozbawiły cały Internet

Czytaj więcej >

Koty

Pielęgniarka przygarnia kotkę z ulicy. Wkrótce z brzydkiego kaczątka zmienia się w księżniczkę

Czytaj więcej >

Koty

Katowice: Spod gruzów wyciągnięto Milusia. Nadal poszukiwany jest jeden kot i pies

Czytaj więcej >

Koty

Nowy trend weselny. Rzucają kotami zamiast bukietem. Będzie rządzić w 2023 roku?

Czytaj więcej >