Swiatzwierzat.pl
kot

unsplash/Miron Cristina

5 niezwykłych faktów o kotach, których mogłeś nie znać. Jakie skrywają sekrety?

7 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Monika Krupska

Udostępnij:

Koty udomowiono już tysiące lat temu! Od tego czasu mruczki walczą z psami o wybór najlepszego przyjaciela człowieka. Choć mówi się, że yorki, spaniele czy owczarki mają w tej konkurencji przewagę, to miłośników dachowców, sfin

Choć niespecjalnie lubią, kiedy im się rozkazuje i chodzą własnymi ścieżkami, koty wciąż są jednymi z popularniejszych zwierząt na świecie. Lubią drapać, biegną na dźwięk otwieranej puszki, a także potrafią odnaleźć się w niekomfortowych miejscach. Wydaje się, że o kotach wiadomo wszystko, a naukowcy nie są w stanie już niczym nas zaskoczyć, to mruczki tak naprawdę wciąż skrywają przed nami tajemnice. Jakie? Nie wszyscy o tym wiedzieli.

Sekrety kotów 

1.  Koty przesypiają 75 proc. życia Koty uwielbiają robić sobie drzemki. Kiedy nie jedzą, nie wyglądają przez okno, czy nie polują na nogi właścicieli, to śpią. Mruczki przesypiają większość swoje życia, szacuje się, że nawet 75 proc. W zależności od kota, jednym wystarczy 12 godzin drzemki, innym 16, a co poniektóre śpią nawet 20 godzin w ciągu dnia! Dla porównania ludzki organizm potrzebuje ok. 8 godzin snu. 

2. Dziwna ilość palców Koty mają tylko po 5 palców w przednich łapach i po 4 palce w tylnich. Tyle samo palców znajdziemy u psów. 

3. Prawie brakuje im kubków smakowychKoty uwielbiają tuńczyka, ale np. nie potrafią poczuć smaku słodkich rzeczy. Zwierzaki utraciły zdolność odczuwania słodkiego smaku, ponieważ przy ich sposobie odżywiania, słodycz nie była im potrzebna. 

Fakty o kotach 

4. Koty przewidują pogodęDorośli często mówią, że czują zmianę pogody w kościach. Koty nie mogą nam powiedzieć tego samego, a jednak niektórzy uważają, że mruczki przewidują pogodę! Jeśli zbliża się zadanie pogody należy obserwować zwierzaki. Te podobno zaczynają starannie czyścić uszy, skupiają się na drapaniu różnych powierzchni, kichają czy chrapią! Podobno jeśli koty wyjątkowo głośno mruczą to zima może być mroźna. 

5. Koty są wspaniałymi skoczkamiPotrafią wskoczyć na łóżko, blat kuchenny czy wysoką szafę! Koty są świetnymi skoczkami, niektóre z nich doskakują wysokości nawet 2m! Wiedzieliście o tym?

Zobacz zdjęcie:

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:

Podobne artykuły

Kot trzymany na smyczy

Koty

Absurd. Przywiązali kota smyczą do budy. Próbowali się tłumaczyć, ale zdjęcia mówią wszystko

Czytaj więcej >
kociak

Koty

Śliczny kotek z twarzą dziadka urodził się chory. Jest zdeterminowany, chce dalej żyć

Czytaj więcej >
Sypialnia pary

Koty

Pokazała, co jej chłopak wyprawia z kotem, gdy nikt nie patrzy. Wideo ma ponad 50 mln wyświetleń

Czytaj więcej >
kotek

Koty

Kot zakradł się do pokoju dziecka. Miał mu do powiedzenia coś ważnego

Czytaj więcej >
Hubert Urbański

Koty

W "Milionerach" padło podchwytliwe pytanie. Prawdziwi miłośnicy kotów na pewno znali odpowiedź

Czytaj więcej >
Zdjęcie podglądowe - kot

Koty

Szarpał małego kotka, rzucał nim o ziemię. Policjanci przechwycili drastyczne nagranie

Czytaj więcej >