Swiatzwierzat.pl
Kot syjamski

pixabay/AndreasPetzold

5 najpopularniejszych ras kotów w 2020 roku. Jakie mruczki skradły serca Polaków?

30 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Rasy kotów cieszące się popularnością w danym roku to temat niezmiennie fascynujący dla kociarzy z całego globu. Mimo że dla wielu osób kwestia tego, czy ukochany pupil jest "rasowy", czy może urodził się jako krzyżówka niez

Rasy kotów może i nie są rozsławione na świecie do tego stopnia, co rasy psów, to w dalszym ciągu stanowią ważny faktor przy wyborze przyszłego członka rodziny. Rasowa przynależność mruczka decyduje w końcu nie tylko o jego wyglądzie oraz cenie, ale też zachowaniu, predyspozycjach i indywidualnych potrzebach. Zatem w jakich futrzakach zakochali się w tym roku Polacy?

5 najpopularniejszych ras kotów

W tym roku w kategorii najpopularniejszego kociaka w Polsce znalazł się kot perski. Jest to stara rasa zaliczana do grupy długowłosych kotów, która pochodzi z Iranu. Jak widać po wynikach, coraz więcej osób rozważa lub decyduje się na zakup puszystego przyjaciela. Istotnym powodem popularności kotów perskich wśród Polaków może być choćby ich łagodny temperament i łatwość w nawiązywaniu kontaktów z człowiekiem. Choć zabawa z nimi może przynieść wiele radości, nie można zapominać o czasochłonnym obowiązku wyczesywania ich sierści. 

Na liście uplasował się także kot syjamski o charakterystycznym, głębokim spojrzeniu. To idealny kompan do harców, ale też wspólnego wylegiwania się na kanapie. Kochają kolekcjonować zabawki. Ponad wszystko nie cierpią samotności, dlatego właściciele nie powinni zostawiać ich przez dłuższy czas w pustym domu. 

Oprócz dwóch powyższych ras nie można przecież zapomnieć o kocie brytyjskim, który został sprowadzony na Wyspy Brytyjskie przez legiony rzymskie. Wyróżniającą cechą wyglądu tych zwierząt jest szare, krótkowłose futerko, które pielęgnowane będzie się niemal świecić. Z charakteru są spokojne i zrównoważone. To jeden z najpopularniejszych kociaków zamieszkujących polskie domy! 

Wśród faworytów Polaków znalazł się także ragdoll. W porównaniu z innymi przedstawicielami swojego gatunku, kot pochodzący z amerykańskiej miejscowości Riverside jest istnym gigantem! Dorosły ragdoll może osiągnąć wagę nawet 17 kg. Rasa ta często bywa żartobliwie nazywana "psami wśród kotów", co idealnie ilustruje ich żywiołowy, lecz wyrozumiały charakter. 

Pozycją zamykającą tegoroczną listę jest maine coon. Tak, jak w przypadku ragdolla, to także przedstawiciel większej rasy o wydłużonej, muskularnej sylwetce. Kocury osiągają bowiem wagę od 7 do 10 kg, zaś kotki między 4 – 6 kg. Są obdarzone gęstą, miękką w dotyku sierścią. Są przyjaznymi stworzeniami, które w większości nie czują strachu wobec ludzi. 

Jaki kot będzie do nas najlepiej pasował?

Miłośnik kociaków powinien dokładnie przeanalizować charakterystykę rasy, która na pierwszy rzut oka skradła mu serce. Biorąc pod uwagę takie czynniki, jak styl życia zwierzęcia, preferencje i przystosowanie do klimatu, skłonność do zachorowań oraz cenę za kociątko, można uniknąć pomyłki, której konsekwencje trzeba będzie ponosić przez kolejne lata. W sytuacji, gdy kot nie nadaje z właścicielem na tych samych falach, żadna ze stron nie jest szczęśliwa w tym układzie.

Żelazna zasada, jaką należy się kierować przy decyzji o adopcji czy kupnie zwierzaka, to by w żadnym wypadku nie była ona kaprysem! Nowy domownik to także nowy obowiązek, a lista warunków do spełnienia, aby wiódł życie w szczęściu i zdrowiu, jest dłuższa, niż wiele osób przypuszcza. Niestety nie każdy nadaje się na opiekuna psa czy kota.

Aby nie dokładać obowiązków pracownikom schronisk, gdzie najczęściej trafiają niechciane i porzucane stworzenia, zawsze warto skonsultować się z uczciwym hodowcą poszczególnych ras kotów czy psów. On najlepiej będzie wiedział, czy nadajesz się na opiekuna, a także udzieli porady, jak lepiej zrozumieć zwierzę i przygotować się na wprowadzenie go do własnego życia.

Czy udało Wam się przewidzieć zestawienie tegorocznych zwycięzców? Sami zajmujecie się którymś z wymienionych kocurków, czy może w Waszym domu mieszka przedstawiciel rasy, o której niewielu Polaków zdążyło jeszcze usłyszeć? Jeśli jesteś ciekawy, jak sprawa wygląda w pieskim świecie, koniecznie sprawdź także listę najpopularniejszych ras psów w 2020 roku.

Zobacz zdjęcia:

Źródło: gazetawroclawska.pl

Podobne artykuły

Kot trzymany na smyczy

Koty

Absurd. Przywiązali kota smyczą do budy. Próbowali się tłumaczyć, ale zdjęcia mówią wszystko

Czytaj więcej >
kociak

Koty

Śliczny kotek z twarzą dziadka urodził się chory. Jest zdeterminowany, chce dalej żyć

Czytaj więcej >
Sypialnia pary

Koty

Pokazała, co jej chłopak wyprawia z kotem, gdy nikt nie patrzy. Wideo ma ponad 50 mln wyświetleń

Czytaj więcej >
kotek

Koty

Kot zakradł się do pokoju dziecka. Miał mu do powiedzenia coś ważnego

Czytaj więcej >
Hubert Urbański

Koty

W "Milionerach" padło podchwytliwe pytanie. Prawdziwi miłośnicy kotów na pewno znali odpowiedź

Czytaj więcej >
Zdjęcie podglądowe - kot

Koty

Szarpał małego kotka, rzucał nim o ziemię. Policjanci przechwycili drastyczne nagranie

Czytaj więcej >