kot
Źródło: unsplash/Miron Cristina

5 niezwykłych faktów o kotach, których mogłeś nie znać. Jakie skrywają sekrety?

7 Stycznia 2021

Koty udomowiono już tysiące lat temu! Od tego czasu mruczki walczą z psami o wybór najlepszego przyjaciela człowieka. Choć mówi się, że yorki, spaniele czy owczarki mają w tej konkurencji przewagę, to miłośników dachowców, sfinksów czy belgijskich wciąż nie brakuje. A jakie sekrety skrywają przed nami koty?

Choć niespecjalnie lubią, kiedy im się rozkazuje i chodzą własnymi ścieżkami, koty wciąż są jednymi z popularniejszych zwierząt na świecie. Lubią drapać, biegną na dźwięk otwieranej puszki, a także potrafią odnaleźć się w niekomfortowych miejscach. Wydaje się, że o kotach wiadomo wszystko, a naukowcy nie są w stanie już niczym nas zaskoczyć, to mruczki tak naprawdę wciąż skrywają przed nami tajemnice. Jakie? Nie wszyscy o tym wiedzieli.

Sekrety kotów

1. Koty przesypiają 75 proc. życia
Koty uwielbiają robić sobie drzemki. Kiedy nie jedzą, nie wyglądają przez okno, czy nie polują na nogi właścicieli, to śpią. Mruczki przesypiają większość swoje życia, szacuje się, że nawet 75 proc. W zależności od kota, jednym wystarczy 12 godzin drzemki, innym 16, a co poniektóre śpią nawet 20 godzin w ciągu dnia! Dla porównania ludzki organizm potrzebuje ok. 8 godzin snu.

2. Dziwna ilość palców
Koty mają tylko po 5 palców w przednich łapach i po 4 palce w tylnich. Tyle samo palców znajdziemy u psów.

3. Prawie brakuje im kubków smakowych
Koty uwielbiają tuńczyka, ale np. nie potrafią poczuć smaku słodkich rzeczy. Zwierzaki utraciły zdolność odczuwania słodkiego smaku, ponieważ przy ich sposobie odżywiania, słodycz nie była im potrzebna.

Setki psów jest porzucanych przez właścicieli. Adoptowali je podczas pandemiiSetki psów jest porzucanych przez właścicieli. Adoptowali je podczas pandemiiCzytaj dalej

Fakty o kotach

4. Koty przewidują pogodę
Dorośli często mówią, że czują zmianę pogody w kościach. Koty nie mogą nam powiedzieć tego samego, a jednak niektórzy uważają, że mruczki przewidują pogodę! Jeśli zbliża się zadanie pogody należy obserwować zwierzaki. Te podobno zaczynają starannie czyścić uszy, skupiają się na drapaniu różnych powierzchni, kichają czy chrapią! Podobno jeśli koty wyjątkowo głośno mruczą to zima może być mroźna.

5. Koty są wspaniałymi skoczkami
Potrafią wskoczyć na łóżko, blat kuchenny czy wysoką szafę! Koty są świetnymi skoczkami, niektóre z nich doskakują wysokości nawet 2m! Wiedzieliście o tym?

Zobacz zdjęcie:

Patrzący biało-bury kot

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:

Następny artykuł